Προβλημα με τζακι 3 χρονια

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122167 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια

liakjim έγραψε: ......
Για να έχουμε ροή αέρα όμως θέλουμε είσοδο αέρα από κάτω από την εστία και έξοδο του αέρα από ψηλά.
Λόγω αύξησης του όγκου του αέρα καθώς αυτός θερμένεται από τους περίπου 20C στους 200C (σχεδόν επί 3 ή 4) , θέλουμε η πάνω περσίδα να έχει το 3-4πλάσιο εμβαδό πχ αν η κάτω 400εκ2 (που έιναι σχεδόν στάνταρ) η πάνω πρέπει να πάει στα 1200-1600εκ2.
...

Λίγη θεωρία...
(στην πράξη το τι γίνεται είναι να ακολουθάει ο καθένας το μάνουαλ της εταιρείας που αγοράζει αλλά αν δεν υπάρχει... ή ακόμα και αν υπάρχει ποτέ δεν έβλαψε η λίγη θεωρία)

Εδώ , αλλά και αλλού δείχνει την πυκνότητα του αέρα σε διάφορες θερμοκρασίες.
Στους 20 είναι 1,204 ενώ στους 100 (πάνω από τους 100 δεν πρέπει να είναι ο αέρας της φυσικής ροής σε απλές κατασκευές) είναι 0,9461
Δλδ αν από κάτω εισέλθει 1 κυβικό (το οποίο θα ζυγίζει 1,204 κιλά) τότε αυτά τα 1,204 κιλά πάλι θα εξέλθουν από επάνω μόνο που τώρα θα έχουν όγκο 1,272 κυβικά λόγω μικρότερης πυκνότητας.

Για να έχει ίδια ταχύτητα εισροής και εκροής ο αέρας θα πρέπει λοιπόν τα ανοίγματα να είναι αναλογικά του όγκου το αέρα που τα διαπερνάει.
Δλδ αν το κάτω άνοιγμα είναι 400 cm2 τότε το πάνω θα πρέπει να είναι 400 * 1,272 = 508 cm2
(σε κάποιες ιταλικές εστίες γράφουν για κάτω άνοιγμα 600 και πάνω 800 που συμφωνεί με τα ανωτέρο....)
Αν το πάνω άνοιγμα γίνει μεγαλύτερο τότε θα έχει μικρότερη ταχύτητα ο πάνω θερμός εξερχόμενος αέρας από ότι ο κάτω κρύος εισερχόμενος. Όχι ότι είναι κακό αυτό αλλά πολλές φορές θέλουμε ο αέρας ο ζεστός να έχει και κάποια καλή ταχύτητα ώστε να πηγαίνει σχετικά μακρυά

Θεωρητικά λοιπόν η αναλογία επάνω ανοιγμάτων διά κάτω (συνολικών) ανοιγμάτων στους 20 - 100 βαθμούς πρέπει να είναι 1,27.
Στους 20-150 γίνεται 1,43
Στος 20-200 γίνεται 1,62


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122191 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Όσο όμως περιορίζεται η διατομή της εξόδου, μεγαλώνει και ο χρόνος παραμονής, άρα και η θερμοκρασία. Ακόμα στην είσοδο πρέπει να συνυπολογιστεί και το κενό περιφερειακά της εστίας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122220 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Πανο ,το τζακι μου δεν ειναι ενεργειακο,μαντεμενιο βαρεου τυπου με πορτα και απλα εχει μια περσιδα για εκτονωση απο τη φουσκα.φυσοκης ροης δηλαδη.
οταν το αναβω το αναβω με ανοιχτη πορτα παντα.γενικα το τζακι λειτουργει παντα με την πορτα ανοιχτη σαν ενα απλο τζακι.δεν εχει σχεση με ενεργειακο με κανενα τροπο.
εχει στηθει η εστια,φταχτηκε ενας σκελετος για να τοποθετηθει η γυψοσανιδα και εχει επενδυθει ολο,παντου με 'σιλκα'(γερμανικο προιον0 αντι πετροβαμβακα.το πρωι πηγα στον τζακα και μου ειπε οτι αυτο γινεται λογω του οτι δεν εγινε συντηρηση περσι.να μου περασουν μαγγανεζα στους αρμους και να καθαριστει η καμιναδα.
ενα αλλο θεμα που με ενοχλει εμενα ειναι οτι ο αερας ο θερμος που βγαινει απο την περσιδα και διαχεεται στο χωρο,ειναι βαρυς λογω σωματιδιων κλπ. και του ειπα να κλεισω τελειως την περσιδα και μου ειπε οτι γινεται με το να μου κανει αλλη μια τρυπα πισω στον φωταγωγο και να εκτονωνεται απο εκει.το τζακι στην ουσια δεν μου μυρισε ιδιαιτερα ποτε το μαντεμι του και ουτε καπνισε ποτε.τραβαει παρα πολυ καλα χωρις προβλημα.εμενα αυτο που με ενοχλουσε παντα ειναι αυτη η μυρωδια που αφηνει μετα απο αρκετη ωρα.δεν μπορω να την περιγραψω ακριβως για να καταλαβετε τι εννοω.απλα ειναι μια μυρωδια βαρια,αλλα οχι μαντεμι.μου μοιαζει σαν να ειναι γυψοσανιδα η στην τελικη το υλικο που μονωσε την ολη κατασκευη.το υλικο λεγεται σιλκα και ειναι γερμανικο,πιο υγιεινο,πιο ανθεκτικο κλπ κλπ.δε μενδιαφερει να εχω ροη αερα στο χωρο απο την περσιδα.ειλικρινα θελω ενα τζακι να μπορω να καιω τα ξυλα μου χωρις να ανησυχω αν θα μυρισει κατι.το τζακι με καλυπτει απο αποψη θερμοκρασιας στο χωρο,σαλονι και κουζινα στην ουσια,,αλλα σπαει γενικα το πολυ κρυο και στο υπολοιπο σπιτι σε λογικα πλαισια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122231 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
ευχαριστω για την απαντηση,πολυ λεπτομερης.
λοιπον ας τα παρουμε με τη σειρα.
δεν εχω αλλες φωτο να βαλω,οποτε ας σου πω ακριβως τι εχει γινει.
το τζακι ειναι γωνια με φωταγωγο απο πισω,απ'οπου και βγηκε η καμιναδα απο τον 1ο στην ταρατσα.
εχει ανοιχτει τρυπα στο φωταγωγο στο εσωτερικο κατω απο την εστια για αερα.
περσιδα εχω μονο μια στο κεντρο ψηλα για εκτονωση με διαστασεις 35χ20 αλλα στην ουσια δεν ειναι τοσο γιατι ο αερας περναει απο το εσωτερικο της περσιδας που εχει διασ. 29χ14.
οσο για την κατω περσιδα μου ειχε πει τοτε οτι εφοσον εχουμε τρυπα απο τον φωταγωγο αν θελω μπορω και να μην βαλω κατω περσιδα κι'ετσι δεν εβαλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122248 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Όταν δεν έχουμε ανοίξει διατομή χαμηλά για να τραβάει αέρα μέσα από το σπίτι, ο όγκος του αέρα που βγαίνει από την εκτόνωση είναι ίσος με τον όγκο του αέρα που βγαίνει εκτός του σπιτιού, δηλαδή από καμινάδα, απορροφητήρα και χαραμάδες. Κατά συνέπεια έχουμε χαμηλή ροή με υψηλή θερμοκρασία.
Εσύ βέβαια το καις με ανοιχτή πόρτα οπότε μεγαλώνει κάπως η ροή άλλα και οι απώλειες (βγαίνει αέρας 20° και μπαίνει με 5°).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122251 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Μάριε τσάμπα ασχολείσαι με την μυρωδιά.
Με αυτό που θα έπρεπε να ασχολείσαι κατά την γνώμη μου , είναι να ζεσταθείς.
Κι με αυτό που έχεις δεν ζεσταίνεσαι.
Το γιατί στο έγραψα αναλυτικότατα παραπάνω...
To τζάκι πρέπει να το δουλεύεις με κλειστή πόρτα αφού πρώτα γίνουν οι σωστές παρεμβάσεις , με άλλον τζακά όμως...
Ακολουθώντας τις οδηγίες το ένα φέρνει το άλλο δλδ η απόδοση και η εξάλειψη προβλημάτων.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ