Προβλημα με τζακι 3 χρονια

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122231 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
ευχαριστω για την απαντηση,πολυ λεπτομερης.
λοιπον ας τα παρουμε με τη σειρα.
δεν εχω αλλες φωτο να βαλω,οποτε ας σου πω ακριβως τι εχει γινει.
το τζακι ειναι γωνια με φωταγωγο απο πισω,απ'οπου και βγηκε η καμιναδα απο τον 1ο στην ταρατσα.
εχει ανοιχτει τρυπα στο φωταγωγο στο εσωτερικο κατω απο την εστια για αερα.
περσιδα εχω μονο μια στο κεντρο ψηλα για εκτονωση με διαστασεις 35χ20 αλλα στην ουσια δεν ειναι τοσο γιατι ο αερας περναει απο το εσωτερικο της περσιδας που εχει διασ. 29χ14.
οσο για την κατω περσιδα μου ειχε πει τοτε οτι εφοσον εχουμε τρυπα απο τον φωταγωγο αν θελω μπορω και να μην βαλω κατω περσιδα κι'ετσι δεν εβαλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122248 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Όταν δεν έχουμε ανοίξει διατομή χαμηλά για να τραβάει αέρα μέσα από το σπίτι, ο όγκος του αέρα που βγαίνει από την εκτόνωση είναι ίσος με τον όγκο του αέρα που βγαίνει εκτός του σπιτιού, δηλαδή από καμινάδα, απορροφητήρα και χαραμάδες. Κατά συνέπεια έχουμε χαμηλή ροή με υψηλή θερμοκρασία.
Εσύ βέβαια το καις με ανοιχτή πόρτα οπότε μεγαλώνει κάπως η ροή άλλα και οι απώλειες (βγαίνει αέρας 20° και μπαίνει με 5°).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122251 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Μάριε τσάμπα ασχολείσαι με την μυρωδιά.
Με αυτό που θα έπρεπε να ασχολείσαι κατά την γνώμη μου , είναι να ζεσταθείς.
Κι με αυτό που έχεις δεν ζεσταίνεσαι.
Το γιατί στο έγραψα αναλυτικότατα παραπάνω...
To τζάκι πρέπει να το δουλεύεις με κλειστή πόρτα αφού πρώτα γίνουν οι σωστές παρεμβάσεις , με άλλον τζακά όμως...
Ακολουθώντας τις οδηγίες το ένα φέρνει το άλλο δλδ η απόδοση και η εξάλειψη προβλημάτων.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122928 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
liakjim,το τζακι ειναι μια χαρα,πιστεψε με σεσταινει πολυ το χωρο δεν εχω προβλημα.
για να τα πω αναλυτικοτερα : εχει δημιουργηθει ενας θερμοθαλαμος απο silca,,το υλικο ειναι πολυ γνωστο.γερμανικο ειναι και το χρησιμοποιουν πολυ ειδικα στην πολωνια,,εχω δει και βιντεο εδω στο φορουμ σχετικα.
το προβλημα δεν ειναι οτι δεν αποδιδει.οπως ειπα και προηγουμενως απο θερμοτητα με καλυπτει μια χαρα.
οταν ανεβασει πολυ θερομρασια το τζακι,αφηνει στο χωρο μια μυρωδια απο τη θυριδα εκτονωσης.
ο πρωτος τζακας οταν ενωσε τα κομματια της καμιναδας (ινοξ) μονου τοιχωματος εβαζε σε καθε κομματι στην ενωση σιλικονη.ο τζακας που εχω τωρα,αυτος που μου εκανε το θερμοθαλαμο και τοποθετησε την εστια μου ειπε οτι αυτη η μυρωδια ειναι απο τη σιλικονη που θερμαινεται και οτι το εχει αντιμετωπισει στο παρελθον.προχτες τον φωναξα και ανεβασαμε πολυ τη θερμοκρασια για να το μυρισει και ο ιδιος να μου πει τι ειναι και πηρε φωτια η καμιναδα και ενα μεγαλο μερος απο τις σιλικονες καηκε κατα το καψιμο της καμιναδας.εχτες που το αναψα μου μυρισε πιο λιγο. εγω ανεφερα το θεμα της μυρωδιας γιατι ειχα την εντυπωση οτι η μυρωδια ειναι απο το θερμοθαλαμο και δεν πηγε καθολου το μυαλο μου σε σιλικονες.γι αυτο ρωτησα αν ξερει καποιος κατι σχετικο. στην περιπτωση που η μυρωδια συνεχιστει,πρεπει να λυθει η καμιναδα και να καθαριστει απο τυχον σιλικονες? αν ξερεις κατι σχετικο μου απαντας.
το τζακι ειναι επενδυμενο με γυψοσανιδα και αρχικα ειχα σκεφτει οτι ειναι και μυρωδια απο εκει αλλα πολλους που εχω ρωτησει,μου ειπαν οτι δεν ειναι η γυψοσανιδα.το τζακι εχει μια περσιδα εκτονωσης ψηλα στο κεντρο και εισαγωγη αερα γινεται με αλουμινενιο σωληνα φ120 ,απο το περιβαλλον και καταληγει κατω απο την εστια εσωτερικα. ουφ,τελειωσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122935 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Το τζάκι σου θέλει ένα άνοιγμα χαμηλά στην φούσκα από μπροστά για να ανακουφίζεται η όλη κατασκευή. Η φ120 από το περιβάλλον, δεν αρκεί για την φυσική ροή. Ούτε μισή ώρα δουλειά δεν είναι, για να κάνεις το άνοιγμα στην γυψοσανίδα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122947 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Μαριε δεν ακους τι σου λενε, νομιζεις οτι σε ζεσταινει (η κ αν ζεσταινει ειναι σε πολυ μικρο βαθμο) αλλα.. Αν το θεμα σου ειναι μονο οι μυρωδια κλεισε την επανω περσιδα μεσα κ ανοιξε μια μικρη απ εξω να ησυχασεις, ο εξω αερας μπορει να μπαινει στ χωρο σου περιμετρικα της εστιας με τ επενδυση, ειδικα αν ελευθερωσεις το επανω ανοιγμα εστιας-επενδυσης. Απο αγανακτηση ομως σκεφτεσαι λαθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ