Φωτιά στη καμινάδα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120367 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Για ανοιχτό τζάκι που βγάζει φ250 και με δύο γωνίες, τα 4 μέτρα με φ200, δεν αρκούν. Τουλαχιστον στο άναμμα θα σου καπνίζει. Δεν θα επαρκεί ο ελκυσμός. Αν βάλεις δε και τον εναλλάκτη που θα μειώνει την θερμότητα των καυσαερίων θα αφήνει περισσότερο κρεοζωτο και θα θέλει πολύ συχνά καθαρισμό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120373 από terrisgt
Απαντήθηκε από terrisgt στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Η καμινάδα μου ήταν 4 μέτρα σύνολο,2 χτιστή-2 inox ελικοειδούς μορφής. Άρα τη κρατάω στα 4 μέτρα με τη διαφορά τα 2 inox να είναι μονομένη και μονής ραφής.
Το καπέλο το είχα περιστρεφόμενο. Δεν είχα ποτέ θέμα να τραβάει ή όχι. Τράβαγε καπνό τσιγάρου 10 πόντους έξω από την εστία, αλλά αν προτείνεις το παγόδα στυλ να το δοκιμάσω!
Ευχαριστώ για την απάντησηquote="liakjim" post=120350]1. Πόσα μέτρα είναι όλη η καμινάδα? Αν έχεις 4 μέτρα το Φ200 είναι οκ.
2. Το τμήμα που θα είναι εκτός να είναι μονωμένο.
3. Καπέλο όχι περιστροφικό , ώστε να μην έχεις αποκλίσεις στον ελκυσμό.[/quote]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120375 από terrisgt
Απαντήθηκε από terrisgt στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

Stavrax έγραψε: Για ανοιχτό τζάκι που βγάζει φ250 και με δύο γωνίες, τα 4 μέτρα με φ200, δεν αρκούν. Τουλαχιστον στο άναμμα θα σου καπνίζει. Δεν θα επαρκεί ο ελκυσμός. Αν βάλεις δε και τον εναλλάκτη που θα μειώνει την θερμότητα των καυσαερίων θα αφήνει περισσότερο κρεοζωτο και θα θέλει πολύ συχνά καθαρισμό.

Το σπιράλ που υπήρχε ήταν φ250. Έμπαινε στη χτιστή καμινάδα που είναι φ220 και έβγαινε inox καμινάδα για ακόμη 2 μέτρα που ήταν φ230. Είπα να έβαζα φ200 για να μην έχω εναλλαγές στις διαστάσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120380 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Εγώ τι να σου πω?
Βάλε φ200 κι αν έχεις πρόβλημα, η προσθέτεις αργότερα 2 μέτρα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123610 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Αν έχετε πρόσβαση- φίλους στην Πυροσβεστική, ρωτείστε πόσες καμινάδες καιγονται καθημερινά σε κάθε πόλη..



σημερινο περιστατικο ανοιξτε και καμμιά διαφήμιση στο βιντεο αυτο στο γιουτιουμπι, -να παρω κανενα ευρω- να γραψω τον γυιο μου ταεκβοντο και την κορη μου μπαλέτο... :P


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ