Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109625 από gousan
ανοιξα παλι τον ασκο του αιολου βλεπω θοδωρε κοσμιδη...
καταληγω στην λυση του εναλλακτη-συλεκτη καμιναδας
εχοντας φαει ηδη τα μουτρα μου 1 φωρα με το evo θελω σε αυτο το τζακι να κανω κατι χωρις να δωσω παραπανω απο 300 ευρω...
φιλε θοδωρε εχεις το μειλ μου-τηλεφωνο μου αν εχεις κατι υποψιν σου και μπορεις να βωηθησεις θα σου ειμουνα ευγνομων...
το θεμα του γυψοσανιδα μπορω να το λυσω (εχω κατι φιλους μου που θα μου την κανουν φτηνα την δουλεια)ετσι και αλλιως ενα κοματι θα κωψουμε μονο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109626 από kosmidis80
Θα μιλήσουμε αυριο αν ειναι για εναλλακτη καμιναδας ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109631 από gousan
αν δεν εχεις το τηλ. μου πες μου να στο στειλω...ευχαριστω :)
τελικα το εχει η μοιρα μας να βρισκομαστε καθε χειμωνα :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109646 από Στελιος1
Εγω λεω και επιμενω και ξεκαθαριζω οτι.. Ενα ανοιχτο τζακι θα δωσει 3 φορες επανω κατα μεσο ορο αρκει να φορτωνεις ΜΟΝΟ τοσα ξυλα ωστε να βγαζει ζεστη το αεροθερμο και οσο χωρο μπορεσει να ζεστανει τον ζεστανε. Αν θελησει καποιος να ζεστανει υπερβολικα μεγαλο χωρο τοτε ισως και να τα καταφερει, αλλα η αποδοση (ο ΒΑΘΜΟΣ αποδοσης) θα πεσει κατακορυφα.
Δεν αλλαζει η θερμοκρασια του αερα (αλλαζει αλλα ειναι αμελητεα η διαφορα) ανοιγοντας η κλεινοντας την πορτα, το αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος αυτη ειναι μια αλλη παραμετρος (πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει).
Αν δεν μπερδευομαι τωρα, τ προβλημα θα ειναι αλλο στο συγκεκριμενο τζακι.. Θα καιει τα ξυλα πολυ γρηγορα γιατι ο αερας για καυση θα εισερχεται με ταχυτητα απ ευθειας στην φωτια (ολοι ξερουμε τ συμβαινει αν ανεβασουμε λιγα εκ την πορτα επανω και το αεροθερμο δεν θα την αφηνει να κατεβει στη θεση της). Αλλο προβλημα θα ειναι το οτι για να καθαρισεις τζαμι πχ θα πρεπει να βγει το αεροθερμο ωστε να φτασει η πορτα τερμα κατω να ανοιξει. Συμφερον δηλαδη θα ειναι (αν καταλαβωα για τι ειδους τζακι προκειται) να ειναι η πορτα μονιμα ανοιχτη. Αντιθετα, με εναλλακτη καπνοδοχου θα πρεπει να ειναι κλειστη, αλλιως δεν θα αποδωσει, .
ΥΓ. Οταν καιγεσαι κοντα, σε οποιοδηποτε συστημα θερμανσης και δεν ζεσταινεται ο χωρος παρα περα τοτε δεν επαρκουν οι θερμιδες (και στα σωματα καλοριφερ συμβαινει αυτο και παντου).

Καληνυχτα, μπορει να λεω και αρκετες κοτσανες συγχωρεστε με αλλα ειναι εποχη δυσκολη για μενα αυτες τ μερες, παιδια πρωτη χρονια για σπουδες μακρυα, εχω και τρυγο, να ετοιμασουμε το καζανι, κρασια κτλ. Θα γινουν ολα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109687 από gousan
στελιο μια ερωτηση?εσυ εισαι τζακας η κατασκευαστης?εχεις καποιο μειλ να σε ρωτησω καποια πραγματα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109690 από valsam

Στελιος1 έγραψε: Εγω λεω και επιμενω και ξεκαθαριζω οτι.. Ενα ανοιχτο τζακι θα δωσει 3 φορες επανω κατα μεσο ορο αρκει να φορτωνεις ΜΟΝΟ τοσα ξυλα ωστε να βγαζει ζεστη το αεροθερμο και οσο χωρο μπορεσει να ζεστανει τον ζεστανε. Αν θελησει καποιος να ζεστανει υπερβολικα μεγαλο χωρο τοτε ισως και να τα καταφερει, αλλα η αποδοση (ο ΒΑΘΜΟΣ αποδοσης) θα πεσει κατακορυφα.
Δεν αλλαζει η θερμοκρασια του αερα (αλλαζει αλλα ειναι αμελητεα η διαφορα) ανοιγοντας η κλεινοντας την πορτα, το αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος αυτη ειναι μια αλλη παραμετρος (πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει).
Αν δεν μπερδευομαι τωρα, τ προβλημα θα ειναι αλλο στο συγκεκριμενο τζακι.. Θα καιει τα ξυλα πολυ γρηγορα γιατι ο αερας για καυση θα εισερχεται με ταχυτητα απ ευθειας στην φωτια (ολοι ξερουμε τ συμβαινει αν ανεβασουμε λιγα εκ την πορτα επανω και το αεροθερμο δεν θα την αφηνει να κατεβει στη θεση της). Αλλο προβλημα θα ειναι το οτι για να καθαρισεις τζαμι πχ θα πρεπει να βγει το αεροθερμο ωστε να φτασει η πορτα τερμα κατω να ανοιξει. Συμφερον δηλαδη θα ειναι (αν καταλαβωα για τι ειδους τζακι προκειται) να ειναι η πορτα μονιμα ανοιχτη. Αντιθετα, με εναλλακτη καπνοδοχου θα πρεπει να ειναι κλειστη, αλλιως δεν θα αποδωσει, .
ΥΓ. Οταν καιγεσαι κοντα, σε οποιοδηποτε συστημα θερμανσης και δεν ζεσταινεται ο χωρος παρα περα τοτε δεν επαρκουν οι θερμιδες (και στα σωματα καλοριφερ συμβαινει αυτο και παντου).

Καληνυχτα, μπορει να λεω και αρκετες κοτσανες συγχωρεστε με αλλα ειναι εποχη δυσκολη για μενα αυτες τ μερες, παιδια πρωτη χρονια για σπουδες μακρυα, εχω και τρυγο, να ετοιμασουμε το καζανι, κρασια κτλ. Θα γινουν ολα!

Στελιο για εξηγησε μου λιγο,λες οτι ενα ανοιχτο τζακι θα δωσει 3 φορες επανω κατα μεσο ορο αρκει να φορτωνεις ΜΟΝΟ τοσα ξυλα ωστε να βγαζει ζεστη το αεροθερμο,τοτε ενα με κλειστη πορτα οπως αυτο που εβαλα την φωτογραφια ποσες φορες θα δωσει παραπανω λες , η μηπως πιστευεις οτι δεν θα δωσει?
Επισης λες οτι αν βγαζει εξω 200 κυβικα ανα ωρα η καπνοδοχος πρακτικα ειναι λιγο πανω απο χιλιες χιλθερμιδες, 1,5 κιλοβατ πχ, ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει,οταν εχουμε ενα βεντιλατερ που ολο κι'ολο μας δινει 300 κυβικα (ζεστου αερα)την ωρα και τα 200 φευγουν στα περιστερια αυτο εμενα μου φαινετε σαν 70% απωλεια απο την καμιναδα και οχι ειναι μικρη θερμικη ποσοτητα δηλαδη σε σχεση με οτι σου δινει οπως λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ