Υγρασια στον πανω οροφο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117588 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

δεν διαφωνω οτι ισχυουν αυτα
για το τζακι ρωτησα αλλα οκ....
αν και λιγοι νομιζω εχουν εισαγωγη εξωτερικου αερα για το σπιτι (χρειαζεται και εξαγωγη σ αυτη την περιπτωση οπως ειπες )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117626 από demosthenes
Απαντήθηκε από demosthenes στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

dimlyk έγραψε:

demosthenes έγραψε: το εχω κανει αυτο επεσε η θερμοκρασια στο 14 η υγρασια κατέβηκε πολυ έκλεισα το σπιτι για να ανεβάσω την θερμοκρασία και η υγρασια ξανανέβαινε. ειναι να τρελαίνεσαι

το ολο θεμα γινετε γιατι σε ενα μηνα περιπου θα γεννήσει η γυναικά μου και πρεπει να εχουμε σταθερη θερμοκρασια μεσα στο δοματιο του μικρου αλλιωσ εμεισ κουτσα στραβα θα την βγαζαμε ενα χειμονα μεχρι να φτιαξουμε την σκεπη


για το μωρο ...καλοριφερ ηλεκτρικο και μακρυα απ το τζακι :)
και υγραντηρα μαζι το 85 δεν του φτανει :)
με το καλο φιλε να το δεχτητε
καλυτερα ομως να ρωτησεις απο τωρα και τον παιδιατρο
μ αυτον θασαστε συνυπευθυνοι απεναντι στο μωρο για μερικα χρονια κι οχι μ εμας :)



ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
τα καλορυφερ λαδιου δεν εχουν τρελη καταναλωση εχεισ να προτεινεισ τιποτα δοκιμασμενο σε κατανάλωση
το 85 % υγρασια νομιζω ειναι υπερβολικο λογικα αφυγραντιρα θα θελω καθώς απ οτι ξερω πρεπει η υγρασια να ειναι απο 50-70

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117627 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

dimlyk έγραψε: ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

δεν διαφωνω οτι ισχυουν αυτα
για το τζακι ρωτησα αλλα οκ....
αν και λιγοι νομιζω εχουν εισαγωγη εξωτερικου αερα για το σπιτι (χρειαζεται και εξαγωγη σ αυτη την περιπτωση οπως ειπες )


Λίγοι? Μα όλες οι "κλασσικές" αερόθερμες εστίες με βεντυλατέρ, έχουν διπλή αναρρόφηση. Μέσα-έξω. Έτσι και στο δικό μου K-EVO 100. Nordica, Palazzeti, Starfire, νομίζω ότι όλοι λένε διπλή αναρρόφηση. Και για να βάζεις φρέσκο αέρα σπίτι, και για να παγώνεις την εστία πιο πολύ. Ότι έχει και μειονεκτήματα το ξέρω (δεν ανεβάζει εύκολα θερμορασία, "φούσκωμα" του σπιτιού). Αλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Νομίζω ότι τα Edilkamin (π.χ. Forte) τραβάνε μόνο από έξω αέρα. Κάνω λάθος?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117633 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

demosthenes έγραψε:

dimlyk έγραψε:

demosthenes έγραψε: το εχω κανει αυτο επεσε η θερμοκρασια στο 14 η υγρασια κατέβηκε πολυ έκλεισα το σπιτι για να ανεβάσω την θερμοκρασία και η υγρασια ξανανέβαινε. ειναι να τρελαίνεσαι

το ολο θεμα γινετε γιατι σε ενα μηνα περιπου θα γεννήσει η γυναικά μου και πρεπει να εχουμε σταθερη θερμοκρασια μεσα στο δοματιο του μικρου αλλιωσ εμεισ κουτσα στραβα θα την βγαζαμε ενα χειμονα μεχρι να φτιαξουμε την σκεπη


για το μωρο ...καλοριφερ ηλεκτρικο και μακρυα απ το τζακι :)
και υγραντηρα μαζι το 85 δεν του φτανει :)
με το καλο φιλε να το δεχτητε
καλυτερα ομως να ρωτησεις απο τωρα και τον παιδιατρο
μ αυτον θασαστε συνυπευθυνοι απεναντι στο μωρο για μερικα χρονια κι οχι μ εμας :)

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
τα καλορυφερ λαδιου δεν εχουν τρελη καταναλωση εχεισ να προτεινεισ τιποτα δοκιμασμενο σε κατανάλωση
το 85 % υγρασια νομιζω ειναι υπερβολικο λογικα αφυγραντιρα θα θελω καθώς απ οτι ξερω πρεπει η υγρασια να ειναι απο 50-70


το 85 τοπα χαριτολογωντας αλλα υγραντηρα θα θες
η υγρασια ανεβαινει στο ταβανι κι ο αερας χαμηλα πουναι το μωρο γινεται ξηρος
οτι ηλεκτρικο και να χρησιμοποιησεις (εκτος κλιματιστικου) ιδια καταναλωση εχει
απλα θεωρειται το καλυτερο για μωρα κι οτι χρησιμοποιει ανεμιστηρα ειναι μαλλον ακαταλληλο

επειδη ομως οτι εχει να κανει με μωρα ειναι λεπτο θεμα καλυτερα να συμβουλευτεις απο τωρα ενα παιδιατρο νασαι ετοιμος με την αφιξη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117634 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
κε Δημοσθένη δείτε και τους θερμοπομπούς εγω πέρυσι που δεν ειχα τζάκι αλλα σόμπα υγραεριου (και ειχα φοβερη υγρασια) ειχα πάρει έναν θερμοπομπο 2000W στα 100 ευρω (united) και το εβαζα εναλαξ στα δωματια με τα μεγαλα κρυα απο καταναλωση δεν ειχαν πολυ πιστευω πως ειναι πιο οικονομικο απο το καλοριφερ λαδιου! 15-20 τετραγωνικα τα καλυπτει ανετα σε συντομο χρονικο διαστημα Aυτό είναι!
www.praktiker.gr/p/thermopompos-mica-united-uhm-782-26748

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117635 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

dimlyk έγραψε: ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

δεν διαφωνω οτι ισχυουν αυτα
για το τζακι ρωτησα αλλα οκ....
αν και λιγοι νομιζω εχουν εισαγωγη εξωτερικου αερα για το σπιτι (χρειαζεται και εξαγωγη σ αυτη την περιπτωση οπως ειπες )


Λίγοι? Μα όλες οι "κλασσικές" αερόθερμες εστίες με βεντυλατέρ, έχουν διπλή αναρρόφηση. Μέσα-έξω. Έτσι και στο δικό μου K-EVO 100. Nordica, Palazzeti, Starfire, νομίζω ότι όλοι λένε διπλή αναρρόφηση. Και για να βάζεις φρέσκο αέρα σπίτι, και για να παγώνεις την εστία πιο πολύ. Ότι έχει και μειονεκτήματα το ξέρω (δεν ανεβάζει εύκολα θερμορασία, "φούσκωμα" του σπιτιού). Αλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Νομίζω ότι τα Edilkamin (π.χ. Forte) τραβάνε μόνο από έξω αέρα. Κάνω λάθος?[/quote

μιλατε για τον αερα που ερχετε απο εξω στο χςρο καυσης για τα ξυλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ