Η εσωτερικη καμιναδα μετακινειται(πανω-κατω)!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118184 από dimlyk
αυτο το διαβαζουμε συνεχως αλλα κανεις δεν μας χει εξηγησει το γιατι και οι τζακαδες κλπ τις βαζουν μαλλον αναποδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118188 από faistos
Προφανως ο τροπος που το εγραψα να φαινεται οτι αυτο-αναιρέθηκα αλλα εξακολουθώ να νομίζω οτι ο ανθρωπος εχει βάλει τις καμινάδες του με την θυλυκή πλευρά να ειναι στο κατω μέρος της κατακορυφου ενω έπρεπε να ειναι στην επάνω. Στην φωτογραφια που παραθέτης φαίνεται ξεκάθαρα αυτο ακριβώς που λεω με την μουφα που χρησημοποιείς μετα τον μαυρο χαλυβα που πρεπει να χρησημοποιήσει και ο φίλος μας μετα τον εναλλάκτη.

liakjim έγραψε: Ρε συ faistos , αυτο-αναιρεθηκες.
Λες

faistos έγραψε: Βλέπω οτι το αρσενικό είναι κάτω και το θυληκό επάνω


και μετά

faistos έγραψε: Οι καμινάδες inox μονου τοιχώματος πρέπει να τοποθετούνται με την θυληκή πλευρά τους προς τα πανω


Άρα αφού έχει μονού τοιχώματος , σωστα τα έβαλε έτσι ?


Και στο δικό μου , οι inox είαν βελάκι με κατεύθυνση από αρσενικό κάτω προς θηλυκό πάνω www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206584.JPG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118189 από lefteris
Για τις υγροποιήσεις... ;)

www.hartshearth.com/stovepipe_faq.htm#sp3

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118190 από liakjim
@faistos , έχεις δίκιο. Είδα πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες του φίλου.
Εδώ www.energ.gr/media/kunena/attachments/2810/4.jpg , φαίνεται ξεκάθαρα ότι τις έχει βάλει ανάποδα.
Τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να τις αλλάξει όμως. Εκτός και αν σπάσει την κόλλα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118196 από Gdevil

lefteris έγραψε: Για τις υγροποιήσεις... ;)

www.hartshearth.com/stovepipe_faq.htm#sp3

Σε αυτό το σάιτ το γράφει ξεκάθαρα πως μιλάει για μπουριά από σόμπες.

στην αρχή αυτής της σελιδας γράφει
" What stovepipe is best for outside?
Stovepipe is not for outside use. Stovepipe is the pipe that goes from your appliance (woodstove, oil burner, etc.) to your chimney at the wall or ceiling. You want Class-A chimney to run outside either through the ceiling and roof or out and up an exterior side wall"

Τώρα ο Διαμαντής γιατί τις μονού τοιχώματος τις θέλει τοποθετημένες με το αρσενικό προς τα κάτω δε το καταλαβαίνω προσωπικά.

Εδώ πάλι γράφει και τις μονού και τις διπλού με το αρσενικό προς τα κάτω
Επίσης λέει για αφαίρεση των δακτυλίων

Anyway... εμένα κανείς δε θα με έπειθε να βάλω την καμινάδα μου με το αρσενικό προς τα κάτω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118199 από faistos
Μπορει και πρέπει. Το βασικό του πρόβλημα ειναι ο εναλλάκτης στην βάση του που ειναι θηλυκός με αποτέλεσμα να μην σφηνώνει στην υποδοχή του τζακιου που χρειάζεται αρσενική γιαυτό και του συνέστησα να βάλει μούφα αρσενική αρσενική

liakjim έγραψε: @faistos , έχεις δίκιο. Είδα πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες του φίλου.
Εδώ www.energ.gr/media/kunena/attachments/2810/4.jpg , φαίνεται ξεκάθαρα ότι τις έχει βάλει ανάποδα.
Τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να τις αλλάξει όμως. Εκτός και αν σπάσει την κόλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ