Φωτιά στη καμινάδα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120061 από terrisgt
Φωτιά στη καμινάδα! δημιουργήθηκε από terrisgt
Χαιρετώ όλους όσους ανήκουν στο σπουδαίο αυτό forum. Έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορα θέματα που με έχουν βοηθήσει πολύ. Σήμερα όμως μετά τη φωτιά που έπιασε η καμινάδα μου θέλω να συνοψίσω και να ζητήσω τη βοήθειά σας. Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι με πόρτα της CAMINO(ο Θεός να το κάνει ενεργειακό). Δεν έχει μοτέρ από τη μαμά του. Τα 3 τελευταία χρόνια κάνω αποκλειστική χρήση της θερμότητάς του μιας και μου αρέσει η χρήση του και προσπαθώ να κάνω οικονομικότερη τη θέρμανση της οικογένειάς μου.
Σήμερα πήρε φωτιά η καμινάδα. Διαβάζοντας εδώ κατάλαβα πως 1ον πιθανότατα άρπαξε λόγω του σπιράλ που έβαλε ο εγκαταστάτης από το τέλος του τζακιού μέχρι τη πλάκα(είμαι τελευταίος όροφος, 4ος, από πάνω αμέσως ταράτσα). 2ον μπορεί να άρπαξε γιατί από το πάτωμα της ταράτσας μέχρι και 2 μέτρα ύψος η καμινάδα είναι τσιμεντένια τουβλέτα χωρίς φορεμένη καμινάδα μέσα. Μετά τα 2 μέτρα έχει άλλα 2 μέτρα νικελ καμινάδα με περιστρεφόμενο καπέλο.
Σκέφτομαι να φορέσω στη τσιμεντένια τουβλέτα (αν δε κάνω λάθος έτσι λέγεται) σωλήνα inox μέχρι το ταβάνι μου και από το τζάκι μέχρι να κουμπώσω να βάλω εναλλάκτη αέρα για να βάλω και μοτέρ επιτέλους να έχω το τζάκι που πρέπει.
Επίσης ο εγκληματίας εγκαταστάτης μέσα από τη γυψοσανίδα εκεί που είναι το τζάκι δεν το έχει ντύσει, όυτε έχει βάλει περσίδα για να βγάζει τον ζεστό αέρα από το χώρο με φυσική ροή, με αποτέλεσμα σε ένα καλό φούντωμα να μου ανοίξουν οι γυψοσανίδες. Βέβαια ούτε λόγος για ¨πατάρι¨.
Περιμένω προτάσεις-λύσεις-συμβουλές.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συγβώμη για το ¨σεντόνι¨.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120077 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Την καμινάδα σου, πότε την καθάρισες για τελευταία φορά?
Πέρα από τα λάθη στην εγκατάσταση, αν καθαριζόταν συχνά, δεν θα έφτανε να αρπάξει φωτιά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120104 από kostasd
Απαντήθηκε από kostasd στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
Καταρχάς είσαι τυχερός που δεν είχες χειρότερα. Ελπίζω τη δημοσίευση σου να την δουν και άλλοι και να αποφύγουμε χειρότερα.
Τα έχω ξαναπεί σε άλλο ποστ φίλου που περιέγραφε το τζάκι του και είχε σπιραλ.

Το σπιραλ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ στα τζάκια. Οι επικαθίσεις δεν καθαρίζουν με τίποτα.
Για καμινάδα τζακιού επιτρέπεται μονο καμινάδα INOX και αυτή ΕΥΘΕΙΑΣ ΡΑΦΗΣ.

ΕΛΙΚΟΕΙΔΟΥΣ ΡΑΦΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και πάλι.

Όποιος θέλει, ας ψάξει ποιες καμινάδες παίρνουν πιστοποίηση για λέβητες στερεών καυσίμων και τζάκια. Μόνο οι ευθειας ραφής inox παίρνουνε. Οι υπόλοιπες έχουν προβλήματα με τις επικαθίσεις και αργά ή γρήγορα θα πάρουν φωτιά.

Ας καταλάβουμε επιτέλους πως η θέρμανση δε θα είναι οικονομική αν κάψουμε το σπίτι μας.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": terrisgt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120110 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
idio tzaki εχουμε αλλο μοντελο.το οτι η καμαιναδα σου ειναι κοκκινη κοντα στ καπελο φανταζομαι δε θα σου δινει ουτε 30% αποδοση.ποτε τ αγορασες;εγω τ 2006 οταν τ πετρελαιο ειχε 40λ.στην πορεια εμαθα απο δω μεσα κ το εκανα πυραυλο μ παρεμβασεις.δ φταιει ο μαστορας αν στ τοποθετησε προ κρισης εποχης,τωρα θεωρειται δεδομενο ν βαζουν περσιδες πετροβαμβ κτλ τοτε οχι.τεσπα διαβασε τα ποστ ενεργειακα τζακια και k-evo και θα ερθει η στιγμη της δικαιωσης.εδω θα μαστε ν τα λεμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": terrisgt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120120 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

panos79 έγραψε: idio tzaki εχουμε αλλο μοντελο.το οτι η καμαιναδα σου ειναι κοκκινη κοντα στ καπελο φανταζομαι δε θα σου δινει ουτε 30% αποδοση.ποτε τ αγορασες;εγω τ 2006 οταν τ πετρελαιο ειχε 40λ.στην πορεια εμαθα απο δω μεσα κ το εκανα πυραυλο μ παρεμβασεις.δ φταιει ο μαστορας αν στ τοποθετησε προ κρισης εποχης,τωρα θεωρειται δεδομενο ν βαζουν περσιδες πετροβαμβ κτλ τοτε οχι.τεσπα διαβασε τα ποστ ενεργειακα τζακια και k-evo και θα ερθει η στιγμη της δικαιωσης.εδω θα μαστε ν τα λεμε


η σωστη εγκατασταση και λειτουργια εξαρταται απ την κριση ????
η απλα ο αρχιτεχνιτης δεν ηξερε τοτε τι ειναι το ενεργειακο τζακι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120132 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

dimlyk έγραψε:

panos79 έγραψε: idio tzaki εχουμε αλλο μοντελο.το οτι η καμαιναδα σου ειναι κοκκινη κοντα στ καπελο φανταζομαι δε θα σου δινει ουτε 30% αποδοση.ποτε τ αγορασες;εγω τ 2006 οταν τ πετρελαιο ειχε 40λ.στην πορεια εμαθα απο δω μεσα κ το εκανα πυραυλο μ παρεμβασεις.δ φταιει ο μαστορας αν στ τοποθετησε προ κρισης εποχης,τωρα θεωρειται δεδομενο ν βαζουν περσιδες πετροβαμβ κτλ τοτε οχι.τεσπα διαβασε τα ποστ ενεργειακα τζακια και k-evo και θα ερθει η στιγμη της δικαιωσης.εδω θα μαστε ν τα λεμε


η σωστη εγκατασταση και λειτουργια εξαρταται απ την κριση ????
η απλα ο αρχιτεχνιτης δεν ηξερε τοτε τι ειναι το ενεργειακο τζακι ?


eτσι ειναι ...λαθος διατυπωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ