laudel 800 προβλημα οσμης , καυσαερια....

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112015 από Χαρικος
Πριν τρεις μερες τοποθετησα ενεργειακη κασσετα 18KW Laudel Vision Totall 800 . Ο ειδικος που την τοποθετησε με μεγαλη εμπειρια οπως μας ειπαν στο καταστημα που την αγορασαμε εκανε τα ακολουθα : εβγαλε μερικα πυροτουβλα για να χωρεσει η κασσετα , τυλιξε την κασσετα με ενα ειδικο μονωτικο υλικο ,του οποιου η μια οψη ηταν απο αλουμινιο ( στην κασσετα ακουμπισε η αλλη οψη , οχι η αλουμινενια) κολησε με ταινια αλουμινιου τα φυλλα του μονωτικου , εβαλε καμιναδα απο inox σε ολο το μηκος της παλαιας καμιναδας , συνεδεσε εναν αεραγωγο με εξοδο στο πλαι του τζακιου και τελος εκλεισε χτιζοντας με πυροτουβλα τα κενα δεξια και αριστερα της κασσετας (το παλαιο τζακι ηταν πολυ μεγαλο)
Αποτελεσμα : τρομερη αποδοση με τον διακοπτη στον θερμοστατη αλλα εντονη μυρωδια καυσαεριου . Τρεις μερες την καιω για να φυγει η μυρωδια οπως μου ειπαν ,αλλα τιποτα. Η μυρωδια βγαινει απο τον πλαινο αεραγωγο. Η διαβιωση στο σπιτι ειναι αδυνατη με την σομπα αναμενη !
Παρακαλω επειδη ειμαι ασχετος ,βλεπετε κατι στραβο στην τοποθετηση ? Μημπως καιγεται η μονωση ? Ισως επρεπε να μπει με την αλουμινενια οψη να ακουμπα την κασσετα ? Μημπως ο αεραγωγος δεν εχει μπει σωστα και φερνει καυσαερια ? Μημπως οπως μου λενε καιγονται τα χρωματα στο μαντεμι και σταματησει η μυρωδια σε λιγες μερες (αλλα γιατι η μυρωδια βγαινει μονο απο τον πλαινο αεραγωγο) ? Ποσο επικινδυνη ειναι αυτη η οσμη αραγε γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει απο τον πονοκεφαλο ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112017 από Χαρικος
Πριν τρεις μερες τοποθετησα ενεργειακη κασσετα 18KW Laudel Vision Totall 800 . Ο ειδικος που την τοποθετησε με μεγαλη εμπειρια οπως μας ειπαν στο καταστημα που την αγορασαμε εκανε τα ακολουθα : εβγαλε μερικα πυροτουβλα για να χωρεσει η κασσετα , τυλιξε την κασσετα με ενα ειδικο μονωτικο υλικο ,του οποιου η μια οψη ηταν απο αλουμινιο ( στην κασσετα ακουμπισε η αλλη οψη , οχι η αλουμινενια) κολησε με ταινια αλουμινιου τα φυλλα του μονωτικου , εβαλε καμιναδα απο inox σε ολο το μηκος της παλαιας καμιναδας , συνεδεσε εναν αεραγωγο με εξοδο στο πλαι του τζακιου και τελος εκλεισε χτιζοντας με πυροτουβλα τα κενα δεξια και αριστερα της κασσετας (το παλαιο τζακι ηταν πολυ μεγαλο)
Αποτελεσμα : τρομερη αποδοση με τον διακοπτη στον θερμοστατη αλλα εντονη μυρωδια καυσαεριου . Τρεις μερες την καιω για να φυγει η μυρωδια οπως μου ειπαν ,αλλα τιποτα. Η μυρωδια βγαινει απο τον πλαινο αεραγωγο. Η διαβιωση στο σπιτι ειναι αδυνατη με την σομπα αναμενη !
Παρακαλω επειδη ειμαι ασχετος ,βλεπετε κατι στραβο στην τοποθετηση ? Μημπως καιγεται η μονωση ? Ισως επρεπε να μπει με την αλουμινενια οψη να ακουμπα την κασσετα ? Μημπως ο αεραγωγος δεν εχει μπει σωστα και φερνει καυσαερια ? Μημπως οπως μου λενε καιγονται τα χρωματα στο μαντεμι και σταματησει η μυρωδια σε λιγες μερες (αλλα γιατι η μυρωδια βγαινει μονο απο τον πλαινο αεραγωγο) ? Ποσο επικινδυνη ειναι αυτη η οσμη αραγε γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει απο τον πονοκεφαλο ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112042 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα laudel 800 προβλημα οσμης , καυσαερια....
Ο εγκατάστης δυστυχώς είναι τραγικός.
Οι οδηγίες του κατασκευαστή δεν τηρήθηκαν www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/668244.pdf
Η μυρωδά είναι το μονωτικό που καίγεται κ δεν θα φύγει ποτέ.

Είναι απαραίτητο να τηρηθούν οι ελάχιστες αποστάσεις όπως μπορείς να δεις. (5mm στο πλάι κ 25mm από πίσω)

Πάρε τηλ την εταιρία κ απαίτησε διορθωτικές ενέργειες κ συμμόρφωση με τις οδηγίες του κατασκευαστή (δλδ το αυτονόητο)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112064 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα laudel 800 προβλημα οσμης , καυσαερια....
οπως ειπε και ο φιλος πριν το μονωτικο μπαινει στον τοιχο κι οχι στο τζακι
οποτε απαιτησε αμεσα αυτη τουλαχιστον την αλλαγη
οσο για την μυρωδια προς το παρον μπορει να αφειλεται και στα 2 δηλ κι το μονωτικο και το μεταλλο
αυτο ομως δεν αλλαζει την λαθος τοποθετηση και τα αερια που εκλυονται δεν ειναι και αβλαβη .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112074 από Χαρικος
Αγαπητοι φιλοι ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Μετα την κοινοποιηση στην εταιρια του φορουμ και των απαντησεων σας ,ευρεθει το προβλημα , η πηγη δηλ. της ανυποφορης χημικης αυτης οσμης που εκανε το σπιτι μας μη κατοικισιμο. Την παραθετω ακολουθως : Η Inox Καμιναδα που βαλαμε φθανει μεχρι το χειλος της παλαιας καμιναδας στην ταρατσα . Ο μαστορας μονωσε και εκλεισε με πυροχωμα το κενο στην αποληξη της καμιναδας ( περιπου 1,5εκατοστο περιμετρικα ) αναμεσα στην παλαια καμιναδα και την λιγο μικροτερη Inox . Η θερμανση των καινουριων Inox σωληνων παραγει για καποιο διαστημα μια αερια ουσια (οσμη) χημικη , η οποια στην δικια μου περιπτωση εγκλωβιστικε στην φουσκα της παλαιας καμιναδας και συσωρευθηκε ( μιας και ειχαμε σφραγισει την αποληξη οπως προειπα) . Το αεριο αυτο τελικα βρηκε εξοδο στο χωρο του σπιτιου απο την τρυπα του αεραγωγου στο πλαι του τζακιου ,αναμεσα στο τουβλο και το εξωτερικο μερος του σπιραλ του αεραγωγου.
Μολις ξεσφραγισαμε τον χωρο της παλαιας καμιναδας βγαζοντας το πυροχωμα και το μονωτικο αναμεσα στο Inox και την παλαια καμιναδα το αεριο βρηκε εξοδο στην ατμοσφαιρα ,εκτωνωθηκε και επαψε να εισερχεται στο σπιτι. (τουλαχιστον κατα 80%) Μετα απο αυτο κατα την εταιρια σε μια δυο μερες καθε ιχνος μυρωδιας θα εχει εξαφανιστει. καθε σχολιο ευπροσδεκτο . Θα ξαναγραψω οταν η μυρωδια εξαφανιστει.... η αν τελικα παραμεινει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112095 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα laudel 800 προβλημα οσμης , καυσαερια....
Δυστυχώς με κάθε νέο ποστ που κάνεις , τα πράγματα ακούγονται όλο κ χειρότερα:
άκου τι συμβαίνει . Σε δουλέυουν ψιλό γαζί κ μεταξύ μας φταις κ εσύ λίγο διότι ενώ υπαρχουν οι οδηγίες του κατασκευαστή καθώς κ εκατοντάδες θέματα στο φορουμ , πιστεύεις στις παπαριές του καθενός.

1. Οι ινοξ καμινάδες ΔΕΝ έχουν οσμές/χημικά/εκπομπές αερίων γενικότερα.
2. Τι κενό ανάμεσα στην ινοξ κ την χτιστή καμινάδα ορθά είχε κλειστεί αρχικά. Έτσι πρέπει + θερμοθάλαμος.
3. Κοίτα τι γίνεται τώρα. Το μονωτικό εξακολουθεί και καίγεται. Απλά οι αναθυμιάσεις δεν μπαίνουν στο σπίτι καθότι οι πονηρήδες "μάστοροι" , καταργώντας το ανωτέρω σφράγισμα , κατάφεραν να οδηγήσουν αυτές στο περιβάλλον κ σε όλους εμάς. Πριν δεν έβρισκαν διέξοδο κ έβγαιναν από την τρύπα στο σαλόνι σου. Τώρα περνάνε ανάμεσα στην ινοξ κ την χτιστη...

Προσωπικά θα τους έπιανα από το μαλλί...
Πριν όμως από αυρι ρίξε μια μελέτη εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=18321&Itemid=384

Κ πως θα έπρεπε να ειχε μπει www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57879&Itemid=384

Νομίζω (ας πει κ ο Σταυρος / Stavrax που έχει χαθεί κ εσύ σαν τον Asteris??? ) tώρα θα ήταν να αφαιρέσω το μονωτικό (αν έχουν διατηρηθεί ανέπαφα τα πυρότουβλα γύρω από την κασέτα) .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ