Η εσωτερικη καμιναδα μετακινειται(πανω-κατω)!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118152 από dimlyk

Nikolaou έγραψε:

dimlyk έγραψε:

Nikolaou έγραψε: dimlyk Αν δεις την τελευται φωτο το κομματι της καμιναδας πανω απο την ενωση δεν μετακινειται. Το εχω μετρησει σε δυο σημεια με γωνια. Το ενα σημειο ακριβως πανω απο τον δαχτυλιο/πατουρα και το αλλο 10 εκ κατω απο το ταβανι στην ενωση. Εβαλα ινοξ για αντοχη και ασφαλεια...


ακριβως αυτο σου ειπα ...η καμιναδα σου εχει "σφηνωσει" στην πλακα της ταρατσας και κρεμεται απο κει


Σωστα. Καποια λυση σκεφτεσαι? Τα ξηλωνω ολα η τα αφηνω με το πανω-κατω?


2 πραγματακια μπορω να σκεφτω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα η ευκολοφαρμοστα
το 1 ειναι καποια κοματια μεταβλητου μηκους που κυκλοφορουν αλλα δεν ειναι για τετοια δουλεια
το 2ο ,,,αφηνεις την καμιναδα να διαστελεται ελευθερα στην κορυφη αλλα πρεπει να βρεις τροπο να στεγανοποιησεις την ταρατσα κι εκει θα χρειαστεις καποια ειδικη κατασκευη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118158 από faistos
Νομίζω οτι οι καμινάδες σου εχουν τοποθετηθεί ανάποδα. Βλέπω οτι το αρσενικό είναι κάτω και το θυληκό επάνω ενώ έπρεπε να ειναι αντίστροφα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να χρησημοποιήσεις μούφα αρσενική αρσενική οπου το ένα μέρος συνδεση στο τζάκι και το άλλο με τον εναλλάκτη και μετα μία μούφα θυληκιά θυληκιά οπου το ένα μέρος στο πάνω μέρος του εναλλάκτη και στο άλλο το αρσενικό μέρος της inox καμινάδας σου αφού αντιστραφούν. Αλλωστε οι καμινάδες αυτές εχουν βελάκια που δείχνουν το τρόπο τοποθέτησης τους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118167 από Gdevil

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: το ίνοξ δεν ακολουθεί στον ίδιο βαθμό το μαντέμι όσον αφορά τις διαστολές - συστολές + το ότι το τζάκι σου δεν βλέπω να έχει κλαπέτο(υψηλότερες θερμοκρασίες καπναερίων ).αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος που βάζουμε στο πρώτο 1,5 μέτρο μαύρο χάλυβα και όχι ινοξ .

Τόσα και τόσα τζάκια έχουν παρουσιαστεί σε αυτό το φόρουμ με ίνοξ καμινάδες.
Τόσο "τζόγο" δεν ειχε κανείς.
Μπορεί και να έχεις δικιο αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο συγκεκριμένος συνφορουμίτης να είναι ο μόνος που την πάτησε....
Μήπως το πρόβλημα το έχουν δημιουργήσει τα δαχτυλίδια?
Μήπως αυτά έπρεπε να βγούν?

@faistos
Εγώ πάλι νομίζω πως μπερδεύεσαι.
Τα καυσαέρια πρέπει να πηγαίνουν πάντα προς τα επάνω και να είναι πάντα "σωληνωμένα".
Αν έβαζε το θυληκό κάτω και το αρσενικό επάνω θα μπορούσαν καυσαέρια να βγούν στο σαλόνι του


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118170 από dimlyk
Γιωργο ...δεν εχει κανεις αφ ενος γιατι δεν τοδε κανεις
αφετερου οι περισσοτεροι εχουν καμπυλλες ποου παιρνουν καποιες παραμοργωσεις
αν δεν εβαζε τα δαχτυλιδια απλα θα εμφανιζοταν καπου αλλου η ,,,θα μοιραζοταν σε 2-3 σημεια οποτε μαλλον δεν θαταν και ευκολα ορατο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118173 από faistos
Δεν μπερδεύομαι καθόλου. Οι καμινάδες inox μονου τοιχώματος πρέπει να τοποθετούνται με την θυληκή πλευρά τους προς τα πανω και οι διπλού τοιχωματος με την αρσενική πλευρά προς τα επάνω. Εδώ εχουμε την πρώτη περίπτωση μονής inox. Δες εδω www.kaminades-inox.gr/topothetisi.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118180 από liakjim
Ρε συ faistos , αυτο-αναιρεθηκες.
Λες

faistos έγραψε: Βλέπω οτι το αρσενικό είναι κάτω και το θυληκό επάνω


και μετά

faistos έγραψε: Οι καμινάδες inox μονου τοιχώματος πρέπει να τοποθετούνται με την θυληκή πλευρά τους προς τα πανω


Άρα αφού έχει μονού τοιχώματος , σωστα τα έβαλε έτσι ?


Και στο δικό μου , οι inox είαν βελάκι με κατεύθυνση από αρσενικό κάτω προς θηλυκό πάνω www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206584.JPG

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ