Edilcamin- Ecostar piana: διορθωτικές εργασίες!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111470 από Jole
Καλημερα σε ολους!!!

Με το σοκ στην αρχη της εβδομαδος...
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...8&id=57927&Itemid=74
βρισκομαι στην διαδικασια της επιδιορθωσεις του τζακιου μου το οποιο ειναι αυτο:
www.edilkamin.com/el/it/inserti_a_legna/...a_ecostar_piana.aspx





Οι διορθωσεις που εχω να κανω συμμφωνα με τον μαστορα, ειναι οι εξης:

1) Αφαιρεση μερους της γυψοσανιδας πανω απο την εστια, με σκοπο:
α) την αφαιρεση της παλαιας μονωσης γιατι δεν ειναι η καταλληλη( εχει κατι ινες... :S ) και τοποθετηση νεας (knauf πετροβάμβακας chimenea S)
β) δημιουργια θερμοθαλαμου, μιας και ο προηγουμενος τζακας δεν ειχε μαλλον φτιαξει...
γ) επισκευη της καμιναδας. Εκτος των αλλων ο μαστορας ειπε πως θα τοποθετηση μια "ολισθενουσα κανιναδα" με μηκος μεταβαλλομενο απο 75cm εως 1m. (εχετε καμια πληροφορια για αυτο;;;)

2) Οσο το δυνατον βελτιωση του μαυρισματος του τζαμιου της εστιας, αφου παντα στο 8ωρο μου μαυριζε παντοτε... :( :( ,
Μηπως χρειαζεται να ψηλωσω την καμιναδα;;; Η υπαρχουσα ειναι περιπου 4-4,5m


Εσωτερικα της εστιας, εχω εκμεταλλευτει την μια απο τις 2 υποδοχες παροχης αερα, με aeroval βεντιλατερ (φωτο παρακατω), σε 2 δωματια αποστασης περιπου 10m απο την εστια.







Απο τα λιγα που εχω προλαβει να διαβασω στο forum, διερωτωμαι:

-να βαλω βεντιλατερ στον θερμοθαλαμο (κ εαν ναι τί τυπου) ή να αφησω φυσικη ροη του αερα;;

-οπως βλεπετε στην εικονα του τζακιου, δεν εχει τρυπες καπου περιμετρικα της εστιας για εισαγωγη εσωτερικου αερα παρα μονο απο τα κενα του τζακιου γυρω-γυρω απο την πορτα του. Πρεπει να δημιουργηθουν κ εαν ναι που;; Μηπως ειναι δυσκολο ή μεγαλο το ρισκο να ανοιξω τρυπες στο μαρμαρο;;

-πισω απο το τζακι ειναι εξωτερικος τοιχος κ για εισαγωγη εξωτερικου αερα εχει περσιδα με διασταση 15*15cm. Βλεπωντας μεσα απο αυτη εχει ενα σπιραλ που εννοειται δεν ξερω πού καταληγει (πού πρεπει;;). μου εκανε εντυπωση πως απο την περσιδα εκανε ενα "ρευμα αερος" προς τα εξω.

Ειμαι σιγουρος πως κουρασα πολυ, πμως εχω την εντυπωση πως απο τους πολλους φιλους μεσα στο forum που ειναι γκουρου στο θεμα "τζακι", μετα τα παραπανω εχουν μια καλη εικονα!

Ευχαριστω εκ των προτερων για το ενδιαφερον κ για τυχον απαντησεις-προτασεις!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111512 από veracocha
Καλησπέρα,
Την γλύτωσες στο τσακ!!!!

Οι διορθώσεις είναι προς την σωστή κατεύθυνση.
Για τον θερμοθάλαμο και την τροφοδοσία νωπού και την μεταφορά του θερμού αέρα συμβουλευτείτε το τεχνικό εγχειρίδιο της εστιάς και αν δεν υπάρχει από κάποια παρόμοιου μοντέλου ή κατασκευαστή.
Η "ολισθενουσα καμιναδα" είναι μάλλον πτυσσόμενος τηλεσκοπικός αγωγός για να αντικαταστήσει και να συνδέσει νέο κομμάτι στην παλιά καμινάδα χωρίς ξηλώματα. Ρώτα τον να στο επιβεβαιώσει.

Αν δεν με ξεγελούν οι φωτό από το προηγούμενο(ΘΕΜΑ: Διαρροή μονωμενης καμιναδας!),να παρατηρήσω τα εξής.

Οι συνδέσει είναι το ένα κλειδί το άλλο είναι η απόσταση της καμινάδας από το ξύλο ή οτι άλλο μπορεί να αναφλεγεί (πχ μπλέ μόνωση φελιζολ).
Τα τεμαχία στις φωτό είναι απο διαφορετικού τύπου ή/και κατασκευαστή τεμάχια καμινάδας που δεν μπορούν τα άκρα τους να κουμπώσουν μεταξύ τους (άσε που είναι μέτωπο θηλυκό με θηλυκό!). Ακόμα και αν κούμπωναν, οι συστολές - διαστολές από την θερμοκρασία θα άνοιγαν την σύνδεση και κάθε σύνδεση που δεν ασφαλίζεται με κολλάρο σύνδεσης (ή τουλάχιστον βίδες - οχι το καλύτερο).
Πέρα από αυτό το πιο σημαντικό είναι περιμετρικά της καμινάδας να τηρείς ελάχιστο αεριζόμενο κενό 10 εκατοστών ή όσο γράφει στην σήμανση CE που πρέπει να έχει πάνω. Από την φώτο έχεις παντού θέμα (ξυλότυπος - δοκάρια κλπ σημεία, όλα πολύ κοντά). Ακόμα και στα στηρίγματα χρειάζεται προσοχή για να μην μεταφέρεται η θερμοκρασία. Χοντρικά, το 1/3 της θερμοκρασίας εσωτερικά περνάει στο εξωτερικό της μονωμένης καμινάδας (πέφτει σταδιακά με το ύψος). Αν δεν είναι εφικτό τότε να απομονώσεις την καμινάδα με πετροβάμβακα που θα περισσέψει από τον θερμοθάλαμο ή ειδικές πυρίμαχες πλάκες ή πυράντοχη γυψοσανίδα ή συνδυασμό σαντουϊτς σε φρεάτιο.

Είναι προτιμότερο να μπούν ολα τα τεμάχια καπνοδόχου εξαρχής νέα με σήμανση CE, χωρίς εύκαμπτα (ούτε για αστείο) με κολλάρα στις συνδέσεις. Για στεγανότητα σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας (προαιρετικά).

Αυτά τα λίγα για την ασφάλειά σου!
Υ.Γ.
Αλήθεια τώρα, την γλύτωσες στο τσακ!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111598 από Jole
Εχω πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα!!!

Ευχαριστω το forum αλλη μια φορα!!

Συμπεραινω πως πρεπει με καποιον τροπο να υπαρξει διοδος εσωτερικου αερα!!!
Πώς θα γινει αυτο αφου περιμετρικα εχω μαρμαρο;;
Αριστερα κ δεξια της πορτας της εστιας, ειμαι σιγουρος πως πισω απο της 2 μεγαλες μαρμαρινες επιφανειες δεν υπαρχει τιποτα(κουφιο).
Πώς ομως να τρυπησω το μαρμαρο;; Ο τζακας φοβαται μηπως κ το σπασει.
Να κανω πολλες τρυπες με τρυπανι ή με τροχο να κοψω κομματι κ να βαλω περσιδα;;
Μπορω να παρεμβω στο μαρμαρο;;
Καμια ιδεα;;
Αν δεν πειραξω το μαρμαρο αλλα την γυψοσανιδα στο χαμηλοτερο σημειο της κ να βαλω περσιδα, θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111801 από Jole
Καμια βοηθεια βρε παιδια;;; :-(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111803 από dimlyk
αν ειναι ευκολο βαλε μια φωτο
κι εξηγησε τι αερα θες ,,,γι την καυση η ανακυκλοφορια
και τι ειδους τρυπα θες ....μια μεθοδο την ειπες μονος σου
και με τροχο και προσοχη μπορεις ...ετσι κι αλλιως κει που θα σου ξεφυγει λιγο στις γωνιες θα το καλυψει η πατουρα της περσιδας .
ετσι κι αλλιως αν καταλαβα θες 2 τρυπες η μια χαμηλα κατω απ το τζακι κι αλλη ψηλα ,,,
για να μην υπαρχουν παρανοησεις ομως καλο ειναι να βαλεις μια φωτο και να μας πεις για τι τζακι μιλας ,,,φυσικης ροης η με μοτερ πχ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111805 από Stavrax
Μέθοδος χωρίς σκόνη
Με τρυπάνι για πλακάκια και χωρίς κρούση με ένα μπωλάκι νερό για να το ψύχεις πολύ συχνά (και φυσικά πολύ υπομονή) ανοίγεις τρύπες περιφερειακά, αλλά και στο κέντρο και πολύ κοντινές. Μετά με ένα σκαρπέλο προσπαθείς με ελαφρά χτυπήματα να αφαιρέσεις ένα κεντρικό κομμάτι. Αν τα καταφέρεις έως εδώ χωρίς να έχει ραγίσει ολόκληρο κομμάτι προσεκτικά και με μοχλό σπας και τα υπόλοιπα. Αν όχι παίρνεις διαστάσεις και ψάχνεις μαρμαράδικο...

Μέθοδος με ΠΟΛΥ σκόνη
Τροχός...
Κόβεις περίμετρο, αλλά κάνεις και εσωτερικά γραμμές (διαγώνια, κάθετα, παράλληλα) με μεγάλα διαστήματα παύσης για να ψύχεται ο δίσκος. Μετά σκαρπέλο και προσεκτικά.

ΥΓ Όταν η δίοδος είναι κάτω από την εστία, έχει μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ