Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118246 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Βασικά συμφωνώ με τον προγράψαντα pontios74.
Με τίποτα δεν πρέπει να το συμπεριλάβεις στον θερμοθάλαμό σου αυτό το κομμάτι και την ένωσή του.
Τώρα για το πως μπορείς να πάρεις θερμότητα στον θερμοθάλαμό σου.
Μη νομίζεις ότι παίρνεις ζέστη από τα μπουριά.
Από την εστία παίρνεις.
Αν θέλεις να πάρεις και από τα μπουριά... τότε... εναλλάκτης.
Της κράτκι ο μαντεμένιος θα σου δώσει θερμότητα μέσα στον θερμοθάλαμο και ούτε μοτέρ, ούτε αγωγοί, ούτε ρυθμιστής. ΘΑ πάρεις και τα ιζόλ, θα τα κόψεις και ωραία θα ρίξεις και το πυροτσιμεντάκι από επάνω και θα ξενιάσεις από αμίαντο και πιθανά προβλήματα.
Αυτά θα μείνουν στο παταράκι το οποίο θα κάνεις και μια καλή θυρίδα ελέγχου και alles gut.
Για να βγείς με σωστή γωνία αααααν μπορείς απέφυγε τον εύκαμπτο.
κάτι ωραία κομμάτια με μεταβλητές γωνίες έχει πάλι η κράτκι και ίσως σου φανεί χρήσιμο το τηλεσκοπικό που έχουν διάφοροι κατασκευαστές. Εγώ θυμάμαι το είχε ο αγωγός .


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118259 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Το πρόβλημα σου δεν είναι το που θα γίνει το πατάρι, αλλά η καμινάδα σου γενικώς. Από την περιγραφή σου, δεν μπορώ να βρω εναν τρόπο για να την καθαρίζεις, πέραν του χημικού. Εκτός αν έχεις ταυ καθαρισμού στο πλατύσκαλο. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Ο τρόπος που σου πρότεινε ο Τάσος με μονώσεις, κοψίματα κλπ θα ίσχυαν στην περίπτωση που περνούσε ινοξ μέχρι επάνω. Τότε θα αρκούσε αυτό το σφράγισμα. Σε σένα όμως και με σοβαρή πιθανότητα να μπουκώνει συχνά η καμινάδα αυτό το σφράγισμα δεν θα άντεχε και θα γυρνούσε καπναέρια μέσα στο σπίτι. Το καλύτερο θα ήταν να αντικατασταθεί με ινοξ μονής ραφής, όλη η καμινάδα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118281 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Θα προσπαθήσω να πάρω φώτο το έξω μέρος της καμινάδας αλλά και πάλι δεν θα είναι διαφωτιστικό διότι είναι χτισμένη με τούβλα γύρω -γύρω και σοβαντισμένη. Για να βοηθήσω δείτε στις φώτο ότι το χείλος της καμινάδας είναι στην γωνία μεταξύ 2 τοίχων πέτρινων 60 εκ πάχους κάθε ένας. Με τις κλίσεις που έχει ( προς το πάτωμα και δεξιά ) περπατά κατά μήκος του πάχους του αριστερού τοίχου (60εκ σκαμένο γία να περνά η καμινάδα)) και βγαίνει στην γωνία εξωτερικά των 2 τοίχων. Από εκεί συνεχίζει ευθεία πάνω.
Άλλη σκέψη που κάνω είναι να την αφήσω ώς έχει και αν γίνεται να συνδεθεί κατευθείαν με ίνοξ σωλήνα όπως την παλιά φούσκα στις 2 πρώτες φώτο ,αν δεν γίνεται με ένα μικρό κομμάτι εύκαμπτης ίνοξ με συνέπεια το ύψος του θερμοθαλάμου αφήνωντας έξω την σύνδεση αυτή( δηλαδή θα είναι στο πατάρι το εκτονωτικό) να μην είναι πάνω από 1,20 μέτρα από το χείλος της εστίας. τότε η σύνδεση από το ταβάνι θα απέχει 1,10 μέτρα,δηλαδή το ύψος του εκτονωτικού παταριού θα είναι τουλάχιστον 1,10 μέτρα.
Φίλε stavrax για το καθάρισμα πέρσυ είχα φέρει συνεργείο με ένα εργαλείο σαν μια χοντρή ντίζα στο ένα άκρο ήταν η βούρτσα και στο άλλο τύλιγε σε μια ρόδα με ελατήριο που την έσπρωχνε προς τα πάνω και μου είπαν ότι με αυτό έφτασαν από κάτω(εστία) μέχρι την έξοδο της καμινάδας πάνω και ότι παρά το ανοιχτό τζάκι και για τα χρόνια που είχε να καθαριστεί (5) ήταν αρκετά βατή.Τώρα αλλάζει ο τρόπος σύνδεσης της εστίας με την καπνοδόχο (ινοξ και εύκαμπτη / μόνο ινοξ) αλλά νομίζω ότι άν κάνω θυρίδα στον θερμοθάλαμο θα μπορώ να αποσυνδέσω το μπουρί του μισού μέτρου και από εκεί να μπώ να καθαρίσω. Δυστυχώς δεν υπάρχει ταυ καθαρισμού. Μια ιδέα είναι να τρυπήσω από έξω το σοβά , τούβλο, αμιαντοσωλήνα και από εκεί να καθαρίζω κλείνοντας την τρύπα με πετροβάμβακα και πυροτσιμέντο, δεν ξέρω όμως αν επηρεάζει την ροή των καυσαερίων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118333 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Ερώτηση...
(ίσως και χαζή αλλά αφού μου ήρθε... :huh: )
Είναι πολύ δύσκολο να γίνει τρύπημα του ταβανιού ώστε να βγείς ίσια επάνω από την εστία σου αντί να πεις σε αυτό το παλιό αμιάντου κομμάτι?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118396 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
Φίλε μου για να φύγει ευθεία επάνω θα πρέπει να περάσει μέσα από το επάνω δωμάτιο (ξύλινο πάτωμα -ραμποτέ ταβάνι) και μετά μέσα από κεραμοσκεπή ( ξύλινος σκελετός -παλιά κεραμίδια) για να βγει έξω οπότε καταλαβαίνεις ότι η φασαρία και τα έξοδα για χάλασματα - μονώσεις, μήν πάρω καμμιά φωτιά, είναι πολύ περισσότερα από το να βρώ μια λύση με την υπάρχουσα καμινάδα.
Όσο για φώτο βάζω μία αλλά είναι βράδυ και δεν διακρίνεται καλά άλλα στο αριστερό μέρος της φώτο βλέπετε σκαλοπάτι και κάτω το πλατύσκαλο που πατάει η καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118397 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Συνδεση μπουριών inox με καμινάδα
ξέχασα να βάλω την φώτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ