Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109730 από gousan
κατι ακομα που ξεχασα να πω ειναι οτι ο μαστορας που μου προτινε την λυση του συλεκτη-εναλακτη ειπε οτι με 300κυβ/ωρα βεντιλατερ το συγκεκριμενο τζακι που εχω ανεβενει 6-7kw .ειναι δυνατον-εφικτο αυτο???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109740 από Stavrax
Εγώ νομίζω ότι το τζάκι σου δεν θέλει ούτε εναλλάκτες ούτε αερόθερμα. Λάθος εγκατάσταση έχει γίνει. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια τρύπα χαμηλά και να υπάρχει η δίοδος για να λειτουργεί η φυσική ροή. Έχει 180 κιλά μαντέμι και μεγάλη επιφάνεια εναλλαγής.
Όταν το ανάβεις δεν έχει περίεργες μυρωδιές?
Καμιά φωτογραφία εξωτερικά και μέσα από την περσίδα θα βοηθούσε πολύ να καταλάβουμε τον τρόπο που έχει γίνει η εγκατάσταση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109741 από alex_nous
+1 και από εμένα!
Θεωρώ πως από μόνο του το τζάκι και με την σωστή εγκατάσταση μπορεί άνετα να ζεστάνει τα μέτρα που θες. Άντε και για να είσαι σίγουρος 1000% βάλε κι έναν εναλλάκτη στην καμινάδα να κερδίσεις άλλα 2kw. Πρώτο μέλημα λοιπόν ξήλωμα γυψοσανίδας και ΣΩΣΤΗ εγκατάσταση. Από αυτά που έχω μάθει εδώ μέσα και έχω δει σε σπίτια φίλων και γνωστών μπορώ να πω με βεβαιότητα πως το 90% των εγκατεστημένων μαντεμένιων τζακιών έχει λάθος εγκατάσταση με αποτέλεσμα την δραματική μείωση της απόδοσης.
Υ.Γ. Δυστυχώς φίλε είμαι λίγο πιεσμένος τελευταία και δεν προλαβαίνω να έρθω να το φτιάξουμε μαζί. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική, απλοί κανόνες είναι. Αν τους τηρήσεις έχεις εξασφαλισμένη επιτυχία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gousan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109744 από gousan
αμεση ανταποκριση στο προβλημα απο τους K-EVO πονεμενους....χααχα
αλεξ για κακη μου τυχη και αυτο το τζακι το εχει βαλει ο ιδιος ασχετος μαστορας...(αυτος που εβαλε το evo)
το τζακι το εχω καψει2-3 φωρες....τραβουσε καλα και δεν καπνιζε...δεν εκατσα ποτε να το δω ποση ζεστη βγαζει πραγματικα....αυτο που ξερω ειναι οτι η πορτα του πεζει αρα μπαζει αρκετο αερα και δεν σφραγιζει.
το κλαπε κλεινη με αλυσιδα
εχει 1 τρυπα μονο εξωτερικα για να περνει αερα καυσης ευτηχως τα βολκανο περνουν αερα καυσης απο το σταχτοδοχειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109747 από Στελιος1
Επισης λες οτι αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει,οταν εχουμε ενα βεντιλατερ που ολο κι'ολο μας δινει 300 κυβικα (ζεστου αερα)την ωρα και τα 200 φευγουν στα περιστερια αυτο εμενα μου φαινετε σαν 70% απωλεια απο την καμιναδα και οχι ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει οπως λες.[/quote]




200 κυβικα πανε στα περιστερια απο τον αερα του χωρου σου ο οποιος ειναι μονο 20 βαθμων ενω τ τζακι βγαζει αερα 80 η 100 βαθμων. Περισσοτερο σοβαρο ειναι το οτι αυτα τα 200 (αυθαιρετο το νουμερο αλλα σαν μκεσος ορος στεκεται) κυβικα κρυωνουν αρκετα τ θαλαμο καυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109748 από Stavrax
Προτού αποφασίσεις τι θα κάνεις μπορείς να πειραματιστείς. Ανάβεις το τζάκι με αρκετά ξύλα, βάζεις ένα θερμόμετρο στην περσίδα και κολλάς μια Α4 ακριβώς πάνω από την περσίδα. Μετά από καμιά ώρα καψίματος κάνεις τα εξής, με κλειστες πόρτες και παράθυρα μετράς θερμοκρασία και διαπιστώνεις ότι είναι υψηλή και με χαμηλή ροή, έπειτα ανοίγεις λίγο ένα παράθυρο (κατά προτίμηση ψηλά, πχ WC) και αμέσως βλέπεις υψηλή ροή και χαμήλωμα της θερμοκρασίας.
Ουσιαστικά η περίσσεια του αέρα που τραβάει από έξω το τζάκι βρίσκει την δίοδο και αρχίζει και κυκλοφορεί μεγαλώνοντας την ροή. Χωρίς άνοιγμα από κάτω για να κάνει το ίδιο κυκλοφορώντας αέρα δωματίου με φυσική ροή η όλη κατασκευή βάζει μόνο όσον αέρα μπορεί να φύγει από το εσωτερικό του σπιτιού (απώλειες από τον απορροφητήρα, την καμινάδα, τα κουφώματα κλπ) με συνέπεια όλα τα παραπάνω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ