Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117101 από jimopoulos

Gdevil έγραψε: όπως το είπες.
Στο σχήμα 15 που υπάρχει στο ξένο μάνουαλ (και είναι στην προηγούμενει σελίδα) το γράφει πως καλό είναι να κουμπώσει εκεί που λές.
αυτό που είναι περίεργο είναι πως θέλει το άνοιγμα να είναι 150cm2 δλδ σωλήνα φ140 (άσε που δεν υπάρχει τέτοια σωλήνα) αλλά το άνοιγμα το Β1 πάνω στο οποίο κουμπώνει είναι Φ100
Προσωπικά εγώ λοιπόν θα έβαζα Φ150 σωλήνα και ακριβώς πάνω στην εστία θα το έκανα με συστολή Φ100

απο οσο γνωριζω το κανουν για να κρυωνει το μοτερ και η εστια.αν δουλευεις χαμηλα το μοτερ και δεν κυκλοφορει ο αερας πιστεψε με πιανει τρελες θερμοκρασιες.
ανοιγουν φ150 και περνανε φ100 για να μειωσουν το προβλημα αυτο με την εξτρα παροχη αερα
λογω απωλειων θερμοκρασιας απο τον κρυο αερα εχεις μειονεκτημα σε αυτο αλλα εχεις και το κεφαλι σου ησυχο απο την αλλη.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117121 από panosv
Λοιπόν παιδιά μερικές ακόμα ερωτησούλες.
Στην αριστερή μεριά (όπως κοιτάω το τζάκι) έβαλα το χέρι μου από τη κάτω γρίλια και έπιασα αυτή τη λαμαρίναπου πρέπει να βγεικαι την έβγαλα με το χέρι. Ούτε πένσες ούτε τίποτα, Κόπηκε με 2 κινήσεις. Στη δεξιά μεριά μάλλον πρέπει να ανοίξω κάτω τη γυψοσανίδα γιατί δεν έχω πρόσβαση να βγάλω και τη δεξιά λαμαρίνα. Οι Ερωτήσεις τώρα:
1) Έβγαλα με το χέρι ένα κομμάτι λαμαρίνα που φτάνει μέχρι τη πίσω γωνία του τζακιού. Επειδή από το σχεδιάγραμμα δε καταλαβαίνω καλά, έχει άλλο ένα κομμάτι στη πίσω μεριά που πρέπει να βγει σε κάθε μεριά? Εντάξει άκυρο αυτό. Έχωσα το χέρι τέρμα πίσω και βγήκε και το πίσω γωνιακό κομμάτι εύκολα. Μας μένει η δεξιά μεριά όταν ανοιχτεί η δεξιά κάτω περσίδα.
2) Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση εκεί χωρίς να βγάλω γυψοσανία μήπως γλιτώσω τα μερεμέτια? Βγάζοντας ας πούμε σκαφάκι στάχτης και μαντέμι κάτω βλέπω πάλι πάτο με λαμαρίνες. Υπάρχει πρόσβαση ξεβιδώνοντας εκεί ή να μη το επιχειρήσω?
3) Προς jimopoulos. Μου είπες για σφίξιμο στην εσωτερική γρίλια που δουλεύει με το μοχλό πρωτογενούς αέρα. Βάζω μια φωτογραφία να δεις τη γρίλια αν και προφανώς τη γνωρίζεις καλύτερα από μένα. Η Ερωτηση είνα: Απλά σφίξιμο η βίδα που φαίνεται πάνωβ στη γρίλια? Δε φαίνεται να κάνει κάτι αυτή. Και επίσης όταν έχω τραβηγμένο το μοχλό έχει εκεί ένα άνοιγμα για αέρα, όταν τον κλείνω απλά κλείνει αυτή η γρίλια. Ο αέρας από που κυκλοφορεί για να πάει σε δευτερογενή και αεροκουρτίνα? Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117157 από jimopoulos

panosv έγραψε: Λοιπόν παιδιά μερικές ακόμα ερωτησούλες.
Στην αριστερή μεριά (όπως κοιτάω το τζάκι) έβαλα το χέρι μου από τη κάτω γρίλια και έπιασα αυτή τη λαμαρίναπου πρέπει να βγεικαι την έβγαλα με το χέρι. Ούτε πένσες ούτε τίποτα, Κόπηκε με 2 κινήσεις. Στη δεξιά μεριά μάλλον πρέπει να ανοίξω κάτω τη γυψοσανίδα γιατί δεν έχω πρόσβαση να βγάλω και τη δεξιά λαμαρίνα. Οι Ερωτήσεις τώρα:
1) Έβγαλα με το χέρι ένα κομμάτι λαμαρίνα που φτάνει μέχρι τη πίσω γωνία του τζακιού. Επειδή από το σχεδιάγραμμα δε καταλαβαίνω καλά, έχει άλλο ένα κομμάτι στη πίσω μεριά που πρέπει να βγει σε κάθε μεριά? Εντάξει άκυρο αυτό. Έχωσα το χέρι τέρμα πίσω και βγήκε και το πίσω γωνιακό κομμάτι εύκολα. Μας μένει η δεξιά μεριά όταν ανοιχτεί η δεξιά κάτω περσίδα.
2) Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση εκεί χωρίς να βγάλω γυψοσανία μήπως γλιτώσω τα μερεμέτια? Βγάζοντας ας πούμε σκαφάκι στάχτης και μαντέμι κάτω βλέπω πάλι πάτο με λαμαρίνες. Υπάρχει πρόσβαση ξεβιδώνοντας εκεί ή να μη το επιχειρήσω?
3) Προς jimopoulos. Μου είπες για σφίξιμο στην εσωτερική γρίλια που δουλεύει με το μοχλό πρωτογενούς αέρα. Βάζω μια φωτογραφία να δεις τη γρίλια αν και προφανώς τη γνωρίζεις καλύτερα από μένα. Η Ερωτηση είνα: Απλά σφίξιμο η βίδα που φαίνεται πάνωβ στη γρίλια? Δε φαίνεται να κάνει κάτι αυτή. Και επίσης όταν έχω τραβηγμένο το μοχλό έχει εκεί ένα άνοιγμα για αέρα, όταν τον κλείνω απλά κλείνει αυτή η γρίλια. Ο αέρας από που κυκλοφορεί για να πάει σε δευτερογενή και αεροκουρτίνα? Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

1)ευγε..δωστου να καταλαβει τωρα, ενημερωσε για μυρωδιες
2)υπαρχει ο πατος της εστιας με βιδες αν τις λυσεις θα φτασεις ανετα.επιμενω ομως για εξτρα περσιδα
3)δεν μπορω να ξερω τα μποσκα που εχει η περσιδα.για να δουλευει σωστα πρεπει να μην "παιζει" εμπρος πισω..
οταν κλεινεις τον πρωτογενη αερα θα πρεπει να σφραγιζει τον αερα απο τα διακενα της περσιδας.εσυ θα κρινεις αν θελει σφιξιμο ή εξτρα παξιμαδι.
οταν οι περσιδες ειναι ανοιχτες γεμιζει αερα ο μικρος θαλαμος κατω απο την εστια και περνα στο χωρο της φωτιας μεσα απο την σχαρα
οταν κλεινουν οι περσιδες(δευτερογενη)ο ιδιος αερας μεταφερεται στα πλαινα της εστιας(αεροκουρτινα)
συμπερασμα τωρα αν εχεις το συρτη στην δευτερογενη εχεις μια πρωτογενη 50% και δευτερογενη αλλο 50% οσο καλυτερα σφιξει η περσιδα τοσο περισσοτερο θα μπορεις να ελεγξεις την ροη του αερα καυσης και την ταχητυτα της φλογας

[/quote]

la nordica 600 tondo
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117187 από panosv
Τα νεότερα.
Τελικά έβγαλα τις λαμαρίνες μόνο από τη μία μεριά. Μέσα στην εβδομάδα θα έρθει αυτό που το έβαλε να ανοίξουμε περσίδες επιπλέον οπότε θα έχω πρόσβαση να αφαιρέσω και τις λαμαρίνες της άλλης μεριάς.
Σκέφτομαι για άλλη μια 10χ30 στη δεξιά μεριά.
Για τις επάνω τώρα που είναι 10χ30, σκεφτόμουν να κάνω μια εννιαία μπροστά σχεδόν όλη τη πρόσοψη αλλά το πρόβλημα είναι οτι στη μέση της φάτσας κάθετα κατεβαίνει μεταλική βάση γυψοσανίδας οπότε και το ξεχνάμε. Οπότε λέω να ανοίξω τις υπάρχουσες σε διαστάσεις ας πούμε 20χ40 δηλαδη να φτάσει 800 τετραγςνικά η καθεμία δηλαδή το σύνολο 1600 συμπεριλαμβανομένων και των σωλήνων που έρχονται με σπιράλ από το θάλαμο του τζακιού. Καλά θα είμαι?
Πάντως το έχω ανάψει τώρα και μετά από μία ώρα (εντάξει όχι με τρελή φωτιά) δεν βλέπω και καμια ιδιαίτερη διαφορά στη ροή. Ίσως ελαφρώς πιο έντονη αλλά τίποτα το ιδιαίτερο ... περιμένω να ζεσταθεί και άλλο.
Με το θέμα ελκυσμού πάντως μάλλον κάτι πρέπει να κάνω γιατι όπως και να έχω τον άερα μέσα έχει φλογοθύελλα :-)
Το σχαράκι jimopoulos το έσφιχα με άλλη μια ροδέλα αλλάεπειδή η ροδέλα είναι στο πάνω μέρος της επιφάνειάς του το κάτω έχει αρκετό τζόγο με το πίσω με αποτέλεσμα να μη κλείνει και τέλεια αλλά τώρα που το βρήκαμε κάποια στιγμή θα ξαναπαίξω μήπως το σφίξω καλύτερα.
Θα δοκιμάσω να κλείσω και τον εξωτερικό αέρα. Δηλαδή να αφήσω μόνο το σπιράλ από έξω που δένει κάτω από την εστία και να κλείσω την υπόλοιπη περσίδα που πάει χύμα αέρας από έξω. Μήπως αυξήσει τη ροή από τον μέσα αέρα που είναι και πιο ζεστός.
Α ξέχασα και κάτι άλλο .... προς το παρόν καμία μυρωδιά. Θα φτάσω στο σημείο να στεναχωρηθω που δε μυρίζει το τζάκι μου :whistle:
Ευχαριστώ παιδιά για όλα ... όπου να'ναι θα σας ζητήσω και κανέναν που να ξέρει από καμινάδες και να είναι της προκοπής γιατι με βλέπω να κηνυγάω και καμιναδά.....
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117198 από kkavalas
η θυριδα ρυθμισης αερα στο δικο μου ηταν κλειστη.η βιδα ηταν τερμα σφυγμενη με αποτελεσμα να μην δουλευει καθολου ο μοχλος.ξεβιδωσα λιγο για να μπορει να δουλευει και ο.κ.οσον αφορα την ελξη η γνωνη μου ειναι να βαλεις αντιανεμικο πουλι στην καμιναδα και ταμπερ ελκυσμου οπως ειχα γραφει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117200 από panosv

kkavalas έγραψε: η θυριδα ρυθμισης αερα στο δικο μου ηταν κλειστη.η βιδα ηταν τερμα σφυγμενη με αποτελεσμα να μην δουλευει καθολου ο μοχλος.ξεβιδωσα λιγο για να μπορει να δουλευει και ο.κ.οσον αφορα την ελξη η γνωνη μου ειναι να βαλεις αντιανεμικο πουλι στην καμιναδα και ταμπερ ελκυσμου οπως ειχα γραφει.


Φίλε μου μόλις ξεμπερδέψω με τη κατασκευή και τις περσίδες θα φροντίσω και για τη καμινάδα έχεις δίκιο.
Κανέναν σοβαρό άνθρωπο που να ξέρει να μετρήσει και να κάνει τη δουλειά του που θα βρούμε γιατι αν ξανακούσω την ατάκα που άκουσα στο τηλέφωνο από τον μάστορα οτι "τα μάνουαλς πολλές φορές τα παραλένε" αυτή τη φορά μάλλον δε θα γελάσω :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ