Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113548 από gousan
ok σημερα το εκλεισα στο μισο την εξωτερικη τρυπα ...θα πειραματιστω λιγο ...
εχει πολυ ζεστη για να το καψω καλα....αμαρτια να καιμε τωρα ...δεν ξερουμε τι φλεβαρης-μαρτης θα ερθει...
παντως σε 2-3 αναματα που εκανα διαπιστωσα οτι ο εναλακτης σφαζει...μεχρι 135βαθμους εφτασε χωρις καρβουνια μεσα και χωρις να εχει πυρωσει φυσικα καλα το μαντεμι...τα ορια του ποια ειναι?γιατι φοβαμαι οτι στα πολλα κρυα που θα καιει ολη μερα δυνατα θα πιασει πανω απο 150 βαθμους!!!μη τον κανω καμια ζημια...
πολυ καλη δουλεια καναμε και με τις ηχοπαγιδες ...(το διαπιστωσε και η γυναικα μου ακομα)
ο μονος μου ενδιασμος ειναι αν η φυσικη ροη δουλεψει τοσο καλα και βγαλει τοση ζεστη που να μπορεσει στα πολλα κρυα να ζεστανει ολο τον χωρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113573 από Στελιος1
Με καρβουνα δεν θα εχεις τετοιες θερμοκρασιες, γενικα θα δινει 60-80 βαθμους στα 180 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κυβικα εξοδου. Οσο και να ανεβασει σε μια δεδομενη στιγμη μην σε ανησυχει. Η φυσικη ροη του φανηκε να δουλευει καλα, αυτο καταλαβα κ ας ηταν ολο ανοιχτο.
Θα σε ζεστανει νομιζω μια χαρα εκει το Βολκανο σου, ειναι πολυ νωρις ακομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114963 από gousan
τελικα το δυνατο τεστ στο volcano το εκανε αλλος...
με 13 βαθμους εξω αφησα το τζακι με καρβουνια απο 4 ξυλα που τα σιγοκαιγα για κανα 3ωρο
εφυγα απο το σπιτι ηρθε ο κουνιαδος μου και το πεταξε πανω στην καρβουνια αλλα 3 ξυλα(ξερα)
αποτελεσμα...με πειρανε τηλ να μου πουνε οτι βαραει ο συναγερμος απο τον θερμοστατη που το ειχα βαλει alarm στους 150 βαθμους!!!
μετα απο λιγο επεσε οπως ειχες πει...
δυστηχως δεν ειμουν εκει να δω την φυσικη ροη αλλα οταν τους ρωτησα μου ειπαν οτι εβγαζε πολυ καλα
η μυρωδια βγηκε μονο στο διαστημα που επιασε τους 150 βαθμους ο εναλακτης(εχει αρχισει να εξαφανιζετε)
λεω τωρα να αντικαταστησω την παλια-στραβωμενη σχαρα ξυλων με μια καινουργια μεγαλυτερη με συρταρι για να καθαριζω ευκολοτερα την σταχτη
το σπιτι εγινε φουρνος ευκολα αλλα με μαλακο καιρο εξω ....η συνεχεια στα κρυα.... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115044 από Στελιος1
Ο στοχος σου ειναι να αποδωσει το Βολκανο σου σαν τζακι, αυτο οπως ειπες θα φανει στα κρυα, ο εναλλακτης οταν βρισκει τοση θερμοτητα σημαινει οτι το παραφορτωσανε (ηταν δηλαδη ζεστο και το μπουμπουνιξανε κ αλλο), αλλα ο εναλλακτης μαζευει τα μισα απ αυτα που περισευουν και μεχρι εκει, δεν προκειται να ζεστανει ολοκληρο σπιτι οικονομικα απο μονος του. Περα απο τον ''υψηλο'' κωνο σε σχεση με αλλα ''μπεστ σελερ εδω στο φορουμ'' δε βλεπω να υστερει σε κατι αλλο απ αυτα, αντιθετως το Βολκανο σου ειναι ΤΖΑΚΙ και οχι σομπα με μαγαλη πορτα (οχι οτι ο εναλλακτης δεν θα εβρισκε ζεστη σε αυτα να ρουφηξει πριν αυτη παει στ θεο, ισα ισα μπορει να ευρισκε και περισσσοτερη).
Βιαστικα σε μια μερα καναμε οσα προλαβαμε, να πω εδω δημοσια οτι ησουν εκει απ το πρωι ως το βραδυ. Ολα τα καναμε μαζι και εχει σημασια που το λεω αυτο.
Οι μυρωδιες να φυγουν (ειχα μια ανησυχια μηπως εχει διαρροες η εστια στα πλαινα της, οπου για να επεμβουμε ηταν σχεδον αδυνατο αν δεν ξηλωνοταν ολο) κ θα εισαι οκ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116119 από Gdevil
Γεια χαρά
Gousan λές ότι έχεις φώτο πριν και μετά σε κάποιο θέμα.
Εκανα αναζήτηση όπως το γράφεις αλλά δε μου βγάζει κάτι.
Αν θές βάλε το λινκ
Αναμένω να δώ και τις ηχοπαγίδες.
:)

Περί θερμοκρασιών και κυβικών θα ήθελα να σου γράψω λίγο την άποψή μου.
150 βαθμοί είναι ΠΟΛΟΙ.
και θα ξανασυμβεί.
Ο εναλάκτης δε θα έχει κανένα πρόβλημα αλλά οι αεραγωγοί?
Προσωπικά θα σκεφτόμουν να βάλω πιο δυνατό μοτέρ.
και ας δουλεύει στο 90% των περιπτώσεων στο μισό.
Αλλά στο 10% που θα χρειαστεί να στείλει πιο πολλά κυβικά για να μην ανέβει η θερμοκρασία να έχει την δύναμη να το κάνει

Όσο για το τι συνέβει και ανέβηκε τόσο πολύ (αλλά για λίγο) η θερμοκρασία να υποθέσω ότι το κλαπέ ήταν ανοιχτό και δεν υπάρχει κόφτρα?
ΜΕ ανοιχτό κλαπέ πάνω από την εστία και χωρίς κόφτρα ανέβηκαν φλόγες πολύ ψηλά με το που μπήκαν ξερά ξύλα.
Αυτά απέδωσαν απότομα την αέρια φάση της καύσης του ξύλου (που βγάζει για λίγο χρόνο απότομα φλόγες όσο περιορισμένος και αν είναι ο άερας καύσης) και μετά ηρέμησε η κατάσταση όταν τα ξύλα μπήκαν στη δεύτερη φάση της καύσης τους που βγάζουν φλόγα ανάλογα με το πόσο οξυγόνο υπάρχει.
Δεν μπόρεσε η εστία λοιπόν να αποροφήσει την απότομη έξτρα θερμότητα και έφυγε προς τον εναλάκτη.
Αλλά ούτε από εκεί την πήρες την έξτρα θερμότητα.
150 στον εναλλάκτη σημαίνει τουλάχιστον 300 (να μη πω και πιο πολύ) στα καυσαέρια.
Αυτή η απότομη αύξηση της ενέργειας θα μπορούσε να αποδοθεί στο σπίτι αν υπήρχε μεγαλύτερο μοτέρ.
Αν έχεις ακόμα την δυνατότητα για επεμβάσεις θα σου ελεγα να δεις το θέμα κόφτρα και το θέμα ρύθμισης του κλαπέ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116126 από Στελιος1
Εγω φροντισα να φτιαξω αυτοματο κλαπε που εχει ΔΥΟ ρυθμισεις! Μια ποσο ανοιχτο θα ειναι ελευθερο, ωστε να ρυθμιζεται ο ελκυσμος της καπνοδοχου και αλλη μια η οποια ρυθμιζει ποσο θα κλεινει το κλαπε αυτοματα κλεινοντας η πορτα. Και οι 2 αυτες ρυθμισεις ειναι κατα του εναλλακτη μου αλλα τις προτεινα και τις εκανα οκ! Διοτι αυτο ηταν το σωστο για το τζακι.
Ξανατονιζω λοιπον εδω (και προκαλω ωστε να τον δειξω!) οτι.. Θερμοκρασια ψαχνει! Οχι κυβικα, δηλαδη αν μπει σε πιο σωστο τζακι ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρει πιο πολυ θερμοτητα να παρει (θερμοτητα που θα χανοταν λεμε ε! Κ αφηστε τους ΔΗΘΕΝ βαθμους αποδοσης που μαθατε να λετε)
Gdevil μην λες οτι να ναι, μου βγηκε η ψυχη στ δοκιμες (δοκιμη σ αυτα σημαινει φτιαχνω κατι με κοπο κ εξοδα κ ενιοτε ειναι πατατα) ενω εσυ ''ξυστηκες'' ξαφνικα και συμπερανες αυτα που λες. Περασα και πολλα κυβικα αγαπητε, αλλα για να περασουν απο κει μεσα αυτα τα κυβικα επρεπε να φαρδυνει (η να μειωθουν οι διαδρομες) και τοτε συνεβη το εξης.. Αντι να ανεβει η αποδοση επεσε (μην μου π[εις τωρα οτι φταινε τα πολλα κυβικα κτλ γιατι και με λιγα μεσω ροοστατη η θερμοκρασια δεν ανεβαινε) διοτι απομακρυνθηκα λογω φαρδους ωστε να μπορουν να περασουν τα πολλα κυβικα απο το μεσα θερμο μπουρι παραπανω απ οσο επρεπε.
Εκτος κ αν κυβικα εννοειτε μερικοι αυτα που γραφει ο ανεμιστηρας.. Χα..Χα..Χα και παλι ΧΑΧΑ!
Το τζακι του Γκουσαν τραβαει καλα, ας βαλει και κοφτρα, εγω εβαλα τ εναλλακτη στο κοστος (κανενα κερδος, αυτα που εβαλα θα τα αγοραζατε πολυ παραπανω, πχ χρεωσα κοντρολ 50 ευρω οσο τ παιρνω εγω) και στην μια μερα που ασχοληθηκα εκει εφτιαξα οσα περισσοτερα μπορουσα! Ολη μερα με τον Γκουσαν (μπραβο του!) εκει να με βοηθαει. Μαζι φτιαξαμε οσα προλαβαμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ