Μαυρίλα από τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123164 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Φουσκιτάκη αποσυμπίεση ονομάζω όταν ανοίγουμε την πόρτα 5 εκατοστά και περιμένουμε τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα έτσι ώστε να φύγει ο καπνος απο την εστία και να προλάβει ν παγώσει λιγο το τζάμι !!!

άμα έχουν ξεχωριστό κλωβό για το μηχανισμό της πόρτας σε μαντεμένιες εστίες και μάλιστα ποιότητας 200 ειλικρινά πολύ χαίρομαι που είναι Ελληνικές και θα ήθελα να το δω (αλλά ακόμα ποιότητας 200 μαντέμι δεν εχω δει σε ελληνική εταιρία) !!!άποψη μου είναι πάντως ότι καμία εταιρία δε λυπάται τα 3 ευρώπουλα που στοιχίζει να κλειστεί μέχρι κάτω το πίσω μέρος του μηχανισμού αλλά αυτό που φοβούνται είναι η υπερθέρμανση !!!
σέβομαι όλα τα παιδιά που διαβάζουν το φόρουμ και αυτός είναι ενας λόγος που μπαίνω και γράφω σε ανεξάρτητα θέματα πέρα απο θέματα απο αφορούν την εταιρία που εκπροσωπώ !!!!ο λόγος που δε θα ήθελα να αναφέρω αυτή την λύση σε δημόσια θέα είναι οτι μερικοί τζακάδες -εταιρίες απο εκεί που δεν ξέρανε την τύφλα τους, ξαφνικά ότι εχω αναφέρει κατα καιρούς στο φόρουμ τα εμφανίζουν στους πελάτες τους πλέον σαν δικές του ανακαλύψεις - πατέντες !!!και εδω το λέω ξανά όποιος φίλος έχει πρόβλημα ευχαρίστως να τον βοηθήσω !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123174 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Εννοείτε, ότι ακόμα και όταν πάμε να βάλουμε ξύλα, ή ακόμα και να πετάξουμε μια χαρτοπετσέτα να καεί, πρέπει να περιμένουμε 30'' πριν την ανεβάσουμε τελείως?

Μα αφού οι εστίες με συρόμενη πόρτα δε σφραγίζουν τελείως, οπότε λόγω ελκυσμού ακόμα και με τέρμα κλέιστή την πόρτα, αυτή μπάζει από κάποιες - έστω μικρές - χαραμάδες, πως μαζεύει καπνό?

Και γιατί να υπερθερμανθεί? Τι ακριβώς να υπερθερμανθεί? Και τι θα πάθει (ποιό τμήμα της πόρτας) αν υπερθερμανθεί ? Μπορείτε να γίνετε λίγο πιο αναλυτικός?

Δώστε μου μερικά λεπτά, και θα σας παραθέσω φωτό Ελληνικών εστιών με συρόμενη πόρτα και κλωβό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123176 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Πάμε λοιπόν, μιας και μου αρέσουν οι προκλήσεις:

1) Τζάκια NEF
2) Τζάκια Σαμουκατσίδη
3) Τζάκια REGAL

ΟΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Μη με ρωτησετε για την ποιότητα του μαντεμιού, δεν ξέρω και δεν είμαι στα χυτήρια τους. Φαίνονται όμως σοβαροί κατασκευαστές, με σεβασμό στους πελάτες τους.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123181 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
όσον αφορά τα kratki που μπορώ να έχω άποψη θα σας πω οτι το σφράγισμα είναι ερμητικό πολύ καλύτερο και απο αυτό την ανοιγόμενης πόρτας χαρακτιριστικά δεν μπορείς να ανοίξεις την πόρτα αν απλα προσπαθήσεις να την τραβήξεις προς τα πάνω !!!μηχανισμοί είναι οι κοχλίες τα ρουλεμαν οι αλυσίδες ή οι ντίζες που με τις διαστολές μπορεί να μην αποδίδουν το ίδιο !!!!
θα μου επιτρέψετε να μην σχολιάσω τις εταιρίες μιας και δε θα άρμοζε στη θέση που βρίσκομαι !!!σίγουρα απο τις φωτογραφίες και μόνο απο αυτές βλέπω μερικές δεν είναι καν μαντεμένιες, μερικές ίσως έχουν κάποιες πλάκες μαντεμιού αλλά ο κύριος σκελετός τους είναι απο χάλυβα !!όσο για το ποιότητα 200 είναι κάτι που αποκλείεται ενας κατασκευαστής να το έχει σαν χαρτί και να μην το αναφέρει !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123186 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Όλες οι εστίες που έδειξα είναι από χάλυβα, με επένδυση εσωτερικά (ποθέτω) από μαντέμι. Και είναι όλες εξαναγμασμένης ροής με βεντυλατέρ. Δεν είναι φυσικής ροής όπως τα foyer, που εκεί επιβάλλεται (αφού υπάρχει μονό κέλυφος) να είναι εξολοκλήρου μαντεμένιες.

Εκτιμώ ότι καμιά συρόμενη πόρτα δεν μπορεί να σφραγίσει όπως μια ανοιγόμενη, ας είναι ακαι από την kratki (η συρόμενη) κατασκευασμένη.

Είπατε για ερμητικό κλείσιμο και πως δεν μπορεί κανείς να την τραβήξει προς τα πάνω. Ε, τότε, πως την ανοίγουν? Με λοστό? Εννοείτε ότι τραβάς και προς τα έξω όπως στις εστίες brunner? Έτσι κλείνουν και τα Nordpeis. Όπως και τα brunner, όπως και τα συρόμενα kratki. Εντάξει, δεν είναι τόσο δύσκολο κατασκευαστικά να κάνεις ένα οδηγό σχήματος "S".

Οι δικοί μας λοιπόν που "αντιγράφουν"..... δεν είναι ΟΥΤΕ στην αντιγραφή καλοί ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123190 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Καλως το Δημητρη,
Γυρισες απ τα κρυα;
Ελπιζω και διαβαζω μαλλον μας φερνεις και καλα νεα και προτασεις.
Εχω τωρα αυτο το προβλημα εδω και μερικες μερες που εχει απνοια και πολυ υγρασια,
Αλλα σημερα αλλαξα την καμιναδα με αυτη του χαλυβα που μου προτεινες και
Ειμαι κατενθουσιασμενος..αριστη απαγωγη θερμοτητας και επιπλεον ζεστη στο θερμοθαλαμο-εστια-σπιτι.
Να σαι καλα δημητρη.
Οσο για το καπνισμα σημερα μετα την αλλαγη της καμιναδας δεν το εκανε,βεβαια δεν ειμαι και σιγουρος
Μιας και μυριζε ο χαλυβας.
Θα το ξαναδω αυριο και αν χρειαστει θα σε ενημερωσω.
Και παλι χιλια ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ