Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109868 από valsam

Στελιος1 έγραψε: Επισης λες οτι αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει,οταν εχουμε ενα βεντιλατερ που ολο κι'ολο μας δινει 300 κυβικα (ζεστου αερα)την ωρα και τα 200 φευγουν στα περιστερια αυτο εμενα μου φαινετε σαν 70% απωλεια απο την καμιναδα και οχι ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει οπως λες.





200 κυβικα πανε στα περιστερια απο τον αερα του χωρου σου ο οποιος ειναι μονο 20 βαθμων ενω τ τζακι βγαζει αερα 80 η 100 βαθμων. Περισσοτερο σοβαρο ειναι το οτι αυτα τα 200 (αυθαιρετο το νουμερο αλλα σαν μκεσος ορος στεκεται) κυβικα κρυωνουν αρκετα τ θαλαμο καυσης.[/quote]
20 βαθμοι εσωτερικης θερμοκρασιας σπιτιου να σπαταλουνται απο την καμιναδα φιλε Στελιου δεν ειναι αμηλετεο νουμερα,με 20 βαθμους μεσα στο σπιτι χειμωνιατικα με το φανελακι κυκλοφορεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109900 από Στελιος1
Αμελητεο ειναι. Μιλαω για ποσοτητα αερα ανα χρονο επι θερμοκρασια, ενω εσυ μιλας μονο για θερμοκρασια.. Η θερμοτητα αυτη (ποσο θερμοτητας) ειναι αμελητεα για τον ογκο του σπιτιου ωστε να κυκλοφορησεις με φανελακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109908 από gousan
στελιο διαβασα ενα θεμα για εναλακτες στο φορουμ που μιλαει για υγροποιησεις σε καμιναδες...λες να εχουμε κανενα τετοιο θεμα στην δικια μου περιπτωση?μιλαω παντα για το βολκανο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109955 από Στελιος1
Καλημερα. Επικαθησεις μπορει να υπαρξουν σε ολα τα τζακια και κυρια αιτια θα ειναι τα φρεσκα ξυλα και ο κακος χειρισμος πχ υγρα ξυλα και να το σιγοκαις, τοτε ουτε ζεστη θα μπορεσει να βγαλει κανενα τζακι. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με το αεροθερμο. Γενικα ο ατμος των ξυλων κανει παρα πολυ κακο και για να δουλεψει σωστα ενα τζακι με υγρα ξυλα (το καλυτερο ενεργειακο στον κοσμο ας ειναι) θα πρεπει να ανεβασει ο χρηστης τις θερμοκρασιες εξοδου. Πιοπερσι στα δυνατα χιονια και κρυα εμεινα απο ξυλα και πηρα φρεσκα.. Εβαλα εκκινηση τ αεροθερμου στ 80 με φουλ γκαζια στους 120, αλλιως δεν καιγοταν καν.
Ο εναλλακτης κανοδοχου θα αποδοσει κυριως στην φλογα, απορροφα θερμοτητα που θα χανοταν και επηρεαζεται αμμεσα απο την πορτα η οποια πρεπει να ειναι κλειστη. Αυτες οι ''μελετες'' δεν αφορουν το δικο μας κλιμα, κανεις δεν επισημαινει ΠΟΥ εγινε η ερευνα, σε τι κλιματολογικες συνθηκες, αν ερθει πχ ενας Δανος ειδικος θα βγαλει ολες μα ολες τις καπνοδοχου στην Ελλαδα ακυρες! Θα ξυνει τ κεφαλα του απορωντας πως τραβανε. Ο εναλλακτης μου κατεβαζει την θερμοκρασια καπναεριων στο μισο, αν δειχνει 60 βαθμους σε φουλ στροφες τοτε η καπνοδοχος εχει εξοδο 120 και αυτο συνεχιζεται αναλογικα σε οποιαδηποτε θερμοκρασια. 220 κυβικα παροχη και 180 πραγματικα στην εξοδο, αν υποθεσουμε οτι η καπνοδοχος βγαζει εξω 90 κυβικα τοτε εχει 50% βαθμο αποδοσης (ξεχωριστε πολλοι, καταλαβετε οτι η αποδοση ειναι ισχυ και ο βαθμος αποδοσης απλα ενα συγκριτικο μεγεθος) γ αυτο και ειναι σοβαρο ζητημα το να καιει με κλειστη την πορτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109962 από gousan
την θυμαμαι εκεινη την ρυμαδιασμενη χρονια...που βαζαμε τον μεσε με χιονια μεσα στην φωτια και περιμεναμε να καψει...
εχω πει και στο θεμα για το EVO οτι πρωσοπικα το βεντιλατερ το ειχα απο 70 και πανω να ανοιγει...δεν εχει νοημα για μενα να πεταει χλιαρο αερα....
απο ξυλα εχω αρκετα ξερα φετινα και περσινα....το θεμα ειναι οταν παμε για υπνο και αρχισει να σβηνει η φωτια...
καθαριζετε ο εναλακτης στελιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110008 από Στελιος1
Ο εναλλακτης οπως και ολοι οι ''σωστοι'' ειναι τμημα της καπνοδοχου με διατομη ιδια και ελευθερη με αυτην ωστε να καθαριζονται μαζι της. Αλλα εκει οι θερμοκρασιες ειναι τετοιες που δεν πιανει επικαθησεις με ξερα η εστω μετρια ξυλα, οι πισες θα κολλησουν παρα πανω, απο το σημειο της πλακας και μετα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ