Βοηθεια για μετατροπη συμβατικου τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121069 από nikdes
οπως φαινεταο στο εσωτερικο του συγκλινει προς τα μεσα ενω λογικα οι κασετες ειναι τετραγωνες και απο οσο εχω δει μπαιν ουν σπιραλ στην εξοδο οποτε κανεις μερεμετια στην φουσκα..δεν θελω να φτασω εκει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121071 από nikdes
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121075 από nikdes
το τζακι βρισκεται στο σαλονι που καθομαι περισσοτερο..δεν περιμενω να μου ζεστανει ολο το σπιτι..απλα ειναι μια συντροφια και θελω να το εκμεταλλευτω ετσι οπως ειναι χωρις να το χαλασω.το σπιτι ειναι μεζονετα απο 60 τετραγωνικα ο καθε οροφος και εχω καλοριφερ θερμανση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121085 από liakjim
Ωραία .
Έτσι όπως τα βλέπω κατά σειρά ενέργειες:
1. Γκρεμίζεις την φούσκα + τα πυρότουβλα. Από μέσα έχει λογικά τα τσιμεντένια του προκάτ. Αυτά τα αφήνεις οπότε δεν πειράζεις τις επενδύσεις.
Τρύπα Φ120 από έξω για αέρα καύσης.
Θερμοθάλαμο νέο πάνω από την εστία από γυψοσανίδα + παταράκι.
Μόνωση με πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου.
Τοποθέτηση εστίας πχ invicta minos , διατηρώντας κενά ΔΕ ,ΑΡ , κάτω με σηκωμα εστίας και πάνω με μετώπη , ώστε να έχεις συνολικά 400εκ2 είσοδο αέρα φυσικής ροής.
Inox καμινάδα μέσα από την παλιά .
1000εκ2 περσίδες.
Τέλος.
(ίδιο πρόβλημα είχα με εσένα , δεν ήθελα να χαλάσω επενδύσεις , κοίτα εδώ παρουσίαση εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384)

Εμένα μου πήγε 900Ε.
Αν δεν βάλεις εναλλάκτη kratki συν η minos που είναι πολύ φθηνή υπολογίζω 600-700Ε όλα μαζί.

Αποτέλεσμα , ως 14kw με οικονομία ξύλου. Δεν ξέρω τις μονώσεις σου / κουφώματα αλλά τα 60τμ του κάτω θα τα ζεσταίνει και σιγά σιγά η ζέστη θα πηγαίνει και πάνω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121153 από Στελιος1
Επικοινωνησε κ εδω Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μην σε μπερδεψουν τα κτηματομεσητικα, ειναι πλεον κοινωνικη συναιτεριστικη στην οποια ειμαι μελος για τα ενεργειακα. Σαν πρωτη κινηση απλη χωρις σοβαρες παρεμβασεις θα μετρηθει ακριβως η εστια, θα γινει σχεδιο και θα μπει αεροθερμο (σωστο οχι παπαρια), τ σχεδιο χρειαζεται ωστε αν θελησεις αργοτερα το αεροθερμο να γινει ''κομματι'' τ τζακιου σαν να ηταν το τζακι ετσι απ την αρχη. Αυτο θα σου δωσει εως 10 κιλοβατ συν την ακτινοβολια. Θεμα ασφαλειας δεν τιθεται, ο αερας βγαινει χαμηλα και προσκαιρα στο σημειο εκεινο θα διανοιχθει η σιτα. Αργοτερα αν θελησεις (δεν ειναι καιρος για σοβαρες παρεμβασεις τωρα) μπορει να τοποθετηθει πορτα με αυτοματη ρυθμιση του κλαπε(δυστυχως μονο ανοιγομενη, αλλα τουλαχιστον αυτη θα σφραγισει τελεια) συν τον εναλλακτη υπεραποδοσης, τοτε οριο στην ισχυ θα ειναι μονο τα ξυλα.
300 το αεροθερμο και μελοντικα συνολικο κοστος (γκρεμισμα τα τουβλα, τοποθετηση του εναλλακτη, ηχοπαγιδες περσιδες γυψοσανιδα, ολα τα παντα ετοιμο για βαψιμο) αλλα 700. Ολ αυτα αν γινουν θα παρουσιαστουν εδω δημοσια, εχεις την μαρτυρια ολων δηλαδη.
Στο θεμα του θορυβου τωρα, μπορει εξ αρχης το αεροθερμο να τροφοδοτηθει απ εξω και να χωρεσει ηχοπαγιδα αλλα θα πρεπει να τρυπηθει η εστια απο τωρα, στην περιπτωση αυτη η αποδοση δεν πεφτει διοτι τ τζακι ετσι καλλιως βγαζει αερα απ τ χωρο σου εξω.
ΥΓ. μην αρχισετε και μου λετε αλιευω πελατες κτλ, εσεις αναφερετε μαρκες και εμπορους συχνα πυκνα, για κοινωνικη συνεταιριστικη προκειται. Ουτε θα εβαζα ποτε μου καποιον συνεταιρο να χωθει εδω να κανει ''παιχνιδι'', ολα δημοσια καθαρα και ξαστερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121154 από Fokion
Απωρεια

τι ειναι η κοινονική συνετεριστική????

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ