Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109580 από Stavrax
Όταν είναι ανοιχτή η πόρτα έχεις σαφώς μικρότερη θερμοκρασία καμινάδας λόγω της περίσσειας αέρα δωματίου που περνάει από μέσα. Με κλειστή την πόρτα βγάζει περίπου 10 κυβικά ανά κιλό ξύλου ενώ με ανοιχτή 50!
Η ανοιχτή πόρτα με την κλειστή έχει πολύ μεγάλη διάφορα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109582 από kosmidis80
Σταυρο αναφερεσαι στο τζακι ή στο αεροθερμο? Προφανως στο τζακι, ετσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109583 από valsam
Ρε συ Θοδωρε αφου καταλαβες τι θελω να πω τι το περιπλεκεις το θεμα,συμφωνω μαζι σου η αποδοση του αεροθερμου ειναι ειτε με ανοιχτη πορτα ή με κλειστη το ιδιο το θεμα ειναι με ποιον απο τους 2 τροπους θα ζεσταθεις καλυτερα αυτο ενοουσα,τι αποδοση τζακιου τι αεροθερμου,αφου οταν μπει το αεροθερμο κομμματι του τζακιου θα ειναι,ετσι το βλεπω εγω,δηλ πως θα κανουμε το τζακι να αποδοσει περισσοτερο,το θεμα ειναι με ανοιχτη την πορτα η με κλειστη οπως την παραπανω φωτο τζακι με κλειστη πορτα που εδωσα και εξωτερικη παροχη αερα για την καυση των ξυλων πιο απο τα 2 εχει μεγαλυτερη αποδοση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109584 από Stavrax
Στο τζάκι.
Αρχικά ο gousan αναφερόταν σε αερόθερμο τζακιού (αυτά που μοιάζουν με εξατμίσεις). Η αναλυτική πρόταση του Σάμη (με την οποία συμφωνώ κι εγώ) ήταν να βάλει εναλλάκτη καμινάδας(σαν αυτόν του Αστέρη) και να το λειτουργεί με κλειστή την πόρτα. Η απάντηση μου αφορούσε την καμινάδα και τον εναλλάκτη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109586 από kosmidis80
Ναι οντως η καλυτερη περιπτωση ειναι ο εναλλακτης καμιναδας. Αλλά εφοσον δεν θελησει να μπει στην διαδικασια να κατεβασει γυψοσανιδες κτλ, τοτε... :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109600 από valsam
Τοτε να μην το βαλει λεω εγω Θοδωρε το αεροθερμο,εγω το δουλεψα μια χρονια με βεντιλατερ 160 κυβικων και εκαψα 4 τονους ξυλα ,σε σχεση με το απλο μανρεμενιο ανοιχτο που ειχα εκανε "δουλιτσα" αλλα δεν εκανε δουλεια,τον χειμωνα που μας περασε το εδωσα διπλα στην αδελφη μου και του εβαλε σαλιγκαρο 350 κυβικων και αυτη εκαψε κοντα 4 τονους αλλα και παλι μονο δουλιτσα εκανε,και στις 2 περιπτωσεις αμα καθοσουν κοντα στο τζακι δεν αντεχες πανω απο 3 λεπτα γιατι εσκαγες(περισσοτερο με το μεγαλο βεντιλατερ φυσικα)ο αερας που εβγαζαν οι σωληνες καυτος και περαν απο μερικα δευτερολετα δεν μπορουσες να βαλεις το χερι σου εκει!
Ο χωρος που θα επρεπε να ζεστανει οπως ειπα ειναι 55-60 τ.μ η αλλιος ουτε καν 150κυβικα αερα(αν αφαιρεσουμε απο τον αερα και τα κυβικα που καταλαμβανουν και τα πολλα επιπλα τοτε ειναι αρκετα κατω απο τα 150 κυβικα!),
με βεντιλατερ 350m3/h ο αερας του χωρου που θελαμε να ζεστανουμε ανακυκλωνετε σχεδον 2,5 φορες την ωρα,δεν θα επρεπε να βραζει ο τοπος(με 9-12 βαθμους εξωτερικη λεω π.χ)?

Απλα με το ανοιχτο τζακι ξαναρουφουσαν τα ξυλα στην εστια αυτον τον ζεστο αερα και τελικα ζεσταιναμε τον ουρανο και τα πουλακια!
Σε τζακι με πορτα καπως ετσι οπως την φωτογραφια που εβαλα πιο πανω ,ελεγχομενη παροχη αερα για την καυση απο εξω και μεγαλο βεντιλατερ πιστευω οτι ενα τετοιο αεροθερμο θα ξεσκιζει,περιμενω το Ο.Κ απο την αδελφη μου να το ξεκινησω το προτζεκτ(ο Αστερης ξερει του εδειξα και τα σχεδια,πολυ καλυτερο αεροθερμο απο το πιο πανω γωνιακο με 2 τζαμια και με ολο τον πατο του τζακιου θαλαμο και περισσσοτερες σωληνες σε διπλη σειρα για να επιβραδινουν και τις φλογες)με κοστολογιο κοντα στα 300 ευρω(αφου υπαρχει ο σαλιγκαρος ηδη)καλα να ειναι ο παιδικος μου φιλος σιδερας που οπως καυχιετε με ηλεκτροκοληση η οξυγονο μεχρι και γυαλι σου κολλαω!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ