Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122077 από JOY
Καλημέρα σας. Ειμαι νέο μέλος και θα ηθελα την συμβουλή ΄σας στο πρόβλημα που αντιμετωπζω εδω και 2 χρόνια.
Πρό 6ετίας αλλαξα το τζάκι που ειχε το σπίτι με ενα νέο με πόρτα διπλοθάλαμο.Οταν γκρεμίσαμε τον τοίχο ειδαμε 3 καπνοδόχους απο αμίαντο που διέρχονται.Ο εγκαταστάτης δεν τις εκλεισε και απλά τοποθέτησε το τζάκι και εντυσε με γυψοσανίδα.Απο τον θάλαμο που υπάρχει στο επάνω μέρος του τζακιού εβγαλε 2 σωλήνες που καταλήγουν σε 2 περσίδες στην γυψοσανίδα. Αποτέλεσμα πέρυσι αρχισε το σπιτι μου να εχει καπνό χωρίς εγω να το καίω. Να σημειώσω οτι ειμαι στο τελευταίο οροφο. Καποια μέρα που περίμενα τεχνικό για να δούμε πως θα λύσουμε το πρόβλημα αρχισε να μυρίζει το σπίτι και να βγαίνει καπνός απο τις περσίδες.Εκείνη την στιγμή για καλή μου τύχη εκαιγε μόνο ενας. Οταν τον φωνάξαμε για να δεί τι συμβαίνει του ειπε ο τεχνικός μου οτι πρέπει να περάσει μεσα απο τον αμίαντο ανωξείδωτη σωλήνα.Εμείς δεν κάναμε τίποτα, αυτός σταμάτησε να καιει το τζάκι και λύθηκε το πρόβλημα.Σήμερα εχω το ιδιο και πιο εντονο πρόβλημα με τον 2ο οροφο. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να κάνω εγώ για να λυθεί οριστικά ? ή η μόνη λύση ειναι αυτή που ειπε ο τεχνικός μου ? Επίσης ποσο επικύνδυνο ειναι οτι υπάρχουν αυτές οι καμινάδες αμίαντου πίσω απο το τζάκι μου? Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122100 από Δημήτριος
Προσοχή κίνδυνος. Πάρτε άμεσα μέτρα για να σταματήσουν τα καυσαέρια να εισέρχονται. Επιβάλλεται αμέσως να απομονωσετε αεροςτεγως το χωρο σας απο τις διερχόμενες καπνοδοχους. Αυτό απαλειφει και την ανησυχία για τον αμίαντο.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Δημήτριος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY, JIANG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122110 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζετε ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος για να πετύχω αυτή την μόνωση? Επίσης το κάπνισμα απο την καμινάδα που εχει πρόβλημα θα σταματήσει να εισέρχεται στο χώρο μου ? και αν ναι για πόσο καιρό ? Τι θα γίνει με τον καπνό που θα συγκεντρώνεται μεσα στο κλεισμένο αεροστεγώς σημείο ?
Θέλω να πώ πρέπει και οι άλλοι να κάνουν κάτι (δηλ. να περάσουν ανοξείδωτη σωλήνα μέσα απο τον αμίαντο) ή δεν χρειάζεται?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122132 από dimlyk
τα καπελα των καμιναδων τι διαφορα υψους εχουν ?
αν καποια καμιναδα ειναι χαλασμενη (ραγισμενη κλπ) αυτο ειναι θεμα του ιδιοκτητη της
αν η αναροφηση του καπνου γινεται απο τα καπελα ,οπως υποψιαζομαι, αυτο ειναι θεμα ολων σας να προσαρμοσετε τισ κορυφες των καμιναδων σας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY, JIANG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122243 από JOY
Απαντήθηκε από JOY στο θέμα Πρόβλημα απο διερχόμενες καμινάδες
Σ' ευχαριστώ dimlyk.
Η καμινάδα αυτού που μου δημιουργεί το πρόβλημα φέτος ηταν μεχρι εχθές πιο χαμηλά απο την δική μου περίπου 1 μέτρο. Απο εχθές την διόρθωσαν γιατί ειχε σπάσει και την ανέβασαν περίπου στο υψος της δικής μου.
Οταν γύρισα στο σπίτι μου δεν εβλεπα απο τον καπνό. Αυτός που μένει κατω απο μένα και η καμινάδα του εδώ και χρόνια ειναι στο υψος της δικής μου δεν μου δημιουργεί πρόβλημα οταν καίει το τζάκι του. Αυτός που μου δημιουργούσε το πρόβλημα πέρυσι η καμινάδα του ειναι γενικά πολύ χαμηλή και απέχει απο την δική μου 2 μέτρα σε υψος και 1 μέτρο σε οριζόντια απόσταση.Οταν του εδειξα τον καπνό στο σπίτι μου και σταμάτησε να καιει το τζάκι λύθηκε και το δικό μου πρόβλημα.
Αυριο θα εχω καποιον τεχνίτη για να ανεβάσει την δική μου καμινάδα ακόμη πιο ψηλά απο ολους.
Ειμαι κατα 85-90% σίγουρη οτι υπάρχει κάποια διαρροή στο τμημα των καμινάδων που ειναι μεσα στο διαμέρισμα και πίσω απο το τζάκι και την γυψοσανίδα μου. Ο καπνός βγαίνει απο τις περσίδες των δικών μου αεραγωγών.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122255 από Δημήτριος
Η αεροςτεγης μόνωση εξαρτάται απο τις διαστάσεις του ανοίγματος και μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους λαμβάνοντας υπόψη τη θερμοκρασία που αναπτύσσεται στην περιοχή. Μια πλάκα αφλεκτου μη πορωδους υλικού κολλημένου περιμετρικά με πυράντοχη σιλικόνη είναι μια ιδέα. Οι τεχνίτες γυψοσανίδας που κάνουν επενδύσεις τζακιων ξέρουν. Θα είναι κατατοπιστική κάποια φωτό. Προφανώς παλαιότερα υπήρχε σοβας που απομακρύνθηκε κατα την κατασκευή του τζακιού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JOY, JIANG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ