Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116699 από panosv
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πρέπει να βρεθεί λύση σύντομα γιατι πλησιάζουν τα κρύα.
Καταρχήν για τη καμινάδα, Πέρασαν φ200 μέχρι την ένωση με την υπάρχουσα χτιστή. Είναι μεγάλο λάθος? Επειδή έχει κλείσει με γυψοσανίδα και έχει βαφτεί προσπαθώ να αποφύγω αν γίνεται άνοιγμα πάλι.
Το καπέλο θα το αλλάξω σίγουρα.
Όσο για τις τάπες από κάτω. Προσπαθώ να καταλάβω ποιές εννοεί το μάνουαλ. Παραθέτω και φωτογραφία του τζακιού ξάπλα για να το δείτε.



Η σπιραλ εισαγωγή αέρα από έξω δένει αν θυμάμαι καλά στη δεξια στρογυλλή είσοδο που φαίνεται. Οι τάπες που λέει δε καταλαβαίνω ποιες είναι.
Πάντως πολύ αέρα ίσως παίρνει από την υπόλοιπη εξωτερική περσίδα και για αυτό δεν τραβάει καθόλου από την εσωτερική. Επίσης άσχετα από το αν έχω κλειστό ή ανοιχτό τον αέρα αν πάω έξω και βάλω το χέρι μου στο σπιράλ, αυτό τραβάει σα τρελό αέρα. Πριν τοποθετηθεί το τζάκι είχα κοιτάχει το μοχλό του αέρα και έβλεπα οτι όντως ανοίγει και κλείνει κάποιες γρίλιες εσωτερικά του τζακιού άρα δουλέυει αλλά ακόμα και κλειστό μέσα γίνεται χαμός και ροή δεν έχουμε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116728 από panosv

jimopoulos έγραψε: το 750 πιανο με καμιναδα 10 μετρα ειναι υπερβολικα πολυ η φ200 και θελει και σταθερο καπελο.
οι ταπες που εχει απο κατω η εστια για να δουλεψει η ροη πρεπει να κοψεις την λαμαρινα,αν παρατηρησεις απο κατω φαινεται(κοιτα το σχεδιαγραμμα στο μανουαλ για βοηθεια.
θα ανοιξεις την εστια απο μεσα θα βγαλεις το μαντεμι εξω τον πατο(ευκολο ειναι)και θα δεις την περσιδα προτογενη δευτερογενη αερα,θα σφιξεις πολυ καλα την βιδα ισως χρειαστει και ενα παξιμαδι.
στου γαμπρου μου την 750 μετρησαμε τα κασαυερια στην καμιναδα και ειχε 21 μπαρ(ο κατασκευαστης δινει 17).
θα σε βοηθεσει αρκετα στον ελκυσμο αν κλεισεις την μιση φ150 που κανουν συνηθως στην εισοδο αερα τησ φλογας,να διορθωσεις καπως τα κεκτημενα..
στην δικη μου φουσκα εχω ανοιγμα εκτονωσης πανω 30χ30= 900cm2 και κατω 2χ25χ15=750cm2 και πιανει 100 βαθμους μεσα στο θερμοθαλαμο(θα ανοιξω και αλλη πανω),παιζει ρολο τα cm του θαλαμου,εμενα ειναι αρκετα μικρος.το σωστο ειναι κατα την γνωμη μου να μην ξεπερνα τους 70,βαση κατασκευαστη και της φωτο που ανεβασες θα χρειαστεις εξτρα ανοιγματα.
αλλος ενας μαστορας που δεν ασχοληθηκε καθολου με το μανουαλ της εγκαταστασης


Θα βγάλω σχάρα και μαντεμένιο πάτωμα να δω οτι μπορώ από εκεί γιατί όπως είπα το τζάκι είναι κλεισμένο με γυψοσανίδα όπως είπα.
Τι εννοείς πρέπει να κόψω λαμαρίνα? Τουλάχιστον από κάτω δε φαινόταν κάποιο τέτοιο σημείο? Μπορείς να μου υποδείξεις σε παρακαλώ από τη φωτογραφία που βρίσκονται αυτά ακριβώς?
Όσο για τις γρίλιες, με μπερδέυει επίσης το γεγονός οτι απο το τζάκι επάνω βγαίνουν δύο έξοδοι που με σπιράλ πάνε στις γρίλιες. Αυτές οι έξοδοι που έχουν στάνταρ διατομή και είναι του τζακιού δε θα έπρεπε να είχαν ροή? Άσχετα από την υπόλοιπη περσίδα που μπορεί να μην έχει ροή του αέρα μέσα στον υπόλοιπο θάλαμο του τζακιού?
Και επίσης, οι περσίδες επάνω είναι διπλές δηλαδή πάνω τους κουμπώνει και το σπιράλ του τζακιού και η υπόλοιπη είναι για τον άερα από τον θερμοθάλαμο που σχηματίζει η γυψοσανίδα. Το εμβαδό που αναφέρει το μάνουαλ είναι το συνολικό ή εκτός από το σπιράλ? Γιατί τότε η απόκλιση είναι τεράστια.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116774 από jimopoulos


panosv έγραψε:

jimopoulos έγραψε: το 750 πιανο με καμιναδα 10 μετρα ειναι υπερβολικα πολυ η φ200 και θελει και σταθερο καπελο.
οι ταπες που εχει απο κατω η εστια για να δουλεψει η ροη πρεπει να κοψεις την λαμαρινα,αν παρατηρησεις απο κατω φαινεται(κοιτα το σχεδιαγραμμα στο μανουαλ για βοηθεια.
θα ανοιξεις την εστια απο μεσα θα βγαλεις το μαντεμι εξω τον πατο(ευκολο ειναι)και θα δεις την περσιδα προτογενη δευτερογενη αερα,θα σφιξεις πολυ καλα την βιδα ισως χρειαστει και ενα παξιμαδι.
στου γαμπρου μου την 750 μετρησαμε τα κασαυερια στην καμιναδα και ειχε 21 μπαρ(ο κατασκευαστης δινει 17).
θα σε βοηθεσει αρκετα στον ελκυσμο αν κλεισεις την μιση φ150 που κανουν συνηθως στην εισοδο αερα τησ φλογας,να διορθωσεις καπως τα κεκτημενα..
στην δικη μου φουσκα εχω ανοιγμα εκτονωσης πανω 30χ30= 900cm2 και κατω 2χ25χ15=750cm2 και πιανει 100 βαθμους μεσα στο θερμοθαλαμο(θα ανοιξω και αλλη πανω),παιζει ρολο τα cm του θαλαμου,εμενα ειναι αρκετα μικρος.το σωστο ειναι κατα την γνωμη μου να μην ξεπερνα τους 70,βαση κατασκευαστη και της φωτο που ανεβασες θα χρειαστεις εξτρα ανοιγματα.
αλλος ενας μαστορας που δεν ασχοληθηκε καθολου με το μανουαλ της εγκαταστασης


Θα βγάλω σχάρα και μαντεμένιο πάτωμα να δω οτι μπορώ από εκεί γιατί όπως είπα το τζάκι είναι κλεισμένο με γυψοσανίδα όπως είπα.
Τι εννοείς πρέπει να κόψω λαμαρίνα? Τουλάχιστον από κάτω δε φαινόταν κάποιο τέτοιο σημείο? Μπορείς να μου υποδείξεις σε παρακαλώ από τη φωτογραφία που βρίσκονται αυτά ακριβώς?
Όσο για τις γρίλιες, με μπερδέυει επίσης το γεγονός οτι απο το τζάκι επάνω βγαίνουν δύο έξοδοι που με σπιράλ πάνε στις γρίλιες. Αυτές οι έξοδοι που έχουν στάνταρ διατομή και είναι του τζακιού δε θα έπρεπε να είχαν ροή? Άσχετα από την υπόλοιπη περσίδα που μπορεί να μην έχει ροή του αέρα μέσα στον υπόλοιπο θάλαμο του τζακιού?
Και επίσης, οι περσίδες επάνω είναι διπλές δηλαδή πάνω τους κουμπώνει και το σπιράλ του τζακιού και η υπόλοιπη είναι για τον άερα από τον θερμοθάλαμο που σχηματίζει η γυψοσανίδα. Το εμβαδό που αναφέρει το μάνουαλ είναι το συνολικό ή εκτός από το σπιράλ? Γιατί τότε η απόκλιση είναι τεράστια.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.

το να κανεις μεγαλυτερη διαμετρο στις περσιδες περα απο το αισθητικο κομματι μονο πλεονεκτηματα θα συναντησεις.οι περσιδες που εχει η εστια(θερμοθαλαμος εστιας) ειναι ανοιγοκλεινομενες,ρυθμιζομενες,αν για οποιοδηποτε λογω ζεστενεσαι και τις κλεινεις η περισσια ζεστη θα εγλωβιζεται στο θερμοθαλαμο γυψοσανιδας που αν ξεπερνα τους 100 βαθμους θα εχεις προβληματα.οταν θα σου δουλεψει σωστα η εστια η φλογα θα πρεπει να παει αργα οταν κλεινεις τον πρωτευον.η ιδια εστια ειχε το ιδιο ελλατωμα στην περσιδα που διαχωριζει τον πρωτευον απο τον δευτερευον,σφιξε καλα γιατι ο αερας περνα τραβηξεις δεν τραβηξεις τον συρτη κατω απο το μαντεμι ψαξτο και εδω ειμαστε να τα λεμε

la nordica 600 tondo
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116778 από panosv

jimopoulos έγραψε:



panosv έγραψε:

jimopoulos έγραψε: το 750 πιανο με καμιναδα 10 μετρα ειναι υπερβολικα πολυ η φ200 και θελει και σταθερο καπελο.
οι ταπες που εχει απο κατω η εστια για να δουλεψει η ροη πρεπει να κοψεις την λαμαρινα,αν παρατηρησεις απο κατω φαινεται(κοιτα το σχεδιαγραμμα στο μανουαλ για βοηθεια.
θα ανοιξεις την εστια απο μεσα θα βγαλεις το μαντεμι εξω τον πατο(ευκολο ειναι)και θα δεις την περσιδα προτογενη δευτερογενη αερα,θα σφιξεις πολυ καλα την βιδα ισως χρειαστει και ενα παξιμαδι.
στου γαμπρου μου την 750 μετρησαμε τα κασαυερια στην καμιναδα και ειχε 21 μπαρ(ο κατασκευαστης δινει 17).
θα σε βοηθεσει αρκετα στον ελκυσμο αν κλεισεις την μιση φ150 που κανουν συνηθως στην εισοδο αερα τησ φλογας,να διορθωσεις καπως τα κεκτημενα..
στην δικη μου φουσκα εχω ανοιγμα εκτονωσης πανω 30χ30= 900cm2 και κατω 2χ25χ15=750cm2 και πιανει 100 βαθμους μεσα στο θερμοθαλαμο(θα ανοιξω και αλλη πανω),παιζει ρολο τα cm του θαλαμου,εμενα ειναι αρκετα μικρος.το σωστο ειναι κατα την γνωμη μου να μην ξεπερνα τους 70,βαση κατασκευαστη και της φωτο που ανεβασες θα χρειαστεις εξτρα ανοιγματα.
αλλος ενας μαστορας που δεν ασχοληθηκε καθολου με το μανουαλ της εγκαταστασης


Θα βγάλω σχάρα και μαντεμένιο πάτωμα να δω οτι μπορώ από εκεί γιατί όπως είπα το τζάκι είναι κλεισμένο με γυψοσανίδα όπως είπα.
Τι εννοείς πρέπει να κόψω λαμαρίνα? Τουλάχιστον από κάτω δε φαινόταν κάποιο τέτοιο σημείο? Μπορείς να μου υποδείξεις σε παρακαλώ από τη φωτογραφία που βρίσκονται αυτά ακριβώς?
Όσο για τις γρίλιες, με μπερδέυει επίσης το γεγονός οτι απο το τζάκι επάνω βγαίνουν δύο έξοδοι που με σπιράλ πάνε στις γρίλιες. Αυτές οι έξοδοι που έχουν στάνταρ διατομή και είναι του τζακιού δε θα έπρεπε να είχαν ροή? Άσχετα από την υπόλοιπη περσίδα που μπορεί να μην έχει ροή του αέρα μέσα στον υπόλοιπο θάλαμο του τζακιού?
Και επίσης, οι περσίδες επάνω είναι διπλές δηλαδή πάνω τους κουμπώνει και το σπιράλ του τζακιού και η υπόλοιπη είναι για τον άερα από τον θερμοθάλαμο που σχηματίζει η γυψοσανίδα. Το εμβαδό που αναφέρει το μάνουαλ είναι το συνολικό ή εκτός από το σπιράλ? Γιατί τότε η απόκλιση είναι τεράστια.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου.

το να κανεις μεγαλυτερη διαμετρο στις περσιδες περα απο το αισθητικο κομματι μονο πλεονεκτηματα θα συναντησεις.οι περσιδες που εχει η εστια(θερμοθαλαμος εστιας) ειναι ανοιγοκλεινομενες,ρυθμιζομενες,αν για οποιοδηποτε λογω ζεστενεσαι και τις κλεινεις η περισσια ζεστη θα εγλωβιζεται στο θερμοθαλαμο γυψοσανιδας που αν ξεπερνα τους 100 βαθμους θα εχεις προβληματα.οταν θα σου δουλεψει σωστα η εστια η φλογα θα πρεπει να παει αργα οταν κλεινεις τον πρωτευον.η ιδια εστια ειχε το ιδιο ελλατωμα στην περσιδα που διαχωριζει τον πρωτευον απο τον δευτερευον,σφιξε καλα γιατι ο αερας περνα τραβηξεις δεν τραβηξεις τον συρτη κατω απο το μαντεμι ψαξτο και εδω ειμαστε να τα λεμε


Θα το ανοίξω με τη πρώτη ευκαιρία (Λογικά το Σαββατοκύριακο) και θα το ΄δω και θα ενημερώσω.
Σχετικά με τα σημεία που έχεις διαγραμμίσει στο κάτω μέρος. Αυτά τα κομμάτια πως βγαίνουν? Πως κόβονται?
Αν έχεις εμπειρία απο τη συγκεκριμένη εστία και υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας θα με εξυπηρετούσε πολύ να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις τηλεφωνικώς. Αν σου είναι έυκολο πες μου με πμ.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Α και κάτι ακόμα. Τι εννοείς οι περσίδες που έχει η εστία είναι ρυθμιζόμενες? Εννοείς τις δύο κυκλικές εξόδους που έχει ο θερμοθάλαμος τις εστίας ρυθμίζονται? Και αν ναι πως? Δεν φαίνεται να ρυθμίζονται από κάπου.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116802 από jimopoulos
δεν εχω καποιο προβλημα με τα τηλεφωνα αλλα θεωρω σκοπιμο να υπαρχει γραπτος λογος αναμεσα σε συμφουριτες για να μπορει να διαβασει καποιος που χρειαζεται πληροφοριες τα λεγομενα.οπως βοηθηθηκα εγω απο το σιτε παμπολες φορες ετσι και καποιοι αλλοι θα θελουν να συλλεξουν πληροφοριες.

αν δεν εχεις αλλου αεραγωγους σε αλλο χωρο του σπιτιου δεν υπαρχει λογος να βαλεις ρυθμιζομενες περσιδες.
η μεγαλυτερη ποσοτητα θερμανσης θα βγαινει απο τους 2 κεντρικους αεραγωγους,στα μπουμπουνισματα θα χρειαστεις λιγο μεγαλυτερη περσιδα εκτονωσης*τη πανω τρυπα*
για να μην πιτσκαρει η λαμαρινα του θερμοθαλαμου της εστιας πρεπει να ανοιξεις τις παροχες αερα απο κατω το συντομοτερο,γι αυτο και δεν σου βγαζει πολυ αερα,δεν εχει απο που να παρει..
καλο κουραγιο

la nordica 600 tondo
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116810 από panosv
Φιλε μου συμφωνω απολυτα για το γραπτο λογο, αλλωστε και εγω απο εδω ξεστραβωθηκα λιγο απλα μερικα πραγματα δε τα καταλαβαινω καλα.
Καταρχην, περσιδες ρυθμιζομενες εννοεις να εμπαιναν πανω στη γυψοσανιδα που βγαινουν οι δυο εξοδοι απο το θαλαμο του τζακιου και οχι οτι ρτθμιζονται εργοστασιακα καπως σωστα?
Επισης, να αφησω τους σωληνες που βγαινουν απο το θαλαμο του τζακιου οπως ειναι απλα να βαλω μεγαλυτερες μπροστα για αποβολη θερμοκρασιας απο τη καμπινα που δημιουργει η γυψοσανιδα?
Μππρεις επισης να μου πεις πως να βγαλω αυτα τα κομματια λαμαρινας και αν βγαινουν απο πανω αφαιροντας σχαρες και μαντεμια μιας και εχω ηδη κλεισει με γυψοσανιδα? Κοβονται με καποιο τροπο ευκολα?
Εκτος απο μεγαλωμα των δυο περσιδων επανω μπροστα να ανοιξω αλλη μια για εισαγωγη μπροστα κατω η στη δεξια μερια στο πλαι? Η υπαρχουσα ειναι κατω αριστερα οπως φαινεται στη πρωτη φωτογραφια του τζακιου.
Ευχαριστω και παλι για την υπομονη και τη βοηθεια αν και μαλλον θα σας ζαλισω αρκετα ακομα με ερωτησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ