Κυκλοφορητης η ανοιχτο δοχ. Διαστολής το πρόβλημα?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119577 από elgreco
Μη βρίσκοντας λύση στο ΝΕΤ και μη έχοντας έναν αξιόπιστο υδραυλικό καταφεύγω και πάλι σε εσάς!

Σε υδραυλικό τζάκι συνδεμένο παράλληλα με το λεβητα πετρελαίου. Από τα δέκα σώματα έχουν σβήσει τα δυο πιο κοντινά στο τζάκι επειδή δεν χρειάζονται πλέον. Όλα τα σώματα δεν ζεσταίνονται επαρκώς αλλά ειδικά στον πρώτο όροφο ακόμα χειρότερα, μερικά ούτε μισά. Το καλοριφέρ που βρίσκετε πιο κοντά στο ανοιχτό δοχ. Διάστ. , ακριβώς από κάτω συγκεκριμένα σε ύψος περί τα 2,2 μέτρα είναι το χειρότερο σε επίδοση και αν προσπαθήσεις να το εξαερωσεις δεν βγάζει ούτε νερό αλλά ούτε και αερα, ούτε θόρυβο.

Έναν υδραυλικό που έφερα μου είπε ότι ο κυκλοφορητης του τζακιού hansa uhp 32-6s είναι για τα μπάζα και να αντικατασταθεί με άλλον willo η dab. Επίσης μου βάλε τον hansa από τη μεσαία στην Τρίτη σκάλα για να δούμε αν θα χέ διάφορα, πράγματι λίγο καλύτερα αλλά ακόμα μακρυά από ικανοποιητικά.

Με το πετρέλαιο δεν υπάρχει πρόβλημα, όλα καίνε κανονικά από άκρη σε άκρη. Ο κυκλοφορητης του πετρελαίου είναι grundfos ups 25-55.
Άλλος υδραυλικος μου είπε να καταργήσουμε το ανοιχτό δοχείο και να βάλουμε κλειστό με όλες τις ασφαλιστικές δικλείδες.

Μήπως μπορείτε από αυτά να με συμβουλευσετε ως προς το ποιος μπορεί να χεί δίκιο.

Ευχαριστω παρά πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119591 από Gdevil
Ερωτήσεις

α) Γράφεις ότι ειδικά στον πρώτο τα σώματα δεν ζεσταίνονται.
Δλδ ζεσταίνονται στο ισόγειο ή ζεσταίνονται στον δεύτερο όροφο?

β)το τζάκι και ο λέβητας σε ποιόν όροφο είναι?

γ) Το ανοιχτό δοχείο που δίνει νερό? Στον λέβητα με μία παροχή και στο τζάκι με άλλη? Σε κάποιο σημείο με κοινή παροχή?
Και τί έχει το σώμα που είναι κάτω από το ανοιχτό δοχείο και δεν βγάζει ούτε καν νερό?
Ματιασμένο είναι? Με τον λέβητα έχει νερό ενώ με το τζάκι δεν έχει?

Εκ πρώτης πάντως αφού τζάκι και λέβητας είναι συνδεδεμένοι παράλληλα (αν είναι όντως σωστή αυτή η παράλληλη σύνδεση και δεν έγινε κάποιο μπέρδεμα) δεν μπορεί να φταίει το δοχείο. Αφού η εγκατάσταση δουλεύει σωστά με τον λέβητα τότε μάλλον ο κυκλοφορητής του τζακιού δεν έχει δύναμη.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119600 από elgreco
Σ ευχαριστω πολύ, και συγνώμη που δεν είπα και αυτές τις λεπτομέρειες εξαρχής.

Το σπίτι είναι ισόγειο και πρώτος. Το τζάκι στο ισόγειο.

Επειδή οι υδραυλικες μου γνώσεις είναι περιορισμένες ελπίζω να στα πω ως έχουν. Ο σωλήνας που παει στ δοχείο ξεκινάει μετά την έξοδο ζεστού νερού του τζακιού και πριν τον κυκλοφορητη. Σημειωτέον ότι ο κυκλοφορητης είναι στο υπόγειο και ακριβώς κάτω από το τζάκι στο γύρω στο 1,5 μ. Από όπου βρίσκει τις σωληνώσεις του σπιτιού στο ίδιο σύστημα με το πετρέλαιο με αντεπιστροφες Βανες.

Τώρα πάνω στο δοχείο παει η παροχή του κρυου και άλλος ένας σωλήνας. Έχω δει σχεδιάγραμμα τα στο ΝΕΤ και μου φαίνεστε σωστή η σύνδεση.

Ο λέβητας πετραιλεου λειτουργεί με κδοχ.δ.

Με το πετρέλαιο το ¨ματιασμενο¨ σώμα αλλά και όλα τ αλλα λειτουργεί σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Όπως είπα όταν ο υδραυλικος που μου συνέστησε αλλαγή κυκλοφορητη λόγω μάρκας πιο πολύ, (θεωρεί τη hansa ότι χειρότερο) τον έβαλε στην Τρίτη σκάλα αυτό το σώμα είχε αρκετή αύξηση στην επίδοση. Από 3 φέτες με το ζόρι πήγε στο μισό σχεδόν.

Είναι αυτό και μόνο καθαρή ένδειξη ότι φταίει ο κυκλοφορητης?

Ευχαριστω και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119604 από vag1234
Στην δικιά μου περίπτωση είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα. Παλιό δισωλήνιο, με τον κυκλοφόρητη που ήταν ήδη εγκατεστημένος στο πετρέλαιο λειτουργούσε μια χαρά η εγκατάσταση. Όταν εγκατέστησα τον λέβητα βιομάζας, με τον ίδο κυκλοφορητή δεν μου ζέσταινε καλά (έμεναν χλιαρά) 2 σώματα. Αναγκάστηκα να αλλάξω κυκλοφορητή, έβαλα έναν DAB με μεγαλύτερη παροχή και μανομετρικό και ζεσταίνονται τα σώματα μια χαρά.

Γιατί γινόταν αυτό? Πιθανότατα λόγω των εξτρα μέτρων σωλήνων, εξτρά γωνιές, εξτρα βάνες, εξτρα αντεπίστροφα...

Στην δικιά σου περίπτωση όμως μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν, δηλαδή θα πας ψάχνοντας..Δεν μπορούμε να δουμε την εγκατάσταση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119610 από panosf01
Εγω εχω μια απορια ομως,πως γινεται στην παραλληλη συνδεση των δυο συστηματων να παντρευτουν τα δυο συστηματα,το πετρελαιο με κλειστο δοχειο διαστολης και αυτοματο πληρωσης στο 1-1,5 bar πιεση,(μπορεις να την δεις απο το μανομετρο που εχει συνηθως ο αυτοματος),με το ανοιχτο δοχειο που για να φτασεις 1 bar πιεση πρεπει να το σηκωσεις 10 m.Mηπως αυτη η διαφορα πιεσεων δυσκολευει την κυκλοφορια του νερου απο το τζακι και φαινεται ο κυκλοφορητης μικρος?Η καλυτερη λυση κατα την γνωμη μου παντως,αν και θα φωναξουν οι υπολοιποι εδω μεσα,θα ηταν κλειστο δοχειο διαστολης με εξισωση πιεσεων των 2 συστηματων,με την προυποθεση οτι ο κατασκευαστης του τζακιου δινει ανοχες.Οσο το εχω ψαξει εγω δεν εχω βρει τζακι με πιεση λειτουργιας πανω απο 1,5bar,πραγμα που καθιστα αυτη την λυση απαγορευτηκη.Αλλη λυση ειναι πλακοειδης εναλλακτης,δες τα κιτ που δινει η edilkamin ωστε να ξεχωρισουν αυτα τα κυκλωματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119620 από Gdevil

elgreco έγραψε: Σ ευχαριστω πολύ, και συγνώμη που δεν είπα και αυτές τις λεπτομέρειες εξαρχής.

Το σπίτι είναι ισόγειο και πρώτος. Το τζάκι στο ισόγειο.

Επειδή οι υδραυλικες μου γνώσεις είναι περιορισμένες ελπίζω να στα πω ως έχουν. Ο σωλήνας που παει στ δοχείο ξεκινάει μετά την έξοδο ζεστού νερού του τζακιού και πριν τον κυκλοφορητη. Σημειωτέον ότι ο κυκλοφορητης είναι στο υπόγειο και ακριβώς κάτω από το τζάκι στο γύρω στο 1,5 μ. Από όπου βρίσκει τις σωληνώσεις του σπιτιού στο ίδιο σύστημα με το πετρέλαιο με αντεπιστροφες Βανες.

Τώρα πάνω στο δοχείο παει η παροχή του κρυου και άλλος ένας σωλήνας. Έχω δει σχεδιάγραμμα τα στο ΝΕΤ και μου φαίνεστε σωστή η σύνδεση.

Ο λέβητας πετραιλεου λειτουργεί με κδοχ.δ.

Με το πετρέλαιο το ¨ματιασμενο¨ σώμα αλλά και όλα τ αλλα λειτουργεί σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Όπως είπα όταν ο υδραυλικος που μου συνέστησε αλλαγή κυκλοφορητη λόγω μάρκας πιο πολύ, (θεωρεί τη hansa ότι χειρότερο) τον έβαλε στην Τρίτη σκάλα αυτό το σώμα είχε αρκετή αύξηση στην επίδοση. Από 3 φέτες με το ζόρι πήγε στο μισό σχεδόν.

Είναι αυτό και μόνο καθαρή ένδειξη ότι φταίει ο κυκλοφορητης?

Ευχαριστω και πάλι.

Ετσι όπως το περιγράφεις βλέπω να λείπει μία σωλήνα
:woohoo:
Αυτή που τις επιστροφές από τα σώματα πηγαίνει στο τζάκι.
(αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχει και απλώς δεν την έγραψες)

Κάτι άλλο που ίσως όμως και να ευθύνεται είναι οι αντεπίστροφες.
αν δεν έχουν μπει και χειροκίνητες βάνες προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τις αντεπίστροφες για διαχωρισμό των δύο κυκλωμάτων
Οι αντεπίστροφες κολλάνε.
Και ίσως σου μπερδεύουν τα δύο κυκλώματα.
Οπότε κάπου να χάνεται η δύναμη του κυκλοφορητή του τζακιού

Φυσικά μπορεί και να δουλεύουν κανονικότατα και όντως να ευθύνεται μόνο ο κυκλοφορτηής του τζακιού αλλά αφού θα μπείς στην διαδικασία να κάνεις κάποιες επεμβάσεις σκέψου το να βάλεις και χειροκίνητες

Πάντως πως γίνεται ένα σώμα να μη βγάζει ούτε νερό ούτε αέρα ΔΕΝ το καταλαβαίνω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ