Υγρασια στον πανω οροφο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117674 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

dimlyk έγραψε: μην κοιτας το δικο σου σπιτι ,,,τα τζακια ζεσταινουν μεχρι 300 μ3 χοντρικα
ο ανεμιστηρας δεν μπορει να "φουσκωσει" το σπιτι οσο μεγαλωνει η πιεση εσωτερικα απλα βαζει λιγοτερα μ3
αλλα αυτα τα εγραψα να τα σκεφτειτε οι τζακοφιλοι (μπορει να υπαρχει και κατι που μμου διαφευγει οποτε το σκεφτικο μου να ειναι ακυρο)
παντως αυτο που εγραψα τοχω (αλλα δεν θυμαμαι σε ποια εταιρια) δηλ...να βαζει μεν αερα απ εξω αλλα ναχει μια περσιδα χαμηλα κατω απ την εστια απο μεσα


Δημήτρη, κάπου σε έχασα....

Από όσο ξέρω, στα τζάκια πρέπει να φέρουμε νωπό αέρα για την καύση, εξωτερικό αέρα δηλαδή. Αυτο γίνεται συνήθως με κάποιο σπιράλ, το οποίο ή το αφήνουμε κάτω από το τασάκι ελεύθερο γιατί εκεί είναι οι γρίλιες εισαγωγής του αέρα καύσης, είτε "κουμπώνει" (το σπιράλ) σε ειδική υποδοχή (αυτό είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου). Συνεπώς, με αυτόν τον τρόπο, σχεδ΄ν απομονώνουμε τον αέρα καύσης, και αυτός είναι "αποκλειστικά" νωπός=εξωτερικός.

Σχετικά με το φούσκωμα τώρα: Πράγματι, αν έχουμε υπερπίεση στο σπίτι, λογικά το μοτέρ θα ζορίζεται και δε θα μπορεί να σπ΄ρωξει και άλλον φρέσκο εξωτερικό αέρα μέσα. Άρα θα πέσει η απόδοσή του. Και αν για παράδειγμα στη σκάλα 10 βάζει 200m3/h αυτό θα βάζει 100m3/h. Και μπορεί και να καεί. Αλλά υπάρχει τρόπος να μετρήσουμε την εσωτερική πίεση του σπιτιού? Υπάρχει τρόπος να αντιληφθούμε ότι μέσα έχουμε πάνω από 1 atm πίεση? Και αν συμβαίνει αυτό, θα καταλάβουμε όντως αισθητή διαφορά στην απόδοση του μοτέρ? Θα αντιληφθούμε ότι όντως στη σκάλα 10, φυσάει πλέον λιγότερη ποσότητα αέρα (μικρότερη παροχή)?

'Η το βεντυλατέρ είναι "έξυπνο", θα αντιληφθεί ότι πλέον δεν μπορεί να τραβήξει παραπάνω εξωτερικό αέρα, και από μόνο του θα "αυτορυθμιστεί", δηλαδή αντί να τραβάει ίση ποσότητα από έξω και ίση ποσότητα από μέσα, θα τραβάει περισσότερο από μέσα και ουσιαστικά θα κάνει (λόγω συνθηκών) ανακύκλωση του αέρα (με μια μικρή ίσως μείωση της παροχής του). Και όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν (άνοιξε ένα παράθυρο/πόρτα) και "δραπέτευσε" ο υπερπιεσμένος αέρας, αυτό θα συνεχίσει κανονικά (ίδιο από έξω και μέσα)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117679 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
..... και συνεχίζω ....

Ο αέρας καύσης λοιπόν, δε νομίζω ότι σχετίζεται με την περσίδα που ανέφερες. Πράγματι, στα τζάκι φυσικής ροής αλλά ακόμα και στα αερόθερμα, πρέπει να έχουμε μια περσίδα κάτω χαμηλά μέσα στο σπίτι, και μια περσίδα πάνω ψηλά πάλι μέσα στο σπίτι, για να κάνουμε "εκτόνωση".

Στις μεν εστίες φυσικής ροής αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΟ γιατί έτσι λειτουργούν, ενώ στις αερόθερμες, πρέπει να γίνει ώστε να εκμεταλλευτούμε την όποια θερμότητα δεν αποδίδει το βεντυλατέρ, ότι δηλαδή δεν καταφέρνει να "κλέψει" το βεντυλατέρ από την "πλάτη" της εστίας.

Δε νομίζω λοιπόν ότι οι 2 αυτοί αέρηδες (καύσης και εκτόνωσης), σχετίζονται. 'Η ακόμα καλύτερα, ΔΕΝ πρέπει να σχετίζονται.

Φιλικά, Γιώργος.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117697 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
κοιτουσα χτες το manual της κασσετας invicta v700turbo και δεν ειδα κατι για εξωτερικο αερα (εκτος απο αθτον για την καυση)..εγω παντος οποτε αναβω τζακι εχω παντα μια ανακληση λιγο ανοιχτη την εχω ρυθμιση ισα ισα 3 ποντους.Οσο για την υγρασια εχω παρει ενα αφυγραντηρα δουλευει αρκττες ωρες στο σαλονι και τραπεζαρια για τα υπνοδωματια μονο αερισμο γυρο στα 20 λεπτα και βελτιωνεται η κατασταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117703 από demosthenes
Απαντήθηκε από demosthenes στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
απο τα λιγα που καταφερα να βρω ειναι κατι τετοιο για αμεσα www.neotex.gr/appdata/documents/home/n-t...m%20%28gr%292013.pdf

η σκεπη

μονο με τον αερισμο του σπιτιου δεν θα καταφερω κατι γιατι το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω μονωμένη πλακα οποτε οσο και αν το αεριζω μετα απο καποια ωρα παλι το προβλημα επιστρέφει

επειδη βλεπω οτι γραφεται για τα τζακια εμενα το δικου μου που ειναι φυσικησ ροησ εχει περσίδες απο πάνω και απο κατω και δυο εισοδουσ αερα μεσα στον θαλαμο εναν για μεσα απο το σπιτι και εναν για εξω απο το σπιτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117770 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

demosthenes έγραψε: απο τα λιγα που καταφερα να βρω ειναι κατι τετοιο για αμεσα www.neotex.gr/appdata/documents/home/n-t...m%20%28gr%292013.pdf

η σκεπη

μονο με τον αερισμο του σπιτιου δεν θα καταφερω κατι γιατι το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω μονωμένη πλακα οποτε οσο και αν το αεριζω μετα απο καποια ωρα παλι το προβλημα επιστρέφει

επειδη βλεπω οτι γραφεται για τα τζακια εμενα το δικου μου που ειναι φυσικησ ροησ εχει περσίδες απο πάνω και απο κατω και δυο εισοδουσ αερα μεσα στον θαλαμο εναν για μεσα απο το σπιτι και εναν για εξω απο το σπιτι


πανακριβη μεθοδος με "πενιχρα" αποτελεσματα ....με σχετικα ευκολη εφαρμογη και μικρο παχος
με τον ιδιο τροπο μπορεις να βαλεις 5 εκ μονωτικο με πολυ καλυτερα αποτελεσματα και λιγοτερο κοστος
κι αν βαλεις γυψοσανιδα το κοστος μαλλον μειωνεται κι αλλο
μην τρελενεσαι παντως τοσο ,,,το σπιτι σου δεν εχει στεγνωσει ακομα....του χρονου θα το δεις πραγματικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117803 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Γιωργο ... αυτα που λες τα καταλαβαινω
ομως ειναι αδυνατο ενα σπιτι να φουσκωσει ,,,ο αερας θα βρει τροπο να βγει ...δεν ειναι απολυτα στεγανο κανενα τζακι κατι δευτεροογενεις κατι συρταρια κατι αεροκουρτινες ειναι "τρυπες" για ξεφουσκωμα :) ακομα και το ιδιο το μοτερ
επισης τα μ3 που λες σε τετοια περιπτωση μπορει να γινουν πολυ λιγοτερα ακομα και στο 1/10 ...το μοτερ δεν καιγεται σ αυτη την περιπτωση...απλα νομιζουμε οτι παιρνουμε τα ονομαστικα του μ3
η διπλη εισοδος του μοτερ εχει αυτο τον ρολο στην ουσια δεν ξερουμε απο που τραβαει ...απ οπου βρει πιο ευκολα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ