Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119277 από Gdevil

panosv έγραψε: Παιδιά μερικές ερωτήσεις ακόμα αν μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη του.
1) Όπως είχα πει σε προηγούμενο ποστ, η εξωτερική περσίδα έχει ένα σπιράλ που πάει στη βάση της εστίας και έχει και ένα μέρος που είναι χύμα ανοιχτό προς το χώρο του τζακιού. Αυτός ο χώρος προφανώς επικεινωνεί με τις εσωτερικές περσίδες εισαγωγής και προφανώς βάζει κάποιο κρύο. Δοκίμασα πρόχειρα κάπως να κλείσω αυτό το κενό στην εξωτερική περσίδα και δε βλέπω κάποια διαφορά στην απόδοση. Μήπως να τη κλείσω εντελώς να γλιτώσω τον κρύο αέρα από έξω όταν το τζάκι δε δουλεύει? Η περσίδα αυτή κλείνει με ένα μοχλό αλλά όλη μαζί. Επομένως όταν το αφήνω αναμμένο και πάω για ύπνο ή φεύγω από το σπίτι προφανώς δε μπορώ να τη κλείσω όλη και μόλις το τζάκι σβήσει αρχίζει να βάζει κρύο αέρα. Όχι πολύ αλλά βάζει.
2) Αναρωτιέμαι ποια πρέπει να είναι η αποδοσή του. Είναι ένα τζάκι που αποδίδει 13KW και είναι ικανό να ζεσταίνει χώρο 130 τετραγωνικά ας πούμε περίπου. Στον εννιαίο χώρο που βρίσκεται και είναι μόλις 40 τετραγωνικά ανεβάζει θερμοκρασία αλλά αργά. Δηλαδή μετά από 2-3 ώρες από 20 θα το πάει στους 23-24 βαθμούς. Με ποιό τρόπο μπορώ να επιβεβαιώσω οτι η απόδοσή του είναι η σωστή. Παράδειγμα με συγκεκριμένη ποσότητα μπρικέτας θα πρέπει να ζεστάνει ένα χώρο τόσα τετραγωνικά σε τόσο χρόνο και να ανεβάσει τόση θερμοκρασία. Εντάξει προφανώς παίζουν αρκετοί παράγοντες αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσει κάποιος οτι το τζάκι αποδίδει αυτά που υποτίθεται οτι αποδίδει?
3) Πάλι σχετικά με απόδοση. Υπάρχουν δύο σπιράλ σωλήνες που βγαίνουν στις επάνω περσίδες και προέρχονται από το θάλαμο που έχει το monoblocco. Αυτές οι εξαγωγές πάντα βγάζουν λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία από τις περσίδες που βγάζουν αέρα από τη φούσκα της γυψοσανίδας. Αυτό λογικό μου φαίνεται. Τώρα οι περσίδες μου δεν είναι και πολύ μεγάλες όπως έχουμε πει. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω μετρήσει στον αέρα είναι 115 βαθμούς και με πολύ φωτιά για αρκετή ώρα. Αυτή η θερμοκρασία δε θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη λόγω σχετικά μικρών περσίδων σε σχέση με αυτά που λέει ο κατασκευαστής? Θέλω να πω οτι βάζοντας μεγαλύτερες περσίδες και άρα έχοντας μεγαλύτερη ροή αέρα η θερμοκρασία θα έπεφτε και άλλο. Και οι 115 βαθμοί ήταν στα σπιράλ. Στη φούσκα της γυψοσανίδας πάντα είναι λίγο χαμηλότερη.
4) Στο τέλος της καύσης υπάρχουν πάντα τεράστιες ποσότητες στάχτης. Από οτι είχα διαβάσει γενικά λόγω καλύτερης καύσης η στάχτη είναι λιγότερη από το συμβατικό τζάκι. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά ρε παιδιά βγάζω φαράσια από στάχτη μετά από 2-3 ανάματα από περίπου 3-4 ώρες το καθένα.
5) Μετά από υπόδειξη σε προηγούμενο ποστ, σήκωσα το μαντέμι από κάτω και έσφιξα όσο γινόταν τη σχάρα που ανοίγει και κλείνει τον αέρα. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Με τραβηγμένο το μοσχλό φαίνεται να παίρνει περισσότερο αέρα από κάτω αλλά με το μοχλό μέσα απλά κόβει λίγο ο άερας αυτός. Ο αέρας όμως που βγαίνει από τη πλάτη στο μαντέμι ο δευτερογενής είναι θελώδης κάτω από όλες τις συνθήκες. Χθες που είχε και τον πολύ αέρα μιλάμε οτι ήταν λες και έβγαζε από τις τρύπες στη πλάτη αέρα με πίεση. Αυτό είναι φυσιολογικό?

1) Ο λόγος που υπάρχει αυτή η εισαγωγή αέρα (η εξωτερική) από ότι έχω καταλάβει είναι για ΟΤΑΝ και μονο ΟΤΑΝ θές να βάλεις φρέσκο αέρα στο σπίτι σου να μην είναι κρύος αλλά ζεστός.
Προσωπικά βολεύομαι και με τα παράθυρα και ας είναι κρύος ο αέρας μιας και τα ανοίγω όποτε θέλω και όπως με βολεύει.
:whistle: ;)

2) Η απόδοση μίας εστίας ΔΕΝ έχει να κάνει με το πόσα τετραγωγνικά μέτρα σπίτι ζεσταίνει.
Αν θέλεις να δεις αν η εστία σου αποδίδει και λειτουργεί σωστά τότε πρέπει να δείς τι βάζεις σε αυτήν και τι βγάζεις.
Βάζεις ξύλα και πετάς καπναέρια και στάχτη. (αλλά ας αφήσουμε την στάχτη μιας και είναι άλλη παράγραφος)
Οπότε για να δεις αν σου αποδίδει η εστία σου τότε πρέπει να δείς πόσα καυσαέρια πετάς, τι θερμοκρασία έχουν όταν φεύγουν από την εστία σου, και τι σύνθεση έχουν
Το πόσα πετάς το ρυθμίζεις με το τάμπερ.
Αν το έχεις κλειστό τότε πετάς πολύ λίγα και το αντιλαμβάνεσαι αν ανέβεις στην καμινάδα σου και δεις τι ροή έχουν.
Το τι θερμοκρασία έχουν το μετράς.
Πρέπει να μην υπερβαίνει πολύ τους 200 βαθμούς.
Το τι σύνθεση έχουν σημαίνει να δεις αν βγάζεις ντουμάνια ή βγάζεις λίγο ή και καθόλου καπνό.
Αν βγάζεις ντουμάνια σημαινει δεν κάνεις καλή καύση. (άρα μικρή απόδοση)
Αν βγάζεις λίγο τότε είσαι καλά
Αν μετά το αρχικό άρπαγμα των ξύλων ουσιαστικά δεν βγάζεις καθόλου κάπνα τότε είσαι αρχηγός όσον αφορά την καύση άρα και την απόδοση.
Όσο για αυτό που ρωτάς. Γιατί δε ζεσταίνει ένα σπίτι με δεδομένα τετραγωνικά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες (το οποίο σημαίνει αν το συγκρίνεις με ένα άλλο σπίτι θα πρέπει να λάβεις υπόψιν προσανατολισμό σπιτιού, γειτονικά κτίρια και θερμοκρασίες όπως και αν πχ ο απο πάνω θερμαίνει το σπίτι του ή έχεις ένα παγωμένο ταβάνι γιατί είναι άδειο το διαμέρισμα το απο πάνω), μικροκλίμα περιοχής, άνεμοι κλπ κλπ κλπ.
Με μία λέξη όμως όλα αυτά καταλήγουν στο τι μόνωση έχει το σπίτι σου.
Απλά και 30 kw εστία που να αποδίδει 90% να έχεις, μία μονοκατοικία 100 ετραγωνικών που μπάζει απο παντού και είναι στο βουνό της Φλώρινας θα είναι πιο κρύο από ένα μονωμένο διαμέρισμα ίδιων τετραγωνικών στο κέντρο της Αθήνας που ζεσταίνεται με μία εστία 10 kw που αποδίδει 60%.
Άλλο απόδοση λοιπόν και άλλο σωστά διαστασιολογημένη εστία για τον χώρο που βρίσκεται.

3)
Λίγο λιγότερο από 115 βαθμούς είναι ΜΕΓΑΛΗ θερμοκρασία για φυσική ροή.
Αυξάνοντας τις περσίδες όντως θα πάρεις μικρότερες θερμοκρασίες (και αυτό θέλει και ο κατασκευαστής γιαυτό σου λέει να έχεις μεγαλύτερες περσίδες)
ΑΛΛΑ
αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρεις λιγότερη ενέργεια καθώς θα αυξηθούν τα κυβικά του αέρα.
(η ενέργεια που παίρνεις είναι γινόμενο κυβικά επί θερμοκρασία)
Αντίθετα
Επειδή δεν έχεις τέλεια μόνωση το να έχεις μικρότερες θερμοκρασίες στον θερμοθάλαμό σου σημαίνει πως θα έχεις λιγότερες απώλειες προς τον εξωτερικό τοίχο.
Αρα θα έχεις κέρδος όσον αφορά την ενέργεια που παίρνεις στο σαλόνι σου (άρα και την απόδοση)
Προσωπικά αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι οι αεραγωοί που είναι με τα βεντιλατέρ βγάζουν ΜΟΝΟ 115 βαθμούς.
Θα περίμενα πολύ παραπάνω.
ΊΣως βέβαια να βγάζουν μεγάλη ροή (άρα πολλά κυβικά) οπότε οι 115 βαθμοί είναι καλά.

4)
Το να έχεις πολύ στάχτη σημαίνει πως δεν κάνεις καλή καύση.
Άλλά αυτή η στάχτη μπορεί να οφείλεται μόνο στο λάθος τελευταίο στάδιο του καψίματος των ξύλων.
Δλδ όταν σου έχουν μείνει μόνο κάρβουνα αν έχεις κλειστό τον αέρα από κάτω τους τότε αυτά δεν καίγονται καλά οπότε έχεις πολύ στάχτη.
Δοκίμασε να δείς πόσο λιγότερη στάχτη θα έχεις αν προς το τέλος της καύσης έχεις τέρμα ανοιχτό τον αέρα από κάτω από τα κάρβουνά σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119284 από panosv

Gdevil έγραψε:

panosv έγραψε: Παιδιά μερικές ερωτήσεις ακόμα αν μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη του.
1) Όπως είχα πει σε προηγούμενο ποστ, η εξωτερική περσίδα έχει ένα σπιράλ που πάει στη βάση της εστίας και έχει και ένα μέρος που είναι χύμα ανοιχτό προς το χώρο του τζακιού. Αυτός ο χώρος προφανώς επικεινωνεί με τις εσωτερικές περσίδες εισαγωγής και προφανώς βάζει κάποιο κρύο. Δοκίμασα πρόχειρα κάπως να κλείσω αυτό το κενό στην εξωτερική περσίδα και δε βλέπω κάποια διαφορά στην απόδοση. Μήπως να τη κλείσω εντελώς να γλιτώσω τον κρύο αέρα από έξω όταν το τζάκι δε δουλεύει? Η περσίδα αυτή κλείνει με ένα μοχλό αλλά όλη μαζί. Επομένως όταν το αφήνω αναμμένο και πάω για ύπνο ή φεύγω από το σπίτι προφανώς δε μπορώ να τη κλείσω όλη και μόλις το τζάκι σβήσει αρχίζει να βάζει κρύο αέρα. Όχι πολύ αλλά βάζει.
2) Αναρωτιέμαι ποια πρέπει να είναι η αποδοσή του. Είναι ένα τζάκι που αποδίδει 13KW και είναι ικανό να ζεσταίνει χώρο 130 τετραγωνικά ας πούμε περίπου. Στον εννιαίο χώρο που βρίσκεται και είναι μόλις 40 τετραγωνικά ανεβάζει θερμοκρασία αλλά αργά. Δηλαδή μετά από 2-3 ώρες από 20 θα το πάει στους 23-24 βαθμούς. Με ποιό τρόπο μπορώ να επιβεβαιώσω οτι η απόδοσή του είναι η σωστή. Παράδειγμα με συγκεκριμένη ποσότητα μπρικέτας θα πρέπει να ζεστάνει ένα χώρο τόσα τετραγωνικά σε τόσο χρόνο και να ανεβάσει τόση θερμοκρασία. Εντάξει προφανώς παίζουν αρκετοί παράγοντες αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσει κάποιος οτι το τζάκι αποδίδει αυτά που υποτίθεται οτι αποδίδει?
3) Πάλι σχετικά με απόδοση. Υπάρχουν δύο σπιράλ σωλήνες που βγαίνουν στις επάνω περσίδες και προέρχονται από το θάλαμο που έχει το monoblocco. Αυτές οι εξαγωγές πάντα βγάζουν λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία από τις περσίδες που βγάζουν αέρα από τη φούσκα της γυψοσανίδας. Αυτό λογικό μου φαίνεται. Τώρα οι περσίδες μου δεν είναι και πολύ μεγάλες όπως έχουμε πει. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω μετρήσει στον αέρα είναι 115 βαθμούς και με πολύ φωτιά για αρκετή ώρα. Αυτή η θερμοκρασία δε θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη λόγω σχετικά μικρών περσίδων σε σχέση με αυτά που λέει ο κατασκευαστής? Θέλω να πω οτι βάζοντας μεγαλύτερες περσίδες και άρα έχοντας μεγαλύτερη ροή αέρα η θερμοκρασία θα έπεφτε και άλλο. Και οι 115 βαθμοί ήταν στα σπιράλ. Στη φούσκα της γυψοσανίδας πάντα είναι λίγο χαμηλότερη.
4) Στο τέλος της καύσης υπάρχουν πάντα τεράστιες ποσότητες στάχτης. Από οτι είχα διαβάσει γενικά λόγω καλύτερης καύσης η στάχτη είναι λιγότερη από το συμβατικό τζάκι. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά ρε παιδιά βγάζω φαράσια από στάχτη μετά από 2-3 ανάματα από περίπου 3-4 ώρες το καθένα.
5) Μετά από υπόδειξη σε προηγούμενο ποστ, σήκωσα το μαντέμι από κάτω και έσφιξα όσο γινόταν τη σχάρα που ανοίγει και κλείνει τον αέρα. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Με τραβηγμένο το μοσχλό φαίνεται να παίρνει περισσότερο αέρα από κάτω αλλά με το μοχλό μέσα απλά κόβει λίγο ο άερας αυτός. Ο αέρας όμως που βγαίνει από τη πλάτη στο μαντέμι ο δευτερογενής είναι θελώδης κάτω από όλες τις συνθήκες. Χθες που είχε και τον πολύ αέρα μιλάμε οτι ήταν λες και έβγαζε από τις τρύπες στη πλάτη αέρα με πίεση. Αυτό είναι φυσιολογικό?

1) Ο λόγος που υπάρχει αυτή η εισαγωγή αέρα (η εξωτερική) από ότι έχω καταλάβει είναι για ΟΤΑΝ και μονο ΟΤΑΝ θές να βάλεις φρέσκο αέρα στο σπίτι σου να μην είναι κρύος αλλά ζεστός.
Προσωπικά βολεύομαι και με τα παράθυρα και ας είναι κρύος ο αέρας μιας και τα ανοίγω όποτε θέλω και όπως με βολεύει.
:whistle: ;)

2) Η απόδοση μίας εστίας ΔΕΝ έχει να κάνει με το πόσα τετραγωγνικά μέτρα σπίτι ζεσταίνει.
Αν θέλεις να δεις αν η εστία σου αποδίδει και λειτουργεί σωστά τότε πρέπει να δείς τι βάζεις σε αυτήν και τι βγάζεις.
Βάζεις ξύλα και πετάς καπναέρια και στάχτη. (αλλά ας αφήσουμε την στάχτη μιας και είναι άλλη παράγραφος)
Οπότε για να δεις αν σου αποδίδει η εστία σου τότε πρέπει να δείς πόσα καυσαέρια πετάς, τι θερμοκρασία έχουν όταν φεύγουν από την εστία σου, και τι σύνθεση έχουν
Το πόσα πετάς το ρυθμίζεις με το τάμπερ.
Αν το έχεις κλειστό τότε πετάς πολύ λίγα και το αντιλαμβάνεσαι αν ανέβεις στην καμινάδα σου και δεις τι ροή έχουν.
Το τι θερμοκρασία έχουν το μετράς.
Πρέπει να μην υπερβαίνει πολύ τους 200 βαθμούς.
Το τι σύνθεση έχουν σημαίνει να δεις αν βγάζεις ντουμάνια ή βγάζεις λίγο ή και καθόλου καπνό.
Αν βγάζεις ντουμάνια σημαινει δεν κάνεις καλή καύση. (άρα μικρή απόδοση)
Αν βγάζεις λίγο τότε είσαι καλά
Αν μετά το αρχικό άρπαγμα των ξύλων ουσιαστικά δεν βγάζεις καθόλου κάπνα τότε είσαι αρχηγός όσον αφορά την καύση άρα και την απόδοση.
Όσο για αυτό που ρωτάς. Γιατί δε ζεσταίνει ένα σπίτι με δεδομένα τετραγωνικά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες (το οποίο σημαίνει αν το συγκρίνεις με ένα άλλο σπίτι θα πρέπει να λάβεις υπόψιν προσανατολισμό σπιτιού, γειτονικά κτίρια και θερμοκρασίες όπως και αν πχ ο απο πάνω θερμαίνει το σπίτι του ή έχεις ένα παγωμένο ταβάνι γιατί είναι άδειο το διαμέρισμα το απο πάνω), μικροκλίμα περιοχής, άνεμοι κλπ κλπ κλπ.
Με μία λέξη όμως όλα αυτά καταλήγουν στο τι μόνωση έχει το σπίτι σου.
Απλά και 30 kw εστία που να αποδίδει 90% να έχεις, μία μονοκατοικία 100 ετραγωνικών που μπάζει απο παντού και είναι στο βουνό της Φλώρινας θα είναι πιο κρύο από ένα μονωμένο διαμέρισμα ίδιων τετραγωνικών στο κέντρο της Αθήνας που ζεσταίνεται με μία εστία 10 kw που αποδίδει 60%.
Άλλο απόδοση λοιπόν και άλλο σωστά διαστασιολογημένη εστία για τον χώρο που βρίσκεται.

3)
Λίγο λιγότερο από 115 βαθμούς είναι ΜΕΓΑΛΗ θερμοκρασία για φυσική ροή.
Αυξάνοντας τις περσίδες όντως θα πάρεις μικρότερες θερμοκρασίες (και αυτό θέλει και ο κατασκευαστής γιαυτό σου λέει να έχεις μεγαλύτερες περσίδες)
ΑΛΛΑ
αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρεις λιγότερη ενέργεια καθώς θα αυξηθούν τα κυβικά του αέρα.
(η ενέργεια που παίρνεις είναι γινόμενο κυβικά επί θερμοκρασία)
Αντίθετα
Επειδή δεν έχεις τέλεια μόνωση το να έχεις μικρότερες θερμοκρασίες στον θερμοθάλαμό σου σημαίνει πως θα έχεις λιγότερες απώλειες προς τον εξωτερικό τοίχο.
Αρα θα έχεις κέρδος όσον αφορά την ενέργεια που παίρνεις στο σαλόνι σου (άρα και την απόδοση)
Προσωπικά αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι οι αεραγωοί που είναι με τα βεντιλατέρ βγάζουν ΜΟΝΟ 115 βαθμούς.
Θα περίμενα πολύ παραπάνω.
ΊΣως βέβαια να βγάζουν μεγάλη ροή (άρα πολλά κυβικά) οπότε οι 115 βαθμοί είναι καλά.

4)
Το να έχεις πολύ στάχτη σημαίνει πως δεν κάνεις καλή καύση.
Άλλά αυτή η στάχτη μπορεί να οφείλεται μόνο στο λάθος τελευταίο στάδιο του καψίματος των ξύλων.
Δλδ όταν σου έχουν μείνει μόνο κάρβουνα αν έχεις κλειστό τον αέρα από κάτω τους τότε αυτά δεν καίγονται καλά οπότε έχεις πολύ στάχτη.
Δοκίμασε να δείς πόσο λιγότερη στάχτη θα έχεις αν προς το τέλος της καύσης έχεις τέρμα ανοιχτό τον αέρα από κάτω από τα κάρβουνά σου.


Φίλε Gdevil σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.
1) Πιστεύεις οτι αυτή η εισαγωγή επιρεάζει και τον δευτερογενή που λέω οτι είναι σαν να μη κλείνει ποτέ? Υποτιθεται το τζάκι έχει ελεγχόμενο πρωτογενή και δευτερογενή αέρα. Αλλά μόνο το πρωτογενή βλέπω να επιρεάζεται κάπως. Οι τρύπες στη πλάτη του μαντεμιού φλογοβόλα ειδικά μέρες που έχει αέρα.
2) Συμφωνώ σε όλα αυτά και προφανώς και στα θέματα μόνωσης που είπες. Αλλά για παράδειγμα τάμπερ δεν έχω να ανοιγοκλείνει άρα δε μπορώ να παίξω με αυτό. Τις θερμοκρασίες καυσαερίων πως μπορώ να τις μετρήσω με κλειστή γυψοσανίδα και έξοδο καμινάδας 4 ορόφους πιο πάνω? :unsure:
3) Δεν έχω καθόλου βεντιλατές. Οι αγωγοί που λέω είναι τα σπιράλ που βγαίνουν από το θάλαμο που έχει το ίδιο το τζάκι και είναι και αυτοί με φυσική ροή. Δηλαδή στην ίδια περσίδα η μισή βγάζει από το σπιράλ αυτό και μπορεί να φτάσει και 115 βαθμούς και ακριβώς δίπλα ο αέρας από το θερμοθάλαμο της γυψοσανίδας να βγάζει ας πούμε 100. Αυτά που σου λέω είναι τα μέγιστα που έχω πετύχει με πολύ φλόγα μέσα. Γενικά δε το έχω κάψει ποτέ με τόσο μεγάλη φλόγα συνεχόμενα. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο και πότε μπορεί να υπερβάλω. Μόλις πέσει λίγο μια πολύ δυνατή φλόγα συνήθως μετά τη συντηρώ στο πιο χαλαρό. Μιλάμε οτι μπροστα στο τζάμι δε μπορείς καν να πλησιάσεις.
4) Το έχω δοκιμάσει και δε βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά. Η καύση στο τελευταίο στάδιο από που μπορεί ας πούμε να επιρεάζεται και να μην είναι καλή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119350 από Gdevil

panosv έγραψε: ...
Φίλε Gdevil σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.
1) Πιστεύεις οτι αυτή η εισαγωγή επιρεάζει και τον δευτερογενή που λέω οτι είναι σαν να μη κλείνει ποτέ? Υποτιθεται το τζάκι έχει ελεγχόμενο πρωτογενή και δευτερογενή αέρα. Αλλά μόνο το πρωτογενή βλέπω να επιρεάζεται κάπως. Οι τρύπες στη πλάτη του μαντεμιού φλογοβόλα ειδικά μέρες που έχει αέρα.
2) Συμφωνώ σε όλα αυτά και προφανώς και στα θέματα μόνωσης που είπες. Αλλά για παράδειγμα τάμπερ δεν έχω να ανοιγοκλείνει άρα δε μπορώ να παίξω με αυτό. Τις θερμοκρασίες καυσαερίων πως μπορώ να τις μετρήσω με κλειστή γυψοσανίδα και έξοδο καμινάδας 4 ορόφους πιο πάνω? :unsure:
3) Δεν έχω καθόλου βεντιλατές. Οι αγωγοί που λέω είναι τα σπιράλ που βγαίνουν από το θάλαμο που έχει το ίδιο το τζάκι και είναι και αυτοί με φυσική ροή. Δηλαδή στην ίδια περσίδα η μισή βγάζει από το σπιράλ αυτό και μπορεί να φτάσει και 115 βαθμούς και ακριβώς δίπλα ο αέρας από το θερμοθάλαμο της γυψοσανίδας να βγάζει ας πούμε 100. Αυτά που σου λέω είναι τα μέγιστα που έχω πετύχει με πολύ φλόγα μέσα. Γενικά δε το έχω κάψει ποτέ με τόσο μεγάλη φλόγα συνεχόμενα. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο και πότε μπορεί να υπερβάλω. Μόλις πέσει λίγο μια πολύ δυνατή φλόγα συνήθως μετά τη συντηρώ στο πιο χαλαρό. Μιλάμε οτι μπροστα στο τζάμι δε μπορείς καν να πλησιάσεις.
4) Το έχω δοκιμάσει και δε βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά. Η καύση στο τελευταίο στάδιο από που μπορεί ας πούμε να επιρεάζεται και να μην είναι καλή?


1) Μια γρήγορη ματιά που έριξα στο μάνουαλ της εστίας δεν κατάλαβα από που παίρνει αέρα δευτερογενή η εστία σου.
Οπότε δε μπορώ και να σου πώ με σιγουριά πως να τον περιορίσεις.
Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ένταση που έχεις δεν έχει σχέση με το άνοιγμα που φέρνεις εξωτερικό αέρα κάτω από την εστία σου.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτός ΔΕΝ μπαίνει στην εστία σου.
Υποθέτω ότι η μόνη παροχή αέρα καύσης (είτε πρωτογενή είτε δευτερογενή) είναι με την σωλήνα που "κούμπωσε" στην βάση της εστίας σου.
Δοκίμασε πάντως αν θές σε κάποια φάση εκεί που βλέπεις έντονες φλόγες να κλείσεις αυτόν τον αγωγό εξωτερικά.
Η ένταση πάντως από τις τρύπες της δευτερογενής μάλλον έχει σχέση με τον ελκυσμό σου.
Εχεις πολύ ελκυσμό, άρα από κάπου θα μπεί πολύς αέρας στην εστία σου, ο αέρας κάτω είναι κλειστός, άρα μπαίνει αέρας από τις τρύπες επάνω. Και μάλιστα με μεγάλη ένταση.
παρεπιπτώντος το να έχεις τις τρύπες της δευτερογενής να είναι "φλογοβόλα" είναι το όνειρο πολλών από εμάς.....
:)
Απλά αν κατάλαβα εσύ θέλεις και να το ελέγχεις.
Οπότε δοκίμασε αυτό που σου είπα. Σε κάποια στιγμή δοκίμασε να κλείσεις από έξω αυτόν τον αγωγό που κουμπώνει στην εστία σου.
αααααααα και αν μπορείς τράβα κάποιο βίντεο και ανέβασέ το στο youtube.
Αυτό με το "φλογοβόλο" από τις τρύπες της δευτερογενής είναι κάτι καλό και όχι κακό...

2) Αν δοκιμάσεις αυτό που σου γράφω στο παραπάνω ίσως να βρείς την λύση για το πώς θα έχεις λιγότερη εισροή αέρα στην εστία σου και άρα και λιγότερα καπναέρια.
Μπορεί βέβαια να μη δεις και καμμία διαφορά γιατί ίσως η εστία να έχει κάποιο άλλο σημείο από το οποίο παίρνει αέρα για την δευτερογενή καύση.
Όσο για τις θερμοκρασίες καυσαερίων κάποια στιγμή ίσως ανοίξεις την γυψοσανίδα σου οπότε έχε το στα υπόψιν...
Ή ίσως να παίρεις ένα πιστόλι που μετράει θερμοκρασίες από μακριά οπότε βγάζοντας μία περσίδα στοχεύεις πάνω στην σωλήνα της καμινάδας και παίρνεις την θερμοκρασία από το εξωτερικό της καμινάδας.
Κάτι θα πεί και αυτό το νούμερο/
3) από όσα γράφεις νομίζω πως έχεις πολύ καλή καύση (δλδ μεγάλη θερμοκρασία στο χώρο καύσης και δευτερογενή καύση).
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αποτέλεσμα αυτό δε μεταφράζεται σε μεγάλη άνοδο της θερμοκρασίας στον θερμοθάλαμο και από εκεί στο σαλόνι.
ΊΣως κάτι να μην έχει μονωθεί σωστά και να κρυώνει από κάπου ο θερμοθάλαμός σου.
Κάτι άλλο δε μπορώ να φανταστώ.
Να ρωτήσω κάτι.
Έχεις κανά βεντιλατέρ ή μπορείς να βρείς κάποιο να "φυσήξεις" αέρα στο άνοιγμα που έχεις κάτω από την εστία σου?
Μήπως βγάλεις κάποιο συμπέρασμα?

4)
Δλδ στην φάση που έχεις πλέον κάρβουνα μπορείς να έχεις κλειστό τον δευτερογενή αέρα και τέρμα ανοιχτό τον αέρα από κάτω από τα ξύλα και σου αφήνουν στάχτη?
Και αυτό είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβω πως μπορεί να γίνεται.
Ειδικά με τον μεγάλο ελκυσμό που αντιλαμβάνομαι πως έχεις.

ααααα κάτι που μόλις μου ήρθε όσον αφορά την στάχτη.
Μήπως τα ξύλα σου είναι ΜΕ τον εξωτερικό κορμό (φλούδα) τους?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119388 από Gdevil

Gdevil έγραψε: ......
Οπότε για να δεις αν σου αποδίδει η εστία σου τότε πρέπει να δείς πόσα καυσαέρια πετάς, τι θερμοκρασία έχουν όταν φεύγουν από την εστία σου, και τι σύνθεση έχουν
...
Το τι σύνθεση έχουν σημαίνει να δεις αν βγάζεις ντουμάνια ή βγάζεις λίγο ή και καθόλου καπνό.
Αν βγάζεις ντουμάνια σημαινει δεν κάνεις καλή καύση. (άρα μικρή απόδοση)
Αν βγάζεις λίγο τότε είσαι καλά
Αν μετά το αρχικό άρπαγμα των ξύλων ουσιαστικά δεν βγάζεις καθόλου κάπνα τότε είσαι αρχηγός όσον αφορά την καύση άρα και την απόδοση.
...

Πάντως όσον αφορά την σύνθεση εννοώ αυτό που θα δείς στις φώτο.
Τι πρέπει να έχει η καμινάδα όταν η εστία έχει αρπάξει καλά...
Καπνός από καμινάδα... ΝΤΙΠ...






με την εστία να καίει...


Λίγο μετά πάλι η εστία...

Και η καμινάδα...






Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119393 από Gdevil
Και εδώ λίγο αργότερα.
Τζάκι



και καμινάδα ΜΑΖΙ με ένα τσιγάρο για να δείς τον καπνό που ακόμα και από το τσιγάρο φαίνεται ενώ από την καμινάδα ΝΤΙΠ



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119421 από panosv
Λοιπόν, δυστυχώς το καπνό επάνω δε μπορώ να τον δω γιατί δεν έχω πρόσβαση στη καμινάδα μου. Είναι σε κεραμοσκεπή και πρέπει να περάσω μέσα από άλλο σπίτι κατόπιν συνενόησης.
Αυτό που μπορώ να δω είναι τι καπνός βγαίνει από το τζάκι προς τα πάνω, όσο μπορώ να δω τέλος πάντων.
Στην αρχή και μέχρι να πάρει καλά γενικά έχω καπνό και νομίζω είναι λογικό και επειδή δεν έχει πιάσει θερμοκρασία και λόγω υγρασίας των ξύλων. Καλά δείχνουν αλλά κάτι θα έχουν δε μπορεί.
Αν κάψει δυνατά κάποια ώρα μετά δε βλέπω τίποτα. Ίχνος καπνού και το φλογοβόλο που λέγαμε από δευτερογενή να δίνει κανονικά. Θα τραβήξω και βίντεο να το δείς όπως μου ζήτησες. Χθες ας πούμε κάποια στιγμή έβγαινε σχεδόν από όλες τις τρύπες αέρας με πίεση και όλη η περιοχή είχε μπλε φλόγα φαντάζομαι λόγο καλής καύσης Λες και έκαιγες καθαρό οινόπνευμα ήταν.
Πάντως καταλαβαίνω αυτό αυτό που πρέπει να δω σίγουρα είναι το θέμα έλκυσμού. Ελπίζω η καμινάδα όπως συνδέθηκε να έχει μονωθεί καλά στην παλιά και να μην έχω απώλειες και από εκει γιατι από ότι θυμάμαι στο κάτω μέρος έκλεισε μόνο με κομμάτια πετροβάβμακα αλλά αρκετά και με πίεση γιατί τον είδα που τα έβαζε.Δεν έχει κλείσει με άλλο τρόπο εκείνο το σημείο. Ξέρω οτι πρέπει να το φτιάξω αλλά έλεγα μετά το χειμώνα να είναι λίγο πιο άνετα τα πράγματα.
Όσο για βεντιλατέρ που με ρωτάς δεν έχω ούτε μπορώ να βρω κάτι. Πάντως από όσα έχω δει ο θάλαμος είναι καλά μονωμένος. Το μοναδικά σημεία που θα μπορούσαν να τον κρυώνουν είναι οτι στο κάτω μέρος δηλαδή οι 40 πόντοι περίπου από το πάτωμα και πάνω δεν έχουν μόνωση στο τοίχο αλλά εκεί ούτως ή άλλως δεν αναπτύσει καμία θερμοκρασία και η τρύπα που έλεγα από έξω που μπάινει κρύος αέρας την οποία έχω κλείσει κάπως πρόχειρα βέβαια όχι πολύ καλά με ένα κομμάτι γυψοσανίδα αλλά δε βλέπω καμία διαφορά. Νομίζω δεν είναι τίποτα από αυτά ύποπτο για κακή μόνωση. Στο επάνω μέρος ο θάλαμος είναι καλά κλεισμένος και φαίνεται νομίζω και από τη θερμοκρασία στο παταράκι που δεν ανεβαίνει ποτέ. Φαντάζομαι αν είχε από εκει απώλειες θα ανέβαζε κάποια θερμοκρασία.
Όσο για τι στάχτη, και με το πρωτογενή ανοιχτό γενικά έχω πολύ στάχτη. Αλλά το θέμα είναι οτι έχω καθαρή στάχτη και ελάχιστα καρβουνάκια που φαντάζομαι οτι αυτό σημαίνει οτι γίνεται καύση αλλιώς θα έβρισκα περισσότερο κάρβουνάκι έτσι δεν είναι? Σήμερα για παράδειγμα που το είχα αφήσει να καίει από το βράδυ με 2-3 κούτσουρα μέσα φαινόταν σβηστό. Άνοιξα τη πόρτα και είχα ένα βουνό στάχτη. Μόλις την ανακάτεψα ξεφύτρωσαν από μέσα ολοζώντανα κάρβουνα που άνετα με ένα πολύ μικρο προσαναματάκι άναψαν πάλι νέα φωτια. Δηλαδή η στάχτη νομίζω λειτούργησε λίγο μονωτικά στα κάρβουνα και δε τα άφηνε να καουν εντελώς προφανώς λόγω έλειψης οξυγόνου. Άρα φαντάζομαι οτι γενικά καύση γίνεται. Τις σακούλες στάχτη που πετάω δε μπορώ να εξηγήσω :)
Όσο για τις φλούδες, ναι πολλά έχουν φλούδες από αυτά που καίω.
Δε ξέρω αν οι φλούδες ή υγρασία από ξύλα φταίει για τις θερμοκρασίες ή και τις στάχτη που λέω. Κάτι άλλο που μου είχε κάνει εντύπωση είναι οτι στο μαντέμι ακριβώς πίσω από το τζάμι στο επάνω μέρος και γύρω γύρω ψηλά από τα πρώτα λίγα ανάματα που είχα κάνει βλέπω πολλές επικαθίσεις. Δηλαδή εκτός από μαυρίλα βλέπω πολλά μικρά κομματάκια κολλημένα σαν επικαθίσεις από κάτι.
θα κάνω και μια δοκιμή να κάψω δυο μπρικέτες μαζί αλλά αφού έχει πάρει καλά να μετρήσω πάλι θερμοκρασίες. Λογικά με δύο μπρικέτες που είναι 2 κιλά η καθε μία θα έχει παραπάνω ποσότητα από αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής και σίγουρα καθόλου υγρασία. Θα μετρήσω και εκέι θερμοκρασίες να δούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.238 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ