Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122736 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Το σπίτι εχει γενικά πολλές κακοτεχνίες.Το συγκρότημα παραδόθηκε το 2002 απο τον εργολάβο,κι εγω πήρα το διαμέρισμα το 2004.
Φυσικά ολα αυτά με τις καπνοδόχους τα ειδα οταν αλλαξα το τζάκι.
Αν αλλαξω το καπέλο τι να βάλω αντι για περιστροφικό?
Το να κάνουμε ολοι αλλαγές το βλέπω απίθανο. Απλά θα μεγαλώσω την δική μου.
Στο κάτω μέρος των καμινάδων δεν εχει ρωγμή γιατι το εψαξα καλά. Πιθανότατα να ειναι ρωγμή πράγματι αυτό που φαίνεται στην 3η φωτο. Ισως να δημιουργήθηκε και απο καποιον ασχετο καθαριστή.
Πάντως οταν γκρέμισα το παλιό τζάκι δεν υπήρχε ρωγμή.Γιατί οι τεχνικοί του νέου τζακιού τα έλεγξαν τότε καλά.
Μάλιστα το παλιό τζάκι συνδεόταν με την καπνοδόχο με σπιράλ σωλήνα αλουμινίου σαν αυτές που βάζουμε στους απορροφητήρες.
Ειπα σ΄αυτούς με την προβληματική καμινάδα οτι αν ανάψουν ξανά τζάκι πριν περάσουν ανοξείδωτη σωλήνα θα τους κάνω ασφαλιστικά μέτρα. Την πρώτη φορά που φάνηκε το πρόβλημα και γέμισε το σπίτι μου καπνό το καπέλο τους πετούσε σπίθες και εσπασε ενα κομμάτι απο το εξωτερικό τμήμα της καμινάδας τους και το πιο τραγικό ηταν 2 την νύχτα, ευτυχώς δεν κοιμόμουν.
Σας ευχαριστώ ολους. Αν γνωρίζετε ποτε απαγορεύτηκαν οι αμίαντοι θα με βοηθούσε σε σχέση με τον εργολάβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122745 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Ο αμίαντος απαγορεύτηκε στα τέλη του 2004.
Συνέχισε, όμως, να κυκλοφορεί για λίγο καιρό ακόμη, μέχρι να ξεστοκάρουν οι μάντρες. :angry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122748 από dimlyk
library.tee.gr/digital/m2158/m2158_theohari.pdf

οπως σταπε ο τασος
τα δικτυα υδρευσης σε πολλα μερη ακομα ειναι απο αμιαντοτσιμεντοσωληνες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122794 από lefteris

Στελιος1 έγραψε: Πολλα τετοια, αααπειρα τετοια εχω δει, φανταστειτε ποσα να υπαρχουν.


Και που να δεις γιατί δεν τραβούσαν τα τζάκια σε πολυκατοικία Αθηνών όπου τα πέρασε με ''συνεργείο'' του ο ίδιος ο εργολάβος .. τα σίδερα από τίς πλάκες... σε κάθε καμινάδα και σε όλους τους ορόφους ...ηταν παρόντα, και με τον καιρό όταν δεν τραβούσαν πλεον τα τζάκια και πηγαν να καθαρίσουν...βρήκαν κωλύματα... :evil:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122801 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
ok. Αρα ο εργολάβος μένει ανέπαφος.
Τελικά Δημήτριε είχες δίκιο για την 5η φωτό ειναι οντως ρωγμή.Στην αρχή της, ακόμη δεν με εχει ενοχλήσει.
Μάλλον θα χτίσω τοιχο το καλοκαίρι (ελπίζω να εχω χρήματα μέχρι τότε)
Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια.

Δημήτριε βαζω μια φωτό που δείχνει την ρωγμή και φυσικά υποκλίνομαι.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122808 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Αυτό με τα σίδερα της πλάκας το εχω ηδη διαβάσει σε κάποιο αλλο θέμα του Forum Lefteri και πραγματικά χαζεψα.
Τι να πω, τελικά η κρίση ενα απο τα καλά που θα μας αφήσει ειναι οτι θα γλυτώσουμε απο αλήτες εργολάβους.
Οχι γιατί θα παψουν να υπάρχουν αλλα γιατί θα πάψουμε να ειμαστε αφελείς και να αγοράζουμε ευκολα χωρίς να εξετάζουμε ολες τις λεπτομέριες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ