Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117029 από kkavalas
ειμαι κατοχος του monoblico piano 750 με βεντιλατερ και το τοποθετω τωρα.η Β1 ταπα δεν υπαρχει οπως εγραψε ο jimopoulos.επισης στην αντιπροσωπεια μου ειπανε καλο ειναι να μπει ταμπερ ελκυσμου π.χ τυπου kratki.το δικο μου ερωτημα ειναι δευτερη εξωτερικη παροχη αερα πηγαινει στην μαντεμενια τρυπα δεξια του τζακιου η την αφηνουμε ελευθερα κατω απο τζακι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117065 από Gdevil
όπως το είπες.
Στο σχήμα 15 που υπάρχει στο ξένο μάνουαλ (και είναι στην προηγούμενει σελίδα) το γράφει πως καλό είναι να κουμπώσει εκεί που λές.
αυτό που είναι περίεργο είναι πως θέλει το άνοιγμα να είναι 150cm2 δλδ σωλήνα φ140 (άσε που δεν υπάρχει τέτοια σωλήνα) αλλά το άνοιγμα το Β1 πάνω στο οποίο κουμπώνει είναι Φ100
Προσωπικά εγώ λοιπόν θα έβαζα Φ150 σωλήνα και ακριβώς πάνω στην εστία θα το έκανα με συστολή Φ100


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117084 από Στελιος1

Gdevil έγραψε: Στέλιος1,
Μου έδωσες μία ιδέα για να έχω να παιδεύομαι γιατί άντε να βρώ μάστορα να κάνει αυτό που με έβαλες σε σκέψη...
Πάντως οι πλάκες βερμικουλίτη είναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΕΣ και το μόνο τους θέμα είναι ότι δεν αντέχουν σε μηχανική καταπόνηση. Ενα ντύσιμό τους με λεπτή λαμαρίνα (εννοείται όχι γαλβανιζέ) και γίνονται ένα υλικό πολύ χρήσιμο.




Χρειαζομαι βοηθεια (γνωμες), θα αντεχαν αυτες οι πλακες σαν εσωτερικη επενδυση προς τ φωτια κ απο πισω τους τα πυροτουβλα? Δεν υπαρχει μηχανικη καταπονηση αλλα φλογα καστηρα πετρελαιου με μπεκ 2,25. Τα πυροτουβλα φυσικα μια χαρα αντεχουν εκει αλλα με ενδιαφερει να μειωθει η θερμικη αδρανεια του θαλαμου καυσης (η οποια ωφειλεται στα πυροτουβλα). Θα βοηθουσαν την κατασταση οι πλακες βερμικουλιτη σαν εξτρα εσωτερικη επενδυση? και Θα αντεξουν στις θερμοκρασιες η θα ξηλωνω αργοτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117088 από panosf01
Αφου θελεις να μειωθει η θερμικη αδρανεια του θαλαμου καυσης μπορεις να βαλεις και ενα κοματι λαμαρινα χοντρη 8-10mm για να προστατεψεις το σημειο αυτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117091 από Gdevil
Στέλιος1
Είναι ΑΠΑΙΧΤΟ υλικο.
Πίστεψέ με είναι πανάλαφρες σαν ένα κομάτι λεπτό κόντρα πλακέ και ΟΜΩΣ είναι ότι πιο μονωτικό έχω συναντήσει και σαν υλικό ο βερμικουλίτης μπαίνει σε πάρα πολλές εστίες και σόμπες. Αντέχει στις θερμοκρασίες μια χαρά όπως και στην άμεση επαφή με φωτιά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117100 από jimopoulos

kkavalas έγραψε: ειμαι κατοχος του monoblico piano 750 με βεντιλατερ και το τοποθετω τωρα.η Β1 ταπα δεν υπαρχει οπως εγραψε ο jimopoulos.επισης στην αντιπροσωπεια μου ειπανε καλο ειναι να μπει ταμπερ ελκυσμου π.χ τυπου kratki.το δικο μου ερωτημα ειναι δευτερη εξωτερικη παροχη αερα πηγαινει στην μαντεμενια τρυπα δεξια του τζακιου η την αφηνουμε ελευθερα κατω απο τζακι?

σε εμενα τουλαχιστον δεν υπηρχε,οπως και να εχει ομως θελει βγαλσιμο.
στον αντιπροσωπο που σου το ειπε πεσ του να αλλαξει εταιρεια γιατι με την νορντικα δεν το εχει.
γνωμη μου εμπιστευτηται την νορντικα οπως το εχει μαμα καντε κατα γραμμα την εγκατασταση βαση κατασκευαστη μην μπαινεται σε διαδιακασια πατεντας και απολαυσται με την ζεστη ολο το χειμωνα.
περσι εκαψα 2,5 τονους ολη την σεζον με την 600 με 25 βαθμους το σπιτι
και ο γαμπρος με την 750 9 τονους λογω του υπερβολικου ελκυσμου ζεστεναι τα αστερια
στην 750 οι σωληνες κουμπωνουν στην 600 μπαινει μπροστα χυμα..
μακαρι να κουμπωνε και σε μενα

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ