Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109527 από Στελιος1

gousan έγραψε: ξερει κανεις να μου πει αν ενα 80αρι μαντεμενιο τζακι με σειρωμενη (εξαφανιζομενη) πορτα μπορει να ζεστανει εναν εννιαιο χωρο 80 τμ χαμηλοταβανο (2,55)υψος?
θα βοηθουσε η χρηση ενος αεροθερμου τζακιου?
ο χωρος ειναι το ισογειο 3 οροφης μεζονετας καινουργιας κατασκευης(3 χρονων) με καλα κουφωματα




Θα ανεβασει (εφ οσον ειναι σωστο) την αποδοση του τζακιου 3 φορες επανω. Η θα σου ζεστανει τ ιδιο χωρο 3 φορες περισσοτερο (δεν ειναι ετσι, αλλα δεν μπορω να τ πω διαφορετικα) με τ ιδια ποσοτητα ξυλων, η για την ιδια θερμοκρασια στον χωρο αυτο θα χρειαστεις το 1\3ο των ξυλων που θα εκαιγες.
Ουσιαστικα ειναι κατι ενδιαμεσο, δηλαδη αυτο μπορει να σου αποδωσει 3-6 χιλ θερμιδες με καλα ξερα ξυλα, οσο πιο καλα ειναι τοσο θα μειωσεις την καταναλωση. Αμα θες να ζεστανεις ολο το σπιτι τοτε.. Δεν θα το ζεστανεις ποτε και θα κουβαλησεις πολλα ξυλα ασκοπα. 3 ως 6 χιλ θερμιδες θα δωσει με καταναλωση 3-4 κιλα ξυλα ανα ωρα. Τα περισσοτερα ενεργειακα δεν πιανουν αυτην την αποδοση, ειμαι απολυτος σε αυτην τ διαπιστωση- αποψη μου.
Αυτο πρεπει να το καις τοσο οσο ωστε να βγαζει ζεστη αυτο! Οχι παραπανω, τοτε καις ασκοπα τα ξυλα σου.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109532 από valsam
Φιλε αν ενοεις κατι τετοιο
ναι θα κανει "δουλεια" αλλα λιγη και δεν θα ζεσταθεις γιατι αν ειναι να βαλεις τετοιο πραγμα θα πρεπει να εχεις την πορτα ανοιχτη και με την πορτα ανοιχτη ετσι οπως τον βγαζει τον ζεστο αερα το αεροθερμο ετσι τον ρουφαει η ανοιχτη εστια για την καυση των ξυλων και θα καψεις και υπερβολικα πολλα ξυλα,προπερσι εφτιαξα και'γω ενα τετοιο(ξαψτο καπου εδω μεσα στο φορουμ εχω και φωτος)θα σου βγαλει π.χ απο 10-12% αποδοση που χεις τωρα αντε 20-25%,αν ειναι να το αγορασεις κιολας και να δωσεις και 300ευρω εγω θα σου ελεγα αστο καλυτερα!
Αν με αυτο που λες "συλεκτη-βεντιλατερ 300κβ/ωρα με 600ευρω" ενοεις εναλλακτη καμιναδας τζακιου οπως κατι τετοιο www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=38831&Itemid=384 πιστευω οτι θα εκλπαγεις με τα αποτελεσματα μιας και εχεις πορτα στο παρχον τζακι και μπορεις να ελεγχεις και την καυση,αν εχεις και γυψοσανιδα στην καμιναδα και οχι τιποτα τουβλο ειναι και σχετικα ευκολο να το περασεις μονος σου,ο αδελφος μου εβαλε υδραυλικο τζακι για να ζεστανει μια μεζονετα 200 τ.μ και στον χωρο που βρισκετε το τζακι δηλ. στον μεσαιο οροφο 60 τ.μ περιπου εχει ολα τα σωματα κλειστα και βγαζει την μπεμπελη μονο απο την ακτινοβολια και τον εναλλακτη καμιναδας(βεβαια εχει κοντα 300 βαθμους θερμοκρασια καυσαεριων!),600 ευρω για τον εναλλακτη που σου ζητησαν(αν μιλαμε για τετοιο πραγμα το ξαναλεω!)μου φαινετε υπερβολικο το νουμερο φιλε,περυσι μαζι τα αγορασαμε τα υλικα με τον αδελφο μου και δεν θυμαμαι το ακριβες ποσον αλλα ηταν 80-90 για τον εναλλακτη κανα πενηνταρικο το πολυ για τον ροοστατη μαζι με το θερμοστατη επαφης που παιρνει θερμοκρασια απο τον εναλλακτη και 90 ευρω για τον σαλιγκαρο 500-550m3/h,χονδρικα κοντα στα 300 ευρω ολα μεσα μαζι με τις περσιδες και τα σπιραλ και τον πετροβαμβακα(εκανε θερμοθαλαμο ο αδελφος),το ξαναλεω αν πιανουν λιγο τα χερια σου και ειναι ευκολη η προσβαση της καμιναδας σου(γυψοσανιδα)και δεν θες να ανοιξεις δουλεια με θερμοθαλαμους και πετροβαμβακες με κατω απο 300 ευρω θα κανεις δουλεια(αν φυσικα εχεις υψηλες θερμοκρασιες καυσαεριων που σιγουρα θα εχεις!)!
Αποψη μου βεβαια και δεν ειμαι ειδικο (ας μας πουν οι πιο ειδικοι λοιπον την αποψη τους!)αλλα το εζησα αν δουλευει-αποδιδει η οχι περυσι τον χειμωνα διπλα στου αδελφου μου και πραγματικα ξεσκιζε!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109541 από gousan
3 διαφορετικες αποψεις...ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ...
φιλε βαλσαμ ναι εχει γυψοσανιδα και θαλαμο μονομενο με πετροβαμβακα...νωμιζω καναμε και ενα σπασιμο καπου στην καμιναδα (μικρο)αυτο δυσκολευει την κατασταση
αν εχουν τα υλικα 300 ευρω αυτος μου ειπε θα ξαναφτιαξει και την γυψοσανιδα...μονο το βαψιμο θα μινει...αρα δεν ζηταει και τρελα λεφτα για την δουλεια του...απο την αλλη με 600 ευρω για πατεντες προτιμο να βαλω αλλα 300 και να παρω αλλο....
για την λυση του αεροθερμου παντως εισαι αρνητικος απο οτι καταλαβα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109546 από gousan
www.tzakiavolcano.gr/energeiaka-tzakia-v...mias-opshs/ak75isia/
εδω μπορειτε να δειτε για το τζακι που μιλαω
αν βαλω μονο τον συλλεκτη-εναλακτη στην καμιναδα χωρις να βαλω βεντιλατερ -ροοστατες θα εχει αποτελεσμα?και ποση διαφορα θα εχει στην τιμη περιπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109555 από valsam

gousan έγραψε: 3 διαφορετικες αποψεις...ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ...
φιλε βαλσαμ ναι εχει γυψοσανιδα και θαλαμο μονομενο με πετροβαμβακα...νωμιζω καναμε και ενα σπασιμο καπου στην καμιναδα (μικρο)αυτο δυσκολευει την κατασταση
αν εχουν τα υλικα 300 ευρω αυτος μου ειπε θα ξαναφτιαξει και την γυψοσανιδα...μονο το βαψιμο θα μινει...αρα δεν ζηταει και τρελα λεφτα για την δουλεια του...απο την αλλη με 600 ευρω για πατεντες προτιμο να βαλω αλλα 300 και να παρω αλλο....
για την λυση του αεροθερμου παντως εισαι αρνητικος απο οτι καταλαβα????

Aρνητικοτατος φιλε αφου εχεις τζακι με πορτα και δεν σου ξαναρουφαει τον ζεστο αερα το τζακι και να τον πεταει στον ουρανο και τα περιστερια απο την καμιναδα!
Αν ηταν ανοιχτο απλο τζακι και το εφτιαχνες μονος σου το αεροθερμο με 5 φραγκα (οπως εκανα εγω)και δεν σε ενοιαζαν και τα πεταμενα σου λεφτα στα παραπανησια ξυλα που θα εκαιγες τοτε ναι να το εβαζες το αεροθερμο κατι τις μικρο θα κερδιζες(βρε χαμενος παλι θα ησουν αλλα απο το 10-12% που ειπα οτι εχει το ανοιχτο αντε να πηγαινες στο 20-25%!).
Καλα ρε φιλε για να σου περασει ενα εναλακτη 300 ευρω δεν ειναι πολλα λεφτα?
Ουτε μιση μερα δουλεια δεν ειναι αφου εχεις γυψοσανιδα!
Αφου εχεις επενδυσεις γυψοσανιδες κ.τ.λ (πραγματα τα οποια πληρωσε ο αδελφος μου συν το οτι εβαλε σαλιγκαρο μεγαλο)αν ψαχτεις με 300 αντε 350 χουβαρνταδικα ευρω πιστευω οτι την κανεις την δουλεια "εναλλακτης τζακιου".
Ενας σαλιγκαρος 380m3/h εχει 65 ευρω φιλε www.ploutarchos.gr/Catalog/index.php?mai...25aa8e9d410fedefab0e
και ενας θερμοστατης ηλεκτρονικος 53 ευρω(κομλε νομιζω ειναι με τον επαφης που μετραει την θερμοκρασια καυσαεριων αλλα και να μην εινια 10 ευρω κανει). marketplace.hellascatalog.gr/product/www...C%CF%82-fc810-tiemme
Ο εναλλακτης 80-10(αναλογα το μεγεθος)!
200-220 ευρω στο συνολο φιλε βαλε και 2 περσιδες και 2 κομματια σπιραλ πες 250 στρογγυλα και αλλα 50 κολλες αλουμινοταινιες κ.τ.λ,δινεις και ενα πενηνταρικο σε καποιον να σου συνδεσει τον θερμοστατη το βεντιλατερ και να σου βαλει και το κομματι της γυψοσανιδας και πολλα του ειναι,350 ολα-ολα,ο αδελφος μου πληρωσε τον μαστορα που του εκανε οχι μονο αυτες τις δουλειες αλλα πολυ περισσοτερες 150 ευρω αλλα ο ανθρωπος δουλεψε 2 8ωρα γεματα δηλ. περαν των υδραυλικων εργασιων του εστησε ολοκληρο τζακι απο την αρχη,ηρθε πρωτα και βοηθησε να στηθει το τζακι μετα εκανε τον θερμοθαλομο περασε την καμιδα και τον εναλλακτη, τον σαλιγκαρο, τραβηξε καλωδιο εσκαψε και εβαλε τον ηλεκτρονικο πινακα, εκανε ολο απο την αρχη γυψοσανιδα το τζακι με σχεδια και κολπα,και ηξερε τι εκανε,ηταν επαγγελματιας,150 ευρω φιλε ολα αυτα και χιλια ευχαριστω ειπε,γι'αυτο λεω 50 και πολλα του ειναι για αυτα που θες να κανεις εσυ(αν φυσικα οπως ειπα κανεις τα υπολοιπα που χρειαζεσε εσυ που δεν ειναι και τιποτα στην περιπτωση σου!).
Λοιπο φιλε εγω σου ειπα για το ποσα λεφτα θα σου κοστισει (αν ψαχτεις και πιανουν λιγο τα χερια για να μην σου πιασουν τον κωλο)στην περιπτωση του αδελφου μου κανει δουλεια (ο θερμοθαλαμος του δεν κανει δουλεια αυτο ειναι στανταρ γιατι ειναι υδραυλικο το τζακι του!)στην δικη σου το ποσο θα αποδωσει καλυτερα να σου πει ο Αστερης που ειναι καθηγητης στο θεμα!
Εδω του GeoTa του εφυγαν 700 ευρω για κατι παρομοιο με αυτο που θες να κανεις (εκανε ομως και θερμοθαλαμο απο την αρχη πραγμα που το αποφυγεις εσυ και τα παραπανησια εξοδα και οπως ειπα και πριν αν ψαχτεις και ολα τα υλικα μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνα-φθηνοτερα) αλλα οπως λεει εκανε δουλεια και η απόδοση του τζακιου του είναι κατακόρυφα αυξημένη www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=74&limitstart=270
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109559 από gousan
κατα αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω φιλε βαλσαμ για την αναλυτικοτατη απαντηση που εστειλες...
εχω διαβασει ενα μεγαλο μερος των μυνηματων του αστερη για τα ενεργειακα και τους εναλακτες-συλεκτες που βαζουμε στην καμιναδα...
ευχαριστω και για την ενημερωση σχετικα με τα υλικα που θα χρειαστω και τις τιμες τους...
μπορω να πω οτι με επεισες...
μενει να βρω εναν καλο μαστορα στα γιαννιτσα γιατι μερικα πραγματα δεν τα καταφερνω μονος μου...
αν μπορει ας μας πει την γνωμη του και ο αστερης που εχει ασχοληθει με εναλακτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ