Προβλημα με τζακι 3 χρονια

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121924 από Μάριος
Καλημερα σε ολους,ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το τζακι γιατι δεν βγαζω ακρη.
Πριν 3 χρονια αποφασισαμε να βαλουμε τζακι και επιλεξαμε ενα 'ενεργειακο' υποτιθεται ελληνικης κατασκευης με πορτα,βεντιλατερ κλπ. στην πρωτη καυση πριν μπουν οι γυψοσανιδες,φυσιολογικα μυρισε αρκετα,πηρα τον τζακα και μου ειπε οτι στην αρχη πρεπει να καει το μαντεμι,οκ,λεω ολα καλα.
μετα απο 2 μερες μπαινουν οι γυψ/δες,πετροβαμβακας,το βεντιλατερ κατω απο το τζακι,τρυπα στο φωταγωγο για αερα γιατι ειμαι στον πρωτο οροφο.
το αναβουμε αρκετες φορες περιπου ενα τονο σε ξυλα,η μυρωδια ιδια και χειροτερα.μολις πηγαινε στους 130-140 ανοιγαμε πορτες και φευγαμε απο το σπιτι.παιρνω το τζακα εξαλλος και ερχεται και βλεπει οτι ακουμπουσε πτετροβαμβακας.αφαιρει ενα κομματι και μου λεει ολα καλα.
για να μη πολυλογω στην τελικη ητανε η εστια η ιδια δηλ η ποιοτητα του μαντεμιου.εφερα 3 διαφορετικους τζακαδες και μου ειπανε ολοι το ιδιο πραγμα.γινομαστε μαλλια κουβαρια και παιρνω απο τα 3 χιλιαρικα τα 2 στο χερι στο τελος.
παω αλλου,ερχονταιξηλωνουν το παλιο και διαλεγω απο το μαγαζι ενα αλλο μαντεμενιο βαρεου τυπου με πορτα,,οχι ενεργειακο! το στηνουνε σιγα σιγα και μου βαζουνε ενα υλικο για μονωση γερμανικο που δε θυμαμαι πως το λενε καθολου,που δε μυριζει που δεν καιγεται κλπ.
το ντυνουνε με γυψοσανιδα,το αναβουμε,,και ως δια μαγειας μετα απο τετοιο τσιρκο που εχουμε περασει λεμε ολα καλα.
μπηκε ακριβως στον ιδιο χωρο,απλα σηκωσαμε την καμιναδα λιγο πιο ψηλα για να ταιριαξει με το νεο τζακι,αφησαμε την τρυπα απο τον φωταγωγο για να παιρνει αερα και μια θυριδα εκτονωσης ψηλα στο κεντρο.
το θεμα ειναι οτι και αυτο αρχισε να βγαζει μια μυρωδια στο χωρο μετα απο 2-3 ωρες περιπου,λογικα οταν αρχιζει και ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια αλλα αυτο που μυριζω δεν ειναι σιγουρα μαντεμι αλλα δεν μπορω να προσδιορισω τι ακριβως ειναι.εχω την εντυπωση οτι ειναι η γυψοσανιδα,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
εχω κουραστει παρα πολυ με το θεμα και δεν ξερω τι εναλλακτικες εχω. το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αλλαχτει με μια εστια πυροτουβλο στην τελικη να τελειωνουμε.υπαρχει περιπτωση να κρατησω την εστια εφοσον δεν εχει προβλημα και να ξηλωθει η γυψοσανιδα και να ντυθει εξ'ολοκληρου με πετρα ωστε να μην εχω αυτη τη μυρωδια της γυψοσανιδας?
συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα το προβλημα ειναι μεγαλο 3 χρονια τωρα.
ευχαριστω εκ των προτερων :)
αυτες οι φωτο ειναι απο το δευτερο τζακι. το υλικο της μονωσης ειναι αυτο το γκρι στα πλαινα και εχει μπει και στο μπροστινο μερος και στο ταβανι απο μεσα πριν τη γυψοσανιδα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121950 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
O θερμοθάλαμος στο πλεον πρόσφατο τζάκι, ντύθηκε με πετροβάμβακα εσωτερικά ή μόνο γυψοσανίδα?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121960 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Πάντα για μένα οι πρώτες υποψίες πάνε στις καταραμένες τις αλουμινοταινίες...
Στη περίπτωσή σου δε βλέπω όμως... Αλλά και πάλι, όλο και θα έχει βάλει...
Οπότε μήπως η καμινάδα είχε κάτι δαχτυλίδια για πιο καλή συναρμογή και δε βγήκαν?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121966 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Η εστία όπως φαίνεται από τις φωτο, δεν έχει τις σωστές διαστάσεις και στην είσοδο αέρα δωματίου, αλλά και στην έξοδο, με συνέπεια την υπερθέρμανση και τις μυρωδιές. Αν ανοιχτούν οι σωστές διατομές και το κάψει δυνατά τρεις-τέσσερις φορές, θα ξεμυρίσει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122060 από Μάριος
Απαντήθηκε από Μάριος στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τη δικια σου και των αλλων.
δεν εχουν μπει καθολου αλουμινοταινιες και το υλικο που μπηκε για μονωση πριν την γυψοσανιδα δεν εχει καμμια σχεση με πετροβαμβακα η αλλου τετοιου τυπου.
μοιαζει με γυψοσανιδα αλλα πολυ πιο χοντρο και πολυ σκληρο.
ντυθηκε με αυτο απο ολες τις πλευρες και μετα η γυψοσανιδα.
τελοσπαντων τωρα αυτη τη στιγμη που γραφω συνεβη και κατι νεο :lol: :lol: . απο τη θυριδα εκτονωσης εβγαζε καπνο και ντουμανιασε ολο το σπιτι και καθομαστε με τις πορτες ανοιχτες.
το τζακι δεν ξανα αναβει και οταν μπορεσουμε παμε για κλασσικο πυροτουβλο να τελειωνουμε.
απο το μαντεμι καηκαμε τελειως παντως δυο φορες.την πρωτη φορα ηταν θεμα εστιας αλλα και ηλιθιου τζακα.
τη δευτερη μια απο τα ιδια απ'οτι φαινεται.οπως και να εχει,δεν θελουμε να ξαναδουμε μαντεμενιο τζακι με τιποτα.οποιος εβαλε και του βγηκε καλο,ειναι απλα τυχερος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122063 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προβλημα με τζακι 3 χρονια
μην το κανεις το εγκλημα ....τζαμπα ξυλα θα καις και δεν θα ζεσταθεις .
βαλε φωτο ολο το τζακι με τις περσιδες του απαντα σ ερωτησεις και τα παιδια θα σε βοηθησουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ