Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111656 από pontios74
Πολλά λάθη όπως είπαν και τα παιδια επίσης ο πετροβάμβακας πρέπει να θέλει όλος άλλαγμα στις γωνιες νομιζω πως έχει φύγει το αλουμονιο του και κατω δεξια δεν το πολυβλεπω καλα έχει αλλοιωθει τελείως?ή είναι το φλας της φωτ.μηχανης...
όσο για τα ξύλα το είπα γιατι μια φορα που έβαλα με 60%υγρασια ελια έτσι ακριβως μου έγινε το τζάμι...όταν καίω ξερα ξυλα 10%υγρασια και λιγοτερο παρα πολυ λιγο μαυριζει πανω πανω χωρις να εχω κανει μετατροπη σε υαλοκορδονο μονο αν κλεισω τον αερα απο το συρταρακι κι απ εξω κι εχω ελια ή δρυ τότε μαυριζει αλλα οχι ετσι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111668 από chrisbat

liakjim έγραψε: Αυτό που χρειάζεσαι οπωσδήποτε είναι μια ακόμη περσίδα στο κάτω μέρος του τζακιού. Πρέπει να μπαίνει αέρας από κάτω να ψύχει την εστία και να βγαίνει από τις πάνω περσίδες. Έτσι λειτουργεί η φυσική ροή. Εκτός από τις μυρωδιές που θα γλιτώσεις, θα έχεις και πολύ μεγαλύτερη απόδοση. Έτσι πνίγεις το τζάκι σου.

liakjim έγραψε: Εκτος απο περσιδα χαμηλα για φυσικη ροή , θέλει κ μεγαλύτερες περσίδες εξαγωγής.
Τώρα είσαι 13Χ25Χ2=650cm^2 ενώ θα έπρεπε να είχες απο 1000cm^2 κ άνω.
Κοινώς έχεις πρόβλημα απαγγωγής θερμότητας αρα υπερθέρμανση του θερμοθαλάμου άρα μυρωδιές.

Επίσης δεν βλέπω πώς απομονώνει ο θερμοθαλαμος γύρω απο την καμινάδα.


φίλε μου αφού πέρνει αέρα απο έξω (περιβάλλον) τι την θέλω την περσίδα απο κάτω!!!!

2ον, τι εννοείς...πως απομονώνει ο θερμοθάλαμος γύρω απο την καμινάδα;;;
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by chrisbat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111669 από chrisbat

pontios74 έγραψε: Πολλά λάθη όπως είπαν και τα παιδια επίσης ο πετροβάμβακας πρέπει να θέλει όλος άλλαγμα στις γωνιες νομιζω πως έχει φύγει το αλουμονιο του και κατω δεξια δεν το πολυβλεπω καλα έχει αλλοιωθει τελείως?ή είναι το φλας της φωτ.μηχανης...


αυτό που λές αλλοίωση είναι το τσιμέντο που έχει κλείσει τα κενά ανάμεσα μόνωση και σπυράλ σωλήνας προς το περιβάλλον ή βλέπεις το σιδερένιο μέρος που στερεώνεται η γυψοσανίδα (αν θες πες σε ποιά κατα σειρά φωτογραφία το βλέπεις)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111678 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού

chrisbat έγραψε:
φίλε μου αφού πέρνει αέρα απο έξω (περιβάλλον) τι την θέλω την περσίδα απο κάτω!!!!

2ον, τι εννοείς...πως απομονώνει ο θερμοθάλαμος γύρω απο την καμινάδα;;;


1. Άλλο ο εξωτερικός αέρας της αναπλήρωσης από εξω κ αλλος ο αέρας που πρεπει να εισέρχεται στον θερμοθάλαμο χαμηλά ώστε να έχεις αναπλήρωση του αέρα της φυσικής ροής. (ο ζεστός αέρας παέι πάνω , δημιουργεί κενό κ έρχεται να το καλυψει ο αέρας απο κάτω)
Ο φρεσκος αέρας απο έξω εξισσοροπεί την ποσότητα του αέρα ποτ καίνε τα ξύλα.

2. Η καμινάδα περνά μεσα απο μια τρύπα του θερμοθαλάμου. Εκει λέω αν έχει μόνωση. Αν κ να μην έχει κ καθόλου δεν μας νοιάζει στην περιπτωσή σου. Αλλά αν ακουμπαει κατι εκεί ακατάλληλο ίσως υπερθερμένεται.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111683 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού
Οι εργασίες που πρέπει να γίνουν για να γίνει πιο σωστά η εγκατάσταση είναι



Μεγάλωμα του θερμοθάλαμου και άνοιγμα περσίδων εισαγωγής και εξαγωγής αέρα δωματίου. Οι ελάχιστες διαστάσεις φαίνονται στο σχέδιο. Ειδικά για την κάτω, πρέπει να εξασφαλίζεται δίοδος για την πλάτη της εστίας.



Άνοιγμα στο σημείο αυτό επάνω από τη μετωπη. Από εκείνο το σημείο ο αέρας περνώντας ψύχει τη μετωπη. Έτσι όπως είναι τώρα η θερμοκρασία είναι πολύ μεγάλη και προκαλεί σε σημαντικό βαθμό τις δυσάρεστες οσμές. Φαίνεται και στο αρχικό σχέδιο, αλλά και στο προτεινόμενο σχέδιο του μανιουαλ της ινβικτα. (Η εστία σου είναι ίδια με την ινβικτα σελενικ).



Για να μην έχεις τόσο έντονα μαυρίσματα περνάς αυτοκόλλητο υαλοκορδονο ( μπλε γραμμή) στις τρεις πλευρές, μεταξύ κάσας και τζαμιού.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111689 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού
Α ρε Σταύρο ζωγράφισες (κυριολεκτικά :lol: ) πάλι(η ψυχή του θέματος ενεργειακό τζάκι).

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ