Αερόθερμο τζακιού: θα κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109562 από vazelos
gousan για το τζακι σου δεν κανε, τζαπα τα λεφτα [σε ανοικτο τζακι ειναι καλο] κανε αυτο που σου λεει ο valsam η διαφορα τεραστεια, μπορεισ και μονοσ να το κανεισ ειναι ευκολο, στην τελικη πληρωσε μονο τον γυψοσανιδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109568 από Στελιος1
Πολλα ξεκαρφωτα μηνυματα, παρα πολλα, εγω αυτο το εφευρα στο Ελλαντα. Με 300 ευρω ανεβαζεις την αποδοση 3 φορες (επιεικως 3 φορες, 4! φορες.. αν εχεις σωστα ξυλα) του τζακιου σου, αλλα οχι με αυτην την παπαρια που πουλανε! Αυτην την αποδοση (40-60%) δεν την πιανουν τα περισσοτερα δηθεν ενεγειακα και οποιος αμφιβαλει ας κανουμε συγκρισεις με μετρησεις και οχι λογια του αερα. Εχω κατωχυρωσει 5! σχηματα- διαδρομες του αερα, αυτο που κυκλοφορει στην αγορα ειναι ενα απο αυτα τα πεντε σχηματα (διοτι αυτο ειναι εμπορευσιμο).
Εδω σε αυτο το φορουμ υπαρχει βιντεο, αλλα δεν πιστευατε στα ματια σας και μου πεταξατε τ μ@@@@@ια οτι μετραω τα καρβουνα! Ε δεν γινεται να πετατε μια μ@@@κ@α ετσι στον αερα, ελατε να δειτε οι κακοπροεραιτοι-δυσπιστοι και μετα πειτε οτι θετε.
Εγω λοιπον σου κανω ''δωρο''ολη την κατασκευη εκτος των υλικων (100 ευρω ειναι τα υλικα και μπορει να φτασουν και 2 πλασια η 3πλασια, αυτο ειναι δικη σου επιλογη) με την προυποθεση να ερθουν οι ειδημονες του φορουμ να την κρινουν- αξιολογησουν. Ο θερμος αερας θα βγαινει κατω, αμα θες θα το καις με κλειστη η ανοιχτη τ πορτα χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση (Παρακαλω-προκαλω τον καθε ειδικο εδω στο φορουμ να ειναι παρων και να μετρησει? Να δει, να κρινει, να κανει οτι γουσταρει τες πα, ειναι και προυποθεση αυτη για να κανω την προσφορα μου).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109570 από avato-pantou

valsam έγραψε:

gousan έγραψε: 3 διαφορετικες αποψεις...ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ...
φιλε βαλσαμ ναι εχει γυψοσανιδα και θαλαμο μονομενο με πετροβαμβακα...νωμιζω καναμε και ενα σπασιμο καπου στην καμιναδα (μικρο)αυτο δυσκολευει την κατασταση
αν εχουν τα υλικα 300 ευρω αυτος μου ειπε θα ξαναφτιαξει και την γυψοσανιδα...μονο το βαψιμο θα μινει...αρα δεν ζηταει και τρελα λεφτα για την δουλεια του...απο την αλλη με 600 ευρω για πατεντες προτιμο να βαλω αλλα 300 και να παρω αλλο....
για την λυση του αεροθερμου παντως εισαι αρνητικος απο οτι καταλαβα????

Aρνητικοτατος φιλε αφου εχεις τζακι με πορτα και δεν σου ξαναρουφαει τον ζεστο αερα το τζακι και να τον πεταει στον ουρανο και τα περιστερια απο την καμιναδα!
Αν ηταν ανοιχτο απλο τζακι και το εφτιαχνες μονος σου το αεροθερμο με 5 φραγκα (οπως εκανα εγω)και δεν σε ενοιαζαν και τα πεταμενα σου λεφτα στα παραπανησια ξυλα που θα εκαιγες τοτε ναι να το εβαζες το αεροθερμο κατι τις μικρο θα κερδιζες(βρε χαμενος παλι θα ησουν αλλα απο το 10-12% που ειπα οτι εχει το ανοιχτο αντε να πηγαινες στο 20-25%!).
Καλα ρε φιλε για να σου περασει ενα εναλακτη 300 ευρω δεν ειναι πολλα λεφτα?
Ουτε μιση μερα δουλεια δεν ειναι αφου εχεις γυψοσανιδα!
Αφου εχεις επενδυσεις γυψοσανιδες κ.τ.λ (πραγματα τα οποια πληρωσε ο αδελφος μου συν το οτι εβαλε σαλιγκαρο μεγαλο)αν ψαχτεις με 300 αντε 350 χουβαρνταδικα ευρω πιστευω οτι την κανεις την δουλεια "εναλλακτης τζακιου".
Ενας σαλιγκαρος 380m3/h εχει 65 ευρω φιλε www.ploutarchos.gr/Catalog/index.php?mai...25aa8e9d410fedefab0e
και ενας θερμοστατης ηλεκτρονικος 53 ευρω(κομλε νομιζω ειναι με τον επαφης που μετραει την θερμοκρασια καυσαεριων αλλα και να μην εινια 10 ευρω κανει). marketplace.hellascatalog.gr/product/www...C%CF%82-fc810-tiemme
Ο εναλλακτης 80-10(αναλογα το μεγεθος)!
200-220 ευρω στο συνολο φιλε βαλε και 2 περσιδες και 2 κομματια σπιραλ πες 250 στρογγυλα και αλλα 50 κολλες αλουμινοταινιες κ.τ.λ,δινεις και ενα πενηνταρικο σε καποιον να σου συνδεσει τον θερμοστατη το βεντιλατερ και να σου βαλει και το κομματι της γυψοσανιδας και πολλα του ειναι,350 ολα-ολα,ο αδελφος μου πληρωσε τον μαστορα που του εκανε οχι μονο αυτες τις δουλειες αλλα πολυ περισσοτερες 150 ευρω αλλα ο ανθρωπος δουλεψε 2 8ωρα γεματα δηλ. περαν των υδραυλικων εργασιων του εστησε ολοκληρο τζακι απο την αρχη,ηρθε πρωτα και βοηθησε να στηθει το τζακι μετα εκανε τον θερμοθαλομο περασε την καμιδα και τον εναλλακτη, τον σαλιγκαρο, τραβηξε καλωδιο εσκαψε και εβαλε τον ηλεκτρονικο πινακα, εκανε ολο απο την αρχη γυψοσανιδα το τζακι με σχεδια και κολπα,και ηξερε τι εκανε,ηταν επαγγελματιας,150 ευρω φιλε ολα αυτα και χιλια ευχαριστω ειπε,γι'αυτο λεω 50 και πολλα του ειναι για αυτα που θες να κανεις εσυ(αν φυσικα οπως ειπα κανεις τα υπολοιπα που χρειαζεσε εσυ που δεν ειναι και τιποτα στην περιπτωση σου!).
Λοιπο φιλε εγω σου ειπα για το ποσα λεφτα θα σου κοστισει (αν ψαχτεις και πιανουν λιγο τα χερια για να μην σου πιασουν τον κωλο)στην περιπτωση του αδελφου μου κανει δουλεια (ο θερμοθαλαμος του δεν κανει δουλεια αυτο ειναι στανταρ γιατι ειναι υδραυλικο το τζακι του!)στην δικη σου το ποσο θα αποδωσει καλυτερα να σου πει ο Αστερης που ειναι καθηγητης στο θεμα!
Εδω του GeoTa του εφυγαν 700 ευρω για κατι παρομοιο με αυτο που θες να κανεις (εκανε ομως και θερμοθαλαμο απο την αρχη πραγμα που το αποφυγεις εσυ και τα παραπανησια εξοδα και οπως ειπα και πριν αν ψαχτεις και ολα τα υλικα μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνα-φθηνοτερα) αλλα οπως λεει εκανε δουλεια και η απόδοση του τζακιου του είναι κατακόρυφα αυξημένη www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=74&limitstart=270

Μηπως ξερει καποιος απο δω μεσα αν κανω την παραπανω προσθηκη σε απλο τζακι μαντεμενιο θα εχει καμια διαφορα; και με την προσθηκη πορτας που δεν εχω και αν αξιζει τον κοπο θα βαλω.Υπαρχει παρομοια εμπειρια;

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109573 από kosmidis80
gousan χτυπα την προσφορά του Στέλιου και προχωραμε σε αντικειμενικες μετρησεις οποτε θελετε και θα ειμαι παρων! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109575 από valsam

Στελιος1 έγραψε: Πολλα ξεκαρφωτα μηνυματα, παρα πολλα, εγω αυτο το εφευρα στο Ελλαντα. Με 300 ευρω ανεβαζεις την αποδοση 3 φορες (επιεικως 3 φορες, 4! φορες.. αν εχεις σωστα ξυλα) του τζακιου σου, αλλα οχι με αυτην την παπαρια που πουλανε! Αυτην την αποδοση (40-60%) δεν την πιανουν τα περισσοτερα δηθεν ενεγειακα και οποιος αμφιβαλει ας κανουμε συγκρισεις με μετρησεις και οχι λογια του αερα. Εχω κατωχυρωσει 5! σχηματα- διαδρομες του αερα, αυτο που κυκλοφορει στην αγορα ειναι ενα απο αυτα τα πεντε σχηματα (διοτι αυτο ειναι εμπορευσιμο).
Εδω σε αυτο το φορουμ υπαρχει βιντεο, αλλα δεν πιστευατε στα ματια σας και μου πεταξατε τ μ@@@@@ια οτι μετραω τα καρβουνα! Ε δεν γινεται να πετατε μια μ@@@κ@α ετσι στον αερα, ελατε να δειτε οι κακοπροεραιτοι-δυσπιστοι και μετα πειτε οτι θετε.
Εγω λοιπον σου κανω ''δωρο''ολη την κατασκευη εκτος των υλικων (100 ευρω ειναι τα υλικα και μπορει να φτασουν και 2 πλασια η 3πλασια, αυτο ειναι δικη σου επιλογη) με την προυποθεση να ερθουν οι ειδημονες του φορουμ να την κρινουν- αξιολογησουν. Ο θερμος αερας θα βγαινει κατω, αμα θες θα το καις με κλειστη η ανοιχτη τ πορτα χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση (Παρακαλω-προκαλω τον καθε ειδικο εδω στο φορουμ να ειναι παρων και να μετρησει? Να δει, να κρινει, να κανει οτι γουσταρει τες πα, ειναι και προυποθεση αυτη για να κανω την προσφορα μου).

Στελιο συγνωμη δεν το καταλαβαινω μπορεις να μου εξηγησεις αυτο πως γινετε οταν λες με κλειστη η ανοιχτη τ πορτα χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση?
Δηλ. με ανοιχτη πορτα για την καυση των ξυλων η εστια δεν τραβαει τον ζεστο αερα απο τον χωρο-σπιτι και δεν τον στελνει στα περιστερια?
Λες με κλειστη η ανοιχτη τ πορτα χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα στην αποδοση δηλ. το αεροθερμο σου μπορει να αποδωσει καλυτερτα απο κατι τετοιο 3.bp.blogspot.com/-dw3kGQNZRJ4/UI2Tk5uKx...%CE%AF%CE%B10009.jpg(τετοιο αλλα με εξωτερικη παροχη αερα για την καυση των ξυλων με ρυθμιζομενη την παροχη αερα με ντιζα απο μεσα απο το σπιτι)
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109579 από kosmidis80
Valsam καπου μπερδευτηκατε νομιζω! Ας δωσω το πως το καταλαβα εγω :

Η αποδοση του αεροθερμου ειναι ειτε με ανοιχτη πορτα ή με κλειστη το ιδιο!

Η αποδοση του τζακιου ειναι που αλλαζει... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ