Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122567 από Zagio
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν χρησιμοποιήσει μπρικέττες σε Ιnvicta να αναφέρουν, αν θέλουν, την κατανάλωση σε κιλά ανά ώρα, σε σχέση βέβαια με το εμβαδόν του σπιτιού, τη μόνωση του, την εξωτερική θερμοκρασία, και τι θερμοκρασίες έχουν στο εσωτερικό του σπιτιού. Εγώ, για λόγους έλλειψης χώρου αποθήκευσης, χρησιμοποιώ σε μικρό διαμέρισμα μπρικέττες οξυάς, αλλά μου φαίνεται ότι η κατανάλωση είναι αρκετή και ότι οι μπρικέττες καίγονται γρηγορότερα από το ξύλο (ξερό πάντοτε). Βέβαια είναι περιττό να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος από την εγκατάσταση του Ιnvicta.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122568 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Αν θέλεις ανέφερε και τα χαρακτηριστικά του δικού σου σπιτιού, καθώς και ποια είναι η κατανάλωση που έχεις και τη θεωρείς μεγάλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122570 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
To σπίτι είναι γύρω στα 50 τετραγωνικά με καλή μόνωση. Με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 7-8 o C και με κατανάλωση 3 κιλά την ώρα περίπου η εσωτερική θερμοκρασία στο καθιστικό είναιγύρω στους C22-22.5o C ενώ η θερμοκρασία στα δωμάτια είναι γύρω στους 20. Eάν βέβαια του δώσω περισσότερο οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν. Πάντως οι μπρικέττες καίγονται συντομότέρα από το ξύλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122571 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Το selenic για 50 τετραγωνικά είναι από υπεραρκετό, έως υπερβολικό. Με τρία κιλά μπρικέτες/h και αυτές τις εξωτερικές, νομίζω ότι θα έπρεπε να έχεις υψηλότερες θερμοκρασίες.
Ενα θέμα που υπήρχε με την εισαγωγή αέρα, το έλυσες; Στην έξοδο πόσους βαθμούς έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122581 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Όλα στο τζάκι είναι κανονικά. Η εισαγωγή του εξωτερικού αέρα είναι Φ/125 με περσίδα ρυθμιζόμενη. Κατά την λειτουργία του τζακιού είναι μόνιμα τελείως ανοικτή. Μήπως πρέπει όταν η θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου είναι χαμηλή να μειώνω το άνοιγμα της; Δεν το έχω δοκιμάσει. Επίσης δεν έχω μετρήσει τη θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τη φούσκα (δεν έχω θερμόμετρο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122587 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ιnvicta Selenic Kατανάλωση μπρικέττας
Θα σου πω για το δικό μου, που είναι παρόμοιο με το selenic (kratki zuzia).
Μετά το πρώτο τρίωρο, όταν ο χώρος πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω (περίπου 23 κάτω και 21 πάνω), χρειάζεται περίπου 2 1/2 κιλά μπρικέτες για να την κρατήσει (συνολικά περίπου 120 τετραγωνικά, με εξωτερική από 0 ως 5-6 βαθμούς τις τελευταίες μέρες). Με τον αέρα (εσωτερικό και εξωτερικό) κλειστό, οι μπρικέτες κρατούν περίπου μια ώρα.
Ας μας πει τη γνώμη του και κάποιος που έχει selenic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ