Βοηθεια για μετατροπη συμβατικου τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120741 από nikdes
γεια σας...μολις εγινα μελος εδω και θελω τις γνωσεις σας σε ενα θεμα που εχω..εχω ενα συμβατικο τζακι και ψαχνωντας στο διαδικυο σκεφτηκα να το ενωσω με τα καλοριφερ..να του βαλω πορτα και μια σερπατινα....πιστευετε αξιζει ο κοπος?απλα για να το αντικαταστησω με ενεργειακο δεν διαθετω τοσα χρηματα και ουτε θελω να το καταστρεψω τελειως.... :dry: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120762 από Stavrax
Αυτό που σκέφτηκες, αν δεν έχει και τα κατάλληλα ασφαλιστικά, μπορεί να μην καταστρέψει μόνο το τζάκι άλλα και ολόκληρο το σπίτι. Ο ατμός έχει τεράστια δύναμη (τρένα ολόκληρα κινούσε κάποτε) μια σερπαντίνα έτσι απλά και μια πόρτα δεν αρκούν για να σε φυλάνε. Τα υδραυλικά συστήματα με στερεά καύσιμα θέλουν μεγάλη προσοχή και τα ασφαλιστικά τους μόνο έχουν κάποιο σοβαρό κόστος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120771 από Fokion
κι ας πουμε οτι βαζεις ασφαλιστικά.
το καλοριφερ πως ειναι??? εισαι μονος σου κι ολο το κυκλωμα δικό σου?
εχεις δηλαδη δικο σου κυκλοφωρητη?
και δοχειο πληρωσης?

το τζακι ειναι κοντα στις κεντρικές σωληνες του καλοριφερ? πως σκεφτεσαι να το συνδεσεις? το κοντινότερο καλοριφερ?

αν δεν εχεις πολλά λεφτα παρε ενα αεροθερμο τζακιου.
θα βελτιωσει καπως τα πραγματα ΧΩΡΙΣ να κυνδυνεψεις εσυ και η οικογενεια σου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120774 από nikdes
τα εχω λαβει υποψιν μου ολα αυτα και θα ρωτουσα μια σοβαρη εταιρια....για αρχη ελεγα να αγοραζα απλα μια πορτα χωρις να ενωσω με τα σωματα...θα ειχε διαφορα εκει γυρω ο χωρος?απο την πορτα θερμοτητα βγαινει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120782 από Στελιος1
Με ανοιχτο δοχειο και πληρωση νερου με φλοτερ δεν τιθεται θεμα ασφαλειας. Αλλα, ειναι δυσκολη η θερμικη διαχειρηση του νερου, 1 κιλο νερο αντιστοιχει περιπου με 3 κυβικα αερα ως προς την θερμοχωρητικοτητα τους.. ΜΟΝΟ ετοιμη εστια εργοστασιακη ειναι η γνωμη μου οτι αξιζει και αυτο αν πετυχεις σωστο υδραυλικο και αν ταιριαζουν ολα ωστε να παρεις αποδοση.
Προχθες μολις εβαλα αεροθερμο σε τζακι που ηταν με σωληνωσεις στα καλοριφερ και μαλιστα ειχε φτιαχτει (χτιστο) γ αυτον τ σκοπο και ηταν ολα χωνευτα, αλλα τωρα θα ζεσταθουν. Εχω δει 5-6 τετοιες κατασκευες αχρηστες πλεον (γυρω στο 80 ειχε πεσει μαι μοδα τετοια), ενας περσι με φωναξε κ ειχε υδραυλικα ωραια ανοξειδωτα μεσα για αναβαθμιση, φυσικα δεν εκανα τιποτα. 2-3 εχω δει που εβαλαν μεσα στο τζακι καυστηρα πετρελαιου, σταματησαν να δουλευουν διοτι ο υδραυλικος εκλεισε μεσα τον καυστηρα-λεβητα αλλα δεν ειχε προβλευτει τ πως θα καθαριζει η καπνοδοχος, ολα σταματησαν να δουλευουν γιατι βουλωσε καποια στιγμη η στροφη προς τ καπνοδοχο. Μακρυα απο πατεντες με νερο! Το αεροθερμο τζακιου που ΕΓΩ ανακαλυψα στην Ελλαδα (απ το 2007 επισημα) 12ετια πριν ειναι η οικονομικοτερη λυση και αν ειναι σωστο.. αυτο που περπαταει ειναι πατατα και πολλοι γινανε τζαμπα μαγκες και κλεφτες και δηλωμενοι απο μερους τους εχθροι μου γ αυτο.. οπως το εχω σχεδιασει (οχι το πηρα το μαθημα, δεν θα δειξω πως πρεπει να ναι) πιανει την μεση αποδοση των ενεργειακων!
Υδραυλικο τζακι σωστο ειναι το τελειο συστημα, αλλα ποιος θα το στησει αυτο το συστημα ωστε να δουλεψει τελεια? Τα τζακια που φτιαχνω εγω ειναι ετοιμα να δεχθουν νερο αντι για αερα και ομως.. δεν τολμαω να δωσω νερο, γιατι ξεφευγει απο τα δικα μου ορια του τζακα! Αμα αγορασει καποιος ενα επωνυμο και κατι δεν παει καλα ειναι δεδομενο οτι κατι δεν στηθηκε καλα, αμα δεν παει κατι καλα σε δικο μου τζακι τι θα λεει ο υδραυλικος? Μακρυα απο υδραυλικα, η αλλιως.. βαθια το χερι στ τσεπη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120784 από Στελιος1

nikdes έγραψε: τα εχω λαβει υποψιν μου ολα αυτα και θα ρωτουσα μια σοβαρη εταιρια....για αρχη ελεγα να αγοραζα απλα μια πορτα χωρις να ενωσω με τα σωματα...θα ειχε διαφορα εκει γυρω ο χωρος?απο την πορτα θερμοτητα βγαινει?



Φιλε μου φαινεται εδω καθαρα οτι δεν εχεις γνωσεις και ρωτας με αφελεια, μην πετας λοιπον λεφτα τζαμπα, αγορασε το πρωτο φορητο αεροθερμο τζακιου που θα βρεις μπροστα σου (μην παρεξηγηθω εδω! Εγω μετραω το τζακι και βγαινει η κατασκευη στα μετρα του) και θα σου βγαλει καλη ζεστη. Ουτε πορτες μορτες ουτε τιποτα. Παραπανω λεφτα δωστα για αλλο τροπο θερμανσης, πχ αεροθερμη πελετοσομπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ