Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128305 από panosv
Φίλε μου τον ξέρω τον Ξανθακο και έχω περάσει από το μαγαζί του και όντως είναι πολύ καλός και εξυπηρετικός, θα κοιτάξω να περάσω κάποια στιγμή να δω από κοντά το τζάκι. Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση πως γίνεται να μην αναφέρει τίποτα το μανουαλ και πως θα αλλάξει η συμπεριφορά βάζοντας το σωλήνα αφού και στις δυο περιπτώσεις όσο θέλει θα τραβάει. Αν χρειαστώ και άλλες λεπτομέρειες θα σε ξανά ενοχλήσω.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128312 από soulo
Όποτε θέλεις.Αλλά επιμένω ότι ο μοχλός πρέπει να κλείνει και την τρύπα του 2γενούς. Κοίτα εδώ

2Α 1/2 on,δηλαδή ο 2γενης μισός ανοιχτός. Εδώ θα είμαι όποτε θέλεις.Θα τη βρούμε τη λύση.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128321 από soulo
Κοίτα και αυτό.Δείχνει τη λειτουργεία του τζακιού.Αν κατάλαβα καλά από τις τρυπούλες γίνετε η τριτογενής :huh:
fohs.de/download/kaminoefen/Kamineinsaetze.pdf
Μπερδεύτηκα και εγώ τώρα :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128351 από Gdevil
Αλλο καύση, άλλο αέρας....

Στην καύση χωρίζουμε το είδος της καύσης
Στον αέρα χωρίζουμε ανάλογα με το σημείο εισόδου

Πρωτογενής καύση : αυτό που όλοι ξέρουμε
Δευτερογενής καύση (πολλές φορές θα το βρεις και σαν μετάκαυση) : καύση αερίων που άφησε η πρωτογενής καύση

Πρωτογενής αέρας : συνήθως αυτός που πάει κάτω από τα ξύλα
Δευτερογενής αέρας (έτσι το λένε οι ξένοι) : αυτό που εμείς λέμε αεροκουρτίνα
Τριτογενής αέρας (έτσι το λένε οι ξένοι) : Συνήθως ο άερας που κάνει την δευτερογενή καύση. Εδώ στο φόρουμ όταν μιλάμε για αέρα που θα κάνει δευτερογενή καύση τον λέμε δευτερογενή αέρα.
Μπορεί να υπάρχει και τεταρτογενής αέρας. Έχω δει προσπέκτους από εστία που έχει και 4η παροχή αέρα. Την βγάζει στις 4 γωνίες της εστίας και κάνει στροβιλισμό του αέρα και των καπναερίων.

Πάντως και εδώ γράφει για τους 2 πρώτους αέρηδες ότι είναι ρυθμιζόμενοι. Και οι δύο αυτοί κάνουν την πρωτογενή καύση. Για τον τριτογενή αέρα (που γράφει ότι πάει στην πλάτη) λέει ότι είναι preadjusted.
Εγώ καταλαβαίνω λοιπόν ότι θα υπάρχει κάποιο ειδικό άνοιγμα απλά δεν έχουν προσαρμόσει κάποιο χειριστήριο να τον ελέγχεις σε ποσότητα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128362 από panosv
Όντως φαίνεται ο αέρας της πλάτης να είναι προρυθμισμένος και να μην ελέγχεται από το μοχλό. Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω βέβαια γιατί να αλλάξει κάτι η τοποθέτηση σωλήνα από έξω η οποία θα κουμπώσει στη πλάτη.
Φίλε soulo, εσύ είπαμε εκτός από τα δύο σπιράλ (ένα που κουμπώνει κάτω από την εστία και ένα που κουμπώνει στο πίσω μέρος) έχεις και ένα κενό στο τοίχο που μπαίνει αέρας από έξω στη περιοχή που είναι τοποθετημένο το τζάκι σωστά? Δηλαδή σαν ανοιχτό παράθυρο αλλά πίσω από τη γυψοσανίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128364 από soulo
Καλημέρα.
Ναι έχω και μια ελεύθερη 15χ15 στην πλάτη,που πέρνει και το βεντιλατερ και η πλάτη αέρα.
Έχω από χθες το βράδυ και τώρα βρήκα ότι κάπου έλεγε για την φ50.
ΜΟΝΟΒLOCKO 500 ANGOLOΜΟΝΟBLOCKO 800 ANGOLO

MONOBLOCKO 750 PIANO
Μεγέθυνση


MONOBLOCKO 750 PIANO
Τιμή: €2 590.20

Ζητήστε επιπλέον λεπτομέρειες

Το Monoblocco 750 Piano είναι ένα ενεργειακό αερόθερμο τζάκι με ίσια πόρτα. Διατίθεται σε δύο εκδόσεις: με πλήρως μαντεμένιες εσωτερικές επενδύσεις στην έκδοση Ghisa, ή με επενδύσεις από Ironker και μαντέμι στην έκδοση Ironker. Η ισχύς του φθάνει στα 13,0 kW που επαρκούν για την θέρμανση χώρων μέχρι και 373 κυβικά μέτρα. Έχει ένα κρυφό, ευρύχωρο δοχείο στο κάτω μέρος του, όπου συλλέγεται η τέφρα, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την απομάκρυνσή της. Το κρύσταλλο της πόρτας είναι, κατασκευασμένο από πυρίμαχο κεραμικό γυαλί που αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 750°C, όπως σε όλα τα τζάκια της La Nordica - Extraflame. Το τζάκι έρχεται χωρίς βεντιλατέρ και μπορεί να δουλέψει κάλλιστα με φυσική ροή. Ωστόσο, με την προσθήκη του ΚΙΤ βεντιλατέρ, λόγω της εξαναγκασμένης ροής, η θέρμανση του χώρου μας επιτυγχάνεται ταχύτερα, ενώ μας δίνεται και η δυνατότητα να θερμάνουμε (με αεραγωγούς) πιο απομακρυσμένα δωμάτια (σε σχέση με την λειτουργία με φυσική ροή). Το ΚΙΤ βεντιλατέρ περιλαμβάνει το μοτέρ με τον ανεμιστήρα (διπλού στομίου) παροχής 800m3/h, θερμοστατικό διακόπτη και εγκεφαλάκι ελέγχου - ρύθμισης.
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
Εξωτερικές Διαστάσεις (ΠxΥxΒ) 846x1624-1664x(G)676/(Ir)678 mm Πρωτογενής Αέρας Ρυθμιζόμενος
Βάρος G:342 kg / Ir:347 kg Δευτερογενής Αέρας Ρυθμιζόμενος
Διαστάσεις Ανοίγματος Εστίας (ΠxΥ) 650x390 mm Τριτογενής Αέρας Προ-ρυθμισμένος
Διαστάσεις Εστίας (ΠxΥxΒ) 630x550x430 mm Απόδοση 78,3 %
Έξοδος Καυσαερίων Ø200 mm* Κατανάλωση Ξύλου 3,8 kg/h
Υλικό Εστίας G: Μαντέμι / Ir: Μαντέμι+Ironker Ανεμιστήρας Χώρου Προαιρ. ΚΙΤ:6018090
Θερμαινόμενος Όγκος: 373 m3 Παροχή Βεντιλατέρ 800 m3/h
Ωφέλιμη Θερμική Ισχύς 13,0 kW Στόμιο Αέρα Καύσης Ø100+Ø50 mm
Συνολική Θερμική Ισχύς 16,6 kW Υποπίεση Καπναγωγού ~1,3 mm H2O

www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop...id=36&category_id=17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ