Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109800 από alex_nous
Ας συνοψίσουμε λοιπόν! Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να γίνει μια εγκατάσταση ''τύπου invicta'' στο τζάκι σου μια και πρόκειται για foyer. Δηλαδή καλή μόνωση του θαλάμου, τήρηση αποστάσεων-κενών, σωστό μέγεθος περσίδων πάνω και κάτω, παταράκι κλπ. Επίσης αν μπορείς να βάλεις τον εναλλάκτη του Στέλιου, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την απόδοση του τζακιού θα είναι το ιδανικό.
Τώρα όσον αφορά το K-evo να επαναλάβω πως τα κατασκευαστικά λάθη είναι πολλά κατά την άποψή μου και για να τα διορθώσουμε πρέπει να ξηλωθεί, να διορθωθεί και να επανατοποθετηθεί. Πράγμα αδύνατο γιατί θα πέσει παντόφλα. Η εγκατάσταση για τύπου μονομπλόκο εστία είναι απλή. Οι μόνες διαφοροποιήσεις που θα έκανα είναι η κατάργηση της εισαγωγής αέρα προς το βιντιλατέρ από έξω, η μόνωση των δομικών στοιχείων περιμετρικά του τζακιού και τέλος περσίδες ελεύθερες πάνω και κάτω για δημιουργία φυσικής ροής και καλύτερη απαγωγή θερμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109801 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δυστυχώς Διονύση είμαι μακριά για να βοηθήσω. Αλλιώς ευχαρίστως, και για αμοιβή, ένα τσιπουράκι και ένα χαμόγελο είναι αρκετά.

Σχετικά με το volcano, τι να πω, τα παιδιά που έχουν εγκαταστήσει foyer είναι καταλληλότερα.

Πράγματι το EVO δεν μπορούμε να το κάνουμε NORDPEIS. Αλλά με μικρά βηματάκια, μαζεύεται αξιοπρεπώς πιστεύω.
Ο αέρας από έξω ας πούμε, να μην κοπεί εντελώς, αλλά μια περσίδα με τάμπερ/ντίζα για ρύθμιση, κάνει τη δουλειά που θέλεις ALEX (ρύθμιση αναλογίας μέσα/έξω δηλαδή).

Η μόνωση της "καμπίνας" απαιτεί γκρεμίσματα.... άρα θα πέσει παντόφλα, και αφήνεται για αργότερα......

Οι περσίδες όμως (πάνω/κάτω) για λειτουργία τύπου foyer, θα έχουν νομίζω αποτέλεσμα (και με μικρό κόστος). Αυτό γιατί ακόμα και με το μοτέρ, η πλάτη της εστίας ανεβάζει θερμοκρασία. Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να "καθυστερήσει" (θερμοκρασιακά και στην ταχύτητα) το βεντυλατέρ (αν για παράδειγμα τον ενοχλεί ο θόρυβος), και να εκμεταλευτεί λίγο τη λειτουργία "τύπου" foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109806 από gousan
παντως η πολη εχει μεγαλη ελειψη απο τζακαδες που να γνωρηζουν το αντικειμενο
και μετα τα εκτρωματα που εγιναν ειμαι πολυ επιφυλακτικος ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109868 από valsam

Στελιος1 έγραψε: Επισης λες οτι αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει,οταν εχουμε ενα βεντιλατερ που ολο κι'ολο μας δινει 300 κυβικα (ζεστου αερα)την ωρα και τα 200 φευγουν στα περιστερια αυτο εμενα μου φαινετε σαν 70% απωλεια απο την καμιναδα και οχι ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει οπως λες.





200 κυβικα πανε στα περιστερια απο τον αερα του χωρου σου ο οποιος ειναι μονο 20 βαθμων ενω τ τζακι βγαζει αερα 80 η 100 βαθμων. Περισσοτερο σοβαρο ειναι το οτι αυτα τα 200 (αυθαιρετο το νουμερο αλλα σαν μκεσος ορος στεκεται) κυβικα κρυωνουν αρκετα τ θαλαμο καυσης.[/quote]
20 βαθμοι εσωτερικης θερμοκρασιας σπιτιου να σπαταλουνται απο την καμιναδα φιλε Στελιου δεν ειναι αμηλετεο νουμερα,με 20 βαθμους μεσα στο σπιτι χειμωνιατικα με το φανελακι κυκλοφορεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109900 από Στελιος1
Αμελητεο ειναι. Μιλαω για ποσοτητα αερα ανα χρονο επι θερμοκρασια, ενω εσυ μιλας μονο για θερμοκρασια.. Η θερμοτητα αυτη (ποσο θερμοτητας) ειναι αμελητεα για τον ογκο του σπιτιου ωστε να κυκλοφορησεις με φανελακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109908 από gousan
στελιο διαβασα ενα θεμα για εναλακτες στο φορουμ που μιλαει για υγροποιησεις σε καμιναδες...λες να εχουμε κανενα τετοιο θεμα στην δικια μου περιπτωση?μιλαω παντα για το βολκανο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ