Μαυρίλα από τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123056 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Πέστα ρε μωρέ Στέλιο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ.

Μα τι κουβεντιάζουμε τώρα? Είναι προφανές: Όλα τα σοβαρά τζάκια με συρόμενη πόρτα, έχουν αυτό το "κουβούκλιο" που απομονώνει την πόρτα. Το EVO, προφανώς δεν έχει. Δεν είναι λύση η λαμαρίνα που βάζουνε μπροστά, να καλύψει τον οδηγό με το αντίβαρο και τα ράουλα.

Μα γ$#%#$%^$6#@#$%^ το κέρατό μου. Πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό να κλειστεί από μια ακόμα λαμαρίνα, να γίνει σάντουϊτς δηλαδή, ώστε από την πόρτα να μην πηγαίνει τίποστα στη "φούσκα" ?

Τρία χιλιάρικα ζητάνε σε κάθε αερόθερμη εστία, για τα 20 ευρώ που κάνει η λαμαρίνα, κολώνουνε?

'Η επίσης, πόσο δύσκολο είναι να φέρνουνε εξωτερικό αέρα καύσης, σε ειδικό λαιμό με ρυθμιζόμενο τάμπερ που πάνω του θα κουμπώνει σπιράλ κάτω από τα ξύλα ? Εδώ ο καθένας από μας, μπορεί εύκολα να το κάνει ως μετατροπή, οι κατασκευαστές είναι τόσο τσιγγούνηδες? Έλεος πια......

Ένα έχω νν πω: Όποιες εταιρείες δεν τα κάνουνε αυτά τα βασικά, κάνουνε γυφτιές. Τέλος.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123143 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
γυρνάμε πάλι σε αυτό το θέμα που η αλήθεια είναι ότι έψαχνα να το βρω !!!!
λοιπόν κύριοι εν μέρη και εγω είχα λάθος και εσείς !!!ο ελκυσμός στο φίλο μας όσοι γνωρίζετε απο τζάκια είναι αρκετά καλός με την καμινάδα που έχει !!!επίσης το να κλείσει ερμητικά ο μηχανισμός θα έχουμε πρόβλημα απο υπερθέρμανση !!!!
ενω έχω περάσει αρκετά συρόμενα τζάκια χωρίς κανένα πρόβλημα ειδικά οταν ο χρήστης κάνει αποσυμπίεση του καπνού βρέθηκε και ένα kratki να μου δημιουργήσει πρόβλημα με 8 μέτρα κάθετη καμινάδα εκει λοιπόν έσπασα το κεφάλι μου να δω τι συμβαίνει .............!!!!!
με απλά λόγια αν ήταν απλή η πόρτα δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την συρόμενη κάπνιζε ......!!!
το φαινόμενο είναι οτι το καυτό τζάμι δημιουργεί ελκυσμό αέρα και καπνού .....!!!!
αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία γιατί είναι φυσικό φαινόμενο !!!
το κεφάλι μου το έσπασα τελικά και η λύση βρέθηκε και σύντομα θα περάσει και στην παραγωγή των εταιριων που θα εκπροσωπώ !!!(όποιος φίλος του φόρουμ αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα ευχαρίστως να τον βοηθήσω χωρίς καμία αμοιβή φυσικά αλλά θα μου επιτρέψετε να μην την ανακοινώσω )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123155 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Στην υπερθέρμανση ποιου μηχανισμού αναφέρεστε κε Φιλιππακόπουλε?

Θέλετε να σας αναφέρω εταιρείες που έχουν σε χωριστό-κλειστό-κλωβό το μηχανισμό της συρόμενης πόρτας?
Μου είναι πολύ εύκολο και τις έχω εύκαιρες. Και είναι αρκετές, και μεταξύ αυτών και αρκετές Ελληνικές. Ω... ναι, και Ελληνικές.....

"... όταν ο χρήστης κάνει αποσυμπίεση του καπνού... " Τι εννοείτε εδώ ???

Το ότι το ζεστό τζάμι "τραβάει σα μαγνήτης" τον αέρα και τον καπνό (που με τη σειρά του περνάει στη φούσκα και μετά μέσω της εκτόνωσης στο χώρο μας, είναι τελικά ένα θέμα. Εμείς το έχουμε "κρυφό καμάρι" και οι εταιρείες το έχουν μυστικό? Αφού λοιπόν το γνωρίζουν οι εταιρείες, γιατί δεν το αντιμετωπίζουν?

Θα σας παρακαλούσα, αν η λύση του προβλήματος είναι σχετικά εφαρμόσιμη, να μας την ανακοινώσετε. Σίγουρα θα βοηθήσετε αρκετό κόσμο.

Φιλικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123164 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Φουσκιτάκη αποσυμπίεση ονομάζω όταν ανοίγουμε την πόρτα 5 εκατοστά και περιμένουμε τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα έτσι ώστε να φύγει ο καπνος απο την εστία και να προλάβει ν παγώσει λιγο το τζάμι !!!

άμα έχουν ξεχωριστό κλωβό για το μηχανισμό της πόρτας σε μαντεμένιες εστίες και μάλιστα ποιότητας 200 ειλικρινά πολύ χαίρομαι που είναι Ελληνικές και θα ήθελα να το δω (αλλά ακόμα ποιότητας 200 μαντέμι δεν εχω δει σε ελληνική εταιρία) !!!άποψη μου είναι πάντως ότι καμία εταιρία δε λυπάται τα 3 ευρώπουλα που στοιχίζει να κλειστεί μέχρι κάτω το πίσω μέρος του μηχανισμού αλλά αυτό που φοβούνται είναι η υπερθέρμανση !!!
σέβομαι όλα τα παιδιά που διαβάζουν το φόρουμ και αυτός είναι ενας λόγος που μπαίνω και γράφω σε ανεξάρτητα θέματα πέρα απο θέματα απο αφορούν την εταιρία που εκπροσωπώ !!!!ο λόγος που δε θα ήθελα να αναφέρω αυτή την λύση σε δημόσια θέα είναι οτι μερικοί τζακάδες -εταιρίες απο εκεί που δεν ξέρανε την τύφλα τους, ξαφνικά ότι εχω αναφέρει κατα καιρούς στο φόρουμ τα εμφανίζουν στους πελάτες τους πλέον σαν δικές του ανακαλύψεις - πατέντες !!!και εδω το λέω ξανά όποιος φίλος έχει πρόβλημα ευχαρίστως να τον βοηθήσω !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123174 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Εννοείτε, ότι ακόμα και όταν πάμε να βάλουμε ξύλα, ή ακόμα και να πετάξουμε μια χαρτοπετσέτα να καεί, πρέπει να περιμένουμε 30'' πριν την ανεβάσουμε τελείως?

Μα αφού οι εστίες με συρόμενη πόρτα δε σφραγίζουν τελείως, οπότε λόγω ελκυσμού ακόμα και με τέρμα κλέιστή την πόρτα, αυτή μπάζει από κάποιες - έστω μικρές - χαραμάδες, πως μαζεύει καπνό?

Και γιατί να υπερθερμανθεί? Τι ακριβώς να υπερθερμανθεί? Και τι θα πάθει (ποιό τμήμα της πόρτας) αν υπερθερμανθεί ? Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο αναλυτικός?

Δώστε μου μερικά λεπτά, και θα σας παραθέσω φωτό Ελληνικών εστιών με συρόμενη πόρτα και κλωβό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123176 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Πάμε λοιπόν, μιας και μου αρέσουν οι προκλήσεις:

1) Τζάκια NEF
2) Τζάκια Σαμουκατσίδη
3) Τζάκια REGAL

ΟΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Μη με ρωτησετε για την ποιότητα του μαντεμιού, δεν ξέρω και δεν είμαι στα χυτήρια τους. Φαίνονται όμως σοβαροί κατασκευαστές, με σεβασμό στους πελάτες τους.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ