Η εσωτερικη καμιναδα μετακινειται(πανω-κατω)!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118108 από Nikolaou
Αγαπητοι φίλοι θα ηθελα την βοηθεια/γνωμη σας στο εξης (Μεγαλο κειμενο για να προλαβω καποιες αποριες σας και σας ευχαριστω για το χρονο σας):
Το κοματι της καμιναδας του ενεργειακου τζακιου (Invicta Grand Vision 800 που εχει και τρυπες στην πλατη για δευτερογενη) που βρισκεται μεσα στο σπιτι οταν ζεστενεται κατεβαινει και οταν κρυωσει το τζακι ανεβαινει περιπου 4-5 χιλιοστα στην ενωση με το "λαιμο" του τσακιου. Οταν τοποθετηθηκαν τα κομματια απο το λαιμο του τζακιου προς τα επανω μπηκε με τη σειρα: Εναλλακτης 90εκ υψος και μετα συνεχισαν oi καπνοδοχοιινοξ. Στις ενωσεις εβαλα σφικτηρες και κολλα πυραντοχη εως 1250 βαθμους της Bison (και εσωτερικα που συνδεονται το αρσενικο με το θυληκο των καπνοδοχων και εξωτερικα στην περιμετρο τους μονο σε αυτα ).Μετα το πρωτο αναμα και αφου εσβησε και κρυωσε το τζακι ειδα οτι στην ενωση του εναλλακτη με το λαιμο του τζακιου ειχε σηκωθει με αποτελεσμα να ξεκολησει και η κολλα. Ωστωσο στην τελευταια ενωση της καπνοδοχου (οπως φαινεταιστη φωτο 2) που περναει μεσα απο την τρυπα της πλακας εβαλα μονο εξωτερικα κολλα και δεν μετακινειται πανω-κατω οπως το υπολοιπο κομματι μεχρι το λαιμο του τζακιου ( το μετρησα βαζοντας σημαδια με γωνια με το τζακι ανναμενο και μετα σβηστο και δεν ειχε διαφορα η αποσταση απο το ταβανι σε αντιθεση μα τα αλλα σημαδια που εβαλα απο την ενωση αυτη και προς το τζακι οπου στη μετρηση ειχε διαφορα 2-3 χιλιοστα)
Σκεφτομαι μηπως η κολλα κανει τετοια συστολη διαστολη που μετακινει το κομματι των καπνοδοχων και του ενναλακτη... :(
Φωτο 1: Ειναι αναμενο το τζακι και εχει κατεβει και σεχεδον εφαρμοζει πανω στο τζακι
Φωτο 2: Το τζακι με τους καπνοδοχους. Κατεβαινει απο την ενωση κοντα στο ταβανι (εκει εχει κολλα μονο εξωτερικα)
Φωτο 3: Κρυο το τζακι και εχει ανεβει σχεδον 4 χιλιοστα!
Φωτο 4: Ενωση μετα τον εναλλακτη και βλεπω οτι εχει "φουσκωσει" στο σημειο της κολλας...
Φωτο 5: Απο την ενωση και κατω εχω το προβλημα. Απο την ενωση και επανω δεν μετακινειται (το εχω μετρησει κρυο και ανναμενο).
Το εχω αναψει 4 φορες απο 4-5 ωρες καθε φορα και δεν το εχω παει στα ορια του Δηλαδη μυρισε το μαντεμι και οι κολλες αλλα οχι σε βαθμο που να πρεπει να ανοιξεις παραθυρο. Αλλα ενα χωρο 60τμ με εξωτερικη θερμοκρασια 10β τον πηγε σε 2 ωρες στους 19.
Δεν παρατηρησα καποια μυρωδια καπνου.Λιγη μυρωδια οταν εβαζα ξυλο αλλα αν εχανε θα ειχε μυρισει πολυ φανταζομαι.
Βλεπω οτι με κλειστο αερα και η φλογες δειχνουν οτι κατι τις "τραβα" προς τα επανω ισως εχω αρκετο ελκυσμο λογω 20αρας καμιναδας...περιπου 4 μετρα απο το τζακι.
Να το κλεισω το τζακι η θα εχω προβλημα?










Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118110 από Gdevil
Αν καταλαβαίνω καλά ο εναλλάκτης σου μετακινείται πάνω κάτω.
Διόρθωσέ με αν έχω καταλάβει λάθος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118124 από Nikolaou
Φιλε Gdevil αν δεις την τελευταια φωτο εχει μια ενωση η οποια ειναι 30 ποντους απο το ταβανι. Απο αυτη την ενωση (απο την κολλα και κατω)μετακινειται το κομματι της καπνοδοχου και μαζι και ο εναλλακτης. Εχω κανει μετρησεις και πανω απο την ενωση και δεν μετακινείται. Ειχα βαλει σημαδι και περιπου 10 εκ. κατω απο την ενωση επανω στην καμιναδα οπως επισης και στην κορυφη αλλα και στη βαση του "βαρελιου" του εναλλακτη και ειδα οτι μετακινουνται)... :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118126 από liakjim
Οι διαστολες/συστολες της inox ειναι .
Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να σηκώσεις ελάχιστα την εστία με λαμακια , τόσο όσο με την εστία σε full καύση , να είσαι ακριβώς μέσα .
Μη σηκώσεις όμως πολυ κ στραβώσει κάτι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118127 από dimlyk
οτν λες οτι στο ταβανοι εχεις βαλει κολλα μονο εξωτερικα τι εννοεις ?
η τρυπα της ταρατσας (σε ολο το παχος της πλακας εννοω) πως εχει καλυφθει?
πιθανοτατα η καμιναδα σου εγινε κρεμαστη :)
πακτωμενη μεσα στην πλακα ανεβοκατεβαινει στο τζακι
γι αυτο τ καλα μαστορια βαζουν τα ευκαμπτα και λυνουν ολα τα προβληματα :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118131 από Nikolaou
liakjim με την εστια σε πληρη καυση το κατω κομματι του εναλλακτη εχει πατησει επανω στο τζακι (οπως φαινεται και στη φωτο 1) και δεν υπαρχει περιθωριο για σηκωμα... Αν το κανω οταν ειναι κρυο που εχει περιθωριο πιθανον να στραβωσει κατι... Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν παιρνει αερα απο εκεινο το σημειο και αν παιρνει ειναι κακο για την καυση? Παντως νομιζω οτι με 1.5-2 κιλα δρυ την ωρα την ωρα δεν ειναι πολλα ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ