Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116511 από Στελιος1
Να περιορισεις τον ελκυσμο τ καπνοδοχου, δευτερο ειναι να περιορισεις (εως και να κλεισεις τελειως αν χρειαστει τ εξω αερα που λες), αν δεν στρωσει με αυτα (λογικα αν σφραγιζει η πορτα θα στρωσει) τοτε θα αναγκαστεις να ρυθμισεις και το κλαπε.
Οσος αερας κ αν μπει απο ψηλα, απο τ αεροκουρτινα δηλαδη, η φωτια δεν τρελαινεται ποτε! Καιει φυσιολογικα, απλα εχεις ασκοπη καταναλωση αλλα η φωτια φαινεται νορμαλ, δεν στροβιλιζεται. Ο αερας χαμηλα, κατω απο ιδιαιτερες συνθηκες δημιουργει πολλες φορες αυτην την περιεργη καυση.
Ολα αυτα που λεμε, πχ τοσος αερας απο εξω και τοσος απο μεσα κτλ ειναι μια γενικη εντυπωση που την νομιζουμε κανονα, αλλαζουν ολα απο σπιτι σε σπιτι, στο δικο σου (οπως και πολλων αλλων) ειναι ακραια η περιπτωση, δεν ισχυουν τα κλασικα και ψαξε τα παραπανω που λεω.
Κακως δεν εβαλες βεντυλατερ, αλλο τα φυσικης ροης και αλλο αυτα.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116527 από panosv

Στελιος1 έγραψε: Να περιορισεις τον ελκυσμο τ καπνοδοχου, δευτερο ειναι να περιορισεις (εως και να κλεισεις τελειως αν χρειαστει τ εξω αερα που λες), αν δεν στρωσει με αυτα (λογικα αν σφραγιζει η πορτα θα στρωσει) τοτε θα αναγκαστεις να ρυθμισεις και το κλαπε.
Οσος αερας κ αν μπει απο ψηλα, απο τ αεροκουρτινα δηλαδη, η φωτια δεν τρελαινεται ποτε! Καιει φυσιολογικα, απλα εχεις ασκοπη καταναλωση αλλα η φωτια φαινεται νορμαλ, δεν στροβιλιζεται. Ο αερας χαμηλα, κατω απο ιδιαιτερες συνθηκες δημιουργει πολλες φορες αυτην την περιεργη καυση.
Ολα αυτα που λεμε, πχ τοσος αερας απο εξω και τοσος απο μεσα κτλ ειναι μια γενικη εντυπωση που την νομιζουμε κανονα, αλλαζουν ολα απο σπιτι σε σπιτι, στο δικο σου (οπως και πολλων αλλων) ειναι ακραια η περιπτωση, δεν ισχυουν τα κλασικα και ψαξε τα παραπανω που λεω.
Κακως δεν εβαλες βεντυλατερ, αλλο τα φυσικης ροης και αλλο αυτα.


Φιλε σε ευχαριστω για τις απαντησεις.
Τον ελκισμο εκτος απο το να βγαλω τη μπαλα απο πανω πρεπει να κανω κατι αλλο ωστε να τον μειωσω?
Οσο για την εξωτερικη περσιδα επειδη εχει μοχλο που κλεινει και κλειστη να την εχω δεν αλλαζει απολυτως τιποτα και αυτο μου κανει εντυπωση.
Επισης το εργοστασιο το δινει και για φυσικη ροη με προαιρετικο βεντιλατερ οποτε λογικα δε θα επρεπε να υπηρχε θεμα στη λειτουργια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116625 από Στελιος1
Το κλαπε δεν ρυθμιζει? Η μπαλα επανω καλο ειναι να αλλαχτει αλλα μαλλον δεν θα αλλαξει κατι, δεν ειναι απ αυτην τ προβλημα. Για να το βγαζουν και με βεντυλατερ θα υπαρχει διαφορα, οχι στην λειτουργια βεβαια, δεν εχει σχεση τ βεντυλατερ με τα προβληματα που λες, το βεντυλατερ θα ειναι για μεγαλυτερη ισχυ, για να μπορεις να τ καις και πιο δυνατα πχ σε μεγαλο χωρο ενω σ εναν μικρο χωρο θα αρκει η φυσικη ροη. Γενικα θα εχει καλυτερη αποδοση με βεντυλατερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116638 από elgreco
Συγνώμη που παρεμβαινω απλώς βλέπω σχεδόν πανομοιότυπα προβλήματα εντός της εστίας με το δικό μας τζάκι το οποίο αν και δεν είναι ίδια μάρκα είναι ιταλικό και πολύ παρόμοιο στον σχεδιασμό

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=58081&Itemid=384

Και των γονιων μου εχει 3 ταπες από κάτω και μάλλον στο επόμενο βήμα θα δοκιμάσω να ¨κολλησω¨ το σπιραλ εισαγωγής εξ. Αέρα σε μια από αυτές τις εισόδους. Αν και έτσι μάλλον εξουδετερωνετε ο ρυθμιστής πρώτ. Αέρα ο οποίος βρίσκετε στο ίδιο πλαίσιο παραδιπλα. Εώς τώρα το σπιραλ το χω ¨ριξει ¨ κάτω στο δάπεδο κάτω από τη γριλια πρώτ. αερα.

Μου ακούσετε λάθος μόνο που το σκέφτομαι αλλά θα δοκιμάσω και θα σας πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116681 από jimopoulos
το 750 πιανο με καμιναδα 10 μετρα ειναι υπερβολικα πολυ η φ200 και θελει και σταθερο καπελο.
οι ταπες που εχει απο κατω η εστια για να δουλεψει η ροη πρεπει να κοψεις την λαμαρινα,αν παρατηρησεις απο κατω φαινεται(κοιτα το σχεδιαγραμμα στο μανουαλ για βοηθεια.
θα ανοιξεις την εστια απο μεσα θα βγαλεις το μαντεμι εξω τον πατο(ευκολο ειναι)και θα δεις την περσιδα προτογενη δευτερογενη αερα,θα σφιξεις πολυ καλα την βιδα ισως χρειαστει και ενα παξιμαδι.
στου γαμπρου μου την 750 μετρησαμε τα κασαυερια στην καμιναδα και ειχε 21 μπαρ(ο κατασκευαστης δινει 17).
θα σε βοηθεσει αρκετα στον ελκυσμο αν κλεισεις την μιση φ150 που κανουν συνηθως στην εισοδο αερα τησ φλογας,να διορθωσεις καπως τα κεκτημενα..
στην δικη μου φουσκα εχω ανοιγμα εκτονωσης πανω 30χ30= 900cm2 και κατω 2χ25χ15=750cm2 και πιανει 100 βαθμους μεσα στο θερμοθαλαμο(θα ανοιξω και αλλη πανω),παιζει ρολο τα cm του θαλαμου,εμενα ειναι αρκετα μικρος.το σωστο ειναι κατα την γνωμη μου να μην ξεπερνα τους 70,βαση κατασκευαστη και της φωτο που ανεβασες θα χρειαστεις εξτρα ανοιγματα.
αλλος ενας μαστορας που δεν ασχοληθηκε καθολου με το μανουαλ της εγκαταστασης

la nordica 600 tondo
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116682 από jimopoulos
προς θεου οχι αλουμινοταινια στην καμιναδα.6 φορες το εκαψα στο φουλ και ακομη ξεθεωνει....
βγαζει την χαρακτηριστικη μετταλικη μυρωδια της κολλας απο πισω
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...0&id=57056&Itemid=74

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ