Διαρροή μονωμενης καμιναδας!

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111034 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Διαρροή μονωμενης καμιναδας!
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Εκανα καθαρισμο της καμιναδας πρωτη φορα περυσι το καλοκαιρι κ ειχε γεμισει το 1/3 του κουβα απο κρυσταλους/μαυριλα.

Αυριο θα ερθει τζακας να μου πει κ εννοειραι να το επισκευασει.

Γυρω απο το ανοιγμα της καμιναδας η αληθεια ειναι πως δεν βρηκα καθολου μαυριλα, μονο ελαχιστους κρυσταλους προφανως απο τον περσινο καθαρισμο.

Ευτυχως δεν υπαρχει καμια εσωτερικη επικοινωνια του σπιτιου με το κενο πλακας-κεραμιδιων!

Ο τζακας δεν ηταν δικος μου αλλα επιλογη του πεθερου μου, τον οποιο δεν ειχα δει παρα μονο μια φορα. Δεν θα μπω μαλλον στην διαδικασια να τον βρω μετα απο 6 χρονια γιατι δεν ξερω κ εγω τί θα γινει...

Θα δω κ τί θα μου πει αυριο κ ο γνωστος μου που θα ερθει, που θεωρειται κορυφαιος στην περιοχη.

Σας ευχαριστω κ παλι ολους για το ενδιαφερον!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111164 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Διαρροή μονωμενης καμιναδας!
Παιδια ηρθε το μεσημερι ο τζακας!!

Επαθε την πλακα του!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Ειχε κρεμασει η καμιναδα, δηλαδη το ανοιγμα προεκυψε απο "πεσιμο/κρεμασμα" του κατω μερους της καμιναδας!!

Η εστια εχει σπιραλ απο την αρχη της για κανα μετρο κ μετα γινεται σταθερη-ανοξειδωτη, κ για καποιον ανεξηγητο λογο, κρεμασε!!! :evil: :evil: :evil:

Το φοβεροτερο ειναι πως ο τζακας βλεπωντας κ μεσα απο την εστια προς τα πανω, ειδε πως εχει φυγει ομοια κ το σπιραλ απο την ενωση του με την εστια :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Μου ειπε πως γενικα ημουν παρα πολυ τυχερος!!! Κ εννοειται πως δεν πρεπει να το χρησιμοποιησω!!
Πρεπει, για να γινει σωστη δουλεια, να αφαιρεσω μεγαλο μερος απο την καθετη γυψοσανιδα που ειναι πανω απο την εστια (φουσκα λεγεται;;δεν το κατεχω το θεμα τζακι, γι' αυτο αλλωστε ανεβηκα να δω την φουσκα απο πανω για να αρχισω να μαθαινω), να αφαιρεθει το σπιραλ κ με σταθερα μερη κ 1-2 γωνιες να γινει ολη η καμιναδα συμπαγης/ενα "σωμα".

Κ να φανταστειτε πως πηγα εντελως τυχαια για χαζεψω την εγκατασταση του τζακιου !!!! Αγιο ειχα!!

Χωρις να θελει να τον "δωσει" αμεσα, προφανως λογω συναδελφικοτητας κ επαγγελματισμου, ο τζακας αφησε να εννοηθει πως ο προηγουμενος τζακας που εκανε την εγκατασταση ηταν μεγαλος κομπογιανιτης, για να μην πω κατι χειροτερο........

Για να πουμε βεβαια κ του στραβου το δικιο, οταν του ειπα πως μονος μου καθαρισα την καμιναδα τον περασμενο χρονο,
με πλαστικη στρογγυλη βουρτσα Φ200 με 2 ενωμεναβιδωτα διμετρα ελαστικα κοκκινα κονταρια, που τα πηρα απο το εμποριο απο καταστημα στην Αθηνας (ειδικα για καθαρισμο καμιναδας), μου ειπε πως μπορει αθελα μου λογω απειριας να εβαλα δυναμη κατα τον καθαρισμο στο σπιραλ κ να το ξεκουμπωσα, οταν ομως του εδειξα την βουρτσα, μου ειπε πως πολυ δυσκολα εγινε απο το καθαρισμο... :S :S

Τί λετε ρε παιδια, υπαρχει περιπτωση να εγινε τετοιο πραγμα απο τον καθαρισμο;;;

Αν οντως υπαρχει τετοια περιπτωση, τοτε καλο ειναι να ενημερωθουν τα υπολοιπα παιδια του forum -που καθαριζουν μονοι τους την καμιναδα- για τις πιθανες απροβλεπτες συνεπειες που μπορει να προκυψουν, ειδικα αν εχουν κ τμηματα με σπιραλ.

Η αληθεια ειναι πως γενικως ταρακουνηθηκα παρα πολυ, που απο καθαρη τυχη, κ@$#%*ρδια κ θεια εμπνευση το σπιτακι μου δεν εγινε καρβουνο...

ΥΓ: μηπως πρεπει να κανουμε μια ασφαλεια πυρος;;; Να παρουμε καμια ομαδικη προσφορα;;; Μηπως;;;

Αυτα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111179 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Διαρροή μονωμενης καμιναδας!
Καλημέρα. Γιαυτό το λόγο σε ρώτησα στο πρώτο μου ποστ αν καθάρισες την καμινάδα τώρα τελευταία....

Εγώ πάντως πιστεύω ότι μάλλον έγινε από τον καθαρισμό, αλλά δεν φταις εσύ. Φταίει o εγκαταστάτης που δεν έβαλε ούτε μαγγανέζα/σιλικόνη ούτε βίδες στις ενώσεις των μπουριών...Αλίμονο αν σε κάθε καθαρισμό συμβαίνουν αυτά....

Το κουφό είναι ότι είδα ακριβώς ίδιο πράγμα, κανένα είδους στερέωσης δηλαδή μεταξύ των μπουριών πριν μια εβδομάδα σε έναν γνωστό μου
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111526 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Re:Απ: Διαρροή μονωμενης καμιναδας!
Η λαμπαδα να ειναι μεγαλύτερη απ το μποι σου !

ρε φιλος , η μεγαλύτερη μακακια ειναι το σπιραλ πανω απ το τζακι !

Σιγα καθε φορα που καθαριζουμε(2 φορες το χρονο με την ιδια βουρτσα σαν την δικια σου)
να μας πέφτει η καμιναδα !

Καθαριστε αφοβα , αλλα βαλτε και το κεφαλι μεσα να δειτε με φακο τι παιζει !

Βγαλε και το σπιραλ να ησυχάσεις ! Σαν ελατήριο ειναι , μολις ζεσταίνετε τεντώνει ,
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ