Υγρασια στον πανω οροφο

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117824 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Δημήτρη καλησπέρα.

Κοίτα, εγώ δεν είμαι "εδικός" στα τζάκια, ένας απλός χρήστης είμαι, και μάλιστα λίγο καιρό, έναν χειμώνα μοναχά. Απλά από εδω μέσα, καθότι και μηχανικός κατάλαβα και έμαθα πολλά.

Πάμε στα του αέρα τώρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ποτέ δουλέψει το τζάκι μου γοα 10 ώρες συνεχόμενα, με δυνατή φωτιά (ώστε να δουλεύει κάργα συνεχώς το βεντυλατέρ), για να προλάβει να φουσκώσει το σπίτι, και μετά να αντιληφθώ ότι ενώ δουλεύει στο 10, αυτό να είναι σαν να δουλεύει στο 3.

Και λογικά, σιγά μην κάτσει να σκάσει ο αέρας, από κάπου θα προσπαθήσει (εύκολα) να την κοπανήσει. Τώρα είναι από καμμιά νάκληση λουτρού, από την αεροκουρτίνα, από το συρταράκι. ΑΠό κάπου όντως θα προσπαθήσει να φύσει.

Αλήθεια, είναι δηλαδή δυνατό κάποια στιγμή ο αέρας (αν κλεισουμε όλα τα κουφώματα) να βγει από την εστία μέσα? Δηλαδή κάποιος αόρατος να φυσάει αέρα μέσα στην εστία και να ζωντανεύει τη φλόγα? Αυτό άραγε θα γίνει ποτέ αντιληπτό?

Κλείνοντας... που διαφωνούμε? :) :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
πρεπει σωνει και καλα να διαφωνουμε?? :)
εγω ουτε τζακι δεν εχω
διαβαζω ομως για κατι 600 μ3 1000 μ3 κι αναρωτιεμαι .

Αλήθεια, είναι δηλαδή δυνατό κάποια στιγμή ο αέρας (αν κλεισουμε όλα τα κουφώματα) να βγει από την εστία μέσα? Δηλαδή κάποιος αόρατος να φυσάει αέρα μέσα στην εστία και να ζωντανεύει τη φλόγα? Αυτό άραγε θα γίνει ποτέ αντιληπτό?

ποσο στεγανο ειναι ενα τζακι ? θεωρητικα αρκετα ...πρακτικα...καποια καθολου
το μονο σιγουρο ειναι οτι ο οποιος παραπανω αερας στο δωματιο θα φυγει απο καπου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117836 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Γιώργο φαντάσου το τζάκι σου σαν απλά ένα παράθυρο ανοιχτό, το μόνο στο σπίτι. Αφού κάποιος βάζει αέρα από κάπου αλλού στο σπίτι, από κάπου πρέπει να φύγει. Η μοναδική δίοδος είναι οι χαραμάδες της πόρτας του τζακιού ή η τυχόν εσωτερική είσοδος αέρα καύσης, αφού μόνη έξοδος του σπιτιού είναι η καμινάδα σου. Αν αντίστροφα βγάλεις αέρα, πχ με έναν απορροφητήρα, πάλι από τις ίδιες τρύπες θα μπει πάλι ο αέρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117849 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Ξεχνάτε ότι ο αέρας δεν είναι υγρό, συνεπώς είναι συμπιεστός. Άρα, βάζουμε εμείς αέρα στο σπίτι, αλλά μπορεί να συμπιεστεί και λίγο, άρα να ανεβάσειπίσεση το σπίτι, πριν αρχίσει ο αέρας να "μην την παλεύει" και να ψάχνει δίοδο διαφυγής. Και φυσικά, η δίοδος διαφυγής, θα είναι αυτή με τη μικρότερη αντίσταση. Δεν ξέρω βέβαια να σας πω ποια είναι αυτή.........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117862 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
εδω κανεις ενα λαθακι ,,,ο αερας ειναι μεν συμπιεστος
το σπιτι ομως δεν ειναι στεγανο ...και μια και τα παραθυρα ειναι σχεδον στεγανα υποψιαζομαι οτι σε πολλες περιπτωσεις το λιγοτερο στεγανο σημειο ειναι το τζακι ...υπολογισε κιολας σ αυτη την αυξηση που λες οτι υπαρχει και αυξηση της πιεσης λογω αυξησης της θερμοκρασιας στον χωρο και δεν ειναι τοσο αμελητεα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ