Μονωμενη καμιναδα μεσα σε συμβατικη?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117286 από centaurus
Γεια χαρα...μετα απο προβλημα με τις θερμοκρασιες που ανεπτυξε η κλασικη ινοξ καμιναδα μου εξαιτιας του ενεργειακου που εβαλα απο περσι θελω να βαλω μια με εσωτερικη μονωση.
Η υπαρχουσα ηταν 30εκ διαμετρο οποτε η πιο απλη λυση που σκεπτομαι ειναι να περασω απο μεσα της μια 20/25 μονωμενη μεχρι κατω στην εστια...απο το να την ξηλωσω.
Ο προβληματισμος μου ειναι στο εαν θα υπαρξει το οποιοδηποτε προβλημα με αυτην την λυση και
Δευτερο, εαν το οτι η καμιναδα απο τα 25εκ που ηταν η εξοδος της εστιας (Volcano) γινει 20εκ, εαν θα εχω προβλημα τραβηγματος...πιθανον θα πρεπει να την ψηλωσω...?
Απο την εστια μεχρι την κορυφη της καμιναδας ηταν μεχρι τωρα περιπου 4.5 μετρα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117304 από Gdevil
Ίσως θα ήταν καλίτερα να κάνεις κάποιο θέμα με το τι προβλήματα αντιμετώπισες και έφτασες στο σημείο να καταλήξεις να αλλάξεις την καμινάδα σου από Φ300 αμόνωτη σε Φ200-250 μονωμένη.
Ετσι απλά που το ρωτάς δύσκολο να πάρεις κάποια γνώμη που να σε βοηθήσει ουσιαστικά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117306 από dimlyk
αν δεν εχεις προβλημα στερεωματος οχι
για το τραβηγμα ...ξεκινας και βλεπεις ...μειωνοντας την διατομη μειωνεις τον ελκυσμο
και φυσικα φροντιζεις να στεγανωσεις απο πανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117327 από centaurus
Το προβλημα ειναι πως διαπιστωθηκε πανω στην σοφιτα οτι απο την υπερβολικη ζεστη που ανεπτυξε η καμιναδα ισως εξαιτιας του προσφατου ενεργειακου εκαψε μερος απο τα δοκαρια γυρω απο την καμιναδα μετα τα τουβλα που ηταν χτισμενη η καμιναδα.
Κακος για μενα που εμεινε η συμβατικη καμιναδα για το ενεργειακο αλλα οτι εγινε εγινε...τωρα ξυλωθηκε πλεον η καμιναδα για να ξαναχτιστει σωστα και μενει το θεμα του σωληνα...ή θα περασω μεσα στην υπαρχουσα μια μονωμενη 20-25 στενεβοντας ετσι την καμιναδα απο το ιδανικο της εστιας που ειναι 25εκ, ή την τραβαω ολη εξω και βαζω μονο μια μονωμενη 25-30 και τελος.
Πιο στενη καμιναδα σημαινει πως πρεπει να γινει πιο ψηλη δηλαδη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117338 από dimlyk
ναι αυτο σημαινει ... αν εχεις 4 μετρα καμιναδα μην την στενευεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ