Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117208 από jimopoulos

panosv έγραψε: γιατι αν ξανακούσω την ατάκα που άκουσα στο τηλέφωνο από τον μάστορα οτι "τα μάνουαλς πολλές φορές τα παραλένε" αυτή τη φορά μάλλον δε θα γελάσω :lol:

εδώ ταιριάζει η παροιμία οσα δεν φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. :silly:

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117215 από Gdevil

panosv έγραψε: Τα νεότερα.
Τελικά έβγαλα τις λαμαρίνες μόνο από τη μία μεριά. Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει αυτό που το έβαλε να ανοίξουμε περσίδες επιπλέον οπότε θα έχω πρόσβαση να αφαιρέσω και τις λαμαρίνες της άλλης μεριάς.
Σκέφτομαι για άλλη μια 10χ30 στη δεξιά μεριά.
Για τις επάνω τώρα που είναι 10χ30, σκεφτόμουν να κάνω μια εννιαία μπροστά σχεδόν όλη τη πρόσοψη αλλά το πρόβλημα είναι οτι στη μέση της φάτσας κάθετα κατεβαίνει μεταλική βάση γυψοσανίδας οπότε και το ξεχνάμε. Οπότε λέω να ανοίξω τις υπάρχουσες σε διαστάσεις ας πούμε 20χ40 δηλαδη να φτάσει 800 τετραγςνικά η καθεμία δηλαδή το σύνολο 1600 συμπεριλαμβανομένων και των σωλήνων που έρχονται με σπιράλ από το θάλαμο του τζακιού. Καλά θα είμαι?...

Βρε Πάνο,
με τρελλαίνεις...
Για την φυσική ροή είπαμε (βασικά το μάνουάλ σου) ότι θες 600 cm2 κάτω και 800 cm2 επάνω (το μάνουαλ σου βασικά λέει και άλλα 300cm2 από έξω αλλά εγώ σου λέω ότι μιας και τα έχεις δοκιμάζεις και βλέπεις ότι είναι άχρηστα για όσο δουλεύει η εστία και σου βάζουν κρύο όταν δε δουλευει οπότε θα δοκιμάσεις και θα δείς και μόνος σου ότι αν το κλείσεις θα είσαι καλύτερα)
600 επάνω λοιπόν και 800 κάτω.
για την φυσική ροή.
εσύ λές πως κάτω θα έχεις δύο περσίδες (που με τα πτερύγιά τους τρώνε άνοιγμα πχ 15%) 10χ30 η κάθε μία.
Αρα ουσιαστικά γύρω στα 500 cm2 καθαρό άνοιγμα θα έχεις.

και επάνω?
θα βάλεις δύο περσίδες 20χ40 μείον τον χώρο που τρώνε οι περσίδες (αν πούμε πάλι 15% τότε είναι 240cm2) μείον το άνοιγμα των αγωγών.
πόσο είναι αυτό?
εμβαδόν κυκλικού αγωγού ίσον π (3,14) επί ακτίνα στο τετράγωνο.
έχεις 2 αγωγούς Φ120.
δηλαδή ακτίνα ο καθένας 6 εκατοστά
άρα εμβαδό ο καθένας 3,14 χ 6 χ 6 = 113 cm2
σύνολο και οι δύο 225 cm2
Αρα επάνω θα έχεις 1600 - 240 - 225 = 1135

Ενώ λοιπόν ο κατασκευαστής σου λέει 600 και 800 εσύ θα κάνεις 500 και 1135
Ε, πως το βλέπεις?
Θα έχεις πρόβλημα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117285 από panosv

Gdevil έγραψε:

panosv έγραψε: Τα νεότερα.
Τελικά έβγαλα τις λαμαρίνες μόνο από τη μία μεριά. Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει αυτό που το έβαλε να ανοίξουμε περσίδες επιπλέον οπότε θα έχω πρόσβαση να αφαιρέσω και τις λαμαρίνες της άλλης μεριάς.
Σκέφτομαι για άλλη μια 10χ30 στη δεξιά μεριά.
Για τις επάνω τώρα που είναι 10χ30, σκεφτόμουν να κάνω μια εννιαία μπροστά σχεδόν όλη τη πρόσοψη αλλά το πρόβλημα είναι οτι στη μέση της φάτσας κάθετα κατεβαίνει μεταλική βάση γυψοσανίδας οπότε και το ξεχνάμε. Οπότε λέω να ανοίξω τις υπάρχουσες σε διαστάσεις ας πούμε 20χ40 δηλαδη να φτάσει 800 τετραγςνικά η καθεμία δηλαδή το σύνολο 1600 συμπεριλαμβανομένων και των σωλήνων που έρχονται με σπιράλ από το θάλαμο του τζακιού. Καλά θα είμαι?...

Βρε Πάνο,
με τρελλαίνεις...
Για την φυσική ροή είπαμε (βασικά το μάνουάλ σου) ότι θες 600 cm2 κάτω και 800 cm2 επάνω (το μάνουαλ σου βασικά λέει και άλλα 300cm2 από έξω αλλά εγώ σου λέω ότι μιας και τα έχεις δοκιμάζεις και βλέπεις ότι είναι άχρηστα για όσο δουλεύει η εστία και σου βάζουν κρύο όταν δε δουλευει οπότε θα δοκιμάσεις και θα δείς και μόνος σου ότι αν το κλείσεις θα είσαι καλύτερα)
600 επάνω λοιπόν και 800 κάτω.
για την φυσική ροή.
εσύ λές πως κάτω θα έχεις δύο περσίδες (που με τα πτερύγιά τους τρώνε άνοιγμα πχ 15%) 10χ30 η κάθε μία.
Αρα ουσιαστικά γύρω στα 500 cm2 καθαρό άνοιγμα θα έχεις.

και επάνω?
θα βάλεις δύο περσίδες 20χ40 μείον τον χώρο που τρώνε οι περσίδες (αν πούμε πάλι 15% τότε είναι 240cm2) μείον το άνοιγμα των αγωγών.
πόσο είναι αυτό?
εμβαδόν κυκλικού αγωγού ίσον π (3,14) επί ακτίνα στο τετράγωνο.
έχεις 2 αγωγούς Φ120.
δηλαδή ακτίνα ο καθένας 6 εκατοστά
άρα εμβαδό ο καθένας 3,14 χ 6 χ 6 = 113 cm2
σύνολο και οι δύο 225 cm2
Αρα επάνω θα έχεις 1600 - 240 - 225 = 1135

Ενώ λοιπόν ο κατασκευαστής σου λέει 600 και 800 εσύ θα κάνεις 500 και 1135
Ε, πως το βλέπεις?
Θα έχεις πρόβλημα?


Gdevil φίλε μου δε θέλω να σε τρελάνω... μετά ποιός θα μου τα χώσει αν κάνω λάθος? :cheer:
(Φιλικά το λέω φυσικά)
ΟΚ εκτός από την έξω που θα υπάρχει ήδη και θα πειραματιστώ με κλείσιμο ή οχι, με τις μέσα πόσο μου προτείνεις να αφήσω? Εννοω συνολικό άνοιγμα γυψοσανίδας.
Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει ο τύπος να ανοίξουμε.
Ακούω λοιπόν πρόταση. Είπαμε υπάρχει ήδη μία κάτω 10χ30. Να ανοίγουμε λίγο ακόμα αυτή και να βάζει άλλη περσίδα εκτός από τη καινούρια δεν βλέπω να τον πείθω να το κάνει τζάμπα γιατί θα αρχίσει πάλι τα περι υπερβολών του μάνουαλ, επομένως πάμε σε διαστάσεις.
Πόσο λες να ανοίξω κάτω και πάνω και βλέπουμε τι θα πετύχω με αυτόν και τι θα κάνω μόνος μου.
Από αυτά που πολύ σωστά υπολογίζεις υποθέτω οτι πρέπει να ανοίξω λίγο ακόμα την υπάρχουσα κάτω και άλλη μια ίδια στην άλλη πλευρά. Ρωτάω γιατί δε ξέρω τι διαστάσεις περσίδων υπάρχουν. Δηλαδή αν θέλω να αυξήσω λίγο ακόμα την κάτω θα βρω περσίδα λίγο μεγαλύτερη ή μετά πάει συγκεκριμένο μέγεθος ας πούμε 20χ30 οπότε θα γίνει 600 εκατοστά η καθε μία κάτω και θα φτάσουμε τα 1200 συνολικά κάτω μείον το 15% που υπολογίζεις άρα καθαρό κάπου στα 1000 και πάει πολύ?
Σόρρυ αν σε ζαλίζω αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από διαστάσεις περσίδων, μην ανοίξω και μετά ψάχνω για περσίδες με το συγκεκριμένο άνοιγμα και δε βρίσκω.
Σε ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117681 από panosv

panosv έγραψε:

Gdevil έγραψε:

panosv έγραψε: Τα νεότερα.
Τελικά έβγαλα τις λαμαρίνες μόνο από τη μία μεριά. Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει αυτό που το έβαλε να ανοίξουμε περσίδες επιπλέον οπότε θα έχω πρόσβαση να αφαιρέσω και τις λαμαρίνες της άλλης μεριάς.
Σκέφτομαι για άλλη μια 10χ30 στη δεξιά μεριά.
Για τις επάνω τώρα που είναι 10χ30, σκεφτόμουν να κάνω μια εννιαία μπροστά σχεδόν όλη τη πρόσοψη αλλά το πρόβλημα είναι οτι στη μέση της φάτσας κάθετα κατεβαίνει μεταλική βάση γυψοσανίδας οπότε και το ξεχνάμε. Οπότε λέω να ανοίξω τις υπάρχουσες σε διαστάσεις ας πούμε 20χ40 δηλαδη να φτάσει 800 τετραγςνικά η καθεμία δηλαδή το σύνολο 1600 συμπεριλαμβανομένων και των σωλήνων που έρχονται με σπιράλ από το θάλαμο του τζακιού. Καλά θα είμαι?...

Βρε Πάνο,
με τρελλαίνεις...
Για την φυσική ροή είπαμε (βασικά το μάνουάλ σου) ότι θες 600 cm2 κάτω και 800 cm2 επάνω (το μάνουαλ σου βασικά λέει και άλλα 300cm2 από έξω αλλά εγώ σου λέω ότι μιας και τα έχεις δοκιμάζεις και βλέπεις ότι είναι άχρηστα για όσο δουλεύει η εστία και σου βάζουν κρύο όταν δε δουλευει οπότε θα δοκιμάσεις και θα δείς και μόνος σου ότι αν το κλείσεις θα είσαι καλύτερα)
600 επάνω λοιπόν και 800 κάτω.
για την φυσική ροή.
εσύ λές πως κάτω θα έχεις δύο περσίδες (που με τα πτερύγιά τους τρώνε άνοιγμα πχ 15%) 10χ30 η κάθε μία.
Αρα ουσιαστικά γύρω στα 500 cm2 καθαρό άνοιγμα θα έχεις.

και επάνω?
θα βάλεις δύο περσίδες 20χ40 μείον τον χώρο που τρώνε οι περσίδες (αν πούμε πάλι 15% τότε είναι 240cm2) μείον το άνοιγμα των αγωγών.
πόσο είναι αυτό?
εμβαδόν κυκλικού αγωγού ίσον π (3,14) επί ακτίνα στο τετράγωνο.
έχεις 2 αγωγούς Φ120.
δηλαδή ακτίνα ο καθένας 6 εκατοστά
άρα εμβαδό ο καθένας 3,14 χ 6 χ 6 = 113 cm2
σύνολο και οι δύο 225 cm2
Αρα επάνω θα έχεις 1600 - 240 - 225 = 1135

Ενώ λοιπόν ο κατασκευαστής σου λέει 600 και 800 εσύ θα κάνεις 500 και 1135
Ε, πως το βλέπεις?
Θα έχεις πρόβλημα?


Gdevil φίλε μου δε θέλω να σε τρελάνω... μετά ποιός θα μου τα χώσει αν κάνω λάθος? :cheer:
(Φιλικά το λέω φυσικά)
ΟΚ εκτός από την έξω που θα υπάρχει ήδη και θα πειραματιστώ με κλείσιμο ή οχι, με τις μέσα πόσο μου προτείνεις να αφήσω? Εννοω συνολικό άνοιγμα γυψοσανίδας.
Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει ο τύπος να ανοίξουμε.
Ακούω λοιπόν πρόταση. Είπαμε υπάρχει ήδη μία κάτω 10χ30. Να ανοίγουμε λίγο ακόμα αυτή και να βάζει άλλη περσίδα εκτός από τη καινούρια δεν βλέπω να τον πείθω να το κάνει τζάμπα γιατί θα αρχίσει πάλι τα περι υπερβολών του μάνουαλ, επομένως πάμε σε διαστάσεις.
Πόσο λες να ανοίξω κάτω και πάνω και βλέπουμε τι θα πετύχω με αυτόν και τι θα κάνω μόνος μου.
Από αυτά που πολύ σωστά υπολογίζεις υποθέτω οτι πρέπει να ανοίξω λίγο ακόμα την υπάρχουσα κάτω και άλλη μια ίδια στην άλλη πλευρά. Ρωτάω γιατί δε ξέρω τι διαστάσεις περσίδων υπάρχουν. Δηλαδή αν θέλω να αυξήσω λίγο ακόμα την κάτω θα βρω περσίδα λίγο μεγαλύτερη ή μετά πάει συγκεκριμένο μέγεθος ας πούμε 20χ30 οπότε θα γίνει 600 εκατοστά η καθε μία κάτω και θα φτάσουμε τα 1200 συνολικά κάτω μείον το 15% που υπολογίζεις άρα καθαρό κάπου στα 1000 και πάει πολύ?
Σόρρυ αν σε ζαλίζω αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από διαστάσεις περσίδων, μην ανοίξω και μετά ψάχνω για περσίδες με το συγκεκριμένο άνοιγμα και δε βρίσκω.
Σε ευχαριστώ και πάλι.


Παιδιά κανείς για να σιγουρέψω μέγεθος περσίδων? Μάλλον θα έρθει αύριο και ότι πετύχω με αυτόν. Τα υπόλοιπα μόνος μου :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117748 από Gdevil
Πάρε τηλ σε μαγαζιά με περσίδες για να καταλήξεις στο τι διαστάσεις υπάρχουν ή ακόμα καλίτερα πάνε και δες τες επιτόπου.Αφού έχεις στα χέρια σου τις περσίδες (ή έστω ξέρεις τι διαστάσεις έχουν) θα ανοίξεις τα ανοίγματα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117772 από panosv

Gdevil έγραψε: Πάρε τηλ σε μαγαζιά με περσίδες για να καταλήξεις στο τι διαστάσεις υπάρχουν ή ακόμα καλίτερα πάνε και δες τες επιτόπου.Αφού έχεις στα χέρια σου τις περσίδες (ή έστω ξέρεις τι διαστάσεις έχουν) θα ανοίξεις τα ανοίγματα.


ΟΚ Gdevil σε ευχαριστώ πολύ. Με τον συγκεκριμένο δε βλέπω να κάνω δουλειά. Θα κάνει αύριο οτι τον πείσω να κάνει και μετά βλέπω τι θα κάνω μόνος μου. Περιμένω και ένα θερμόμετρο αυτές τις μέρες να μετρήσω τι γίνεται με θερμοκρασίες.
Μια ερωτησούλα ακόμα. Όπως είχα περιγράψει το πάνω μέρος που έχει γίνει παταράκι έχει μια περσίδα εκτόνωσης. Δεν έχω δει ποτέ να έχει κάποια θερμοκρασία εκεί μέσα επομένως δε θα έχει λογικά και καμια ιδιαίτερη ροή αφού δεν παίρνει καν αέρα από κάπου. Όμως το παταράκι φτιάχτηκε με πετροβάμβακα που έχει φύλλο αλουμινίου προς τα κάτω που κοιτάζει το τζάκι αλλά όχι προς τα πάνω. Εκεί υπάρχει θέμα που έιναι έτσι γυμνός ο πετροβάμβακας? Επειδή η γυψοσανίδα όπως έχω πει έχει κλείσει, για να αποφύγω τυχόν ίνες μέσα στο σπίτι να βάλω ένα έστω υποτυπώδες φίλτρο αν τυχόν κάνει εκτόνωση να μην βγουν και ίνες ή είναι υπερβολή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ