Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123918 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Καλημέρα και Χρόνια σας πολλά.
Μετα απο ωριμη σκέψη αποφάσισα να μην αφήσω κανένα να κάνει οτιδήποτε μέσα απο το σπίτι μου.
Μίλησα με τον δικηγόρο μου και συμφωνήσαμε οτι θα κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα. Αυτό λόγω εορτών θα λειτουργήσει λογικά μετα τις 2 ιανουαρίου. Αρχικά βγαίνει προσωρινή διαταγή που του απαγορεύει να ανάψει το τζάκι μέχρι να επιδιορθωθεί,γίνεται ενα μίνι δικαστήριο μεταξύ των δικηγόρων και μετα βγαίνουν τα ασφαλιστικά μέτρα. Αυτό μπορεί να πάρει και 2 μήνες.
Παράλληλα θα πρέπει να βρώ κάποιον ειδικό που να επιβεβαιωσει οτι δεν φταίω εγώ και το δικό μου τζάκι.
Ακουσα απο αυτούς πολλά οτι επειδή δεν εχω βάλει μόνωση μεταξύ του τζακιού μου και των καμινάδων εγινε η ρωγμή απο την ζέστη που παράγεται απο το δικό μου τζάκι,οτι οταν αυτός καίει ο καπνός που ανεβαίνει σε μένα εχει ηδη κρυώσει και δεν μπορεί να εγινε αυτό απο την θερμοκρασία που αναπτύσεται μεσα στην καμινάδα του. Οτι οταν αλλαξα πρίν 7 (το 2006) χρόνια το τζάκι οι τεχνίτες μου χτύπησαν την καπνοδόχο του και δημιουργήθηκε η ρωγμή, τόσα χρόνια δεν κάπνιζε τωρα τις ηρθε.Στην ερώτηση μου γιατί η καμινάδα του εβγαζε σπίθες ενα βράδυ και εσπασε ενα κομμάτι απο το τμήμα που ειναι εξωτερικά του κτιρίου, η απάντησή του ηταν ε εβαλε ο γιός μου πιο πολλά ξύλα (που τον ειχα ηδη προειδοποιήσειγια το πρόβλημα).
Αυτά κι αλλα τέτοια αστεία μου λένε. Οτι αυτός ξέρει και θα κόψει τον αμίαντο και θα τον ξαναενώσει και αλλα.
Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να αφήσω τους ασχετους να μπούν στο σπίτι μου, γιαυτό θα κάνω τα ασφαλιστικά μέτρα.Αν θέλει ας ανάψει τζάκι.Ο δικηγόρος μου είπε οτι στην δική μου ιδιοκτησία δεν μπορεί να μπεί κανείς και να κάνει οτιδήποτε.Και μάλιστα οταν δεν προτίθεται να πληρώσει και τις ζημιές.
Lefteri γιατί να το κάνω αυτό η κάθε καμινάδα ειναι ανεξάρτητη. Εγώ εχω την δική μου και μάλιστα ειναι ανοξείδωτη απο το τζάκι μου και μέχρι εξω.Ολες οι αλλες απλά διέρχονται μεσα απο το σπίτι μου.Νομίζω και τοιχο να χτίσω για να τις απομονώσω η λογική λέει οτι απο κάπου θα βρεί διέξοδο ο καπνός και θα βγεί.
Ενας γείτονας που μένει στο ισόγειο και η καμινάδα του περνάει απο το διπλανό μου διαμέρισμα, οταν αλλαξε πέρυσι το τζάκι του (τζακια Αλέξανδρος του το αλλαξαν) πέρασαν ανοξείδωτη σωλήνα μέχρι επάνω μέσα απο τον αμίαντο. Για να το κάνανε αυτοί κάτι θα ξέρανε οι ανθρωποι.
Σε ενα αλλο διαμέρισμα ο καπνός εβγαινε απο τα μπουάτ. Καλό έ?
Καλή χρονιά και πάλι σας ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123920 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες

JOY έγραψε: Καλημέρα και Χρόνια σας πολλά.
Μετα απο ωριμη σκέψη αποφάσισα να μην αφήσω κανένα να κάνει οτιδήποτε μέσα απο το σπίτι μου.
Μίλησα με τον δικηγόρο μου και συμφωνήσαμε οτι θα κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα. Αυτό λόγω εορτών θα λειτουργήσει λογικά μετα τις 2 ιανουαρίου. Αρχικά βγαίνει προσωρινή διαταγή που του απαγορεύει να ανάψει το τζάκι μέχρι να επιδιορθωθεί,γίνεται ενα μίνι δικαστήριο μεταξύ των δικηγόρων και μετα βγαίνουν τα ασφαλιστικά μέτρα. Αυτό μπορεί να πάρει και 2 μήνες.
Παράλληλα θα πρέπει να βρώ κάποιον ειδικό που να επιβεβαιωσει οτι δεν φταίω εγώ και το δικό μου τζάκι.
Ακουσα απο αυτούς πολλά οτι επειδή δεν εχω βάλει μόνωση μεταξύ του τζακιού μου και των καμινάδων εγινε η ρωγμή απο την ζέστη που παράγεται απο το δικό μου τζάκι,οτι οταν αυτός καίει ο καπνός που ανεβαίνει σε μένα εχει ηδη κρυώσει και δεν μπορεί να εγινε αυτό απο την θερμοκρασία που αναπτύσεται μεσα στην καμινάδα του. Οτι οταν αλλαξα πρίν 7 (το 2006) χρόνια το τζάκι οι τεχνίτες μου χτύπησαν την καπνοδόχο του και δημιουργήθηκε η ρωγμή, τόσα χρόνια δεν κάπνιζε τωρα τις ηρθε.Στην ερώτηση μου γιατί η καμινάδα του εβγαζε σπίθες ενα βράδυ και εσπασε ενα κομμάτι απο το τμήμα που ειναι εξωτερικά του κτιρίου, η απάντησή του ηταν ε εβαλε ο γιός μου πιο πολλά ξύλα (που τον ειχα ηδη προειδοποιήσειγια το πρόβλημα).
Αυτά κι αλλα τέτοια αστεία μου λένε. Οτι αυτός ξέρει και θα κόψει τον αμίαντο και θα τον ξαναενώσει και αλλα.
Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να αφήσω τους ασχετους να μπούν στο σπίτι μου, γιαυτό θα κάνω τα ασφαλιστικά μέτρα.Αν θέλει ας ανάψει τζάκι.Ο δικηγόρος μου είπε οτι στην δική μου ιδιοκτησία δεν μπορεί να μπεί κανείς και να κάνει οτιδήποτε.Και μάλιστα οταν δεν προτίθεται να πληρώσει και τις ζημιές.
Lefteri γιατί να το κάνω αυτό η κάθε καμινάδα ειναι ανεξάρτητη. Εγώ εχω την δική μου και μάλιστα ειναι ανοξείδωτη απο το τζάκι μου και μέχρι εξω.Ολες οι αλλες απλά διέρχονται μεσα απο το σπίτι μου.Νομίζω και τοιχο να χτίσω για να τις απομονώσω η λογική λέει οτι απο κάπου θα βρεί διέξοδο ο καπνός και θα βγεί.
Ενας γείτονας που μένει στο ισόγειο και η καμινάδα του περνάει απο το διπλανό μου διαμέρισμα, οταν αλλαξε πέρυσι το τζάκι του (τζακια Αλέξανδρος του το αλλαξαν) πέρασαν ανοξείδωτη σωλήνα μέχρι επάνω μέσα απο τον αμίαντο. Για να το κάνανε αυτοί κάτι θα ξέρανε οι ανθρωποι.
Σε ενα αλλο διαμέρισμα ο καπνός εβγαινε απο τα μπουάτ. Καλό έ?
Καλή χρονιά και πάλι σας ευχαριστώ


Και να συμπληρώσω μένω στην Αγία Τριάδα, Δήμος Θερμαικού Θεσσαλονίκης, εργολάβος του συγκροτήματος εταιρία Τσαμπάζη και το τζάκι μου το αγόρασα απο την εταιρεία Καρακάση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123921 από degeor
Joy, απλά τα πράγματα, ή τα φτιάχνουν σωστά με ανοξείδωτες ή τους τα ταπώνεις στον όροφό σου. Τώρα επειδή το τελευταίο που έγραψες δεν το είχες αναφέρει ξανά, όταν πέταγε σπίθες η καμινάδα του απλά έπιασε φωτιά η καμινάδα του από κρεόζωτο(δεν την είχε καθαρίσει) ανέπτυξε υψηλές θερμοκρασίες και έκανε ρωγμές(σ΄εσένα στο σπίτι σου και στον εξωτερικό τοίχο που λες). Εγώ πάντως δεν θα ήμουν τόσο καλοπροαίρετος, αν δεν το δείχνει το σχέδιο της κάτοψης του διαμερίσματος σου την καμινάδα του άλλου(που δεν υπάρχει περίπτωση να την δείχνει) θα την τάπωνα στον οροφό μου.Δηλαδή για να καίει ο άλλος το τζάκι του θα πεθάνω εγώ κανά βράδυ από αναθυμιάσεις ή θα πάρω φωτιά στο σπίτι μου; Για μένα το ξαναλέω κλείστο σπίτι σου δεν είναι θα σου κάνει ο άλλος κουμάντο και θα στη λέει και αποπάνω;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123922 από dimlyk
αγαπητη φιλη νομιζω οτι διαλεξατε την χειροτερη λυση και απο αποψη ταλαιπωριας και απο αποψη κοστους
ακομα κι ετσι θα σας προτεινα εστω και μεσω των δικηγορων κι αν βοηθαει και με την παρουσια καποιου κοινα αποδεκτου τεχνικου να προσπαθησετε να τα βρειτε ...τα χρηματα για την αλλαγη μιας καμιναδας που θα ελυνε ολα τα προβλημτα ειναι λιγοτερα απο οσαα θα παρει οι δικηγοροι .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123932 από stergiosbik
Aφου ο αλλος ειναι βλημα.
Πως να συννενοηθει μαζι του;
Απο την στιγμη που δεν καταλαβαινει,διαλεξε την μοναδικη λυση που απεμεινε.
Αν ο νομος Jοy σου δινει κ το δικαιωμα να καταργησεις την καμιναδα του,ΜΗ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΤΕΙΣ!
Τετοια καθικια τετοια συμπεριφορα θελουν! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123934 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
degeor εχω ξαναγράψει οτι το φουρφούρι του πετούσε σπίθες.
Επειδή εγω ζώ μόνη μου και δεν υπάρχει κάποιος ανδρας που θα φοβόντουσαν και θα το σκεφτόνταν περισσότερο πριν κάνουν μαγκιές, πρέπει να προστατευτώ και η μόνη λύση ειναι οι δικηγόροι.
Τωρα αν εγω εμενα στο 2ο και αυτοι στον 4ο θα ηταν τυχεροι γιατί οταν θα άλλαζα το τζάκι θα περνούσα και ανοξείδωτη σωλήνα μεχρι επάνω ( ο τζακάς μου οταν ειδε τους αμίαντους ετσι μου ειπε ).
Το παλιό τζάκι ηταν αχρηστο και εχριζε αλλαγής κι επειδή φοβόμουν σπίθες ηθελα τζάκι με πόρτα.
Και αυτοί εχουν φτιάξει αλλο τζάκι και μάλιστα αυτοί ηταν απο τους πρώτους που πήραν σπίτι γιατί ο ιδιος δουλευε σε αλλο εργοτάξιο του εργολάβου ως εργοδηγός. Ηξερε ολη την εγκατάσταση απο την αρχή και μπορούσε να το προβλέψει.
Αλλα τι περιμένεις απο ανθρωπο που λέει οτι ο αμίαντος δεν παθαίνει τίποτα και μπορεί να σπάσει μόνο αν ΄γίνει σεισμός δυνατός.!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ