Χάσαμε το μάστορα...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98473 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Νάσε καλά ευχαριστώ.

Έχω το μηχανολογικό σχέδιο της σύνδεσης.
Δοκίμασα να το ανεβάσω εδώ αλλά για κάποιο λόγο δεν το κατάφερα

Είναι εικόνα bmp
Last edit: 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98483 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
θα ηθελα να ξερω
1. απο το μπαφερ με τι θερμοκρασια να στελνω τα νερα στα σωματα 45 η 50,60 βαθμους φυσικα μεσω κυκλοφοριτη ?

2. εαν το δοχειο διαστολης που το εχω στην ταρατσα αφου ο κυκλολφοριτης στελνει τα ζεστα νερα στα σωματα , το ζεστο νερο ανεναινει και στο δοχειο διαστολης στην ταρατσα η δεν πρεπει να ανεβαινει ????
εγω στο δικο μου που το αναψα ιδα οτι το ζεστο νερο ανεναινει και στην ταρατσα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98484 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
το νερο του τζακιου μολις πιασει 35 βαθμους δινη εντολη ο θερμοστατης στον κυκλοφοριτη και κανει την κυκλοφορια του νερου αυτο σταματα οταν η θερμοκρασια του νερου πεσει κατω απο 35 βαθμους ..δηλαδη δουλεωι συνεχεια(αυτο ειναι σωστο ?) ...
και αφου δουλευει συνεχεια το νερο στο buffer ανεβαζει θερμοκρασια οσο φορτονο το τζακι ...
το τζακι το αναψα πρωτη φορα τωρα για δοκιμη ,το σπιτι τωρα το παρεδωσε ο εργολαβος και κανω δοκιμες ..

greenpug έγραψε: Έχεις το νερό του τζακιού να φεύγει από το τζάκι όταν πιάσει 35 βαθμούς;
Το νερό στο δοχείο αδράνειας πως ζεστένεται για να φτάσει στους 45 βαθμούς και να πάει στα σώματα;
Από κατανάλωση ξύλων πως τα πας;
Ακόμη δεν εγκατέστησα το δικό μου σύστημα για να σε βοηθήσω αλλά μετά που είδα το σύστημα σε λειτουργία σε σπίτι φίλου θα σου μεταφέρω τι μου ανέφερε:
-Για να ανεβάζει γρήγορα τη θερμοκρασία του νερού στο τζάκι θέλει μπολικη φωτιά. Μου σύστησαν ξύλο από μπαλέτο το οποίο δεν διατερείται και πεύκο αντί ελιά.
-Επίσης μου είπαν να βάζω από την αρχή πολλά ξύλα να ζεσταθούν αρκετά τα μέρη του τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98501 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
tim όπως το περιγράφεις δεν θα ζεστένεται ικανοποιητικά το νερό με αποτέλεσμα να μην ζεστένονται ικανοποιητικά τα σώματα. Δοκίμασε τους βαθμούς που λέει ο Κομίδης πιο πάνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98512 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Γενικά όταν έχεις τζάκι με buffer tank να ξέρεις ότι το σύστημα δουλεύει ικανοποιητικά έχοντας το τζάκι αναμμένο για πολλές ώρες (στην αρχή δυνατά και έπειτα που θα έχει πιάσει θερμοκρασία το buffer, χαμηλότερα). Αν π.χ. θέλεις να ανάβεις το τζάκι μόνο απο τις 6 με 11 το βράδυ, δεν θα ζεσταθείς καλά γιατί θα κάνει πολύ χρόνο να ζεστάνει ο χώρος.

Καλό είναι ο κυκλοφορητήτς που στέλνει τα νερά απο το τζάκι στο buffer, να μην είναι κάτω απο τους (κατ ελάχιστο) 50 βαθμούς oC, γιατί θα έχεις ανεπιθύμητες υγροποιήσεις, και γρήγορη συγκέντρωση πίσσας στο τζάκι, ενώ η καύση των ξύλων δεν θα είναι τόσο αποδοτική στην αρχή (αμα υπολογίσουμε να είναι και λίγο υγρά τα ξύλα σου, τότε θα έχεις πρόβλημα).

Ο κυκλοφορητής απο το buffer στα σώματα απο την άλλη θα πρέπει να είναι πάνω απο 55 βαθμούς (καλύτερα 60) γιατί αλλιώς τα σώματα δεν θα αποδίδουν και το σπίτι δεν θα ζεσταίνονται. (Τα θερμαντικά σώματα δίνουν τις ονομαστικές τους θερμίδες με νερό 90 βαθμών. Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν και πίνακες για απόδωση θερμίδων σε διάφορες θερμοκρασίες).
Η μελέτη πάντως του μηχανικού λαμβάνει υπόψη την απόδοση στους 90 βαθμούς. Έτσι αν δεν το έχει λάβει υπόψη του ο μηχανικός ότι θα δουλεύεις με χαμηλότερη θερμοκρασία προσαγωγής για να σου υπερδιαστασιολογήσει τα σώματα, θα έχεις πρόβλημα στο χώρο.

Υ.Γ. Το ζεστό νερό δεν πρέπει να φτάνει στο δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Λύσεις για αυτό είναι (αυτόνομα ή και σε συνδυασμό)
1. Αν το ζεστό νερό ανεβαίνει απο τη γραμμή πλήρωσης
α. Σηκώνεις το δοχείο της ταράτσας πιο ψηλά για να υπερνικήσει τη δύναμη του κυκλοφορητή
β. χαμηλώνεις την ταχύτητα του κυκλοφορητή σου
γ. Βάζεις μια ανεπίστροφη βαλβίδα στη γραμμή που έρχεται απο το δοχείο διαστολής της ταράτσας

2. Αν το ζεστό νερό ανεβαίνει απο τη γραμμή εκτόνωσης, τότε πρέπει να σηκώσεις το δοχείο διαστολής ψηλότερα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98516 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
[

Υ.Γ. Το ζεστό νερό δεν πρέπει να φτάνει στο δοχείο διαστολής στην ταράτσα. Λύσεις για αυτό είναι (αυτόνομα ή και σε συνδυασμό)
1. Αν το ζεστό νερό ανεβαίνει απο τη γραμμή πλήρωσης
α. Σηκώνεις το δοχείο της ταράτσας πιο ψηλά για να υπερνικήσει τη δύναμη του κυκλοφορητή
β. χαμηλώνεις την ταχύτητα του κυκλοφορητή σου
γ. Βάζεις μια ανεπίστροφη βαλβίδα στη γραμμή που έρχεται απο το δοχείο διαστολής της ταράτσας

2. Αν το ζεστό νερό ανεβαίνει απο τη γραμμή εκτόνωσης, τότε πρέπει να σηκώσεις το δοχείο διαστολής ψηλότερα.[/quote]

σαββα λιγω μπερδευτικα γιατι ασχετος :) .. ποια ειναι η γραμμη πληρωσης και ποια ειναι εκτονωσης?

στην ταρατσα εχω ενα δοχειο απο κατω εχει το κρυο νερο και απο πανω το ζεστο νερο που δεν ειναι βυθυσμενο μεσα στο κρυο ... οπως ειδα γιατι μια φορα το αναψα την πανω σωληνα μου βγαζει ζεστο νερο
αφου δουλευει ο κυκλοφοριτησ που στελνει στα σωματα και λογικα ο κατο σωληνας το στελνει παλι πισω.
σε αυτεσ τισ 2 σωληνες στο κατω οροφο στο πριν το συλεκτη τισ εχει με βανες μηπωσ πρεπει να κλεισω καποια??
Last edit: 11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν by tim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ