Υγρασια στον πανω οροφο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117641 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Φυσικά και όχι. Ο αέρας για την καύση είναι άλλο πράγμα.

Μιλάω για τον αέρα που τραβάει το βεντυλατέρ, τον περνάει από την "πλάτη της εστίας", και τον βγάζει από τις περσίδες. Από όσο γνωρίζω, τα περισσότερα βεντυλατέρ είναι διπλής αναρρόφησης. Τραβάνε αέρα και από έξω και από μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117647 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Φυσικά και όχι. Ο αέρας για την καύση είναι άλλο πράγμα.

Μιλάω για τον αέρα που τραβάει το βεντυλατέρ, τον περνάει από την "πλάτη της εστίας", και τον βγάζει από τις περσίδες. Από όσο γνωρίζω, τα περισσότερα βεντυλατέρ είναι διπλής αναρρόφησης. Τραβάνε αέρα και από έξω και από μέσα.


κανω παραθεση εδω αλλα απανταω στο πριν
μην ρωτας εμενα αφου ξερεις οτι δεν ασχολουμε με τα τζακια ...λιγο με τους αερηδες μονο :)
κι οντως ισως κανω λαθος για το "λιγοι" επηρεασμενος να διαβαζω ολο για περσιδες φυσικης ροης
ομως καλο ειναι να το σκεφτειτε οσοι ασχολουσαστε ....τα σπιτια πλεον ειναι στεγανα
η ιδια η θερμανση δημιουργει μια υπερπιεση αρα τελικα ο ανεμιστηρας ποσο αερα βαζει?
μηπως βαζει μονο οσο χρειαζεται για την καυση τελικα?
μονο αν παιρνει αερα για καυση απο τον χωρο υπαρχει καποια ανανεωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117651 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Μα Δημήτρη,

Τι σχέση έχει ο αέρας που φέρνει μέσα το βεντυλατέρ, με τον αέρα καύσης, όταν μάλιστα αυτός έρχεται χωριστά από έξω, τις πιο πολλές φορές με δικό του χωριστό σπιράλ?

Και εντάξει, τα σπίτια είναι "στεγανά", αλλά μήπως χρειάζεται "άπειρος αέρας" για να "πρηστεί" το σπίτι? Φαντάσου ότι εμένα, ψιλά-χοντρά, είναι 700 m3 όγκος. Δε νομίζω ότι ποτέ το βεντυλατέρ θα συμπιέσει το σπίτι. Και στην τελική, από κάπου θα την κοπανίσει ο αέρας, από καμιά ανάκληση λουτρού, από τον αποροφφητήρα. Σιγά μην κάτσει να σκάσει και να "στριμωχτεί". :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117656 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
μην κοιτας το δικο σου σπιτι ,,,τα τζακια ζεσταινουν μεχρι 300 μ3 χοντρικα
ο ανεμιστηρας δεν μπορει να "φουσκωσει" το σπιτι οσο μεγαλωνει η πιεση εσωτερικα απλα βαζει λιγοτερα μ3
αλλα αυτα τα εγραψα να τα σκεφτειτε οι τζακοφιλοι (μπορει να υπαρχει και κατι που μμου διαφευγει οποτε το σκεφτικο μου να ειναι ακυρο)
παντως αυτο που εγραψα τοχω (αλλα δεν θυμαμαι σε ποια εταιρια) δηλ...να βαζει μεν αερα απ εξω αλλα ναχει μια περσιδα χαμηλα κατω απ την εστια απο μεσα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117657 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

pontios74 έγραψε: κε Δημοσθένη δείτε και τους θερμοπομπούς εγω πέρυσι που δεν ειχα τζάκι αλλα σόμπα υγραεριου (και ειχα φοβερη υγρασια) ειχα πάρει έναν θερμοπομπο 2000W στα 100 ευρω (united) και το εβαζα εναλαξ στα δωματια με τα μεγαλα κρυα απο καταναλωση δεν ειχαν πολυ πιστευω πως ειναι πιο οικονομικο απο το καλοριφερ λαδιου! 15-20 τετραγωνικα τα καλυπτει ανετα σε συντομο χρονικο διαστημα Aυτό είναι!
www.praktiker.gr/p/thermopompos-mica-united-uhm-782-26748


βρε φιλαρακι τοσο καιρο εισαι εδω και μας λες για πιο φτηνη ηλεκτρικη θερμανση ? :)
1 kw θελει το δωματιο ...αυτο θα καταναλωσει μ οποιο τροπο
αν θαπρεπε ν δωσω ενα τετοιο ορισμο θαλεγα αυτοο πουχει τον πιο καλο θερμοστατη (ακριβειας) αλλα κι αυτο βολευεται αρκετα ενα θερμομετρο τοιχου ...πρακολουθουμε εκει την θερμοκρασια και ρυθμιζουμε τον θερμοστατη του σωματος (που συνηθως εχει λαθος ενδειξεις)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117661 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

dimlyk έγραψε:

pontios74 έγραψε: κε Δημοσθένη δείτε και τους θερμοπομπούς εγω πέρυσι που δεν ειχα τζάκι αλλα σόμπα υγραεριου (και ειχα φοβερη υγρασια) ειχα πάρει έναν θερμοπομπο 2000W στα 100 ευρω (united) και το εβαζα εναλαξ στα δωματια με τα μεγαλα κρυα απο καταναλωση δεν ειχαν πολυ πιστευω πως ειναι πιο οικονομικο απο το καλοριφερ λαδιου! 15-20 τετραγωνικα τα καλυπτει ανετα σε συντομο χρονικο διαστημα Aυτό είναι!
www.praktiker.gr/p/thermopompos-mica-united-uhm-782-26748


βρε φιλαρακι τοσο καιρο εισαι εδω και μας λες για πιο φτηνη ηλεκτρικη θερμανση ? :)
1 kw θελει το δωματιο ...αυτο θα καταναλωσει μ οποιο τροπο
αν θαπρεπε ν δωσω ενα τετοιο ορισμο θαλεγα αυτοο πουχει τον πιο καλο θερμοστατη (ακριβειας) αλλα κι αυτο βολευεται αρκετα ενα θερμομετρο τοιχου ...πρακολουθουμε εκει την θερμοκρασια και ρυθμιζουμε τον θερμοστατη του σωματος (που συνηθως εχει λαθος ενδειξεις)

Το ανέφερα σαν συμπλήρωση ζέστης για το παιδικο δωμάτιο επειδη είπε να αγοράσει καλοριφερ λαδιου πιστευω καλυτερα να παρει εναν θερμοπομπο σιγουρα και δεν ειναι τοσο οικονομικο αλλα αφου εχει θεμα υγρασιας ισως τον εξυπηρετησει εγω περυσι που το εβαζα καιε μερα 10 ωρες για 3 μηνες δεν ειχα ιδιαιτερη αυξηση στο ρευμα φετος που εχω τζακι το εχω χαρισει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ