Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116127 από Gdevil
Να σου γράψω ακόμα το εξής.
η θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων 60 πόντους μετά την εστία πρέπει να είναι μεταξύ 130 και 200 βαθμούς.
Πιο χαμηλά υπάρχουν υγροποιήσεις και κρεώζοτο, πιο ψηλά είναι σπατάλη ενέργειας προς τα περιστέρια.
ΑΡΑ
και με δεδομένο ότι ισχύει αυτό που λέει ο Στέλιος1 ότι δλδ 60 βαθμοί στον εναλάκτη σημαίνει 120 στα καυσαέρια και 100 στον εναλάκτη σημαίνει 200 στα καυσαέρια
Ο εναλάκτης σου πρέπει να δουλεύει στην περιοχή 60-100
Αν βλέπεις ότι με τον τρόπο που δουλεύεις την εστία σου ξεφεύγει πιο πάνω να ξέρεις ότι καίς ξύλα για να ζεστάνεις το σπίτι σου αλλά ζεσταίνεις και τα περιστέρια

Μα θα μου πείς τι να κάνω στα μεγάλα κρύα? Να μη ρίξω ξύλα μέσα? Να αφήσω το σπίτι να ψιλοκρυώνει?
Γιαυτό σου λέω να σκεφτείς να αλλάξεις το μοτέρ που βγάζει όλο και όλο 180 κυβικά με κάποιο πιο μεγάλο που να μπορεί να σου επιτρέπει να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία του εναλάκτη πάνω από τους 100.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116128 από Στελιος1
ΗΧΟΠΑΓΙΔΕΣ.. Gdevil αν απο βδομαδα δειξω σε βιντεο το μοτερ ελευθερο να βουιζει και σε πραγαματικο χρονο (διντεο λεμε) βαλω τ ηχοπαγιδες και ακουσεις την διαφορα θα πεις συγνωμη για την δυσπιστια σου? Ειναι ορος αλλιως δεν δειχνω τιποτα!
Βαρεθηκα τον καθ ενα που εβαλε ενα τζακι σπιτι του να το παιζει ειδικος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116129 από Στελιος1

Gdevil έγραψε: Να σου γράψω ακόμα το εξής.
η θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων 60 πόντους μετά την εστία πρέπει να είναι μεταξύ 130 και 200 βαθμούς.
Πιο χαμηλά υπάρχουν υγροποιήσεις και κρεώζοτο, πιο ψηλά είναι σπατάλη ενέργειας προς τα περιστέρια.
ΑΡΑ
και με δεδομένο ότι ισχύει αυτό που λέει ο Στέλιος1 ότι δλδ 60 βαθμοί στον εναλάκτη σημαίνει 120 στα καυσαέρια και 100 στον εναλάκτη σημαίνει 200 στα καυσαέρια
Ο εναλάκτης σου πρέπει να δουλεύει στην περιοχή 60-100
Αν βλέπεις ότι με τον τρόπο που δουλεύεις την εστία σου ξεφεύγει πιο πάνω να ξέρεις ότι καίς ξύλα για να ζεστάνεις το σπίτι σου αλλά ζεσταίνεις και τα περιστέρια
Μα θα μου πείς τι να κάνω στα μεγάλα κρύα? Να μη ρίξω ξύλα μέσα? Να αφήσω το σπίτι να ψιλοκρυώνει?
Γιαυτό σου λέω να σκεφτείς να αλλάξεις το μοτέρ που βγάζει όλο και όλο 180 κυβικά με κάποιο πιο μεγάλο που να μπορεί να σου επιτρέπει να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία του εναλάκτη πάνω από τους 100.




Δεν παιζεσαι.. Ολοι μα ολοι οι κατασκευαστες προσπαθουν να τονισουν τ μεγαλο βαθμο θερμοτητας των καπναεριων τους! Αλλιως δεν επαιρναν πιστοποιηση κτλ κτλ, τα ανακατευεις ολα μονο κ μονο για να εκθεσεις εμενα? Δεν μπορεις, ειναι χαρακτηρισμενη εφευρεση ο εναλακτης μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116130 από Gdevil

Στελιος1 έγραψε: ΗΧΟΠΑΓΙΔΕΣ.. Gdevil αν απο βδομαδα δειξω σε βιντεο το μοτερ ελευθερο να βουιζει και σε πραγαματικο χρονο (διντεο λεμε) βαλω τ ηχοπαγιδες και ακουσεις την διαφορα θα πεις συγνωμη για την δυσπιστια σου? Ειναι ορος αλλιως δεν δειχνω τιποτα!
Βαρεθηκα τον καθ ενα που εβαλε ενα τζακι σπιτι του να το παιζει ειδικος.

Θες να ζητήσω συγνώμη για κάποιο θέμα που θίχτηκες?
Σου ζητάω από τώρα (και ας μην έχω ιδέα γιατί θίχτηκες).
Εγώ απλώς να μάθω πράγματα θέλω.

Στελιος1 έγραψε: Δεν παιζεσαι.. Ολοι μα ολοι οι κατασκευαστες προσπαθουν να τονισουν τ μεγαλο βαθμο θερμοτητας των καπναεριων τους! Αλλιως δεν επαιρναν πιστοποιηση κτλ κτλ, τα ανακατευεις ολα μονο κ μονο για να εκθεσεις εμενα? Δεν μπορεις, ειναι χαρακτηρισμενη εφευρεση ο εναλακτης μου.

Ήδη εγώ έχω πειστεί ότι ο εναλάκτης σου είναι καλίτερος από αυτόν τον απλό που έβαλα εγώ πριν να γραφτώ στο σάιτ αυτό.
Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι ΔΕΝ είναι πρόβλημα το να πιάνει ο εναλλάκτης 150 βαθμούς γιατί κάποιος έβαλε λάθος ποσότητα ξύλων και μάλιστα ΔΕΝ πιστεύεις ότι με μία πολύ μικρού κόστους αλλαγή (όπως είναι το μοτέρ των 180 κυβικών να γίνει 400) λύνεται το πρόβλημα αυτό, δικό σου θέμα
Και όντως ειδικός δεν είμαι. Το γράφει και η υπογραφή μου.
Αλλά απαντήσεις με γενικότητες αντί για την ουσία μου δείχνουν και ποιός είναι ειδικός ( ή καλλίτερα ειδικός που και να θέλει να βοηθήσει)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116227 από Στελιος1
Τοτε συγνωμη γιατι μαλλον σε παρεξηγησα, ειπα ομως οτι.. Δεν περνανε περισσοτερα κυβικα απο μεσα διοτι για να γινει αυτο θα πρεπει να αλλαξουν καποια πραγματα τα οποια θα ειναι μειον στην αποδοση. Με 450 κυβικα που δοκιμασα ελαχιστα μεγαλυτερη ηταν η εξοδος. 1) Αυξανοντας το μεταξυ τους κενο (των 2 μπουριων) ο αερας περνα και μακρυα απο τον μεσα θερμο σωληνα, οποτε (αυτο φανηκε καθαρα μειωνοντας τ στροφες με ροοστατη) ακομα και με αυτα τα ''λιγα'' κυβικα η θερμοκρασια ηταν χαμηλοτερη. 2) Αυξανοντας το βημα του κοχλια τοτε θα εχει μια-δυο στροφες λιγοτερες στην διαδρομη, οποτε πρακτικα δεν υπαρχει κερδος. Ολα εχουν καποια ορια, αυτα τα ορια του εναλλακτη αυτου τα εχω λιγο πολυ εντοπισει.
Εχεις δικιο σχεδον σε ολα οσα λες, αλλα πολλες φορες τα χρησιμοποιεις για να καταδειξεις κατι που δεν εχει σχεση (αμεση τουλαχιστον) και ωφειλεται αλλου.
Ο εναλλακτης θελει διαφορα θερμοκρασιας, οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο, σε ενα σωστο τζακι η θερμοκρασια καπνοδοχου μπορει να ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υψηλη, αυτο δεν σημαινει οτι εχει τεραστιες απωλειες διοτι το ποσο της απωλειας αυτης ειναι συναρτηση με τα κυβικα που βγαζει εξω η καπνοδοχος του.
Εδω βασιζεται (μαζι με αν σωρο αλλα, αλλα αυτη ειναι η βασικη προυποθεση) η αποδοση ενος ενεργειακου τζακιου.. Οσο το δυνατον λιγοτερα κυβικα εξω και οσο το δυνατον μεγαλυτερες θερμοκρασιες μεσα του. Στο Βολκανο ρυθμισαμε το κλαπε, οτιδηποτε αλλο οπως ανακλαστηρες κτλ ειναι πειραματα, διοτι ειναι φτιαγμενο σαν ΤΖΑΚΙ εχει δηλαδη την πισω κλιση της πλατης εντονη και το αναλογο υψος κωνου ωστε να τραβαει χωρις πορτα, αυτες ειναι ουσιαστικα οι μονες διαφορες του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116298 από gousan
ΑΚΡ75 VOLCANO ειναι η φωτογραφιες αν δεν κανω λαθος...δυστηχως δεν εβγαλα τις ηχοπαγιδες...
σημερα να πω οτι ρυθμισα το κλαπε πιο κλειστο και δεν ανεβασε τετοιες θερμοκρασιες ο εναλλακτης παρολο που του εκανα τρελο 'φιλανδικο' αναμμα ...
εχω παρει και μια σχαρα και με ξερη οξια στο αναμα οι φλογες τρελενονται...αρα πολυ σωστα και εξυπνα εβαλε ο στελιος τον ρυθμιστη...κατι το οποιο δεν του το ζητησα ουτε τον πληρωσα εξτρα...
ρυθμιση αερα δεν εχει το βολκανο αλλα το πετυχαινω πολυ καλα με τον ρυθμιστη κλαπε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ