Edilcamin- Ecostar piana: διορθωτικές εργασίες!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112284 από liakjim
1. Κανονικά θέλει 2 θυρίδες 400cm^2. Αν δεν θες να ανοίξεις 2 τρύπες , ανοιξε μια 15Χ15=225 κ τα υπόλοιπα τα παίρνεις από τα κενά δεξια/αριστερα της εστίας με τα μάρμαρα ή με σηκωμα τις ίδιας της εστίας. πχ κοίτα σε εμένα εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...20&Itemid=384#110856
Αν δεν γίνεται άνοιξε μια πιο μεγάλη τρύπα πχ 20Χ20 ή 2 μικρές. Αλλά όλα μαζί 400cm^2.
2. Κοίτα από πάνω.
3. 1000~1200cm^2
4. Φυσική ροή.
5. Ότι σου αρέσει στο ματι αρκεί να έχεις το σωστο εμβαδό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113209 από Jole

liakjim έγραψε: 1. Κανονικά θέλει 2 θυρίδες 400cm^2. Αν δεν θες να ανοίξεις 2 τρύπες , ανοιξε μια 15Χ15=225 κ τα υπόλοιπα τα παίρνεις από τα κενά δεξια/αριστερα της εστίας με τα μάρμαρα ή με σηκωμα τις ίδιας της εστίας. πχ κοίτα σε εμένα εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...20&Itemid=384#110856
Αν δεν γίνεται άνοιξε μια πιο μεγάλη τρύπα πχ 20Χ20 ή 2 μικρές. Αλλά όλα μαζί 400cm^2.
2. Κοίτα από πάνω.
3. 1000~1200cm^2
4. Φυσική ροή.
5. Ότι σου αρέσει στο ματι αρκεί να έχεις το σωστο εμβαδό.


Επιτέλους μίλησα με έναν εξυπηρετικότατο κύριο της Edilcamin κ μου εστειλε το ελληνικό manual κασσέτας
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...71&Itemid=384#113208

Όπως βλέπετε στο σχεδιάγραμμα της σελίδας 4, αλλά κ με κουβέντα που έκανα μαζί με τον αντιπρόσωπο, προκύπτει:

1) Δεν χρειάζεται να πειραξω τα μάρμαρα αριστερά κ δεξιά της εστίας μου, αφού οι περσίδες εισαγωγής εσωτερικού αέρα στη φούσκα είναι πάνω από το υψος της εστίας.

2) Δεν θα βάλω βεντιλατέρ, αλλά θα το αφήσω με φυσική ροή

3) Η μεγάλη μου απορία: οι περσίδες του σχεδιαγράμματος έχουν διαστάσεις:
i) εισαγωγή εσωτερικού αέρα στη φούσκα G1: 18*3 (2 περσίδες) ή 36*3 (1 περσίδα, όπως μου είπε ο αντιπρόσωπος)
ii) απαγωγή ζεστού αέρα από την φούσκα Β2: 18*9 (2 περσίδες) ή 18*9 (1 περσίδα).

:oops: :oops: :oops:
Δεν σας φαίνονται πολύ μικρές;;; Είναι τα σωστά εμβαδόν;;;;;

Κανονικά πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες του κατασκευαστή, αλλά θα ήθελα κ την δικιά σας έμπειρη γνώμη!! :) :)

ΥΓ: Αν τελικά καταλήξω σε αυτές, επειδή ψάχνωντας στο διαδίκτυο δεν βρήκα πουθενά αυτές τις διαστάσεις
, έχει κανείς υπόψην του κανένα site ή κατάστημα;;
Θα προσπαθήσω να τις πάρω ίδιες με αυτές που έχω ψηλά στην γυψοσανίδα, που ονομάζεται νομίζω "γραμμωτή περσίδα".

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113217 από Stavrax
Η λύση του σηκώματος της εστίας είναι προτιμότερη από την περσίδα εισαγωγής ψηλά. Αν ξαναμιλήσετε με τον κύριο της εντιλκαμιν ρώτησε τον αν έχουμε δύο κασέτες, η μια με είσοδο ψυχρού αέρα εκτόνωσης επάνω από την εστία και η άλλη απλά σηκωμένη κατά δύο πόντους και συμβεί διακοπή ρεύματος ενώ έχουμε δυνατή φωτιά, ποια από τις δύο έχει λιγότερες πιθανότητες να πάθει ζημιές?
Η προσωπική μου άποψη (βασιζόμενη σε απλές γνώσεις φυσικής) είναι ότι η πρωτη έχει με διάφορα λιγότερες, γιατί με το σήκωμα έχει δημιουργηθεί ένα κενό περιφερειακά που επιτρέπει την ελεύθερη ροή αέρα θέρμανσης για εμάς και ταυτόχρονα ψύξης για την εστία.
Όταν οι είσοδοι είναι ψηλά, η υποπίεση της φούσκας λόγω της εκτόνωσης μέσω της β2 ναι μεν επιτρέπει την είσοδο αέρα από τις εισόδους g1, δεν δημιουργεί όμως και την ροή ψύξης της εστίας.
Στην ερώτηση σου για τις διατομές με βρίσκεις σύμφωνο. Κι εμένα μικρές μου φαίνονται.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115235 από Jole
Καλησπερα σε ολους!!

Την Παρασκευη που μας περασε ηρθε ο τζακας κ για 6 ωρες καναμε τις απαραιτητες διορθωτικες παρεμβασεις, πρωτιστως για ασφαλεια αλλα και για βελτιωση της αποδοσης.

Το αποτελεσμα ειναι απλα ασυγκριτο σε σχεση με πριν :) :) :)

Θα κανω οσο το δυνατον μια αναλυτικη παρουσιαση των παρεμβασεων:





Στο παραπανω σχεδιο, εισαγω τα δεδομενα για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα:

Π1: περσιδα με διασταση 34*14cm
Π2: περσιδες με διασταση 16*16cm
Π3: περσιδα με διασταση 9*9cm
Σημ: οι διαστασεις των περσιδων ειναι χωρις το πλαισιο, δηλ το καθαρο κενο
Α-Β: αποσταση 33cm
Β-Γ: αποσταση 84cm
Γ-Δ: αποσταση 35cm
Α-Β-Γ-Δ: νοητη γραμμη του ταβανιου του θερμοθαλαμου που κατασκευαστηκε
Β-Ζ: αποσταση 85cm
Ζ-Η: αποσταση 105cm
Β-Θ: αποσταση 93cm
Ε: αποσταση 28cm

Και ξεκινω την περιγραφη:

Ανοιγωντας ενα μεγαλο μερος της γυψοσανιδας, ειδαμε τα αισχη του προηγουμενου "μαστορα", οπως την ξεκουμπωμενη καμιναδα, την θερμομονωση να ακουμπα στην κασετα, ξεκολλημενα τα περισσοτερα φυλλα αλουμινιου.....κτλ :woohoo: :woohoo: :evil:

Ξεκινησαμε καταρχην με την επισκευη της καμιναδας, βγαζοντας τα στεφανια απο τις ενωσεις κ στο κουμπωμα/ενωση βαλαμε βιδες (φανταζομαι ανθεκτικες-ειδικες...). Ακουνητη εγινε !!

Αφαιρεσαμε ολη την θερμομονωση (αγνωστου τυπου...) κ τοποθετησαμε απο κατω μεχρι πανω πετροβαμβακα της knauf Panel Chimenea S, ειδικο για τα τζακια. Με απιστευτη υπομονη κ λεπτομερεια κουμπωσε ο μαστορας τους πετροβαμβακες στο χιλιοστο, μετεπειτα με αρκετη αλουμινοταινια στις ενωσεις, ενω δημιουργηθηκαν 2 θερμοθαλαμοι:
1: απο την βαση της κασετας μεχρι την νοητη γραμμη ΑΒΓΔ
2: απο την γραμμη ΑΒΓΔ μεχρι το ταβανι

Ο πρωτος θερμοθαλαμος εννοειται ειναι αυτος που εχει την μεγαλυτερη αποδοση. Τοποθετηθηκαν οι 2 περσιδες Π1 για απαγωγη του θερμου αερα και Π3 για εισαγωγη εσωτερικου αερα για να δημιουργειτε και η φυσικη ροη.
Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση πως ενω η Π1 ζεματαει κατα τη διαρκεια της καυσης, η Π3 ειναι κρυα, γεγονος που μου δειχνει πως πραγματι απο την τελευταια γινεται η εισαγωγη του εσωτερικου αερα.
Ο δευτερος θερμοθαλαμος δημιουργηθηκε ουσιαστικα επειδη προυπηρχαν οι 2 περσιδες Π2 και συνδιασμο με την αμονωτη καμιναδα μου εκπεμπει θερμοτητα, ειπαμε να εκμεταλλευτουμε την οποια θερμοτητα μας δημιουργει το κομματι αυτο.
Η αμονωτη καμιναδα γινεται μονωμενη λιγο πριν το ταβανι.

Ακομη,
ελευθερωσαμε 1,5cm ακριβως πανω απο την κασετα (μπλε λωριδα στοην παραπανω εικονα),ωστε
α) να ψυχετε η κασετα,
β) να γινεται κ απο εκει εισαγωγη εσωτερικου αερα

Η περσιδα που εισαγει εξωτερικο αερα ηταν με διασταση 12*12cm και με σπιραλ 55cm (λογω πετρινου τοιχου) Φ18. Ο μαστορας το θεωρησε υπερβολικο, συνεπως κλεισαμε καποιες περσιδουλες απ΄εξω κ η νεα διασταση ειναι 6*12cm (κ βλεπουμε...)



Τα αποτελεσματα τωρα ειναι τα εξης:

Καταρχην αφου αναψα το τζακι την επομενη μερα για 8 ωρες με ηπια καυση και την επομενη μερα για 12 ωρες με εντονη καυση, εφυγαν ολες οι μυρωδιες, απο τοτε δεν υπαρχει ιχνος μυρωδιας!!!!!!!!
Μου εκανε φοβερη εντυπωση αφου μου το σχολιασε κ η γυναικα μου :woohoo: :lol: :lol:

Μπηκα στην διαδικασια να μετρησω κ τις θερμοκρασιες που βγαζουν οι περσιδες με το θερμομετρο καυσαεριων του λεβητα, κ οι μετρησεις ηταν οι εξης:
i) χτες με κανονικη καυση η Π1 εβγαζε περιπου 70-80οC και οι Π2 40οC με ανοιχτο βεντιλατερ (παιρνει αερα απο την μια υποδοχη του αεραγωγου της κασετας) , ενω οταν το εκλεισα, η Π1 εδειξε 95οC!!
ii) σημερα που δυναμωσα περισσοτερο το τζακι (2 ξερα δρυινα κουτσουρα 4-4,5kg/h), η Π1 εδειξε 100οC με ανοιχτο βεντιλατερ!!!!! Το θερμομετρο δυστυχως μου χαλασε γιατι απο την θερμοκρασια ζεσταθηκε ολοκληρο κ ξεκολλησε το λαστιχο γυρω-γυρω απο την βελονα-ενδειξη, με αποτελεσμα η τελευταια να "βρισκει". Οταν το εβγαλα κ κρυωσε, η βελονα ηταν κολλημενη στους 75οC και μονο με μερικα χτυπηματα ξεκολλησε

Πηγα να μετρησω και την θερμοκρασια των εξοδων του αεραγωγου, ο οποιος διανυει 14 μετρα και στο τελευται μετρο ανοιγει σε 2 κατευθυνσεις κ πεφτουν στο παιδικο δωματιο και στο γειτονικο γραφειο.
Σιγουρα η εξοδος του ζεστου αερα ειναι minimoum 60οC, αλλα εκει σταματησε η βελινα του θερμομετρου στο ξεκολλημενο λαστιχο... :(


Νομιζω πως δεν ξεχασα κατι, σιγουρα το αποτελεσμα με εχει ικανοποιησει πληρως!!!

Οποιος θελει να σχολιασει τα θετικα και τα αρνητικα των παραπανω παρεμβασεων, θα ηταν χρησιμο για πολλους που ψαχνονται για να βοηθηθουν!
Αλλωστε το θεωρουσα χρεος μου να κανω μια τετοια αναλυτικη περιγραφη, για να βοηθησω κ εγω με την σειρα μου κ με οποιον τροπο μπορω!

Αν οι διαχειριστες θεωρουν σκοπιμο να μεταφερουν τα παραπανω στις παρουσιασεις, με μεγαλη μου χαρα!!

Τελος να ευχαριστησω για αλλη μια φορα ολους εκεινους που με βοηθησαν στο παρελθον σε διαφορα postαρισματα μου!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159845 από Jole
Καλησπερα σε ολους και καλο χειμωνα!
Στην περσιδα Π1 του παραπανω τζακιου (34*14cm) σκεφτομαι να βαλω βεντιλατερ για να επιταχυνω οποτε χρειαζεται την θερμανση στο χωρο.
Τί ειδους βεντιλατερ πρεπει να αγορασω για να "ρουφαει" τον ζεστο αερα απο τον θερμοθαλαμο;
Από πού να τον προμηθευτω;
Ιδανικα θα ηταν ενα βεντιλατερ με ροοστατη ή με διαφορες κλιμακες/ταχυτητες!
Υγ: εχω δει σε διαφορα τζακια εναν θερμοστατη ψηφιακο που μετραει την θερμοκρασια του θαλαμου κ συνδεεται με το βεντιλατερ, δεν ξερω αν το χρειαζομαι...
Ευχαριστω εκ των προτερων!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159923 από Jole
Καμια βοηθεια παιδια για το βεντιλατερ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ