Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117941 από liakjim
Δικιά σου απόφαση. Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.
Επίσης θα έπαιρνα το συνεργείο τηλ και θα τους ρώταγα. Το θεωρώ παράλειψη εκ μέρους τους. Θίξε το θέμα της υγείας σου και ότι αν πάθεις το παραμικρό θα τους κυνηγήσεις. Κανονικά πρέπει να το φτιάξουν αυτοί.
Ζήτα κάποιον υπεύθυνο.
Θίξε επίσης το γεγονός ότι δεν σου αφαίρεσαν τα 2 κομμάτια σχήματος L , όπως ρητά έλεγε το εγχειρίδιο.
Αν δεν βγάζεις άκρη βρες τον γενικό εισαγωγέα στην Ελλάδα και πες του τί έχει γίνει. Απέιλησε για επικοινωνία με την μαμά εταιρία.
Είναι απαράδεκτο , να ασχολείται ο πελάτης και να ψάχνει μαζί με ένα forum να διορθώσει παραλείψεις του εξουσιοδοτημένου συνεργείου...

υ.γ. Πάντως από εδώ www.energ.gr/media/kunena/attachments/6781/Tzaki.jpg , βλέπω ότι η πλαινή περσίδα είναι πολυ μεγάλη. Νομίζω ότι μπορείς να μονώσεις την καμινάδα.

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω , κυνήγα τους. Το τζάκι δεν έχει κλείσει καν. Λογικά δεν θα έχεις πληρώσει ακόμα έτσι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117971 από panosv

liakjim έγραψε: Δικιά σου απόφαση. Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.
Επίσης θα έπαιρνα το συνεργείο τηλ και θα τους ρώταγα. Το θεωρώ παράλειψη εκ μέρους τους. Θίξε το θέμα της υγείας σου και ότι αν πάθεις το παραμικρό θα τους κυνηγήσεις. Κανονικά πρέπει να το φτιάξουν αυτοί.
Ζήτα κάποιον υπεύθυνο.
Θίξε επίσης το γεγονός ότι δεν σου αφαίρεσαν τα 2 κομμάτια σχήματος L , όπως ρητά έλεγε το εγχειρίδιο.
Αν δεν βγάζεις άκρη βρες τον γενικό εισαγωγέα στην Ελλάδα και πες του τί έχει γίνει. Απέιλησε για επικοινωνία με την μαμά εταιρία.
Είναι απαράδεκτο , να ασχολείται ο πελάτης και να ψάχνει μαζί με ένα forum να διορθώσει παραλείψεις του εξουσιοδοτημένου συνεργείου...

υ.γ. Πάντως από εδώ www.energ.gr/media/kunena/attachments/6781/Tzaki.jpg , βλέπω ότι η πλαινή περσίδα είναι πολυ μεγάλη. Νομίζω ότι μπορείς να μονώσεις την καμινάδα.

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω , κυνήγα τους. Το τζάκι δεν έχει κλείσει καν. Λογικά δεν θα έχεις πληρώσει ακόμα έτσι?


Φίλε μου δυστυχώς το τζάκι έχει κλείσει και έχει βαφτεί. Έγινε σε λίγο πιεσμένη περίοδο και έπρεπε να βαφτεί. Επίσης το χέρι δε χωράει από τη περσίδα, φαντάσου οτι η περσίδα έχει ύψος 10 εκατοστά και η καμινάδα βρίσκεται αρκετά πιο μέσα επομένως χωρίς να ανοίξει η γυψοσανίδα δεν γίνεται.
Όσο για τα υπόλοιπα καλά τα λες αλλά πως θα βγάλω άκρη όταν με το ζόρι τους έπεισα οτι χρειάζεται να βγουν τα κομμάτι σχήματος L από κάτω και οτι χρειάζεται και άλλη περσίδα οτι θέλει και κάλυψη η μόνωση στο πατάρι. Δυστυχώς μάλλον την έχω πατήσει από αυτή την άποψη. Θα το προσπαθήσω φυσικά απλά δε ξέρω κατά πόσο θα βγει κάτι.
Σχετικά με την εξόφληση, Από τη στιγμή που το τζάκι μπήκε και ντύθηκε και ολοκληρώθηκαν οι εργασίες υποτίθεται, έπρεπε και να το εξοφλήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117977 από liakjim
Μίλα τότε στον γενικό αντιπροσωπο.
Τα La Nordica είναι ακριβά και "σοβαρα" τζακια. Σαν τις Mercedes.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118070 από rivol
Βάλε ένα κομμάτι από φίλτρο απορροφητήρα κουζίνας εσωτερικά της περσίδας (το πουλάνε στα σούπερ μάρκετ).

Ιδιαίτερη ροή δεν υπάρχει εκεί και η περσίδα χρησιμεύει για την εξίσωση των θερμοκρασιών και αντίστοιχα των πιέσεων σε σχέση με το αν ήταν τελείως κλειστός ο χώρος.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118076 από panosv

rivol έγραψε: Βάλε ένα κομμάτι από φίλτρο απορροφητήρα κουζίνας εσωτερικά της περσίδας (το πουλάνε στα σούπερ μάρκετ).

Ιδιαίτερη ροή δεν υπάρχει εκεί και η περσίδα χρησιμεύει για την εξίσωση των θερμοκρασιών και αντίστοιχα των πιέσεων σε σχέση με το αν ήταν τελείως κλειστός ο χώρος.


Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. Επειδή δεν έχει ιδιαίτερη ροή οτι με ένα φίλτρο μπορεί να ξεμπερδέψω. Τουλάχιστον μέχρι να χρειαστεί να ανοίξω πάλι τη γυψοσανίδα. Ίσως μετά το χειμώνα για πέρασμα καινούριας καμινάδας.
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119198 από panosv
Παιδιά μερικές ερωτήσεις ακόμα αν μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη του.
1) Όπως είχα πει σε προηγούμενο ποστ, η εξωτερική περσίδα έχει ένα σπιράλ που πάει στη βάση της εστίας και έχει και ένα μέρος που είναι χύμα ανοιχτό προς το χώρο του τζακιού. Αυτός ο χώρος προφανώς επικεινωνεί με τις εσωτερικές περσίδες εισαγωγής και προφανώς βάζει κάποιο κρύο. Δοκίμασα πρόχειρα κάπως να κλείσω αυτό το κενό στην εξωτερική περσίδα και δε βλέπω κάποια διαφορά στην απόδοση. Μήπως να τη κλείσω εντελώς να γλιτώσω τον κρύο αέρα από έξω όταν το τζάκι δε δουλεύει? Η περσίδα αυτή κλείνει με ένα μοχλό αλλά όλη μαζί. Επομένως όταν το αφήνω αναμμένο και πάω για ύπνο ή φεύγω από το σπίτι προφανώς δε μπορώ να τη κλείσω όλη και μόλις το τζάκι σβήσει αρχίζει να βάζει κρύο αέρα. Όχι πολύ αλλά βάζει.
2) Αναρωτιέμαι ποια πρέπει να είναι η αποδοσή του. Είναι ένα τζάκι που αποδίδει 13KW και είναι ικανό να ζεσταίνει χώρο 130 τετραγωνικά ας πούμε περίπου. Στον εννιαίο χώρο που βρίσκεται και είναι μόλις 40 τετραγωνικά ανεβάζει θερμοκρασία αλλά αργά. Δηλαδή μετά από 2-3 ώρες από 20 θα το πάει στους 23-24 βαθμούς. Με ποιό τρόπο μπορώ να επιβεβαιώσω οτι η απόδοσή του είναι η σωστή. Παράδειγμα με συγκεκριμένη ποσότητα μπρικέτας θα πρέπει να ζεστάνει ένα χώρο τόσα τετραγωνικά σε τόσο χρόνο και να ανεβάσει τόση θερμοκρασία. Εντάξει προφανώς παίζουν αρκετοί παράγοντες αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσει κάποιος οτι το τζάκι αποδίδει αυτά που υποτίθεται οτι αποδίδει?
3) Πάλι σχετικά με απόδοση. Υπάρχουν δύο σπιράλ σωλήνες που βγαίνουν στις επάνω περσίδες και προέρχονται από το θάλαμο που έχει το monoblocco. Αυτές οι εξαγωγές πάντα βγάζουν λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία από τις περσίδες που βγάζουν αέρα από τη φούσκα της γυψοσανίδας. Αυτό λογικό μου φαίνεται. Τώρα οι περσίδες μου δεν είναι και πολύ μεγάλες όπως έχουμε πει. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω μετρήσει στον αέρα είναι 115 βαθμούς και με πολύ φωτιά για αρκετή ώρα. Αυτή η θερμοκρασία δε θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη λόγω σχετικά μικρών περσίδων σε σχέση με αυτά που λέει ο κατασκευαστής? Θέλω να πω οτι βάζοντας μεγαλύτερες περσίδες και άρα έχοντας μεγαλύτερη ροή αέρα η θερμοκρασία θα έπεφτε και άλλο. Και οι 115 βαθμοί ήταν στα σπιράλ. Στη φούσκα της γυψοσανίδας πάντα είναι λίγο χαμηλότερη.
4) Στο τέλος της καύσης υπάρχουν πάντα τεράστιες ποσότητες στάχτης. Από οτι είχα διαβάσει γενικά λόγω καλύτερης καύσης η στάχτη είναι λιγότερη από το συμβατικό τζάκι. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά ρε παιδιά βγάζω φαράσια από στάχτη μετά από 2-3 ανάματα από περίπου 3-4 ώρες το καθένα.
5) Μετά από υπόδειξη σε προηγούμενο ποστ, σήκωσα το μαντέμι από κάτω και έσφιξα όσο γινόταν τη σχάρα που ανοίγει και κλείνει τον αέρα. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Με τραβηγμένο το μοσχλό φαίνεται να παίρνει περισσότερο αέρα από κάτω αλλά με το μοχλό μέσα απλά κόβει λίγο ο άερας αυτός. Ο αέρας όμως που βγαίνει από τη πλάτη στο μαντέμι ο δευτερογενής είναι θελώδης κάτω από όλες τις συνθήκες. Χθες που είχε και τον πολύ αέρα μιλάμε οτι ήταν λες και έβγαζε από τις τρύπες στη πλάτη αέρα με πίεση. Αυτό είναι φυσιολογικό?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ