Μόνωση πατώματος θερμοθαλάμου κάτω απο την εστία?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121362 από sdf
Αρα για να φτάσει το πάτωμα του θερμοθαλάμου να έχει 32 βαθμούς στις 8 ώρες λειτουργίας κάποιο ποσοστό θερμότητας δεν χάθηκε για να το ζεστάνει από τους 10 / 15 βαθμούς όταν ήταν κρύο ?( πριν ανάψει το τζάκι).
Και εάν έχει 32 μέσα στο θερμοθάλαμο στο 1 μέτρο έξω από αυτόν θα είναι 25 βαθμοί, και στα 2 μέτρα έξω από αυτόν 20 βαθμοί και στα 3 μέτρα 15 βαθμοί ?
Εκτός και αν η απώλεια αυτή είναι ηθελημένη για να μήν υπερθερμανθεί η μόνωση / εστία ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121369 από sdf
Για να συμπληρώσω το συλλογισμό μου πρίν ανάψεις το τζάκι και αφού ο κρύος αέρας είναι χαμηλότερα το πιό κρύο μέρος ( και άρα αυτό που θα απορροφήσει την περισσότερη θερμότητα αφού το ανάψεις και μέχρι να δημιουργηθεί ροή αέρα ικανή ) μέσα στο θερμοθάλαμο είναι το αμόνωτο πάτωμα του.
Επειδή όμως αυτό το τμήμα του αμόνωτου πατώματος λειτουργεί ώς συνέχεια με το υπόλοιπο εκτός θερμοθαλάμου πάτωμα νομίζω ότι υπάρχει μια συνεχής διαρροή θερμότητας, πιθανά ηθελημένα για να διατηρείται ίσως και η ροή κρύου χαμηλά θερμότερου αέρα ψηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121384 από Stavrax
Όταν δεν έχουμε βεβιασμένη ροή ο αέρας υπακούει στους φυσικούς κανόνες, δηλαδή όταν θερμαίνεται γίνεται ελαφρύτερος και ανεβαίνει ψηλότερα. Δεν απορροφάται από ψυχρότερες επιφάνειες όταν αυτές είναι χαμηλότερα. Η άνοδος του αυτή προκαλεί ελαφρά υποπίεση στα χαμηλότερα σημεία του θερμοθάλαμου, οπότε και την αναπλήρωση του "κενού" με κρύο αέρα μέσω των περσίδων. Σε όλη αυτήν την διαδικασία δεν δημιουργούνται συνθήκες θέρμανσης του δαπέδου. Η θερμοκρασία των 32 βαθμών μετά από 8 ώρες, νομίζω ότι κυρίως οφείλονται στην επαφή της εστίας με τα δομικά στοιχεία και λιγότερο στον αέρα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121421 από dimlyk
την απαντηση στην εδωσε ο σταυρος
εγω θα συνεχισω ομω το συλογισμο σου γιατι με την ιδια λογικη που θερμενεται το πατωμα του θαλαμου θερμενεται και το πατωμα εξωτερικα του θαλαμου απο την ακτινοβολια του τζακιου
κι αν θεωρησεις την μαζα ενιαια και μεταδοση στο μπετον ενα μερος οντως ειναι απωλεια ενα αλλο ομως αποδιδεται στον χωρο ,,,το ζητουμενο ειναι ποσο ειναι αυτο που χανεται και γενικα θεωρειτε αναξιο λογου
αν παντως επιμενεις δεν απαγορευεται η μονωση στο πατωμα απο καποιο αλλο λογο αρκει να τηρουνται οι αποστασεις που δινονται απ τους κατασκευαστες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121428 από stratis 1
Μόνωση του τζακιου απο κατω για μενα δεν χρειαζεται.
Η σταχτη των ξυλων ειναι απο μονη της μόνωση.
Οι μικρες απώλειες προς τα κατω και εντος του σπιτιου ειναι πλεονέκτημα.
Δες το σαν μια μικρής έκτασης ενδοδαπεδιας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121617 από sdf
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, εντέλει δεν θα το μονώσω το πάτωμα, και λόγω των μικρών απωλειών αλλά και λόγω του ότι οι αποστάσεις μόνωση - εστία είναι στα 6 εκ. και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ