Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127062 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας Η γερμανικού τύπου μου ήταν άγνωστες, επίσης ενώ είχα μιλήσει προ 1,5 μήνα με κράτκι μου είχαν πει ότι δεν συνεργαζόταν με κάποιο κατάστημα στα Χανιά, άρα ξανά τηλέφωνο αύριο.
Από την περιγραφή σας για τον γερμανικό τύπο καμινάδας υποθέτω ότι και η δικιά μου θα μπορούσε να μετατραπεί σε τέτοιο τύπο αν γινόταν μιά θυρίδα επίσκεψης στο πλατύσκαλο όπως φαίνεται στην φώτο. Θα πρέπει να ανοιχτεί τρύπα στο σοβά, τα χτιστά τούβλα και στην αμιαντοσωλήνα και μετά να μπεί πόρτα ( από τι υλικό?) στην αμιαντοσωλήνα και στο άνοιγμα του σοβά.Όσο για το αισθητικό μέρος όντως φαίνεται έτσι αλλά είναι νομίζω ασφαλέστερη.
Το σκεφτόμουν από την αρχή για τάμπερ αλλά από την άλλη το τζάκι το χρησιμοποιεί κυρίως η μητέρα μου που είναι ηλικιωμένη και αμφέβαλα αν θα μπορεί να βρει και να κατανοήσει τη σωστή λειτουργία του.
Όσο για το άνοιγμα της περσίδας το σκέφτηκα να το κάνω πιο ψηλά από την ένωση και το πατάρι πιο ψηλά ούτως ώστε να έχω παραπάνω χώρο για το θερμοθάλαμο και να αποφύγω σφράγιση με σιλικόνη ( και άρα πιθανές οσμές) μεταξύ μπουριού και παταριού, αλλά αμφέβαλα λόγω των προηγούμενων συμβουλών των μελών (δείτε τα πόστ από την αρχή της πρώτης σελίδας).
Όντως η εστία είναι η μίνος, με μετρήσεις που έκανα πάντα με το θερμόμετρο μαγειρικής έχω δεί μέχρι 200 βαθμούς πάνω στην εστία στην πλευρά σε επαφή με τον αέρα, ενώ ελεύθερη η ακίδα του θερμόμετρου στον αέρα στους 2 πόντους από την εστία στο 2 ωρο λειτουργίας έλεγε θερμοκρασία αέρα 52 βαθμούς ,χωρίς κάλυμα φούσκα.
Γενικά ξέρει κανείς το μαντέμι μέχρι πόση θερμοκρασία μπορεί να ανεβάσει και για πόση ώρα?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127066 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
O επίσημος συνεργάτης της kratki στα Χανιά, είναι ο Ντεγιαννάκης Αντώνης. Έχει κατάστημα στην Αναγνώστου Γογονή.

Και σχετικά με το σπιράλ στην καμινάδα σου: Υπάρχουν κάποια εξαρτήματα, λέγονται "σπαστές καμπύλες ή σπαστές γωνίες". Δεν είναι τα τηλεσκοπικά, είναι άλλα αυτά που σου λέω. Είναι 2 κομμάτια, και βασικά είναι σα "σφαιρική άρθρωση". Με αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ πας σε όποιο σημείο θες και μετά ευθύγραμμα κομμάτια ή ανοιχτές καμπύλες.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127069 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Οκ ,ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127072 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα

sdf έγραψε: ...
Το σκεφτόμουν από την αρχή για τάμπερ αλλά από την άλλη το τζάκι το χρησιμοποιεί κυρίως η μητέρα μου που είναι ηλικιωμένη και αμφέβαλα αν θα μπορεί να βρει και να κατανοήσει τη σωστή λειτουργία του.
Όσο για το άνοιγμα της περσίδας το σκέφτηκα να το κάνω πιο ψηλά από την ένωση και το πατάρι πιο ψηλά ούτως ώστε να έχω παραπάνω χώρο για το θερμοθάλαμο και να αποφύγω σφράγιση με σιλικόνη ( και άρα πιθανές οσμές) μεταξύ μπουριού και παταριού, αλλά αμφέβαλα λόγω των προηγούμενων συμβουλών των μελών (δείτε τα πόστ από την αρχή της πρώτης σελίδας).
Όντως η εστία είναι η μίνος, με μετρήσεις που έκανα πάντα με το θερμόμετρο μαγειρικής έχω δεί μέχρι 200 βαθμούς πάνω στην εστία στην πλευρά σε επαφή με τον αέρα, ενώ ελεύθερη η ακίδα του θερμόμετρου στον αέρα στους 2 πόντους από την εστία στο 2 ωρο λειτουργίας έλεγε θερμοκρασία αέρα 52 βαθμούς ,χωρίς κάλυμα φούσκα.
Γενικά ξέρει κανείς το μαντέμι μέχρι πόση θερμοκρασία μπορεί να ανεβάσει και για πόση ώρα?


Με τέτοιο κλέισιμο που έχεις κάνει , αποκλέιεται να έχεις μυρωδιές.

Την δικιά μου την εστία (selenic) την έχω δει μέγιστο σε μπουμπούνισμα 380C.
Αυτή δεν ξέρω.
Βγάζει καυσαέρια 243C .
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα ποτέ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127515 από fantom007gr
Απαντήθηκε από fantom007gr στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
θα σε συμβουλευα να μην βιαστης να την κλησεις ,αλλα καυστην καμια 20αρια φορες για να δεις και τα τρανταγματα απο τισ σωληνες σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127573 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Tην εύκαμπτη θα τη βγάλεις είναι επικίνδυνη αν δουλεψεις το τζακι εναν μηνα συνέχεια,θα δείς πως θα καταντήσει και θα είναι έτοιμη για φωτιά,βρες έναν τρόπο να βγει.
όσο για τα ανάμματα όταν κλείνεις τον αέρα απο το συρταράκι,είναι φυσιολογικό να μειώνεται η φλόγα γιατί λιγοστεύεις το οξυγόνο που χρειάζονται τα ξύλα για να καούν επίσης ούτε τερμα να τον έχεις ανοιχτό,μην κανει φλόγα σαν "καμινέτο",με τον καιρο θα δεις πόσο θα ανοιγεις ή θα κλεινεις τον αερα,σημαντικο ρόλο παιζουν και τα ξυλα σου,θα πρεπει να ειναι πολυ στεγνα.Αν δεν ειναι στεγνα μην τα καις καθολου ειδικα αν δεν βγαλεις την σπιραλ....
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ