Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116264 από panosv
Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη τοποθέτηση ενός ενεργειακού τζακιού.
Είχα ένα παραδοσιακό τζάκι και αποφάσισα να το μετατρέψω σε ενεργειακό. Για να μην σας ζαλίζω με λεπτομέρειες, μετά από κάποιο ψάξιμο κατέληξα να βάλω το La nordica monoblocco Ironker 750 piano.
Από όσα είχα διαβάσει ο μάστορας με τον οποίο συνεργαζόταν ο προμηθευτής μου φάνηκε σχετικός και έτσι προχωρήσαμε στη τοποθέτηση που έγινε πριν 3 εβδομάδες και ήδη έχω ανάψει το τζάκι μερικές φορές.
Έχω όμως κάποιες απορίες σχετικά με το αν τελικά δουλεύει σωστά και αποδίδει το μέγιστο δυνατό.
Καταρχήν να πω οτι το τζάκι βρίσκεται σε ενιαίο χώρο περίπου 40 τετραγωνικά μέτρα. Απέναντι σχεδόν από την ευθεία του τζακιού και σε απόσταση περίπου 4 μέτρα βρίσκεται ενδιάμεση πόρτα που οδηγεί στα άλλα υπνοδωμάτια. Η σκέψη ήταν οτι αν το τζάκι αυτό που είναι για πολύ μεγαλύτερους χώρους δουλεύει σωστά, θα πήγαινε ζέστη και στα δωμάτια τουλάχιστον σε αυτά που βρίσκονται φάτσα απέναντι από την ενδιάμεση πόρτα.
Από τα μέχρι στιγμής πειράματα έχω παρατηρήσει τα εξής:
1) Αν πάρει καλά από την αρχή μέσα σε 20 μόλις λεπτά έχει αρχίσει ήδη και ζεσταίνει λίγο ο αέρας από τις περσίδες, χρόνος πάρα πολύ καλός νομίζω για φυσική ροή
2) Μετά από μερικές ώρες λειτουργίας τις περσίδες με το ζόρι τις ακουμπάς από τη μεγάλη θερμοκρασία και ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες ενώ είναι καυτός (με το χέρι γιατί δεν έχω κάποιο θερμόμετρο) δεν δείχνει να έχει δυνατή ροή. Δε ξέρω πόση είναι η φυσιολογική φυσική ροή αλλά τη φανταζόμουν πιο έντονη. Γενικά η θερμοκρασία και μπροστά στις περσίδες και στο τζάμι είναι πολύ υψηλή και φυσικά ζεσταίνει το χώρο αλλά νομίζω όχι όσο θα έπρεπε. Για παράδειγμα, με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 11 βαθμούς, είχα αρχικά στο χώρο περίπου 20 και τους πήγε 24 μετά από 2-3 ώρες και έφτασε μέχρι εκεί. Στον ενιαίο χώρο και με κλειστή την ενδιάμεση πόρτα που ανέφερα πριν.
4) Το συγκεκριμένο τζάκι έχει ένα μοχλό που στην ουσία ή τον τραβάς προς τα έξω και ανοίγει τον πρωτογενή για το άναμμα ή τον πας μέσα και κλείνει τον πρωτογενή και αφήνει δευτερογενή και αεροκουρτίνα. Όταν το τζάκι δουλεύει και ανοίξω τον πρωτογενή όντως δείχνει η φωτιά να παίρνει πολύ αέρα από κάτω. Όταν κλείνω τον πρωτογενή και ανοίγει ο δευτερογενής τότε μειώνεται κάπως η ένταση και από τη ροή καπνού φαίνεται να δουλεύει η αεροκουρτίνα αλλά μέσα στο θάλαμο γίνεται ένας μικρός πανικός από φλόγα. Δηλαδή μου δίνει την εντύπωση οτι παίρνει πάρα πολύ αέρα ούτως ή άλλως και καίει ανεξέλεγκτα. Φαντάζομαι αυτό επηρεάζει πολύ τη κατανάλωση.

Και τώρα ξεκινάνε οι ερωτήσεις για την εγκατάσταση:
1) Σύμφωνα με το μάνουαλ όταν πρόκειται για φυσική ροή πρέπει να αφαιρούνται 3 τάπες από το κάτω μέρος. Αυτές τις τάπες επειδή κοίταξα δεν τις είδα καν. Υπήρχαν στα σημεία αυτά κάποιες σαν είσοδοι αέρα αλλά δεν φάνηκε να έχουν κάποια τάπα. Το είπα και στο μάστορα και είπε οτι δεν έχει τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι?
2) Ο τοίχος όλος μονώθηκε μέχρι επάνω σωστά με πετροβάμβακα και σε κάθε ένωση μπήκε αλουμινοταινία. Η καμινάδα συνδέθηκε με μία νίκελ καμπυλωτή η οποία μπήκε στην υπάρχουσα δεν ξέρω πόσο μέσα και στο κάτω μέρος ανάμεσα στη παλιά και τη καινούργια στην ουσία στρίμωξαν κομμάτια πετροβάμβακα γύρω γύρω. Δεν έγινε καμία άλλη παρέμβαση στη καμινάδα η οποία είναι χτιστή και αν κρίνουμε οτι είμαι στο πρώτο όροφο 5όροφης πολυκατοικίας μιλάμε για πάνω απο 10 μέτρα καμινάδα η οποία στο πάνω μέρος έχει και τη γνωστή μπάλα που γυρίζει με τον αέρα και κάνει χρέη απορροφητήρα. Υποθέτω οτι και ο μεγάλος ελκυσμός μπορεί να φταίει για κατανάλωση και μειωμένη απόδοση. Χρειάζεται άλλο καπέλο?
3) Από εισόδους αέρα έχουμε από εξωτερικά του σπιτιού μία που πάει με σπιράλ σωλήνα από κάτω από την εστία ως είσοδος του πρωτογενή και στην ίδια ενιαία γρύλια κενό. Κενό που βλέπεις μέσα και βλέπεις στην ουσία το χώρο που πατάει η εστία. Απο την μέσα μεριά έχουμε μια γρίλια εισόδου στο πλάι οπου και από αυτή στην ουσία πάμε στον ίδιο εννιάιο χώρο που είναι εγκατεστημένο το τζάκι. Με λίγα λόγια μια γρίλια από έξω και μία από μέσα απλά βλέπουν στο χώρο που έχει εγκατασταθεί το τζάκι. Και οι δύο γρίλιες έχουν διάσταση περίπου 10χ30. Η μόνη διαφορά είναι οτι απο την εξωτερική μέρος της γρίλιας χρησιμοποιείτε για να πάει με σπιράλ σωλήνα αέρα στη σύνδεση του πρωτογενούς. Αρκεί για εξωτερικό αέρα? Αυτές φυσικά, λόγω του οτι επικοινωνούν έχουμε και μια μόνιμη επικοινωνία κρύου αέρα μέσα στο σπίτι. Προς το παρόν βέβαια ίσως επειδή δε κάνει πολύ κρύο δεν είναι κάτι ιδιαίτερα αισθητό. Η έξω γρίλια επίσης κλείνει αν χρειαστεί.
4) Από εξόδους έχουμε στο πάνω μέρος της γυψοσανίδας, δύο γρίλιες ίδιου μεγέθους 10χ30. Σε κάθε μία από αυτές το ένα μέρος τους χρησιμοποιείται για να συνδεθεί ο σωλήνας εξόδου από το θάλαμο του Monoblocco. Δηλαδή κάθε γρίλια βγάζει αέρα από το σπιράλ σωλήνα που βγάζει το monoblocco και η υπόλοιπη χρησιμοποιείται για να βγάζει τον άερα του θαλάμου που βρίσκεται μέσα το τζάκι. Αρκούν?
5) Ακριβώς πάνω από τις δύο γρίλιες έχουν βάλει "ταβάνι" από πετροβάμβακα και στην ουσία το πάνω μέρος του τζακιού είναι ένα παταράκι που δε παίρνει από πουθενά αέρα αλλά έχει άλλη μια γρίλια εκτόνωσης σε περίπτωση που ζεσταθεί πολύ ο αέρας εκεί μέσα γιατί περνάει και η καμινάδα. Αυτό το παταράκι επίσης που στην ουσία είναι φτιαγμένο από πετροβάμβακα η επενδυμένη μεριά του πετροβάμβακα πολύ σωστά κοιτάει προς τα κάτω δηλαδή προς το τζάκι που έχει και τις μεγάλες θερμοκρασίες. Η επάνω μεριά όμως είναι γυμνή. Εντάξει ροή εκει μέσα δε γίνεται να έχουμε γιατί δεν έχει καμία είσοδο από κάπου αλλά υπάρχει πρόβλημα για ίνες πετροβάμβακα στο χώρο έστω με τη μικρή ροή που μπορεί να έχει σε περίπτωση εκτόνωσης? Πάντως μέχρι στιγμής καμία σοβαρή θερμοκρασία από εκείνη τη γρίλια δεν έχω παρατηρήσει.
Παραθέτω και μια φωτογραφία της κατασκευής.
Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116329 από Gdevil
Κάποιες σκέψεις...
1) Το καπέλο το φουρφούρι καλά θα κάνεις να το αλλάξεις.
Το πρόβλημα του είναι ότι δημιουργεί ανεξέλεκτο ελκυσμό.
Εσύ προσπαθείς να ρυθμίσεις την φωτιά σου και αυτό σου δημιουργεί αυξομιώσεις που δεν μπορείς να τις ελένξεις. Παγόδα λοιπόν.

2) η Καμινάδα σου είναι καθαρή?
(δεν έγραψες κάτι περί αυτής)

3) το τάμπερ των καυσαερίων το δουλεύεις?
(Δεν έγραψες κάτι περί αυτού)

4) αν η αεροκουρτίνα σου βάζει τρελλό αέρα πειραματίσου με τίποτα αλουμινόχαρτα να περιορίσεις τις τρύπες της. Ο ρόλος της είναι να σου κρατάει καθαρό το τζάμι. Οχι να σου βάζει ανεξέλεκτα αέρα μέσα στην εστία.

5) Αν είσαι ακόμα σε κατασκευαστική φάση ρώτησε μήπως υπάρχει κάποιο εξάρτημα που να "κουμπώνει" την είσοδο εξωτερικού αέρα επάνω στην εστία και όχι απλώς να την αφήνει χύμα στον κάτω χώρο του θερμοθαλάμου σου.

6) η προσωπική μου εξήγηση στο γιατί έχεις μεν καυτό αέρα αλλά μικρή ροή είναι ότι μπλέκονται οι δύο πηγές αέρα κάτω στον θερμοθάλαμο. Γιαυτό σου γράφω το 5)

7) το ότι υπάρχει άνοιγμα χαμηλά μόνο από την μία πλαινή πλευρά της εστίας και όχι από μπροστά ή τουλάχιστον και από τις δύο πλευρές μου φαίνεται για μειονέκτημα. Επίσης τα πάνω ανοίγματα που μένουν για την ελεύθερη ροή μου φαίνονται μικρά αλλά καλό θα ήταν κάποιο μάνουαλ να βρείς με προτινόμενα ανοίγματα για την εστία σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116337 από panosf01
Κατα την γνωμη μου αν ειχες επιλεξει την βεβιασμενη ροη αερα,με μοτερ,η αποδοση του τζακιου σου θα ηταν μεγαλυτερη.Δεδομενου οτι δεν ηθελες να χρησιμοποιησεις μοτερ πιστευω οτι η τοποθετηση ενος φογιερ θα ηταν προτιμοτερη και πιο αποδοτικη,κανει και τα μισα λεφτα.Το λεω αυτο διοτι μου φαινεται δυσκολο αυτο που υποστηριζει ο κατασκευαστης,οτι δηλαδη αν βγαλεις τις ταπες απο τον πατο η ροη αερα θα ειναι ικανοποιητικη.Μηπως αν δεν ειχαν τοποθετηθει τα σπιραλ στις εξοδους του τζακιου η ροη απο τις περσιδες ηταν καλυτερη?
Η πλαϊνη περσιδα φαινεται λιγο ψηλα,με αποτελεσμα το περισσοτερο μερος του αερα να πηγαινει στην αριστερη πλευρα του τζακιου,θα ηταν οντως καλυτερα αν ηταν μπροστα χαμηλα.
Τελος δοκιμασε να περιορισεις λιγο τον εξωτερικο αερα ωστε το μεγαλυτερο ποσοστο να μπαινει απο το εσωτερικο του σπιτιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116376 από panosv

Gdevil έγραψε: Κάποιες σκέψεις...
1) Το καπέλο το φουρφούρι καλά θα κάνεις να το αλλάξεις.
Το πρόβλημα του είναι ότι δημιουργεί ανεξέλεκτο ελκυσμό.
Εσύ προσπαθείς να ρυθμίσεις την φωτιά σου και αυτό σου δημιουργεί αυξομιώσεις που δεν μπορείς να τις ελένξεις. Παγόδα λοιπόν.

2) η Καμινάδα σου είναι καθαρή?
(δεν έγραψες κάτι περί αυτής)

3) το τάμπερ των καυσαερίων το δουλεύεις?
(Δεν έγραψες κάτι περί αυτού)

4) αν η αεροκουρτίνα σου βάζει τρελλό αέρα πειραματίσου με τίποτα αλουμινόχαρτα να περιορίσεις τις τρύπες της. Ο ρόλος της είναι να σου κρατάει καθαρό το τζάμι. Οχι να σου βάζει ανεξέλεκτα αέρα μέσα στην εστία.

5) Αν είσαι ακόμα σε κατασκευαστική φάση ρώτησε μήπως υπάρχει κάποιο εξάρτημα που να "κουμπώνει" την είσοδο εξωτερικού αέρα επάνω στην εστία και όχι απλώς να την αφήνει χύμα στον κάτω χώρο του θερμοθαλάμου σου.

6) η προσωπική μου εξήγηση στο γιατί έχεις μεν καυτό αέρα αλλά μικρή ροή είναι ότι μπλέκονται οι δύο πηγές αέρα κάτω στον θερμοθάλαμο. Γιαυτό σου γράφω το 5)

7) το ότι υπάρχει άνοιγμα χαμηλά μόνο από την μία πλαινή πλευρά της εστίας και όχι από μπροστά ή τουλάχιστον και από τις δύο πλευρές μου φαίνεται για μειονέκτημα. Επίσης τα πάνω ανοίγματα που μένουν για την ελεύθερη ροή μου φαίνονται μικρά αλλά καλό θα ήταν κάποιο μάνουαλ να βρείς με προτινόμενα ανοίγματα για την εστία σου.


1) Έχω σκοπό να το αλλάξω και να βάλω ένα απλό
2) Είναι καθαρή και καθαρίστηκε πάλι με την εγκατάσταση
3) Δεν έχει τάμπερ. Ένα μοχλό μόνο που παίζεις με πρωτογενή και δευτερογενή. Έχει μόνο μια πλάκα στο πάνω μέρος (κόφτη κάπως έτσι) που συγκρατεί θερμοκρασία.
4) Μου φαίνεται οτι βάζει αλλά δε ξέρω αν είναι υπερβολικός ή όχι. Γενικά δείχνει η φωτιά να παίρνει πολύ αέρα όχι απαραίτητα από την αεροκουρτίνα.
5) Δυστυχώς έκλεισε η κατασκευή και βάφτηκε γιατί υπήρχε πρόβλημα χρόνου και βιαζόμουν. Ο εξωτερικός αέρας οδηγείται με σπιράλ στην είσοδο του πρωτογενούς αέρα. Απλά από την ίδια περσίδα παίρνει και η υπόλοιπη κατασκευή αέρα. Δες και τη φωτογραφία που βάζω να δεις πως είναι διπλή η περσίδα.
6) Σίγουρα κάτι συμβαίνει με τον αέρα. Είναι πολύς από δύο πλευρές. Είναι λάθος μέηεθος οι περσίδες. Δε γνωρίζω. Πάλι λέω οτι είναι αίσθηση που έχω. Δηλαδή σε φυσική ροή δε ξέρω πόσο άερα θα έπρεπε να βγάζει αλλά στην ουσία δεν βγάζει αρκετή ροή. Δε περιμένω να έχω ροή σαν να είχα μοτέρ φυσικά.
7) Στο manual έχει οδηγίες και σχεδιαγράμματα. Τα παραθέτω και αυτά. Στο ένα φαίνεται 600 cm2 κάτω και 800 επάνω. Στο άλλο που δείχνει τον εξωτερικό αέρα, γράφει 300 cm2. Μάλλον έχω λίγο μικρότερες περσίδες αλλά και στο πάνω και στο κάτω. Μάλλον γιατι με μπερδεύει λίγο το γεγονός οτι η ίδια χρησιμοποιείται και για την ελεύθερη είσοδο και για την είσοδο που πάει με σπιράλ. Το ίδιο και για τις περσίδες ζεστού αέρα.


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116377 από panosv

panosf01 έγραψε: Κατα την γνωμη μου αν ειχες επιλεξει την βεβιασμενη ροη αερα,με μοτερ,η αποδοση του τζακιου σου θα ηταν μεγαλυτερη.Δεδομενου οτι δεν ηθελες να χρησιμοποιησεις μοτερ πιστευω οτι η τοποθετηση ενος φογιερ θα ηταν προτιμοτερη και πιο αποδοτικη,κανει και τα μισα λεφτα.Το λεω αυτο διοτι μου φαινεται δυσκολο αυτο που υποστηριζει ο κατασκευαστης,οτι δηλαδη αν βγαλεις τις ταπες απο τον πατο η ροη αερα θα ειναι ικανοποιητικη.Μηπως αν δεν ειχαν τοποθετηθει τα σπιραλ στις εξοδους του τζακιου η ροη απο τις περσιδες ηταν καλυτερη?
Η πλαϊνη περσιδα φαινεται λιγο ψηλα,με αποτελεσμα το περισσοτερο μερος του αερα να πηγαινει στην αριστερη πλευρα του τζακιου,θα ηταν οντως καλυτερα αν ηταν μπροστα χαμηλα.
Τελος δοκιμασε να περιορισεις λιγο τον εξωτερικο αερα ωστε το μεγαλυτερο ποσοστο να μπαινει απο το εσωτερικο του σπιτιου.


Αν δε κάνω λάθος η βασική λειτουργία με ένα foyer είναι η ίδια απλά τα monoblocco έχουν δικό τους έτοιμο θάλαμο. Επίσης τα σπιραλ μπαίνουν όπως δείχνει και στο manual κανονικά στις περσίδες και με τις διπλές περσίδες εκμεταλεύεται και τη ζέστη που δημιουργείται γύρω από το τζάκι στον μονωμένο θάλαμο.
Όσο για τη πλαινή ίσως είναι λίγο ψηλά δε ξέρω. Πάντως ο μάστορας με ρώτησε αν τη θέλω μπροστά ή στο πλάι και οτι είναι το ίδιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116491 από panosv
Επισης να προσθεσω οτι η εσωτερικη περσιδα εισαγωγης σχεδον δε ρουφαει καθολου αερα ενω στο τζακι υπαρχει εντονη φλογα. Συμφωνα με το τεχνικο απο μεσα τραβαει και κανει ροη και η εξω παιζει συμπληρωματικο ρολο για φρεσκο αερα. Αντιθετα στην εξω περσιδα το κομματι που παει χυμα στη βαση της εστιας χαλαρα πραγματα, στο σπιραλ σωληνα που παει στην εισαγωγη του τζακιου (που φαινεται στη φωτογραφια με τη περσιδα) ρουφαει σα τρελο, σαν ηλεκτρικη σκουπα ασχετα με το που εχω το μοχλο του αερα στο τζακι (πρωτογενη, δευτερογενη). Με λιγα λογια δειχνει σαν ολος ο αερας να μπαινει μονο απο αυτο το σωληνα και απο πουθενα αλλου. Κανεις καμια ιδεα ρε παιδια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ