Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117805 από dimlyk
μην κολας στις περσιδες κατασκευαζονται σε οτι διασταση θες
αλλα και μ ενα τηλ μπορεις να μαθεις ποιες διαστασεις ειναι "στανταρ"


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117885 από panosv
Λοιπόν τα πράγματα πάνε ακριβώς όπως το είχα προβλέψει. Ήθρε ο μάστορας με μια περσίδα στο χέρι και άνοιξε άλλη μια εισαγωγή κάτω δεξιά (συμμετρικά με την άλλη) και αυτή 10χ30. Από το άνοιγμα έβγαλα και τις λαμαρίνες που έπρεπε για φυσική ροή.
Θα κάνω δοκιμή σήμερα να δω τι γίνεται και θα προχωρήσω μάλλον μόνος μου σε μεγάλωμα των επάνω περσίδων.
Θα κοιτάξω και για κάποιον άλλο να δει την καμινάδα γιατι με τον συγκεκριμένο δε βλέπω να βγάζω άκρη.
Όποτε μπορέσει κάποιος ας πει καμια γνώμη για την περσίδα εκτόνωσης που γράφω πιο πάνω και για την μη καλυμένη μεριά της μόνωσης ή και καμια πρόταση για μέγεθος επάνω περσίδων. Ρωτάω μην το παρακάνω και δημιουργεί κανένα άλλο πρόβλημα.
Παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω για βοήθεια αν χρειαστεί.
Α μη ξεχάσω, το τζάκι μυρωδιά δεν έχει βγάλει .... με ότι και αν σημαίνει αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117900 από liakjim
Για τις περσίδες εξαγωγής , αν μένεις Αττική , υπάρχει βιομηχανία που σου φτιάχνει κατά παραγγελία ότι διάσταση / σχήμα/ χρώμα θες εσυ.
Αν και έχει ξανα αναφερθεί εδώ μέσα , για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση , αν "χτυπήσεις στο google" το "περσιδες τζακιου αθηνα" , είναι στα 2 πρώτα αποτελέσματα. ;) Για πιο βόρεια δεν ξέρω αλλά προφανώς θα υπάρχουν.

Για το παταράκι , η μόνωση σωστά μπήκε. Αρκει βέβαια να υπάρχει και γυψοσανίδα από πάνω. Υπάρχει? Έτσι όπως το γράφεις δεν είναι ξεκάθαρο. Αν δεν υπάρχει θα αναπνέεις τις ίνες.
Επίσης αν η καμινάδα είναι μονωμένη στο τμήμα που περνάει από εκεί , δεν χρειάζεται καν η εκτόνωση.
Αν δεν είναι μονωμένη τότε μια δεν αρκει. Θέλει 2 για ροή , μία πχ δεξιά χαμηλά (πάντα μέσα στο παταράκι) και μία όπως είσαι αριστερά.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117906 από panosv

liakjim έγραψε: Για τις περσίδες εξαγωγής , αν μένεις Αττική , υπάρχει βιομηχανία που σου φτιάχνει κατά παραγγελία ότι διάσταση / σχήμα/ χρώμα θες εσυ.
Αν και έχει ξανα αναφερθεί εδώ μέσα , για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση , αν "χτυπήσεις στο google" το "περσιδες τζακιου αθηνα" , είναι στα 2 πρώτα αποτελέσματα. ;) Για πιο βόρεια δεν ξέρω αλλά προφανώς θα υπάρχουν.

Για το παταράκι , η μόνωση σωστά μπήκε. Αρκει βέβαια να υπάρχει και γυψοσανίδα από πάνω. Υπάρχει? Έτσι όπως το γράφεις δεν είναι ξεκάθαρο. Αν δεν υπάρχει θα αναπνέεις τις ίνες.
Επίσης αν η καμινάδα είναι μονωμένη στο τμήμα που περνάει από εκεί , δεν χρειάζεται καν η εκτόνωση.
Αν δεν είναι μονωμένη τότε μια δεν αρκει. Θέλει 2 για ροή , μία πχ δεξιά χαμηλά (πάντα μέσα στο παταράκι) και μία όπως είσαι αριστερά.


Α ωραία, άλλες δουλειές ανοίγουμε.
Λοιπόν το παταράκι είναι μία φέτα μόνωση όπως είπα ντυμένη με αλουμίνιο μόνο στη κάτω πλευρά. Στην επάνω ούτε αλουμίνιο ούτε γυψοσανίδα. Επίσης η καμινάδα σε εκείνο το σημείο είναι αμόνωτη άρα καλά έχει μπει περσίδα εκτόνωσης αλλά αυτό με τη δεύτερη με προβλιμάτισε. Παντού μία δεν βάζουν? Και στο μάνουαλ μία δείχνει αν δεν κάνω λάθος. Εκεί μέσα ούτως ή άλλως δεν θέλουμε κάποια ροή αλλά να βγεί ζεστός αέρας, στην ουσία από διαστολή του αέρα στο σημείο αυτό.
Όσο για την ακάλυπτη μόνωση και για να μην ανοίξω τη γυψοσανίδα,μήπως να βάλω κάτι σαν φίλτρο στη περσίδα αυτή της εκτόνωσης από μέσα? Δηλαδή να αφήνει τον αέρα να περνάει αλλά να συγκρατεί τυχόν ίνες από τη μόνωση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117921 από liakjim
Μάλιστα. Ακόμα κι αν δεν κάνεις 2η περσίδα, οι ίνες από τον πετροβάμβακα θα εισέρχονται στον χώρο σου. Κανονικά θέλει 2 περσιδούλες για ροή.

Προτείνω το εξής. Αγοράζεις 1 μέτρο , μόνωση πετροβάμβακα σε ρολό και με αυτό τυλίγεις το κομμάτι της inox μέσω της υπάρχουσας θυρίδας. Το πιάνεις και με σύρμα και έισαι έτοιμος. Μετά κλείνεις τελείως την θυρίδα αυτή. Κοίτα τι εννόω από το δικό μου www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206591.JPG
Σε εμένα ακόμα και μετά από 8 ώρες μπουμπούνισμα δεν παρατήρησα την παραμικρή άνοδο της θερμοκρασίας.

Αν θες να τηρήσεις το manual , θα πρέπει να ανοίξεις πάνω και να μπεί είτε γυψονίδα είτε άλλο φύλλο αλλά αυτή την φορά με το αλουμίνιο προς τα πάνω και κλείσιμο τα κενά με αλουμινοταινία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117925 από panosv

liakjim έγραψε: Μάλιστα. Ακόμα κι αν δεν κάνεις 2η περσίδα, οι ίνες από τον πετροβάμβακα θα εισέρχονται στον χώρο σου. Κανονικά θέλει 2 περσιδούλες για ροή.

Προτείνω το εξής. Αγοράζεις 1 μέτρο , μόνωση πετροβάμβακα σε ρολό και με αυτό τυλίγεις το κομμάτι της inox μέσω της υπάρχουσας θυρίδας. Το πιάνεις και με σύρμα και έισαι έτοιμος. Μετά κλείνεις τελείως την θυρίδα αυτή. Κοίτα τι εννόω από το δικό μου www.energ.gr/media/kunena/attachments/558/PA206591.JPG
Σε εμένα ακόμα και μετά από 8 ώρες μπουμπούνισμα δεν παρατήρησα την παραμικρή άνοδο της θερμοκρασίας.

Αν θες να τηρήσεις το manual , θα πρέπει να ανοίξεις πάνω και να μπεί είτε γυψονίδα είτε άλλο φύλλο αλλά αυτή την φορά με το αλουμίνιο προς τα πάνω και κλείσιμο τα κενά με αλουμινοταινία.


Δυστυχώς η περσίδα είναι μικρή και δεν θα μπορέσω από εκεί να κάνω καμία εργασία.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι γενικά θερμοκρασία εκεί μέσα ιδάιτερη δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν. Αν δεν έχει μεγάλη θερμοκρασία και αν δεν έχει άλλη περσίδα παρά μόνο μία που έχει τώρα, πόση ροή να κάνει πια ωστέ να φέρνει ίνες μέσα στο χώρο? Και όπως είπα, μήπως είναι πιο απλό να βάλω κάποιο φίλτρο στη περσίδα ωστε να βγαίνει μεν ο αέρας αλλά να μην αφήνει ίνες να περνάνε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ